ADV TOP
ADV LEFT

Boostrix, pediacel nebo adacel?

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Trotinette » neděle 04. srpen 2013, 16:54
Ahoj,

resim, cim ockovat treti dite - viz nadpis. Prvni dve deti maji standardne hexavakcinu (aspon MMR jsem pak osefovala lepe).

Domluvila jsem se tedy s dr., ze tentokrat hexu ockovat nebudeme. Zde na BC jsem si nasla pred rokem alternativu - boostrix, ockovany az po 1. roce veku. (uz nevim presne schema, mam to ale nekde ulozene.) A protoze dcerka ma prave rok a dr. uz ockovat chce (a ja souhlasim, protoze je leto a cele zimy byvame marodni), tak to znovu resim a narazila jsem pritom na pediacel a adacel.. da se prosim rici, co je v ramci moznosti nejsetrnejsi a nejucinnejsi? Kolik se dava davek, kolik stoji a jak vlastne vakcinu zajistit - nebo dr. si ji zajisti sama?

Diky moc. V.
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Ame » neděle 04. srpen 2013, 18:37
všechny jsou oficiálně od 4 let, pediacel obsahuje HIb, který stačí očkovat jenom jednou

dávali jsme tetravavc (TdaP+IPV, v ČR Adacel polio) od Sanofi Pasteur od ukončených 6 měsíců 2+1 a v proluce mezi druhou dávkou a boosterem přišlo v roce jednodávkově Act-HIb (haemophil influenza b) - ale ta není v ČR schválená?!!

když už je doktor ochotný očkovat ročnímu dítěti boostrix (který je taky od 4 let), dala bych adacel polio, páč se obrna má taky očkovat 2+1 a po roce se snáší značně líp

vakcína se objednává v lékárně, myslím, že musíš mít od pediatra předpis (někde to tu je v diskusích o očkování)
Ame
Howgh
Howgh

6229 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod Trotinette » neděle 04. srpen 2013, 19:02
Diky, Ame.

Divala jsem se take, ze boostrix i adacel jsou az od 3, resp. 4 let. Tak jsem byla prekvapena, jak to vlastne je.

Sestra u dr. si zas rekne, co jsem to kde vygooglovala ;-)
Zkusim tu jeste prohledat diskuze, moc info jsem zatim nenasla.

Co to vlastne znamena 2+1 - jsem opravdu laik v tomto smeru, moc tomu nerozumim. Asi bych to vsechno neresila, kdyby syn nemel silenou reakci po Infanrixu v 5 letech (a dr. se dusovala, ze je to ockovani, po kterem reakce nejsou..!), coz me donutilo se nad celym ockovanim zamyslet.
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Llevelyn » neděle 04. srpen 2013, 19:18
Pediacel je od 6. týdnů věku

http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2012_13.htm

Lze očkovati jednou dávkou Pediacel a potom dvěma Adacel Polio.
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Ame » neděle 04. srpen 2013, 19:19
2+1 nebo 3+1 znamená očkovací schéma, je to celkový počet dávek, které zajistí základní imunizaci. První číslo znamená, kolik dávek je v krátkém rozestupu po sobě (1-2, max. 6 měsíců), to "+1" znamená, že v delším časovém odstupu (6, max. 12 měsíců) náselduje první posilovací dávka, tzv. booster
3+1 má smysl dávat, pokud se začíná očkovat hodně brzo, ta první dávka nemá vliv na kvalitu dlouhodobé imunity získané základní imunizací

vakciny.net není "někde v netu", je to seriózni zdroj informací, při komunikaci s pediatry je vhodný zejména Moderní očkovací kalendář:
http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2010_03.htm
Ame
Howgh
Howgh

6229 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod Trotinette » neděle 04. srpen 2013, 19:36
Obema diky, uzasny!

