ADV TOP
ADV LEFT

Nedonošenec očkování

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Andela » úterý 24. září 2013, 15:20
Prosím všehny znalé ....

projela jsem diskuze týkající se očkování Prevenarem, nebo Synflorix+rotarix a vůbec z toho nejsem moudrá, hlavně diskuze jsou i pár let staré, tak třeba se poměry změnili :D

Mám nedonošence (nar 26tt 700g) nyní korigovaně 2 měsíce. Naštěstí očkování bude až podle vyjádření neuroložky, dle rizikové poradny už můžem = takže mám čas :D

Hexou naočkovat nechám, nemám nic proti, jen bych jí chtěla odložit ... jen nevím o jak dlouho ?
Dnes jsem se OL ptala co jiného se ještě očkuje a hned nahodila výše uvedené. Řekla jsem že to nechci, tak je to v poho. Samozřejmě jsem nezodpovědná matka, protože moje dítě bylo extremně nedonošené a tak spadá do rizikové skupiny, a právě proto bych očchovat měla nechat.

Můj názor: Dle mě je to prostě strašení něčím, co není tak žhavé. Pravděpodobnost nákazy se mi zdá minimální. A zánět stř. ucha .. no někdo na to trpí někdo ne. Mám 8mileté dítě, nemělo zánět ucha ani otavir. infekci. Prostě mi přijde toto očkování trochu zbytečné. Sice mě straší ty negativní příběhy (neočkovala jsem, dítě onemocnělo a má následky, kdybych to bývala věděla ...) ať už v TV nebo všude po netu ... ale není jich tolik a pořád pro mě nejsou přesvědčivé .

Co dělat? Jsem lehce zmatena ... OL zjevně je pro, s tou to probírat už nebudu :D ... jaké je to riziko opravdu? Děkuju všem zasvěceným ... Přeci jen o toho cvrčka mám větší obavy než jsem měla o prvorozeného ... chci pro něj to nejlepší ale nechci ho zbytečně ohrožovat či zatěžovat ...
Andela
Treperenda
Treperenda

1427 příspěvků
21. září 2006
Děčín
Příspěvekod Llevelyn » úterý 24. září 2013, 15:46
Andelo, mělo miminko nezralé plíce, dávali kortikoidy,bylo na plicním ventilátoru nebo dýchalo samo? Má nějaký neuro nález? Je kojené?
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Andela » úterý 24. září 2013, 16:19
Lev, kortikoidy píchli mě cca 3 hod před CS, na ventilátou byl prvních 9 dní, poté 21 dní na Cpapu. Nějaký zánět v tělíčku proběhl, měl 8 dní Atb. Bral léky na podporu dýchání i když byl už i bez Cpapu (kofein předtím ještě něco k tomu) a přidávaný kyslík 59 dní.
Neuro nález : na Uz mozku obraz proběhlého IVH IIst. s prostornějšími postraními komorami, dle neurologa centrální koordinační porucha vpravo a hyperexcibilita. Ty komory má teda pořád zvětšený ... postupně jak mozek poroste měli by se stáhnout - co z toho bude, jestli vůbec. 3 krát dostal transfuzi krve, měl málo :)
Kojené plně, teď má nedostatek vápníku (řešeno léky) a je chudokrevný (má aktiferin 10kapek 3krát denně). Je mu 5,5 měs. korigovaně 2
Andela
Treperenda
Treperenda

1427 příspěvků
21. září 2006
Děčín
Příspěvekod Kacous » úterý 24. září 2013, 18:01
Já bych teda neočkovala zatím nic, nějak by se mi nechtělo to dávat miminku, které si toho už tolik prožilo... Počkala bych třeba do roka. Ale jsem laik, odborně to podložené nemám. Jen ještě k těm příběhům, najdeš bohužel i spoustu příběhů "očkovala jsem, od té doby je všechno špatně..., kdybych bývala věděla...", takže v tomto si nevybereš :(
Obrázek
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Llevelyn » úterý 24. září 2013, 18:05
Já osobně bych nic neočkovala :D , nejdřív v cca roce Hexu, nebo ještě lépe ekvivalent bez žloutenky ( Pediacel, Infanrix Hib) , po 2 měs další, po půl roce od druhé poslední. Rotaviry pokud nechytil ve špitále, tak už je nemusí dostat, Pneumokoky bych také neočkovala, nechala bych aby mu imunita zrála co nejvíce přirozeně, možná bych to podpořila probiotiky nebo Colinfantem.

