ADV TOP
ADV LEFT

omezené očkováni versus neočkování

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Dráček » čtvrtek 26. září 2013, 19:38
Dobrý večer všem,
jako již mnohokrát se obracím sem, na Vás, zde se ví všecko a co se neví, to se vymyslí...:)
Řešíme s manželem nyní otázku ohledně očkování u našeho 3.dítka..Zvažujeme ,zda očkovat pouze omezeně( např. jen tetatnus anebo Pediacel ve schématu 2+1) a nebo vůbec nic...
a Vás,kdo jste před tímto zásadním rozhodnutím stáli, chci poprosit o Vaše náhledy, úvahy atd.., proč jste se rozhodli tak či onak..
prostě budu ráda za různé postřehy a náhledy...
Díky, holky a mějte hezký večer :kafe:
Dráček
Krafařka
Krafařka

653 příspěvků
06. srpen 2008
Příspěvekod Llevelyn » čtvrtek 26. září 2013, 19:48
V zásadě je možné cokoliv, jen " každá sranda" něco stojí, tedy jde o to, kolik a co unesete a co jste ochotni obětovat.
Při neočkování bude tlak na očkování dost velký, pravděpodobně neujdete jednání na hygieně a sociálce, možná je i pokuta od hygieny ( ač se již pokutovat nemá) hodně záleží na lidech, kteří s vámi budou jednat - lákař, soc pracovnice atd. Je možné, že při nějakém zákroku v nemocnici ( úraz např, nebo léčba vyžadující hospitalizaci) budou chtít očkovací průkaz.
Při částečném očkování je to takový kočkopes, vyhnete se největšímu tlaku a opruzu, ale nadále nebudete mít kompletní očko, takže dítě nebude moct chodit do státní školky, lékař nepotvrdí papír na švp, tábor... tlak bude zřejmě menší.

Rozhodně si ujasněte co přesně chcete, co nechcete, o čem jste ochotni jednat. Kolik toho chcete obětovat a proč. Když jde člověk proti proudu, musí mít jasno, proč to dělá, aby ustál tlak vody :mrgreen: ( beztak jen s proudem plavou mrtvé ryby)

Pak budete mít i víc jasno co a jak ( jestli, kterou vakcínou, v jakém věku, v jakém schématu..)
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Blanci » pátek 27. září 2013, 10:05
Dráčku, proč zvažuješ neočkování, resp. očkování - jak píšeš - omezené? Přivedla Tě na tuto myšlenku špatná zkušenost u starších dětí? Nebo něco z doslechu? Nebo je to jen současný módní trend?

Odpověď na tyto otázky je pro Tebe velmi důležitá, neb neočovat, znamená ustát velmi silný nátlak ze strany pediatra, školky, někdy i sociálky, rodiny a přátel.

Já sama jsem očkování brala - ostatně jako většina lidí - jako nejlepší výdobytek současné medicíny. Přechodně zvýšená teplota a bolestivost v místě vpichu výměnou za pevné a trvalé zdraví - no nekup to! Starším holkám jsme v této dobré víře zaplatili i Prevenar i meningitídu i RSV a již jsme plánovali pro nejstarší žloutenku B a pro obě i žloutenku A.

Nežádoucí účinky jsem neviděla přesto, že mi kvetly přímo před očima. Prostě mne to nenapadlo, neb jsem o žádných nežádoucích účincích toho "výdobytku" nikdy neslyšela.

Myslím, že k názoru "neočkovat" musí člověk dospět - buďto vlastním prožitkem, nebo vlastním velmi intenzivním studiem na internetu. A pozor, stoupenci očkonáboženství se ohánějí argumentem, že "maminky moc čtou ty internety" a že tam nenajdou ty správné informace, že nejsou lékařky a tak tomu vůbec nerozumí a že by se měli namísto toho víc věnovat dětem a očkování nechat na nich - odbornících.
Bohužel, ne každá matka očkováním postiženého dítěte je vědeckým pracovníkem a publikovala studii o nežádoucích účincích ve vědeckém časopise. Ne každá matka vydala knížku, kterou lze koupit v knihkupectví. Naopak, věřím, že nejbližší tištěný srdceryvný propagační leták na některou dětskou vakcínu neleží v dalekém okolí - stačí nejbližší trafika či čekárna lékaře.

Věřím, že rozhodnutí neočkovat je to správné, jen se předem zamysli nad tím, co řekneš pediatrovi, když Ti bude tvrdit, že jsi vrcholně nezodpovědná, že ohrožuješ své i ostatní děti na zdraví a že Tvé miminko bez okamžitého zaočkování zanedlouho zemře na černý kašel ...
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Barci » pátek 27. září 2013, 13:00
ahoj, my tedy máme naočkováno klasicky podle schématu plus něco navíc u staršího ( do teď si to vyčítám ) u mladší sice taky klasický schéma, ale oddalovali jsme, sic "jen" o pár měsíců, ale i za to jsem ráda.
já jen chci trochu apelovat, krom co tady psaly holky výše, to co případně nenaočkujete, nastuduj si ty nemoce, ať si pak můžeš být jistá že rozeznáš černý kašel nevím od čeho, sice nepředpokládám, že dítko nějakou tu nemoc chytne, ale spíš pro jistotu a zase pro argumentaci. Já když se do toho trochu ponořila, tak jsem hlavně zjistila, že o těch nemocích nic nevím.
doporučuji např. články od dr. vavrečky, jsou srozumitelně napsané, takové zarděnky mě posadily na zadek: http://www.vitalia.cz/autori/jan-vavrecka/
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3619 příspěvků
19. listopad 2008
Příspěvekod Sharki » pátek 27. září 2013, 14:39
Ahoj, jsem ve stejné situaci, taky pořád zvažujem co a jak. Malému je 9 měsíců a mám ultimátum od dětské dr. že buď za měsíc naočkujem aspoň pediacel nebo mě hlásí na sociálku (vím že by neměla, ale vyhrožovat jí nechci a jinak zabránit ji v tom nemůžu). Snažím se najít jiného pediatra, ale nedaří se mi to (nikdo problémového neočkovače nechce). Ještě dočítám Varovné signály očkování od Strunecké a pak se snad už konečně rozhodnu (kdyby to nebylo povinné, tak rozhodně zatím neočkuju a aby mi naši zákonodárci nařizovali jak nakládat se zdravím mých dětí, považuju za nehorázné). Nevím, nevím, nevím, chtěla bych se rozhodnout správně, tak abych svým dětem zajistila co nejzdravější život. Očkování se hrozně bojím a přitom ve mě hlodá obava, co když se některou tou nemocí nakazí a já si pak budu vyčítat, že jsem tomu mohla předejít....
Sharki
Drbna
Drbna

4226 příspěvků
16. červenec 2007
severni morava
Příspěvekod Sally » pátek 27. září 2013, 15:40
Barci píše:ahoj, my tedy máme naočkováno klasicky podle schématu plus něco navíc u staršího ( do teď si to vyčítám ) u mladší sice taky klasický schéma, ale oddalovali jsme, sic "jen" o pár měsíců, ale i za to jsem ráda.
já jen chci trochu apelovat, krom co tady psaly holky výše, to co případně nenaočkujete, nastuduj si ty nemoce, ať si pak můžeš být jistá že rozeznáš černý kašel nevím od čeho, sice nepředpokládám, že dítko nějakou tu nemoc chytne, ale spíš pro jistotu a zase pro argumentaci. Já když se do toho trochu ponořila, tak jsem hlavně zjistila, že o těch nemocích nic nevím.
doporučuji např. články od dr. vavrečky, jsou srozumitelně napsané, takové zarděnky mě posadily na zadek: http://www.vitalia.cz/autori/jan-vavrecka/

Díky, ráda si počtu... u nás mají v jedenácti letech i kluci v programu HPV :-Z .... čeká nás to až za rok (a u nás prostě odmítnu a nikdo to moc neřeší - akorát musím škole dodat papír, že dítě není očkované z důvodu osobního přesvědčení rodičů) - a chci to mít v hlavě srovnaný.

Pro zakladatelku - myslím, že řešením je fakt prostudování toho, co víš o těch nemocech, o jejich následcích a možnosti infekce.
S těmi možnostmi infekce - z mého pohledu - pokud je to smrtelná nebo opravdu postihující choroba, tak bych očkovala i když je možnost nákazy minimální. U nás (Kalifornie) byla epidemie černýho kašle, hlavně mezi puberťáky (což není tak hrozné, protože starší děti to "zvládnou"), ale bohužel to od nich chytala mimina a pár jich i zemřelo. Tím nemyslím, že musíš nezbytně očkovat na černý kašel - ale že holt se něco může objevit (černý kašel mezi puberťáky proto, že kolem dvanácti let přestává účinkovat očkování, co dostali jako mimina - a chodí do škol po stovkách, takže tam pak ta epidemie vznikne snadno) - a že musíš počítat s tím, co je pro tebe přijatelné riziko.
Sally
Howgh
Howgh

7857 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Dráček » pátek 27. září 2013, 16:29
Milé holky, díky všem za reakce...
jj, snažíme si to ujasňovat už půl roku, co chcema a co nee...
malé je 6 měs. a já slíbila,že v půlroce začnem a teď s manželem hodně váháme...
on by neočkoval...ve mně hlodá svědomí zdravotníka ( 20 let jsme žila v tom,že je to "magická věc"-očkování:) a ted po přečtení varovných signálů a dalších materiálů se mi otevřely oči...
ale vlastně nevím: je to očkování učinné či ne? nebo je to jen určený ke "zhoubě lidstva"
- tak to se honí hlavou
- s nátlakem s epočítá...neškolkujem ajsme rádi:), rodina, přátelé- musíme ustát.., jen potřebuji vědět, že jsem o svém názoru přesvědčená
- obě cesty jsou rizikové..ale která míň? člověk si stejně nemůže věco ošéfovat..to není v našich silách...
A co by jste dělaly, řekněme, kdyby s enašel pediatr, který bude neočkování respektovat, jen nechá podepsta papír a šlus...
To by jste očkovali nebo ne?
Vím,že nakonec si každý musí vybrat a zvolit na svou zodpovědnost..
Barci, díky za odkaz
Sharki, ani nevíš, jak Ti rozumím...ozvi se,jak s eto vyvíjí..a jste se rozhodli, přeji hodně moudrosti...
a pište klidně dál....
Dráček
Krafařka
Krafařka

653 příspěvků
06. srpen 2008
Příspěvekod Ratta » pátek 27. září 2013, 16:31
Díky za odkaz, našla jsem tam pro mně úplně nové informace o záškrtu: http://www.vitalia.cz/clanky/17-kauza-ockovani-zaskrt/

Píše se tam o tom, že vakcína není proti původci nemoci, ale proti jeho toxinům, které způsobují ty komplikace. To znamená, že očkovaní na nemoc onemocnět můžou, akorát, že ta na ně nebude mít dramatický průběh / smrtelné následky. A taky že to, že nemoc tím pádem nemohlo vymýtit očkování :D A že kolektivní imunita je v případě záškrtu je utopie.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Ratta » pátek 27. září 2013, 16:33
Dráčku, pokud nevíš, dej si ještě čas. Však doočkovat můžeš vždycky, hexa má zákonnou dobu začátek do 10 měsíce (teda má spíš zákonem určenu dobu ukončení očkování, ale abys ji dodržela, začátek vychází takto. I když... nevím, jestli se tam náhodou nepočítá se schématem 3+1, který je v tomto věku už zbytečný, stačí 2+1, takže snad máš nějaký ten měsíc ještě k dobru, musela bych se na to mrknout. Jako fakt - pokud očkuješ po 6. měsící, stačí 2+1, myslím, že i Petráš s tím souhlasí, povolanější případně potvrdí)

JInak já jsem neočkovala, podepsala jsem papír, v poradně pokaždé se zdvořilým úsměvem poslouchám řeči, o kterých nechápu, jak je může tak chytrá, pohodová a jinak normální osoba vypustit. Oni asi fakt mají nějakou sektu, nebo co, jiný důvod mně nenapadá. Není to člověk, co by se ulakomil na zisk.

EDIT: přikládám ke studiu a srovnávání rizik výskyt infekčních nemocí u nás:
http://www.szu.cz/publikace/data/vybran ... -absolutne
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod E-liska » pátek 27. září 2013, 16:51
Dráček píše:...
A co by jste dělaly, řekněme, kdyby s enašel pediatr, který bude neočkování respektovat, jen nechá podepsta papír a šlus...
To by jste očkovali nebo ne?
...

Pravděpodobně bych očkovala asi takto:
- Tetanus
- pro mimino (začátek v 6-7měs, schéma 2+1) + černý kašel (vzhledem k dostupným vakcínám by bylo nejspíš nutné zahrnout v kombinaci i záškrt), přeočkování v 5ti letech a dále pouze tetanus
- pouze, pokud by dítě neprodělalo, tak kolem desátého roku zarděnky-holka, příušnice-kluk (opět vzhledem k dostupnosti vakcín by to muselo ale stejně být MMR), neštovice-obě pohlaví
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Oldmill » pátek 27. září 2013, 17:37
Já se kloním k něčemu podobnému jako E-liška, jen bych možná začala s očko ještě trochu později (cca v 1 roce, možná by pak stačilo i míň dávek, to z hlavy nevím)a pak přidala ještě obrnu (myslím cca kol 5 let). Takže kdyby se našel naprosto neočko pediatr, řešila bych to tak.

Musíš si ujasnit, čeho se bojíš víc, jestil neočkovat vůbec nebo vedlejších účinků očko. To hodně omezené očkování je pro mě takový kompromis, se kterým bych byla spokojená. Úplně neočkovat bych se asi bála, ale to je na každém, jak to má. Pediatři s omezenějším očkováním nemívají už dnes problém, resp. lze takové najít, takže ani tlak by nemusel být velký, tj. celková pohoda rodiny by byla nenarušená.

Která cesta je míň riziková? Podle mě hodně omezené + odložené očko, ale to si každý musí rozmyslet sám (i dle anamnézy dítěte). Každopádně stoprocentně to nejde dopředu předpovědět, co se komu v životě stane. Nejpravděpodobnější zlá situace, která by mohla nastat, stejně je, že matku s dítětem porazí cestou na očkování auto. Člověk prostě musí životu trochu důvěřovat.

Rozhodně bych neočkovala nic, co neočkovali nám jako dětem (tj. žloutenka, Hib, atd.). Tehdy to nebylo potřeba a dnes už vůbec ne. Takže z těchhle nemocí bych strach vůbec neměla. (A obrnu jsem dostala až v roce a bylo to tehdy normální, teď doktorka strašila, očkovat honem honem.)

Jestli je očko účinné nebo je to zhouba lidstva? Myslím, že pravda je někde uprostřed. Nikdo doopravdy neví, jak imunita funguje. Máme v rodině různá autoimunitní onemocnění a když se člověk zeptá doktorů, jak vznikají, tak jen krčí rameny (dispozice je snad dědičná, ale co nemoc pak vyvolá, nikdo neví). Očko je zásadní zásah do imunity, takže určitě bude mít silný vliv, a to i takový, který dnes věda nedokáže dohlédnout, ale to jaksi většina doktorů neuzná.

Největší problém podle mě je, že se očkuje plošně, systémově bez ohledu na individuální situaci dítěte/rodiny. Prostě takhle to před lety doktoři naplánovali, pak to projelo lobbingem farmafirem a byrokratickým aparátem a vypadl z toho současný očkovací kalendář. Pak se to plošně všem napíchá, aby dle statistik co nejvíc dětí mělo v krvi protilátky, a dál se to neřeší. To, že by nějakému dítěti stačilo třeba míň dávek a protilátek mělo už tak dost, nebo že nějaké dítě je přesně vším naočkované dle kalendáře, ale stejně si jeho imunita protilátky nevytvoří, to se neřeší. O vedlejších účincích ani nemluvím, ty se přejdou. Jde o efektivitu a ekonomičnost systému a protilátky v celé populaci. Mým cílem je očkovat s omezením vlivu systému, po vlastní rozumové úvaze, s přihlédnutím k individuální situaci (zdravotní, emocionální atd.) dítěte i rodiny.
Oldmill
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
08. únor 2012
Příspěvekod Blanci » pátek 27. září 2013, 21:43
Dráčku, ano - mnoho nezodpovězených otázek ...
Velice doporučuji si přečíst všechny články dr. Vavrečky, je to neuvěřitelně inteligentní lékař. Umí velmi srozumitelně vysvětlit a mnohdy přímo porovnat nemoc s očkováním (např. tuším minimálně u příušnic a tetanu rozebral procenta nákazy i procenta trvalých následků)
Také doporučuji přečíst či poslechnout i dr. Elekovou - ona není tak dobrým řečníkem, ale ví o čem mluví (někdy trochu zmatečně). Dvě knížky vyšly nedávno v Knihovničce Meduňky.

Na otázku, zda bych u rozumného doktora neočkovala nic odpovídám, že ano - neočkovala bych nic. Já se již ničeho nebojím víc, než ampule s očkovací látkou.
Vakcína totiž umí danou nemoc (a jiné projevy poškození zdraví či života) přímo vyvolat, způsobit. Či naopak, neudělat vůbec nic, t.j. ani nesplnit deklarovaný účel a aby bylo vše v pořádku, je toto vše napsáno i v příbalovém letáku. Když vakcína způsobí komplikace, stává se rodič terčem posměchu, neb nic s očkováním nesouvisí, rodič ničemu nerozumí a nově vzniklá nemoc (já nevím, dejme tomu cukrovka) by propukla i bez očkování. Když její účinnost selže, tak se jen pokrčí rameny a přečte se z příbalového letáku poučka, že očkování nechrání stoprocentně ...

Ošéfovat to ovšem předem nelze - ani očkování, ani neočkování. Proč? Protože tak daleko ještě věda nepokročila.

Teď momentálně se mi dokonce zdá, že věda před očkovacím fanatizmem přímo couvá - jak jsem již v jiné diskuzi popisovala, tak naši přední vakcinologové již mají zatemněné mozky. Popisují například, jak nedonošenec 30tt s krásnou porodní váhou 1730g byl chybně zaočkován proti pneumokokům pozdě - až v 6-ti měsících, a proto třetí den po očkování zemřel na pneumokokovou meningitidu. Prosím vás, je tady někdo, kdo si fakt myslí, že zemřel na následky dlouho odkládaného nepovinného očkování?
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Dráček » pátek 27. září 2013, 22:28
Blanci, díky moc za Tvoje postřehy, naměty (Vavvrečku najdu, elekovou znám...)
pro zajímavost přikládám odkaz na záznam proběhlou debatu Eleková x Primula:

http://www.vitalia.cz/specialy/ockovani ... akciny-ad/

jj, začínán se mi to jevit rozumné..neočkovat nic,jen k tomu musím ještě dozrát..čili zatím odkládáme dále, což me mudra si příští týdn vynese v zubech :palma: ,ale musíme bojovat, jd epřece o to nejcennější ,co máme, o naše děti...

A Blanci, nechci být nějak osbní či nepříjemná...kdyžtak nereaguj..zdá se,že máš velmi negativní zkušenost s očkováním...budu ráda za zkušenost, klidně i do SZ anebo mě vynes v zubech :)
každopádně přeji krásné dny
a ráda si ještě přečtu vaše další postřehy...
Dráček
Krafařka
Krafařka

653 příspěvků
06. srpen 2008
Příspěvekod Blanci » sobota 28. září 2013, 20:20
Dráčku,

na té přednášce jsem byla osobně. Bylo tam přislíbeno, že bude zveřejněn obrazový záznam, ale z nějakých důvodů se tak ještě nestalo.
Mimo jiné tam Eleková říkala, že dříve se léky zkoumaly na opicích, pak teprve na lidech. Prymula na to oponoval, že dnes opičky nejsou dostupné a dostupnější jsou lidi (rozuměj děti).
Mou zkušenost sepíšu do nějakého smysluplného celku a zašlu jako článek k uveřejnění, chce to jen čas ;-)
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Dráček » sobota 28. září 2013, 21:19
[quote="Blanci"]Dráčku,

na té přednášce jsem byla osobně. Bylo tam přislíbeno, že bude zveřejněn obrazový záznam, ale z nějakých důvodů se tak ještě nestalo.
Mimo jiné tam Eleková říkala, že dříve se léky zkoumaly na opicích, pak teprve na lidech. Prymula na to oponoval, že dnes opičky nejsou dostupné a dostupnější jsou lidi (rozuměj děti).
Tak to je drsný....
Dráček
Krafařka
Krafařka

653 příspěvků
06. srpen 2008