ADV TOP
ADV LEFT

Které z očkovaných nemocí jsou opravdu smrtelné?

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Sharki » pondělí 05. srpen 2013, 14:00
Zas to očkování...
Pořád přemýšlím co kdy jak naočkovat nebo jestli vůbec ne a došla jsem teda k názoru, že bych chtěla nechat naočkovat jenom nemoci, které by měly fatální dopad na zdraví dítěte.

Když si vezmem takovou hexavakcínu:
tetanus: riziko hrozí pouze při zranění (čili dá se to ohlídat) a navíc je léčitelná antibiotiky (případně léky proti křečím). A co ta tetanovka co se píchá v nemocnici při úrazu? V čem je horší to nechat až když se něco stane?
černý kašel ten by snad měl být nebezpečný jen pro úplně malá miminka (která by teoreticky měla chránit imunita od matky skrz mat. mléko)
záškrtten mi přijde nebezpečný hlavně proto, že by to lékaři už beztak neuměli rozpoznat, když se už v podstatě nevyskytuje :-?
žloutenka Bnechápu, jak to malé dítě může chytit.. to by mělo smysl až někdy před pubertou
dětská obrnauž by snad stačilo jako cestovní očkování ne?
hemofilové infekcenedokážu posoudit

Prosím opravte mě, nebo doplňte, protože takhle mi vychází pořád očkování jako mnohem větší riziko, než že některá z těchto nehezkých nemocí skončí špatně :-?

(chtěla jsem napsat víc, dítě mě nenechá, možná později...)
Sharki
Drbna
Drbna

4226 příspěvků
16. červenec 2007
severni morava
Příspěvekod Ame » pondělí 05. srpen 2013, 14:10
kamarádka místní doktorka neměla děvčata očkovaná do školky, než viděla, jakým způsobem "Tanten" ošetřují zranění, holky dostaly tetanovku. Když jsem se jí před rokem a půl (starší ve třetí, mladší předškolák) poptávala kvůli mlaďošce, tak se mi tu doktorka s manželem biologem bezmála pohádali, jestli by neměli něco z MMR přeci jenom naočkovat - musím se zeptat, jak to dopadlo 8-)
Ame
Howgh
Howgh

6229 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod Jana » pondělí 05. srpen 2013, 14:18
K ostatním nevím, ale ke žloutence jsem nedávno četla - tedy posílám dál:
http://www.zloutenky.cz/zloutenka-b.aspx

Nejčastějším způsobem přenosu je u nás nechráněný sexuální styk, onemocnět lze také nitrožilním podáváním drog nebo léků, transfuzí, při piercingu, zubařském či chirurgickém ošetření v zemích s vyšším výskytem onemocnění a horšími hygienickými podmínkami apod. K jejímu přenosu stačí ale i mikroskopické množství krve nemocného či chronického nosiče viru, které se dostane nepatrnou oděrkou do krevního oběhu vnímavé osoby (která nemá protilátky). Nakazit se proto lze i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku nebo při společném použití hygienických potřeb, jako je ručník, holicí strojek, ale i při těsném kontaktu či zranění při sportu (bungee jumping, lyžování, fotbal apod.). Virus žloutenky typu B může být v menším množství přítomen i ve slinách.

...čili teoreticky stačí, aby dítě ožužlávalo madlo v tramvaji, na které předtím sáhnul nemytý žloutenkář.
Jana
Klevetnice
Klevetnice

3558 příspěvků
06. únor 2008
Brno
Příspěvekod Ratta » pondělí 05. srpen 2013, 14:24
Sharki, přesně kvůli tomu jsem neočkovala. Jedna věc je to, že nemáme dostatek důkazů o neškodnosti očkování, nebo spíš se kolem množí důkazy o škodlivosti :roll:. Druhá věc je ale ta, že jsem vlastně nenašla důvod, proč očkovat. Já apriori proti očkování nejsem, pokud mi někdo nabídne vakcínu, kterou opravdu potřebuji, nicméně taková situace nenastala, nabízené (či spíš vnucované) očkování jsem po relaitvně pečlivém studiu vyhodnotila jako zbytečné. Jako neříkám, že riziko tu není, ale jak s oblibou tvrdím, větší riziko je, že mi dítě zajede auto cestou do poradny na zaočkování, takže očkování je větší riziko i z tohoto hlediska :D
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Ratta » pondělí 05. srpen 2013, 14:26
Jana píše:K ostatním nevím, ale ke žloutence jsem nedávno četla - tedy posílám dál:
http://www.zloutenky.cz/zloutenka-b.aspx