Potrebuju tomu porozumet.
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod E-liska » neděle 04. srpen 2013, 20:09
Ame píše:všechny jsou oficiálně od 4 let, pediacel obsahuje HIb, který stačí očkovat jenom jednou

dávali jsme tetravavc (TdaP+IPV, v ČR Adacel polio) od Sanofi Pasteur od ukončených 6 měsíců 2+1 a v proluce mezi druhou dávkou a boosterem přišlo v roce jednodávkově Act-HIb (haemophil influenza b) - ale ta není v ČR schválená?!!

když už je doktor ochotný očkovat ročnímu dítěti boostrix (který je taky od 4 let), dala bych adacel polio, páč se obrna má taky očkovat 2+1 a po roce se snáší značně líp

vakcína se objednává v lékárně, myslím, že musíš mít od pediatra předpis (někde to tu je v diskusích o očkování)

Zrovna teď jsem očko s pediatrem řešila, dávala jsem TdaP a nabízel mi, že se dá doočkovat monovakcínou HIb, kterou mi může objednat ca za 400 Kč. Jméno jsem zapomněla, ale hlavní je to, že v ČR monovakcína HIb je dostupná (pro děti od dvou měsíců, takže roční v pohodě)

Zakladatelko, nějak jsem nepochopila, které nemoci cheš vlastně očkovat? Boostrix/Adacel a Pediacel je dost rozdíl, v Pediacelu máš krom TdaP navíc hemofila a polio... ?
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Trotinette » neděle 04. srpen 2013, 20:29
E-liska píše:
Zakladatelko, nějak jsem nepochopila, které nemoci cheš vlastně očkovat? Boostrix/Adacel a Pediacel je dost rozdíl, v Pediacelu máš krom TdaP navíc hemofila a polio... ?

To je ono, ja jsem to doted taky nechapala, ale uz to aspon trochu studuju..

Pro me bylo cilem co nejsetrnejsi ockovani ditete tak, abych splnila, co je u nas dane zakonem.

A protoze jsem to zatim moc nestudovala a Llevelyn verim, co pise, tak jsem proste nasla alternativy hexy a infanrixu a hodila dotaz, ktera je nejsetrnejsi ;-)
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Noodle » neděle 04. srpen 2013, 20:46
Ja se trochu vetru, snad nevadi!
Doktorka, kdyz slysela, ze chci posunout malemu (7tydnu) ockovani, rekla ze dyl jak 5 mesicu odkladat nehodla. Je nekde napsano, ze muzu odkladat i dyl? O schematu 2+1 mi rekla, ze tak se ockovalo kdysi, ted ze se musi 3+1.
Kde bych pripadne mohla napsat, at mi napisi od kdy do kdy se ockuji urcite nemoci,ale aby mi doktorka nemohla rict nic proti? Jelikoz jsem se ji zminila, ze dle vakciny.net je to jinak a ona mi rekla, ze oni neurcuji, kdy se ma davat ktere ockovani...
Noodle
Klábosilka
Klábosilka

596 příspěvků
09. květen 2008
Příspěvekod E-liska » neděle 04. srpen 2013, 20:49
Trotinette píše:
E-liska píše:

To je ono, ja jsem to doted taky nechapala, ale uz to aspon trochu studuju..

Pro me bylo cilem co nejsetrnejsi ockovani ditete tak, abych splnila, co je u nas dane zakonem.

A protoze jsem to zatim moc nestudovala a Llevelyn verim, co pise, tak jsem proste nasla alternativy hexy a infanrixu a hodila dotaz, ktera je nejsetrnejsi ;-)

Tak hexa je daná (pokud vím, v tom právním rámci se zase tak extra neorientuju...) POUZE VYHLÁŠKOU a to viz zde:

"VYHLÁŠKA (č. 299/2010) ze dne 25. října 2010 o očkování proti infekčním nemocem

§ 4 - Pravidelné očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B
(1) Základní očkování se provede v době od započatého devátého týdne po narození dítěte třemi dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu, tetanu, pertusi s acelulární složkou, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě B a inaktivovanou očkovací látkou proti přenosné dětské obrně (dále jen "hexavalentní očkovací látka") v průběhu prvního roku života dítěte,
..."