Nedostatek vápníku a železa by mohl být metabolická porucha ( nebo chyba tabulek :D ) .
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Andela » úterý 24. září 2013, 18:51
Kacous píše:Já bych teda neočkovala zatím nic, nějak by se mi nechtělo to dávat miminku, které si toho už tolik prožilo... Počkala bych třeba do roka. Ale jsem laik, odborně to podložené nemám. Jen ještě k těm příběhům, najdeš bohužel i spoustu příběhů "očkovala jsem, od té doby je všechno špatně..., kdybych bývala věděla...", takže v tomto si nevybereš :(

právě tak nějak to cítím ... zátěže měl až až, musel si to vybojovat ... velikostně teď odpovídá novorozenci. Nejsem přímo odpůrcem očkování ... očkování klasického, u normálních dětí. Teď ale právě i z těch "příběhů" kdy očkování nesedlo, bych raději očkování odložila (tedy hexu) a ten prevenar a spol nedala vůbec ... to mi přijde zbytečné.

Lev : u nedonošenců je chudokrevnost normální :) Jak rychleji povyroste nestíhá dotvářet. Hodnoty ALP (alkalická fosfatáza) měl hodně mimo normál, bral 2 týdny 8 CaP capslí denně, teď druhý týden 4. "naštěstí" se u něj testy dělají důkladně a na všechno :). Je to hned znát, za ty 4 týdny je o 4 cm delší :D.

mmch jak si obhájit u OL odložení hexy?? :oops:
Andela
Treperenda
Treperenda

1427 příspěvků
21. září 2006
Děčín
Příspěvekod Llevelyn » úterý 24. září 2013, 19:25
Andela píše:mmch jak si obhájit u OL odložení hexy?? :oops:

sepsala bych očkovací plán, včetně zvolené očkovací látky a třeba ho zkonzultovala s neurologem, imunologem či jiným lékařem, který vás má v péči a OL to natvrdo dala jako své přání, bez argumentace. Teoreticky by to mohlo dr. stačit..
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Zuza77 » úterý 24. září 2013, 20:28
Neumím to vysvětlit odborně, ale dám vlastní zkušenost -
nedonošenec 31TT, stihli kortikoidy, dýchal sám, v porodce v podstatě bez komplikací, kromě pomalé adaptace, kojený (až v průběhu roku vyvstala různá podezření, která nakonec byla naštěstí lichá)... edit - vlastně kecám, neurologický nález na mozku tam byl, už jsem to nějak vytěsnila...
Očkovali jsme prvně až ve 13ti měsících. Dřív bych nešla ani omylem.
(já se naštěstí hádat nemusela - pediatra byla moje maminka a ani jí nenapadlo to vyslovit přede mnou nahlas :-)).
Zuza77
Howgh
Howgh

12842 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Felicity » úterý 24. září 2013, 20:32
Malého (nar. 30tt) jsem nechala očkovat v 6ti měsících, čtyřech korigovaně - Hexou a Prevenarem. Ale neurologický nález žádný neměl... Priorix jsem odkládala o cca půl roku.
Zdravím bojovníka! :erik:
Obrázek
Obrázek
Felicity
Krafařka
Krafařka

975 příspěvků
29. srpen 2010
ČB
Příspěvekod Blanci » úterý 24. září 2013, 22:11
Andelo, já bych rozhodně neočkovala. Patřím totiž do té skupiny, která říká - kdybych to byla věděla, nikdy bych neočkovala.