Nejčastějším způsobem přenosu je u nás nechráněný sexuální styk, onemocnět lze také nitrožilním podáváním drog nebo léků, transfuzí, při piercingu, zubařském či chirurgickém ošetření v zemích s vyšším výskytem onemocnění a horšími hygienickými podmínkami apod. K jejímu přenosu stačí ale i mikroskopické množství krve nemocného či chronického nosiče viru, které se dostane nepatrnou oděrkou do krevního oběhu vnímavé osoby (která nemá protilátky). Nakazit se proto lze i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku nebo při společném použití hygienických potřeb, jako je ručník, holicí strojek, ale i při těsném kontaktu či zranění při sportu (bungee jumping, lyžování, fotbal apod.). Virus žloutenky typu B může být v menším množství přítomen i ve slinách.

...čili teoreticky stačí, aby dítě ožužlávalo madlo v tramvaji, na které předtím sáhnul nemytý žloutenkář.

To jsi v tom textu vyčetla kde?
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Dráček » pondělí 05. srpen 2013, 14:29
díky za založení diskuze, přemýšlím o tomsamém, takže budu sledovat...
jen doplním ke žloutence..slinami..a tp. tudíž olizováním madl av tramvaji..by s eměl apřenášet žloutenka typu A, Typ B (očkovaný)pouze krví a tělními sekrety, co si pamatuju ze školy, nevždy...nechám s eale ráda poučit
Dráček
Krafařka
Krafařka

653 příspěvků
06. srpen 2008
Příspěvekod E-liska » pondělí 05. srpen 2013, 14:41
No, u tetanu bych zase tak v pohodičce nebyla - pokud se už projeví, tak i v současnosti uvádí wiki asi 11% úmrtnost... což je docela dost.
Ohlídat to chceš jako přesně jak? U velké hluboké rány, se kterou se jede na šití se dává tetanovka, to je fakt, ale menších, přesto hlubších zranění bych si teda nebyla jistá, že "dá se to ohlídat"...

hep B
Popis situace ocucaného madla od Janičky mi teda zas naopak přijde značně přehnaný směrem ke zbytečné panice. To riziko bude podle mně statisticky mnohonásobně menší, než riziko nežádoucí reakce na vakcínu... Nehledě na to, že ten virus není moc stabilní a odolný, moc dlouhou životnost "mimo hostitele" nemá. Případy nakažení jinou než pohlavní a krevní cestou (z osobních věcí, blízkého kontaktu) jsou spíš v případech blízkých rodinných příslušníků v denodenním kontaktu.

Hemofil B je velmi hojný, z nejzávažnějších komplikací, pokud si vybavuju, asi epiglotitida. Většina se dá ale účinně a poměrně rychle léčit bez trvalých následků (zase, pokud si dobře vybavuju, kdyžtak si stačí zagůglit ;-) ) Nebezpečí těchto infekcí opět nejvyšší u mini mimin.

Ostatní v podstatě asi souhlas s původním popisem. Jen ještě to polio jednak není už výskyt a jednak ty závažné a trvalé neurokomplikace se tam taky objevují ve velice malém procentu, jakože čísla kolem 1-3% (přesně řekne strejda gůgl) při současné léčbě.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Ratta » pondělí 05. srpen 2013, 14:44
Dráček píše:díky za založení diskuze, přemýšlím o tomsamém, takže budu sledovat...
jen doplním ke žloutence..slinami..a tp. tudíž olizováním madl av tramvaji..by s eměl apřenášet žloutenka typu A, Typ B (očkovaný)pouze krví a tělními sekrety, co si pamatuju ze školy, nevždy...nechám s eale ráda poučit

Hep B je na tom podobně, jako HIV. Sice se může vyskytovat malé množství viru ve slinách, ale zatím nebylo prokázáno, že by to stačilo na přenos.

A jinak nedávno tu byla diskuse s odkazem na to, jak i Hep A je zneužívána k bububu. Zkusím to najít, i když je to asi OT, páč ta se tu neřeší.

EDIT: Tady to je, vkládala to tu nedávno Naja:
http://www.vitalia.cz/clanky/16-kauza-o ... -ockovani/
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Sharki » pondělí 05. srpen 2013, 14:57
E-liska píše:No, u tetanu bych zase tak v pohodičce nebyla - pokud se už projeví, tak i v současnosti uvádí wiki asi 11% úmrtnost... což je docela dost.
Ohlídat to chceš jako přesně jak? U velké hluboké rány, se kterou se jede na šití se dává tetanovka, to je fakt, ale menších, přesto hlubších zranění bych si teda nebyla jistá, že "dá se to ohlídat"...