Kterou jsi v té zvýrazněné části stejně už porušila :D
A ať už dáš kteroukoliv z vybraných vakcín, tak to bude furt na vyhlášku málo - minimálně ti bude chybět do počtu žloutenka B

zákon je zde: http://www.vakciny.net/normy/norma_p3.html

Záleží prostě na tvém pediatrovi, zda má potřebu někam hlásit že jsi "pošahaná alternativka", nebo zda ti vyjde vstříc a do jaké míry.

Takže osobně doporučuju neřešit jako první to, co je psáno, ale řešit to, CO CHCEŠ TY a pak si promluvit s pediatrem a zjisit, kde a jak budou případně potřeba kompromisy.
Takže prvně bych si ujasnila to, které choroby považuji za důležité naočkovat (případně které "snesu" a které rozhodně očkovat nebudu) a od toho bych se odpíchla...
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Llevelyn » neděle 04. srpen 2013, 20:53
Trotinette píše:Asi bych to vsechno neresila, kdyby syn nemel silenou reakci po Infanrixu v 5 letech (a dr. se dusovala, ze je to ockovani, po kterem reakce nejsou..!), coz me donutilo se nad celym ockovanim zamyslet.

hádám, že ho v 5 letech přeočkovali hexou a ne boostrixem. Hexa je " silnější" a nevhodná pro staší děti a bývají na ní reakce častěji.

Můžeš očkovat Pediacel ( není tam hep. B , je beztak zbytečná v malých dětí) nebo Adacel ( " slabší" vakcína určená k přeočkování - záškrt, tetanus, černý kašel) nebo a. polio - s přenosnou obrnou , pokud polio očkovat chceš ( v této chvíli je to cestovní očkování)

vyhláška stanoví "povinnost" očkovat jak polio tak hep. B a heamofila :D
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod E-liska » neděle 04. srpen 2013, 21:01
Noodle píše:Ja se trochu vetru, snad nevadi!
Doktorka, kdyz slysela, ze chci posunout malemu (7tydnu) ockovani, rekla ze dyl jak 5 mesicu odkladat nehodla. Je nekde napsano, ze muzu odkladat i dyl? O schematu 2+1 mi rekla, ze tak se ockovalo kdysi, ted ze se musi 3+1.
Kde bych pripadne mohla napsat, at mi napisi od kdy do kdy se ockuji urcite nemoci,ale aby mi doktorka nemohla rict nic proti? Jelikoz jsem se ji zminila, ze dle vakciny.net je to jinak a ona mi rekla, ze oni neurcuji, kdy se ma davat ktere ockovani...

Stejná vyhláška, jako jsem citovala zakladatelce:

"(1) Základní očkování se provede v době od započatého devátého týdne po narození dítěte třemi dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu, tetanu, pertusi s acelulární složkou, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě B a inaktivovanou očkovací látkou proti přenosné dětské obrně (dále jen "hexavalentní očkovací látka") v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami, a čtvrtou dávkou podanou nejméně šest měsíců po podání třetí dávky. Čtvrtá dávka hexavalentní očkovací látky se podá nejpozději před dovršením osmnáctého měsíce věku dítěte."

Takže pokud bys měla mezi třemi dávkami ten měsíc a pak mezi 3. a 4. půl roku, tak je to stihnutelné, pokud dobře počítám takto:
10 měs.
11 měs.
12 měs.
18 měs.

POkud si dáš alespoň trochu rozumnější interval mezi základními dávkami (měsíc je fakt málo), klasicky dva měsíce, pak pořád je těch jejích pět měsíců blábol, protože to vychází takto
8 měsíců
10 měs.
12 měs.
18 měs.

:kafe:

Jinak odhaduji, že tohle očkování před půl rokem si nějak dala dohromady z toho, že ty choroby se považují za nejnebezpečnější v prvním půlroce života (pertuse, hemofil...)? Případně ještě pravděpodobnější verze - má v plánu prsknout k tomu pěkně pneumokoky a ty jsou hrazené jen při započetí před dovršením 6ti měsíců...?
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Noodle » neděle 04. srpen 2013, 21:11
E-liska píše:
Noodle píše:Ja se trochu vetru, snad nevadi!

