ADV TOP
ADV LEFT

Očkování novorozence

... mýty a fakta

Moderátoři: Llevelyn, Gehenna

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Yanka » středa 22. květen 2013, 17:51
Ahoj všem,
jelikož první děti byly očkovány "klasicky postaru", začala jsem se zajímat o to, jakým způsobem se očkuje teď. A přiznám se, že jsem z toho totálně zmatená, po pročtení několika diskuzí s odkazy na jiné www jsem do toho tak zabředla, že můj těhotenský mozek to prostě není schopen zpracovat a posoudit.

Očkování jako takové neodmítám, jen se mi nechce do miminek cpát něco zbytečně brzo, ideálně tak po půl roce. Pochopila jsem, že existuje nějaké schema 3+1 a 2+1, tak asi to 2+1?

Moc prosím o nějaké stručné doporučení, co je jakž takž šetrnější k dítku a zároveň to nevyvolává boj s větrnými mlýny. Ideálně napsat mi polopatisticky, očkuj nejlépe tímto... název ... v měsících... Jsem z toho fakt mimo.


Please HELP :kafe:
Uživatelský avatar
Yanka
Žvatlalka
Žvatlalka
 
120 příspěvků
17. prosinec 2012
Příspěvekod Maki85 » středa 22. květen 2013, 18:04
ja jakozto prvonastavajici matka jsem zmatena totalne, radeji jsem jeste do niceho nezabredavala a ani netusim, co schema 2+1 znamena... proto se primlouvam i za strucne objasneni pouzivanych terminu a znacek v ramci odpovedi zakladatelce :) snad zakladatelka omluvi ;-)
Uživatelský avatar
Maki85
Pískle
 
96 příspěvků
15. leden 2013
Brno-venkov
Příspěvekod Ratta » středa 22. květen 2013, 18:05
Yanko, záleží na tom, o co ti vlastně jde. "Tady si myslíme", že očkování by se mělo "ušít na míru" konkrétnímu dítěti. Takže zatím máš v tomto hledu čas. Dopřej si ho a přemýšlej, studuj. Jasnou otázku ti nikdo nedá, každý máme na očkování svůj názor a taky jiné děti. Taky záleží na tobě, co si představuješ pod pojmem "šetrnější" a "příliš brzy". Pro každého je to něco jiného. Zatím sis dala půl roku po narození dítěte na očkování, to je myslím fajn, spoustu věcí si do té doby ujasníš a zjistíš. A taky myslím, že po půl roce lze očkovat právě ve schématu 2+1, ale bude záležet na tom, jestli tvůj pediatr bude ochotný.

Doufám, že ti o tom všem ještě napíšou ti, co se v tom vyznají víc, než já.
Uživatelský avatar
Ratta
Drbna
Drbna
 
4950 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Yanka » středa 22. květen 2013, 18:09
Ratto určitě nechci do prcků nic cpát už v pár týdnech života, pojem šetrnější vztahuju spíš k tomu věku půl roku, kdy už budou trochu větší.
Raději bych už měla jasnější názor před porodem, pak mě asi mimča moc sedět na netu a studovat co a jak nenechají (čekáme dvojčata).
Uživatelský avatar
Yanka
Žvatlalka
Žvatlalka
 
120 příspěvků
17. prosinec 2012
Příspěvekod Noemmi » středa 22. květen 2013, 18:44
Mně doktor řekl, že naše legislativa schéma 2+1 nedovoluje :-Z , že se musíme řídit českým systémem. Podle mě je to blbost.

A plno doktorů tak očkuje.

Takže důležitý první krok je volba vstřícného pediatra.

Maki85, doporučuji něco přečíst. Schéma 3+1 a 2+1 se vztahuje k hexavakcíně.
Uživatelský avatar
Noemmi
Drbna
Drbna
 
4600 příspěvků
03. květen 2007
Horská oblast Litoměřicka
Příspěvekod Helča » středa 22. květen 2013, 18:57
pro mě aktuální velmi, ale nechtělo se mi kvůli tomu zakládat diskuzi, takže děkuji ;-) :D snad to nevadí
kdyby mi tu byl někdo ochotný říct svůj názor, potřebuju se o tom s někým "pobavit"
První dva očkovaní normálně dle přání dr., 2D se po MMR rozjel autismu, zřejmě spouštěč. 3D tříletý očkovaný hexou 3+1 a MMR zatím nemá, to už jsem byla opatrnější kvůli autismu, pak také jeho předčasném porodu a navíc stále nemluví, vypadá to tam minimálně na OVŘ, případně na výv. dysfázii.
4D Tinu jsem chtěla očkovat nějak "opatrněji" (že nějaké důvody u nás k neurokomplikacím jsou), ale prostě fakt nevím jak, zvažovala jsem, že začneme po půl roce a dáme schéma 2+1, říkala jsem si, že to začnu řešit po narození. Do toho ale přišla hirschprungova choroba, Tina je po operaci a čeká ji další. Dnes na 6týdenní prohlídce řekla dr. že by začala ve třech měsících.
A já vám nevím, jestli by nebylo rozumnější nedávat ani hexu, ale rozložit to na jednotlivé "nemoci". Já se v tom fakt neorientuju, vždycky jsem víceméně poslechla dr. :-?
Ta mi zase říkala, že si není jistá, jestli by ji to "rozložení" nezatěžovalo ještě víc než jednorázová hexa. Ale musím říct, že naše dr. je spíše proočkovací. Na druhé straně sama navrhla, že by se jí mohlo dát schéma 2+1 po půl roce. Ale že až pojedeme za 3týdny na kontrolu do Motola, ať si tam domluvíme konzultaci v očkocentru.
Další věc je, že někdy po půl roce půjde Tina na další operaci, a tam by se nemělo očkovat asi 14dnů před operací a měsíc po. Naše dr. si zase myslí, že by měla mít Tina v době operace naočkovanou aspoň žloutenku.
A já mám z toho hlavu jak balon :palma:
Uživatelský avatar
Helča
Klevetnice
Klevetnice
 
