ADV TOP
ADV LEFT

Jak a kdy doočkovat obrnu?

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Oldmill » čtvrtek 26. prosinec 2013, 20:22
Syn dostal Infanrix Hib ve schématu 2+1 v cca 7-9-15 měsících. Na žloutenku dr. netlačí, ale chtěla by doočkovat obrnu. Dohodly jsme se, že ji doočkujeme ve 2 letech (byla jsem ráda, že ji nechce doočkovávat hned po infanrixu) a termín se blíží a já řeším, co s tím.

Dá se doočkovat něčím jiným než Imovax Polio - někde jsem četla, že je tam dost přídavných látek? A kolik dávek bude v těch 2 letech potřeba? Nebo by bylo třeba lepší ještě zkusit dr. překecat a počkat třeba do 3 let?

Dr. ve dveřích mluvila o 4 dávkách obrny, ale to je podle mě nesmysl, už jen proto, že ten Inf. Hib stačily dávky 3. Já jsem jí to zatím nevymlouvala, protože zároveň jsem s ní řešila ambulantní porod a navíc jsem to ani neměla pozjišťované.
Oldmill
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
08. únor 2012
Příspěvekod Blanci » čtvrtek 26. prosinec 2013, 20:57
Ahoj,

obrna je dlouhodobě "podpultové zboží" a je v současnosti k mání asi jen v Pákistánu, Afganistánu a některých dobře střežených laboratořích. Pokud se tam zrovna nechystáte na dovolenou či exkurzi, tak dále odkládej - třeba donekonečna ;-)
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Le_chat_noir » čtvrtek 26. prosinec 2013, 20:59
ahoj, to ze obrna neni mi rekli i na statnim zdravotnim ustave ;-). a ze se nemam do toho hnat, ze u nas ani moc nehrozi ... my ji mame jskoze naplanovanou po mmr.
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Jana » čtvrtek 26. prosinec 2013, 21:03
Blanci píše:Ahoj,

obrna je dlouhodobě "podpultové zboží" a je v současnosti k mání asi jen v Pákistánu, Afganistánu a některých dobře střežených laboratořích. Pokud se tam zrovna nechystáte na dovolenou či exkurzi, tak dále odkládej - třeba donekonečna ;-)

...a taky u spousty syrských uprchlíků, kteří míří do Jordánska a dalších zemí; a i vzhledem k turismu v daných zemích se dá očekávat, že na ty přísně střežené laboratoře se výskyt obrny neomezuje. Jestli je to pro nebo proti, nehodnotím, jen že je asi dobré i o tomto vědět.
http://www.who.int/mediacentre/news/sta ... 131113/en/
Jana
Klevetnice
Klevetnice

3558 příspěvků
06. únor 2008
Brno
Příspěvekod Blanci » čtvrtek 26. prosinec 2013, 21:07
Jana píše:
Blanci píše:Ahoj,

...a taky u spousty syrských uprchlíků, kteří míří do Jordánska a dalších zemí; a i vzhledem k turismu v daných zemích se dá očekávat, že na ty přísně střežené laboratoře se výskyt obrny neomezuje. Jestli je to pro nebo proti, nehodnotím, jen že je asi dobré i o tomto vědět.
http://www.who.int/mediacentre/news/sta ... 131113/en/

... ano, správně, nedoporučuji tedy ani převádět syrské uprchlíky ;-)
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Llevelyn » čtvrtek 26. prosinec 2013, 21:14
Zatím je k dispozici jediná monovakcína, Imovax Polio :( očkuje se 3 dávkami , v intervalu 1 měs ( max. 6 měs) a 6 měs ( max. 12 měsíců) a přeočkovává se po 10 letech. V této chvíli je to víceméně cestovní očkování.