Stejná vyhláška, jako jsem citovala zakladatelce:

"(1) Základní očkování se provede v době od započatého devátého týdne po narození dítěte třemi dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu, tetanu, pertusi s acelulární složkou, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě B a inaktivovanou očkovací látkou proti přenosné dětské obrně (dále jen "hexavalentní očkovací látka") v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami, a čtvrtou dávkou podanou nejméně šest měsíců po podání třetí dávky. Čtvrtá dávka hexavalentní očkovací látky se podá nejpozději před dovršením osmnáctého měsíce věku dítěte."

Takže pokud bys měla mezi třemi dávkami ten měsíc a pak mezi 3. a 4. půl roku, tak je to stihnutelné, pokud dobře počítám takto:
10 měs.
11 měs.
12 měs.
18 měs.

POkud si dáš alespoň trochu rozumnější interval mezi základními dávkami (měsíc je fakt málo), klasicky dva měsíce, pak pořád je těch jejích pět měsíců blábol, protože to vychází takto
8 měsíců
10 měs.
12 měs.
18 měs.

:kafe:

Jinak odhaduji, že tohle očkování před půl rokem si nějak dala dohromady z toho, že ty choroby se považují za nejnebezpečnější v prvním půlroce života (pertuse, hemofil...)? Případně ještě pravděpodobnější verze - má v plánu prsknout k tomu pěkně pneumokoky a ty jsou hrazené jen při započetí před dovršením 6ti měsíců...?

Elisko, dik za odpoved.
Proc dala jen tech 5 mesicu presne netusim. Mluvila o tom, ze dve starsi deti chodi do skolky a muzou dotahnout nemoc domu (hlavne ted je velky vyskyt ceneho kasle, kdy deti i umiraji!!!)...proste typicke zastrasovani, aby bylo po jejim. Proto hledam nejakou "legislativni" odpoved,at mi nemuze zas rict, ze jinak, nez rekla ona to nebude...
A je jeste nekde napsano, ze musi byt schema 3+1? V pribalovem letaku u hexy je ze schema je 2+1 nebo 3+1...tudiz by na to mela pristoupit...No a to jsem ji jeste nerekla, ze vlastne Hexu nechci, ale chci Pediacel...Pneumokoky jsem ji uz rekla, ze ockovat nebudem.
Noodle
Klábosilka
Klábosilka

596 příspěvků
09. květen 2008
Příspěvekod Noodle » neděle 04. srpen 2013, 21:15
...jo a taky jsem ji rekla, ze interval u hexy je dva mesice a ona rekla, ze ocku mesic...
je nekde receno, kolik min a max je ten interval?
Noodle
Klábosilka
Klábosilka

596 příspěvků
09. květen 2008
Příspěvekod Ivav » neděle 04. srpen 2013, 21:20
Mohu jednu technickou? Snad nebudu úplně plevelit, zakladatelce se omlouvám. :oops:

Adacel je méně zatěžující oproti Infarixu tím že má menší obsah přídavných (nosných či jak se to) látek?

Povinně musím v těch 5-6letech naočkovat záškrt, tetanus a dávivý kašel takže tohle mi vyjde nastejno?

Adacel (ten bez polia) je běžně dostupný v ČR? Takže když ukecám dětskou lékařku aby mi recept napsala seženu ho? A bude tam nějaký doplatek? (né že bych se rozhodla jinak kdyby byl, ale aby mně manžel nezabil za nějakou šílenou částku).

A ještě hloupý dotaz Rozdíl mezi zkratkami Adacelu Tdap a Infarixu DTaP je jen prostě pro rozlišení že?

Jaký rozestup by jste pak doporučili mezi Adacelem a MMR vakcínou? Potřebuji dceru naočkovat před nástupem do školy. A chci první Adacel abych "vyzkoušela" jak to její křehká imunita zvládne. A pak tedy tu potvoru MMR. :-?
Ivav
Diskutérka
Diskutérka

2505 příspěvků
21. září 2006
Ostrava