3910 příspěvků
24. září 2006
Slovácko
Příspěvekod Klaris » středa 22. květen 2013, 19:22
Helčo - žloutenku předpokládám béčko, kvůli případnému riziku nákaze v nemocnic, že. Ta se ale ovšem dá oočkovat samostatně Engerixem , mám takhle očkovanou druhou a zatím neočkovaného třetího :) (oba jinak očkované Infanrixem Hib - čtyřvakcína bez obrny a žloutenky)
pak bych u vás někdy později doočkovala tím Pediacelem (pokud to nepletu, tak je to pentavakcína bez žloutenky)

jo tu http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2012_13.htm
Uživatelský avatar
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek
 
8616 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod E-liska » středa 22. květen 2013, 19:38
Ahoj, já jedu v podsatě podle tohoto: http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2010_03.htm
S tím, že tam jsou uvedena všechna možná očkování a já očkuju pouze hexu (kolonka DTaP-IPV/Hib ), respektive lepší je použít Pediacel, který neobsahuje pro běžného novorozence zcela zbytečnou žloutenku B (který v té době, kdy jsem začala s očkováním nebyl ještě dostupný a mě se nechtělo bodat dvě vakcíny Hib+polio...), je to ale schéma 2+1 (dvě základní dávky a jeden booster=posilovací dávka), což nemusí u každého pediatra projít...
A budu očkovat těsně před třetím rokem MMR
Ostatní uvedená očkování dávat nebudu, pneumokoka bych zvážila v případě opakovaných infekcí středouší.

Považuji tohle schéma za velmi dobře propracované, dávající smysl.

Doporučuji předem sepsat svoji představu očkovacího kalendáře pro dítko a předat ihned na první prohlídce pediatrovi (já prostě vytiskla doktorovi přímo tuhle tabulku a proškrtala očkování, která dávat nebudeme). Odpadá tak následné dohadovaní nad každou dávkou, neustálé připomínání termínu (neexistujícího, protože ty to chceš jinak) apod. Je také z toho jasné, že očkovat chceš, jen s odkladem. Také ještě zdůraznit, že nebudeš očkovat, když dítko nebude 100% fit - za což se považuje i rýma bez teploty, nebo i zdravé dítě, ale doma sourozenec se silným nachlazením apod. Doktor si to založí do karty a má jasno.
Mně se to hodně osvědčilo, až tak, že teď neslyším o očkování od doktora ani popel - poslední dávku hexy jsme měli mít před čtyřmi měsíci a doktor se ani slůvkem nezmínil, jak to, že to tak dlouho odkládáme (nejdřív to byla rekonvalescence po neštovicích a pak infekce buď u malého, nebo v rodině) Jednou se zeptala sestra a doktor jí na to řekl "Paní si to hlídá sama, ona si řekne, až bude chtít" ;-)
Uživatelský avatar
E-liska
Drbna
Drbna
 
4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Frantishka » středa 22. květen 2013, 21:49
Díky moc za diskuzi, která mi taky padla do noty.

E-lisko, MOC díky za skvělý odkaz. Dává mi smysl :) a je skvěle přehledný, dík! F.
Uživatelský avatar
Frantishka
Diskutérka
Diskutérka
 
2470 příspěvků
28. prosinec 2011
Příspěvekod Kacules » středa 22. květen 2013, 22:03
Ahoj Helčo, myslím , že u vás je dobrý nápad domluvit se s očkovacím centrem v Motole. Byla jsem tam tento týden a mile mě překvapila vstřícnost paní dr.. Přišla mi velmi rozumná a ochotná k domluvě. Bez problémů jsme se domluvily na stanovení protilátek a až poté případně našeho M. doočkujeme. To u naší pediatry vůbec nepřicházelo k úvaze. Pozor jen objednávací lhůty jsou dva až tři měsíce, objednat se lze bez problému telefonickym potřebujete je doporučení obvodního dr. nebo specialisty. k.
Uživatelský avatar
Kacules
Pískle
 