Zrovna nedávno jsem četla jakousi aktuální zprávu, ve které naši odborníci popisují, jak je nutno nedonošence očkovat v reálném věku! No to považuji za naprosté zvěrstvo :xx:
A hned zcela bezohledně popisují, že nežádoucí účinky jsou srovnatelné s donošenými a jediným specifickým rozdílem jsou kardiorespirační příhody :-Z
Oni snad berou kardiorespirační příhodu nedonošence za banalitu typu "vyrážka" či co??? No to mi rozum již nebere :?

A taky tam psali, jak je včasné očkování nutné, neb dítě (30tt, 1370g) bylo prý pozdě zaočkováno proti pneumokokům až v 6-ti měsících a proto taky třetí - opakuji - třetí den po očkování zemřel na pneumokovou meningitídu :palma:
Povšimněte si, prosím, že on nezemřel na následky očkování, ale na dlouho odkládaný termín vakcinace ...
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Ratta » středa 25. září 2013, 07:20
Jsem se, Andělo, na tvůj popud pohrabala v jiných slepičích diskuzích a hodně tam matky nedonošenců psaly, že konzultovaly s očkovacím centrem, a tam očkovaly v půl roce (myslím korigovaném) Hib-em, pak doočkovaly zbytek, už nevím kdy. Mám ti to najít? Předpokládala jsem, že s malým miminkem nemáš čas si pročítávat diskuze... Myslím, že to bylo dokonce na emiminu, ale datum si nepamatuji, vím že se nedávno změnila strategie a už očkují i nedonošence (ale nevím, jestli i v očkovacích centrem, tam mají víc rozumu, aspoň v Motole), samozřejmě, naše pediatrička to používá jako argument pro to, že je hexa bezpečná :palma:

A asi OT, ale možná, že ti to pomůže. Já jsem neočkovala vůbec a asi ani nebudu, prostě tomu nedůvěřuju. Teď jsme byli týden na návštěvě u ségry, náš mladý (15 m) tam přinesl rýmu, dostal ji první, párkrát si pokýchal, asi pět dní jsme mu trochu odsávali nos a byl v pohodě, samozřejmě, že celý čas lítal jak drak. Zbytek rodiny, hlavně jejich skrz-naskrz proočkované děti, lehl s hnusnou virózou (začínala přesně, jako ta synova). Děti samozřejmě komplikace na průduškách. Moje ségra, vždy strašně takový ten komerční typ, co musel mít všechno podle posledních výdobytků medicíny, zná a používá každý nový lék (hlavně pro děti) a byla vždy fanaticky proočkovací, se mně pak začala ptát, jestli jsem očkovala (já jsem o neočkování v rodině raději nikdy nemluvila), a že si všimla ten výrazný rozdíl mezi našimi dětmi ohledně zdraví. Tak jsem jí to řekla a docela se začala vyptávat a zamýšlet. Prý vidí změny u dcery po přeočkování a podobně. A zvažuje, co dál, jestli mladší dá přeočkovat... Jsem čuměla jak puk. Fakt jsem nikoho nepřesvědčovala, ti lidi, co mají už starší děti a mají srovnání, to vidí sami. Jako vím, že to může být tím, že mladý nemá staršího sourozence, ale mezi lidi (a děti) chodíme, takže se má kde nakazit, když na to přijde.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Datlik » středa 25. září 2013, 08:33
Andělo,
ptáš se, co dělat. Nebát se. Nebát se neočkovat a nebát se dohodnout s lékařem. Samotného očkování se já teda bojím.
Starší dcera (28tt, kortikoidy jsem měla já, ona ne, nebyla na plicní ventilaci ani CPAP, nález na mozku měla, problémy žádné) - poprvé byla nemocná (horečka) až po očkování (někdy v 8mi měsícíh korigovaně). Tenkrát se u nedonošenců odkládalo. To, co hlásají dnes, že nedonošené očkovat jako donošené, je totální nesmysl, když dodnes imunologové přesně nevědí, co očkování dělá s imunitou jako celkem.
sccs
Zdůvodňovala bych extrémní nedonošeno stí cv v b bv v \\\dxcxcc - tady tě zdraví 2. nedonošenec
Datlik
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
19. květen 2011
Příspěvekod Andela » středa 25. září 2013, 08:38
Holky díky moc :-*

Něco jsem ještě pročítala ... načetla jsem právě, že existuje ta hexa vakcína Hib, kde není tuším obrna a ještě něco, že je šetrnější než klasická hexa, a ty 2 "nemoci" se očkují až později dodatečně :). Takže jsem rozhodnuta navrhnout toto.

Co jsem pročetla o prevenaru a spol., nepřesvědčilo mě to o prospěšnosti. Resp. když to tak vezmu, pravděpodobnost že chytne jinou závažnou chorobu je skoro větší. Alespoň tak jsem to pochopila. Takže ... s největší pravděpodobností nedám.
Dnes se ještě zeptám na názor dr. na rizikovce. Za 4 dní jdeme na neorologii, takže to prokonzultuji i tam ... res. se zeptám na názor. Na neuru teď i závisí zda se vůbec očkovat začne .. naštěstí, jinak by to OL napíchala už dávno :D.

Ještě mě napadlo ... v jedné diskuzi jsem četla že dítko mělo špatné krev. výsledky, esp. málo bílích?? krvinek ... a očko odložili. Na to se můžu zeptat jak je Lupínek na tom ... a použít i jako argument?

Jediné co mu teď chci nechat naočkovat, je akcína proti RSV virům ... tj proti virům napadajícím dýchací systém (tak nějak) nachlazení a pod. páč díky nezralosti plic je rizikový. A přeci jen starší tahá domů pořád něco, včetně angin.
Andela
Treperenda
Treperenda

1427 příspěvků
21. září 2006
Děčín
Příspěvekod Andela » středa 25. září 2013, 08:42
Datlik píše:Andělo,
ptáš se, co dělat. Nebát se. Nebát se neočkovat a nebát se dohodnout s lékařem. Samotného očkování se já teda bojím.
Starší dcera (28tt, kortikoidy jsem měla já, ona ne, nebyla na plicní ventilaci ani CPAP, nález na mozku měla, problémy žádné) - poprvé byla nemocná (horečka) až po očkování (někdy v 8mi měsícíh korigovaně). Tenkrát se u nedonošenců odkládalo. To, co hlásají dnes, že nedonošené očkovat jako donošené, je totální nesmysl, když dodnes imunologové přesně nevědí, co očkování dělá s imunitou jako celkem.
sccs
Zdůvodňovala bych extrémní nedonošeno stí cv v b bv v \\\dxcxcc - tady tě zdraví 2. nedonošenec

díky :)

jsemto četla 2krát, páč jsem ty zkratky nechápala .. než mi došlo že páše i dítko :D
Andela
Treperenda
Treperenda

1427 příspěvků
21. září 2006
Děčín
Příspěvekod Oldmill » středa 25. září 2013, 08:54
Jak u nedonošensců nevím, ale vůbec se neboj prosadit si svůj kalendář a schéma očkování. Udělej si svůj názor, co chceš očkovat, co ne a kdy to chceš očkovat a na tom prostě trvej a nemusíš kvůli tomu hledat složité medicínské argumenty (stejně nikdo přesně neví, jak ta imunita funguje). Většina pediatrů teď nemá problém s individ. očkovacím plánem i u úplně zdravých dětí, znám matky, kterým prošlo úplné neočkování... Takže jakmile si budeš jistá, co chceš, tak to omílej jak gramofonovou desku a trvej si na tom. My jsme normální zdravé dítě na malém městě (tj. starší, konzervativnější pediatři) očkovali až v 7 měsících Infanrixem Hib (bez žloutenky, bez obrny) ve schématu 2 + 1 (tj. musí se začít v 6 měsících nebo později, další dávka minimálně s dvouměsíčním odstupem, třetí dávka minimálně s 6 timěsíčním odstupem) a dr. s tím neměla velký problém, jen si telefonicky zjišťovala na hygieně, jestli je to možné. Na obrnu jsme domlubení ve 2 letech a žloutenku že nemusíme dávat vůbec. Takže je možné se domluvit individuálně, zvlášť ve vašem případě je to určitě vhodné.
Oldmill
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
08. únor 2012