No hlídat a dělat vše pro to, aby se to nezanítilo. Když se to uzavře a zanítí, začít panikařit :D U tetanu je snad týden nebo víc inkubační doba od zranění, takže mi přijde že je dost času na to rozmyslet, jestli to vypada blbě a je třeba to řešit a nebo ne...
Sharki
Drbna
Drbna

4226 příspěvků
16. červenec 2007
severni morava
Příspěvekod Ratta » pondělí 05. srpen 2013, 14:59
E-liska píše:No, u tetanu bych zase tak v pohodičce nebyla - pokud se už projeví, tak i v současnosti uvádí wiki asi 11% úmrtnost... což je docela dost.

hep B
Popis situace ocucaného madla od Janičky mi teda zas naopak přijde značně přehnaný směrem ke zbytečné panice. To riziko bude podle mně statisticky mnohonásobně menší, než riziko nežádoucí reakce na vakcínu... Nehledě na to, že ten virus není moc stabilní a odolný, moc dlouhou životnost "mimo hostitele" nemá. Případy nakažení jinou než pohlavní a krevní cestou (z osobních věcí, blízkého kontaktu) jsou spíš v případech blízkých rodinných příslušníků v denodenním kontaktu.

Hemofil B je velmi hojný, z nejzávažnějších komplikací, pokud si vybavuju, asi epiglotitida. Většina se dá ale účinně a poměrně rychle léčit bez trvalých následků (zase, pokud si dobře vybavuju, kdyžtak si stačí zagůglit ;-) ) Nebezpečí těchto infekcí opět nejvyšší u mini mimin.

Ostatní v podstatě asi souhlas s původním popisem. Jen ještě to polio jednak není už výskyt a jednak ty závažné a trvalé neurokomplikace se tam taky objevují ve velice malém procentu, jakože čísla kolem 1-3% (přesně řekne strejda gůgl) při současné léčbě.

Na tomto článku mně nejvíc pobavilo (sorry za cynismus) množství úmrtí na tetanus v první světové válce:

http://www.vitalia.cz/clanky/8-ockovani ... -otazniky/
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Moira » pondělí 05. srpen 2013, 15:14
E-liska píše:

.

Známým na to umřel 4letý chlapeček. Nástup byl strašně rychlý, Dr. nepoznal o co jde a klučina se dusil. Ležel pak ještě asi měsíc v komatu. Jsem ráda že se očkuje.
Moira
Diskutérka
Diskutérka

2190 příspěvků
07. září 2008
Příspěvekod Ratta » pondělí 05. srpen 2013, 15:24
Moira píše:
E-liska píše:

.

Známým na to umřel 4letý chlapeček. Nástup byl strašně rychlý, Dr. nepoznal o co jde a klučina se dusil. Ležel pak ještě asi měsíc v komatu. Jsem ráda že se očkuje.

Taky vím o dětech, které umřely do 48 hodin po podání hexy (samozřejmě, nějaká "evropská komise", která to vyšetřovala, v tom žádnou souvislost neviděla). Já bych si asi míň vyčítala to, že mi dítě umřelo díky mé nečinnosti, než "přehnané" aktivitě.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Moira » pondělí 05. srpen 2013, 15:27
Já se s Dr. taky dohaduju o tom kdy očkovat. Ale děti očkované mám. Je to zkrátka věc názoru.
Moira
Diskutérka
Diskutérka

2190 příspěvků
07. září 2008
Příspěvekod Ratta » pondělí 05. srpen 2013, 15:34
Moira píše:Já se s Dr. taky dohaduju o tom kdy očkovat. Ale děti očkované mám. Je to zkrátka věc názoru.

Každý týden odkladu je důležitý, znamená menší riziko průseru. Já jsem se rozhodla neočkovat i proto, že doktorka nebyla ochotná se mnou mluvit o žádných kompromisech, jakože jiná značka vakcíny, vynechat Hep B a podobně, prostě jsem se naštvala, to jednání mi nepřišlo jako od člověka, který chce mému dítěti to nejlepší, takže mu nemůžu důvěřovat.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Zdenicek » pondělí 05. srpen 2013, 16:09
vim, ze pes neni dite, ale umrela nam fenka na tetanus po rvacce s druhou, vstupni branou byl skrabanec na uchu, rozhodne zadna velka rana, mam pocit, ze to ani nehnisalo.....
asi proste mela smulu a treba se tetanus v zemi normalne nevyskytuje, ale me to jako zazitek stacilo /a nase deti jsou sedreny nonstop/
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006