82 příspěvků
03. leden 2011
Příspěvekod Ratta » čtvrtek 23. květen 2013, 09:15
Schéma 2+1 (tedy 2x základní vakcína + 1x booster, posilovací dávka) je uvedeno v příbalovém letáku Infanrix Hexa jako jedno z těch dvou možných. V Motole to potvrdí jako OK, stejně tak Dr. Petráš z vakciny.net. Tedy po 6 měsících věku, kdy je imunitní systém vyzrálejší a nepotřebuje tolik vakcín k "přesvědčování". Spousta pediatrů to ale neuznává, páč to nezná a příbalové letáky nečte :/

Kdo by chtěl vědět něco o schématech očkování, ať si stáhne příbalový leták http://www.vakciny.net/pravidelne_ockov ... a%20PI.pdf

U mně to bylo tak, že jsem odkládala, odkládala, odkládala... až jsem se na to vykašlala. Mimino mělo ekzém, který jsem rozehnala přísnou hypoalergenní dietou (u sebe, jako kojící) a bylo mi jasné, že pokud zaočkuji, rozjede se znovu a nezbavíme se ho, moje obavy nepřímo a nechtěně potvrdili v očkovacím centru. Jelikož jsem sama atopik a ty strašné stavy v dětství mám stále v živé paměti, řekla jsem si, že to u svého dítěte nedopustím. Místo toho jsem si nastudovala, jaké škody může u mého dítěte způsobit neočkování. Tož jsem tam, kde jsem.
Uživatelský avatar
Ratta
Drbna
Drbna
 
4950 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Helča » čtvrtek 23. květen 2013, 09:44
Holky, díky, objednáme se teda v Motole, ikdyz tam asi budeme muset jet solo, na kontrolu na chirurgii jdeme za 3tydny a to nás teda asi nevezmou. :roll:
Naše dr. by ji nejraději opichala do pul roku veku, aby se to stihlo před operaci a já chci počkat po pul roce, ale to se zase bude s tou operaci krizit :roll:
Díky za odkazy, prostuduju to :)
Uživatelský avatar
Helča
Klevetnice
Klevetnice
 
3910 příspěvků
24. září 2006
Slovácko
Příspěvekod Datlik » čtvrtek 23. květen 2013, 09:58
Helča píše:Holky, díky, objednáme se teda v Motole, ikdyz tam asi budeme muset jet solo, na kontrolu na chirurgii jdeme za 3tydny a to nás teda asi nevezmou. :roll:
Naše dr. by ji nejraději opichala do pul roku veku, aby se to stihlo před operaci a já chci počkat po pul roce, ale to se zase bude s tou operaci krizit :roll:


Proč? Můžete začít v 8mi měsících, v 10ti - až bude po operaci fit.
Uživatelský avatar
Datlik
Krafařka
Krafařka
 
624 příspěvků
19. květen 2011
Příspěvekod Llevelyn » čtvrtek 23. květen 2013, 10:04
Určitě bych neočkovala před operací a pak po ní až bude dítě fit. Otázkou je, jak se na to budou v tom Motole tvářit ( na chíře, ne v očkocentru).

Začala bych klidně popzději ( i po roce věku) , zvolila schéma 2+1, tedy dvě dávky v rozmezí 2 měs a pak třetí, půl roku po druhé. Vakcínou Pediacel ( vychází nejlíp ve složení) pokud chceš očkovat víc nemocí. Vakcína není hrazená, ale měli by ti jí na pojišťovně proplatit. žádné další očkování bych bez indikace nedala.. jen tedy pokud budete v nemocnici, zvážila bych rotaviry ( podle typu operace a délky hospitalizace, rotaviry jsou častá nosokomiální nákaza) resp. bych musela trochu postudovat, jestli to má ve vašem případě smysl.
Uživatelský avatar
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)
 
14071 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Helča » čtvrtek 23. květen 2013, 10:08
Datlik píše:
Helča píše:Holky, díky, objednáme se teda v Motole, ikdyz tam asi budeme muset jet solo, na kontrolu na chirurgii jdeme za 3tydny a to nás teda asi nevezmou. :roll:
Naše dr. by ji nejraději opichala do pul roku veku, aby se to stihlo před operaci a já chci počkat po pul roce, ale to se zase bude s tou operaci krizit :roll:


Proč? Můžete začít v 8mi měsících, v 10ti - až bude po operaci fit.

Jj, možna to tak dopadne
Já sice nechtěla až tak pozdě, ale třeba to bude to nejlepší reseni,kdyby to navrhli i v očko centru, bylo by to ideální :)
Možna se zbytecňe bojím, ze starsaci chodi do skol, nejmladší tahá furt něco ze školky ...
Uživatelský avatar
Helča
Klevetnice
Klevetnice
 
3910 příspěvků
24. září 2006
Slovácko

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy