ADV TOP
ADV LEFT

neockovani, odlozene hlaseni na hygienu

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Neffy » čtvrtek 10. duben 2014, 15:27
Dnes mi detska tvrdila, ze nove musi jmenovite na hygienu pod hrozbou pokuty hlasit jak odmitace ockovani, tak odlozene ocko.

Nevite o tom neco? Myslela jsem, ze dr hlasit hygiene nesmi.
Neffy
Diskutérka
Diskutérka

2268 příspěvků
12. říjen 2006
Příspěvekod Llevelyn » čtvrtek 10. duben 2014, 15:37
Nevím o žádné právní úpravě. U dr bych se dotázala, podle čeho musí a ať mi ukáže metodický pokyn nebo upravenou vyhlášku.

kopírováno z " rodina.cz"

Jeste jsem nasla pravni komentar k tomuto soudnimu rozhodnuti, na ktere se clanek odkazuje:

http://rozalio.cz/index.php?option=com_ ... 1&Itemid=1

Cituji: "Články často budí dojem, že rodiče musí děti očkovat proti své vůli, tento výklad není správný. Povinnost očkovaní v ČR stále trvá, rodiče při nepodrobení se této povinnosti činí přestupek a mohou být sankcionováni (dostat pokutu), ale jejich dítě „násilně“ naočkováno být nemůže.
Z médií se na první pohled může zdát, že jde o převratné soudní rozhodnutí, je to spíš odraz setrvalého stavu a přístupu institucí k povinnému očkování. Jeden z řady neúspěšných, ale i tak důležitých pokusů rodičů, rozporovat nutnost této právní úpravy v ČR."

JInak na strankach tohoto sdruzeni se daji najit pravni normy, upravujici ockovani, i s vykladem:

http://rozalio.cz/index.php?option=com_ ... Itemid=167

Cituji: "Nový zákon stejně jako dosavadní předpisy vyžaduje, aby s očkováním rodiče vyslovili souhlas. Ten musí být svobodný a informovaný. Očkování tedy není výkonem, který lze provést bez vyžádání si souhlasu rodičů."

"V případě rodičů, kteří žádají o odklad očkování nebo ho odmítají z důvodu svého nejlepšího přesvědčení o zájmu dítěte po prostudování řady materiálů, zvážení výhod a nevýhod očkování nebo po předchozí špatné reakci dítěte na očkování, rozhodně nejde o zanedbávání péče o dítě. Právě naopak jde o zhodnocení nejlepšího zájmu dítěte a též o základní právo na svobodu myšlení, přesvědčení a víry, což je podle Ústavního soudu legitimním důvodem pro odmítnutí očkování."

"Nic se nemění ani na právní úpravě, která zakazuje lékařům podávat z vlastní iniciativy hlášení hygienické stanici o tom, že došlo k odložení nebo odmítnutí očkování. Ze staré právní úpravy i z nového zákona o zdravotních službách vyplývá, že lékař je povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dozvěděl v souvislosti s poskytováním péče. Výjimky z mlčenlivosti stanoví zákon, ovšem pro hlášení neočkování není stanovena žádná výjimka."
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Kacous » čtvrtek 10. duben 2014, 16:06
Říkala mi včera dětská, že je nějaké nové "nařízení", že má vytvářet seznam dětí, které nemají nějaké očkování a zároveň s kontaktem na rodiče... O sociálce neříkala nic. Říkala, že se jí to nelíbí, a že doufá, že to nebude muset...
Obrázek
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Kracenka » čtvrtek 10. duben 2014, 16:15
Ano, něčím takovým mě strašila Dr asi před čtrnácti dny, že jim hygiena nařídila sepsat seznam odpíračů i odkladačů...
Kracenka
Krafařka
Krafařka

672 příspěvků
22. září 2006
Praha - Žižkov
Příspěvekod Trotinette » čtvrtek 10. duben 2014, 16:20
Ahoj, taky mi to dnes volala pediatrička.. to je nějaká razie hygieny, či co..
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Llevelyn » čtvrtek 10. duben 2014, 16:28
Musdelo by dojít k nějaké úpravě zákona o mlčenlivosti ( to by mohla vědět Bren)

http://rozalio.cz/index.php?option=com_ ... 83&catid=5

pražská KHS nic http://www.hygpraha.cz/novinky.php konkrétně k očkování http://www.hygpraha.cz/index.php?sum=MTQ=

k hlášení odmítnutí očkování ( z r. 2010) http://www.ferovanemocnice.cz/pravni-po ... r-563.html

související zákony
zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče

neočkujeme, nikdo mi nevolal :D
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Trotinette » čtvrtek 10. duben 2014, 16:38
Llev, zatím jsem odkazy nečetla. Díky za ně.

Ale nevím, jak to udělat, když mě pediatrička volala, že prý po ní hygiena chce nahlásit rodiče, kteří odkládají očkovávání, zda s tím nahlášením na hygienu souhlasím.. Když jí řeknu, že nesouhlasím (protože fakt nesouhlasím), bude případně ona v nějakém problematickém postavení vůči hygieně? Mám totiž tuto pediatričku docela ráda, mj. i proto, že ona sama s odklady očkování nedělá problém, nýbrž dokonce naopak.. Tak bych jí když tak ráda poradila, jak se vůči hygieně bránit..
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Gehenna » čtvrtek 10. duben 2014, 16:44
Asi bych si vyžádala stanovisko hygieny, z čeho jako vycházejí.
Obecně jsou zákony nadřazené vyhláškám a "raziím", takže pro dr. kouká mnohem větší problém z toho, kdy se rodiče začnou bránit a dají ji k soudu pro porušení mlčenlivosti, než když nevyhoví hygieně na základě nějakého vágního pokynu.
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Trotinette » čtvrtek 10. duben 2014, 16:56
Bezva. Ona je už taková stařičká, zkušená, nad věcí, tak ať nám ještě při dobrém zdraví může dlouho sloužit - a bez opletaček se zákonem.
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Xsamotar » čtvrtek 10. duben 2014, 17:11
Tak nevím, mám se bát, když už jsem vlastně na sociálce byla před víc než rokem? :palma:

Mě nějak přijde padlé na hlavu dávat případně dr. k soudu. Nešlo by spíš nějak řešit tu hygienu, že to po té dr. vůbec chce? Přeci nebudu "trestat" dr. za to, že je svolná s odkladem :(
Xsamotar
Kavárenská povalečka :-)

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Trotinette » čtvrtek 10. duben 2014, 17:55
Xsamotar píše:Tak nevím, mám se bát, když už jsem vlastně na sociálce byla před víc než rokem? :palma:

Mě nějak přijde padlé na hlavu dávat případně dr. k soudu. Nešlo by spíš nějak řešit tu hygienu, že to po té dr. vůbec chce? Přeci nebudu "trestat" dr. za to, že je svolná s odkladem :(

Přesně :-?
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Ratta » čtvrtek 10. duben 2014, 18:02
Xsamotar píše:Tak nevím, mám se bát, když už jsem vlastně na sociálce byla před víc než rokem? :palma:

Taky bych to tak dělala. Čekám, že nám doktorka zavolá, tak to se s ní domluvím, že rovnou půjdu na hygienu, aspoň zjistím, odkud vítr vane, koho zase GSK podplatil.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Katest » čtvrtek 10. duben 2014, 18:31
Když jsem včera opět doktorce řekla, že MMR ne, tak říkala že připraví papíry pro hygienu a bude to muset nalhlásit. Nechápu sice proč, když tam není horní hranice, ale asi jí to odsouhlasím.
MMj, co si myslíte o oškování na meningokoka? Já o něm uvažuju, děsí mě tam ta rychlost.
Katest
Treperenda
Treperenda

1045 příspěvků
12. září 2010
Příspěvekod Neffy » čtvrtek 10. duben 2014, 19:04
Llev - četla jsem ten tvůj odkaz na rozalio. Právě že dr říkala, že měli kontrolu z hygieny a ta požaduje jmenovitý seznam nejen odmítačů, ale i odkladů. A z toho odkazu vyplývá, že pediatr povinný na dotaz z hygieny je, aspoň jsem to tak pochopila.
Chjo, to je furt něco.
Neffy
Diskutérka
Diskutérka

2268 příspěvků
12. říjen 2006
Příspěvekod Linka » čtvrtek 10. duben 2014, 19:38
KAtest- http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/menab.html . Nejnovější info. Dala jsem dvěma holkám, třetí dát už nechci.
Linka
Howgh
Howgh

7072 příspěvků
21. září 2006
MB