Čistě technicky, inaktivovaná vakcína neřeší nosičství viru, tedy je teoreticky možné, že si virus doveze někdo jako suvenýr z cest, ačkoliv nebude mít žádné příznaky onemocnění ( živou vakcínou se přestalo očkovat v roce 2006). Když už se tu " strašíme" :D
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Blanci » čtvrtek 26. prosinec 2013, 21:58
... hm, o strašení to celé vlastně je - tazatelka Oldmill byla postrašena pedidochtorkou, že její dítě bez očkování pojde na obrnu. Ale když ho zaočkuje, teprve bude synáček zdravý :palma: Předpokládám, že lékařka předložila Oldmill s předstihem příbalovou informaci k danému "léčivu" k prostudování. Oldmill si - narozdíl od pedidochtorky leták či tzv. SPC přečetla a zjistila, že rozsah a závažnost nežádoucích účinků převyšuje riziko obrny samotné.
Nevěřme mýtům - čtěme přímo na nejprofesnějším Českém vakcinologickém portálu - vakciny.net , např. zde: http://www.vakciny.net/pravidelne_ockov ... %20SPC.pdf - a nejzajímavější čtení jsou tzv. Údaje z
postmarketingového sledování (povšimneme si také, že klinická studie byla provedena na celých 395 pacientech a není zveřejněno, kolik hodin studie trvala - já předpokládám obvyklých 72 hodin, stejně jako u chřipkových vakcín, t.j. jako u trvanlivosti chleba. ) :?
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Triss » čtvrtek 26. prosinec 2013, 23:26
Omlouvám se zakladatelce, ale ráda bych doplnila dotaz (třeba se odpověď bude hodit i zakladatelce): dcera (2 roky 5 měsíců) má Infanrix Hib očkovaný po půl roce věku ve schématu 2+1 a poté obrnu ve stejném schématu 2+1, poslední dávka v únoru 2013. Pediatra tlačí na tzv. booster dávku obrny, která se má dávat jako čtvrtá dávka po 6-12 měsících od třetí dávky, tj. pro dceru cca v následujícím měsíci. Původně jsem nechtěla 4. dávku dát, ale telefonicky mi to potvrdila paní i v očkocentru v Motole (s nimi jsem očko kalendář dcery řešila a původní informace zněla Hib, obrnu i případně žloutenku po půl roce věku ve schématu 2+1). Nemáte k tomu někdo více informací? Je ta čtvrtá dávka potřebná? Dcera do kontaktu s dětmi a obyvateli Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie, kteří tu v ČR žijí/nějakou dobu pracují a/nebo jezdí na čas do těchto zemí v zásadě přichází.

Díky za odpověď.

Triss
Triss
Klábosilka
Klábosilka

303 příspěvků
23. listopad 2008
Příspěvekod Zizalka » čtvrtek 26. prosinec 2013, 23:51
Ahoj!

Syn má taky Infanrix HIB a obrnu jsme nakonec nedali očkovat vůbec.

Sestřičce jsem říkala, že obrna u nás stejně není a do cizích zemí necestujeme. Na to mi odvětila, že přece i u nás jsou děti s obrnou. Pravděpodobně neměla ani ponětí o obrně, proti které se očkuje.
Nicméně jí stačilo podepsat, že odmítáme a víc to neřešila.
Zizalka
Klábosilka
Klábosilka

507 příspěvků
10. říjen 2006
Příspěvekod Klaris » pátek 27. prosinec 2013, 08:14
taky jsme to velmi řešila
syn měl Inf Hib. A pak jsme zvažovali tu obrnu, furt jsme se v tom motala, a přestože viz výše se skoro chytnout nedá a tady už nebyla 50let, tak jsem se rozhodla nakonec ji nechat naočkovat (ano uznávám tlak dr. v tom také sehráll svou roli). Nicméně jelikož jsem si na stránkách vakciny.net přečetla "severské" schéma, kdy většina vakcín je očkována ve schématu 2+1 a bylo to tam uvedeno i u obrny, tak jsem to oznámila dr. I tak z toho bylo haló, je to vlastně dle našeho kalendáře nepřípustné, ani Petráš mi to v podstatě neposvětil (ať na stránkách píše co chce, doporučení dává jen v mezích toho, co se vyskytuje v příbalových letácích vakcín). No ale trvala jsmem si na svém, o jednu vakcínu míň, je prostě o jednu vakcínu míň. A i když by to šlo jak píš LLev dát dvě v odstupu půl roku a další za deset let, tak to už bych neuhádala. Takže má schéma 0-1-6m

Naočkováno ve 2letech2měs
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8451 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Llevelyn » pátek 27. prosinec 2013, 09:38
Blanci píše:... hm, o strašení to celé vlastně je - tazatelka Oldmill byla postrašena pedidochtorkou, že její dítě bez očkování pojde na obrnu.........

ne, v úvodním dotazu čtu pouze, jak se s dr. domlouvaly, nedělala bych z toho kovbojku. Obrnu lze doočkovat kdykoliv, ale ve vyhlášce jsou 4 dávky, takže se může stát že bez obrny nebo bez těch 4 dávek dr. nepotvrdí pro dítě školku ( chcete li) ani tábor, školu v přírodě apod. Hodně záleží na domluvě s dr. , pokud bych jí očkovala, tak nějak s velkým odstupem od Infanrixu ( Hexa) a MMR ( ten co nejpozději, v každém případě).

Ideál alá vyhláška - 3 dávky ( 0-1-6) a čtvrtou v přeočkování v 5 letech, tedy vlak se nažere, koza zůstane celá. Začít někdy po 2. roce věku, pokud se chce stihnout MMR okolo 3. roku, kvůli nástupu do instituce.

Pokud bych se něčemu vyhla, tak MMR :mrgreen:
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Jana » pátek 27. prosinec 2013, 10:12
Blanci, nestraším, jen konstatuju fakta. Obrna se aktuálně šíří, není vymýcená tak, jak jsi to popisovala poměrně bagatelizujícím způsobem ty. Nemusíš převádět uprchlíky, :roll: stačí nebýt ignorant a vědět, jak obrovská množství lidí tam teď utíkají před válkou, je tam velice akutní potřeba jim pomoci, a dost se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se obrna znova objeví i v Evropě.

Neříkám tím, že má tazatelka naběhnout k MUDr a hnedhned nechat všechno naočkovat, pouze konstatuju fakta. Ty je jen bagatelizuješ, nevím zda ti to přijde zábavné, nebo mě nemáš ráda, to je tvůj problém, ale pokud píšeš nesmysly, tak očekávej, že je tu někdo bude vyvracet.
Jana
Klevetnice
Klevetnice

3558 příspěvků
06. únor 2008
Brno
Příspěvekod Blanci » pátek 27. prosinec 2013, 15:48
Jana píše:Ty je jen bagatelizuješ, nevím zda ti to přijde zábavné, nebo mě nemáš ráda, to je tvůj problém, ale pokud píšeš nesmysly, tak očekávej, že je tu někdo bude vyvracet.

... aha, tak v tom případě bagatelizuje a nesmysly kecá i sám nejvyšší soudruh Prymula :roll:

čerpal (možná to i sám napsal) asi zde: http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/OPV.htm

On sám přesně toto papouškoval na přednášce a na dotaz, proč tedy stále děti očkujeme, když poslední případ obrny u nás byl v roce 1960 a v Evropě v r. 2002 odpověděl, že je to vlastně ze setrvačnosti, neb obrnu obsahuje i Hexa. A Hexa je u něj "posvátná očkovací jednička ničím nenahraditelná" :palma:

Nevím tedy, jaký má vztah mé a Prymulovo bagatelizování a kecání nesmyslů k Tvé osobě, ale můžu Tě ujistit, že - jelikož Tě neznám, nemůžu napsat, že Tě mám ráda, ani že Tě ráda nemám. A je mi to celkem fuk, takže ani žádný problém s tím nemám. Prymula se k Tvé osobě nevyjádřil ;-)
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Llevelyn » pátek 27. prosinec 2013, 18:22
SZÚ tvrdí
-polio potvrzeno v Sýrii ( 2013) - divoký poliovirus byl naposledy v zemi detekován v roce 1999
- nález divokého polioviru v Izaeli ( 2013)
- prokázané onemocnění v Etiopii, Keni, Nigerii, Kamerunu a Somálsku ( 2013)
- nález divokého polioviru v Tádžikistánu ( 2010)
- nález VDPV (poliovirů odvozených od vakcinačních virů) ve Finsku ( 2009)

takže představa, že polio je něco, co je někde daleko, ve třetím světě, a k nám se to dostat nemůže je poněkud mylná. Sice nejde o nějaké extra závažné počty nemocných nebo jen o záchyt virů, ale prostě je teoretická možnost přenosu polia i k nám, případně možnost nákazy při cestování. Očkování je tedy na místě, jen bych volila dobu očkování vzhledem k životnímu stylu rodiny, cestování atd. Pro dospělé je to cestovní očkování.
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Oldmill » pátek 27. prosinec 2013, 19:06
Llevelyn píše:Zatím je k dispozici jediná monovakcína, Imovax Polio :( očkuje se 3 dávkami , v intervalu 1 měs ( max. 6 měs) a 6 měs ( max. 12 měsíců) a přeočkovává se po 10 letech. V této chvíli je to víceméně cestovní očkování.

Čistě technicky, inaktivovaná vakcína neřeší nosičství viru, tedy je teoreticky možné, že si virus doveze někdo jako suvenýr z cest, ačkoliv nebude mít žádné příznaky onemocnění ( živou vakcínou se přestalo očkovat v roce 2006). Když už se tu " strašíme" :D

Llevelyn, pochopila jsem to dobře, že by měly teď stačit 2 dávky v rozmezí 1 - 6 měsíců? Moc nechápu ty intervaly, které popisuješ - z nich by vyplývalo, že jsou dávky potřeba 3 (a pak další za 10 let)? Dát 2 dávky mi přijde rozumné. Vždyť když je obrna v hexe, tak stačí taky schéma 2+1 a to u mlačšího dítěte, teď by bylo synovi něco přes 2 roky, tak snad by 2 dávky mohly stačit (odstup od Infanrixu bude rok a s MMR nespěchám, do státní školky mi ho stejně vezmou až ve 3,5 letech a pokud bychom měli peníze, spíš bychom ho dali někam jinam, třeba do lesní školky a tam to snad tak neřeší, takže bych to dala asi až před nástupem do školy).

Říkám si, jestli by nebylo možné po té druhé dávce udělat test na protilátky a tím by se zjistilo, jestli to stačí? Jestli bude protilátek dost, tak pak by neměl být problém ani s papírem pro školku ne?

Jinak, Blanci, obrnu určitě někdy očkovat chceme, jen řešíme kdy a jak, aby to byla co nejmenší zátěž. Manžel z ní má trochu obavy (jeho strejda po ní zůstal ochrnutý, pochopitelně v jiné době), i když pochopitelně to neznamená, že bezhlavě naběhneme do ordinace a necháme si všechno hned píchnout a to co v největších dávkách.
Oldmill
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
08. únor 2012