ADV TOP
ADV LEFT

Nedokončené očkování - co bude?

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Bridget » úterý 22. červenec 2014, 12:18
Holky, promiňte za založení nové diskuze, rozhodovala jsem se, jestli pokračovat v té předchozí, ale nevím, jestli by ji ještě četl dostatek tématu znalých žen, tak zakládám diskuzi novou..snad to nikomu nevadí..

K popisu situace - 26měsíční syn - má zatím jen 3 dávky Infarixu Hexa + Prevenar, po 3tí dávce nežádoucí účinky - horečka, viroza, noční děsy, zastavení vývoje na cca 5 měsíců (už v 6ti měsících se plazil a pak ještě dalšího půl roku jen plazení) - tenkrát nás nenapadlo,že je to od očkování,až po čase jsme si dali 1 a 1 dohromady..

teď jsme v situaci, kdy nevíme, jak dál..nabízí se nám několik možností:
- naočkovat hexu, příští rok priorix
- neočkovat a podepsat u dr.jakýsi papíry
- jiná dr.z jiného města zabývající se očkování na inf.oddělení nabízí možnost nechat dítě neurologicky vyšetřit a pak k ní můžem přejít a nechat individuálně naočkovat,ale co to obnáší,nevím..

mám několik otázek -

1. co nás (kde a od koho, školy, školky, atd., hygiena, sociálka) čeká v případě, že nedoočkujem už vůbec nic..
2. nebojím se neočkovaných nemocí z priorixu, ale co ty, které obsahuje infarix hexa? může je malý dostat? jak na ně reaguje organizmus? jaká jsou rizika?
3. lze naočkovat jen některou z nemocí, které obsahuje infarix? kdy a dokdy?
4. když měl předtím reakci (já vím,že na to nelze asi s jistotou odpovědět), je pravděpodobné,že bude mít blbou reakci i teď v případě doočkování?
5. co hrozí ze zdravotního hlediska dceři, která je očkovaná dle očk.kalendáře a ještě nemá to pětileté přeočkování a nenechali bychom ji přeočkovat..do školky přihlášená je..

pokud tu už někde taková diskuze je, klidně mě odkažte..děkuju..
PS-já se v tom neumím pohybovat, máme se teď s manželem rozhodnout co a jak a dát mudře vědět,jestli to podepíšem nebo budem očkovat..díky,díky moc za reakce
Bridget
Klábosilka
Klábosilka

523 příspěvků
05. květen 2011
Příspěvekod Xsamotar » úterý 22. červenec 2014, 13:30
Jen co vím z hlavy
1. záleží jestli vás dr, nahlásí. Neměl by, ale realita bývá jiná.
Mě stačilo na sociálce podepsat papír, že očkovat budu. A pak tam dr., tuším, volala, že očkování opravdu probíhá.

2. černý kašel - léčí se ATB
žloutenka B - existuje monovkacína, já osobně to nepovažuji za nemoc nebezpečnou pro malé dítě (skrz možnost nakažení)
dětská obrna - u nás se nevyskystuje, existuje monovakcína
tetanus - určitě je i monovakcína, očkují se jí dospělí
hemofil - nebezpečný hlavně pro malé děti, extistuje víc knemů, očkování je jen proti některým
záškrt - z hlavy nevím, monovakcína není

jako možnost bych brala jako booster píchnou Infnrix, čímž pokryješ žákrt, tetanus a černý kašel. Zbytek jde samostatně. Na Hemofila stačí, tuším, jedna dávka, což už syn má.

3. už jsem odpověděla u 2. možnosti doočkování bude asi nejlepší probrat s dr. každý je přístupný něčemu jinému

4. mohl mu dozrát imunitní systém a může být naprosto bez reakce, ale nikdo ti v tomhle ohledu nic nezaručí

5. ze zdravotního hlediska jí klesnou protilátky, takže je teoreticky vyšší riziko nákazy některou z nemocí.

Já osobně bych teda šla k té dr. co nabízí neuro vyšetření. Pokud je rozumná, tak pokud by byl problém, tak by do dalšího očkování nemusela tlačit. Případně by u ní ty monovakcíny měly být proplacené pojišťovnou, jinak je hradíš sama. A i skrz školku by mohla dát papír, že dítě nemůže být očkované.. ale to už pak záleží jenom na ní a na tom jak se domluvíte.
Každopádně pokud se rozhodnete pro druhou nebo třetí možnost bylo by fajn si o očkování něco načíst, abys měla přehled a věděla co a jak dál ;-)
Xsamotar
Kavárenská povalečka :-)

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Ratta » úterý 22. červenec 2014, 16:14
Co se týče polízanice u úřadů, může tě čekat pohovor s hygienou, sociálka by se mohla zajímat, kdyby někdo napráskal zanedbání péče, což neočkování vysloveně není, ale nikdy nevíš, na jakého iniciativního blbce natrefíš (to by pak jen konstatovali, že se o znedbání péče nejedná :)). Každopádně se jedná o pohovor s většinou rozumnými lidmi, kteří si musí splnit svou povinnost a udělat s tebou pohovor :). Pokud to poženou dál, může ti být soudně nařízena pokuta za přestupek, nevím přesně, v tisícech, nebude to víc, než 10 000 Kč. Samozřejmě, pokud budeš mít na to střeva, můžeš se soudit dál, páč se tím porušují tvá práva, ale myslím, že nedávno někdo v tomto neuspěl.

Pokud olituješ několik tisíc a máš hroší kůžu natolik, že ty manipulativní kecy kolem ustojíš, tak ti nic dalšího od státu nehrozí.

Co se týče rizik, asi největším je černý kašel, je ho tady víc, než si lidé myslí, páč ho lékaři už neumí diagnostikovat. Nemoc je to neskutečně hnusná a dlouhá, smrtelná je pro mimina, která ještě neumí kašlat a oslabené lidi (např. seniory). Ale jinak nebezpečná není, jen je fakt velmi, velmi, nepříjemná. Co se týče nemocí, které dítě "zadusí", tak všechny jsou v době, kdy existuje intubace, "přežitelné", nicméně je potřeba rychlá diagnostika, nevím, jestli záškrt nebo hemofilus, umí zadusit strašně rychle. SZÚ neuvádí žádný výskyt záškrtu a obrny za posledních 10 let (dál jsem nehledala). Pro zajímavost - konkrétně záškrt vyvrací teorii (jeho) vymýcení, páč dospělí zaočkovaní nejsou a kolektivní imunita, jakkoli je i u jiných nemocí statisticky blbost, u záškrtu je blbost kardinální, páč se jedná o toxoidovou vakcínu, tzn., že "nenavodí imunitu", ale jen chrání proti konkrétním účinkům bakterie v případě rozvinutého onemocnění, proti samotnému onemocnění tě neochrání. Takže to, že se tu záškrt nevyskytuje, není zásluhou očkování. O ostatních nemocech typu obrna a spol. by se dalo spekulovat podobně, ale byly by to jen spekulace. U tetanu je to někde napůl cesty, přenos z člověka na člověka neexistuje, ale teoreticky může očkování ochránit před vypuknutím nemoci. Nicméně, při každé "důvodné" návštěvě chirurgie ti preventivně píchnou sérum, které je proti tetanu, nacházejícímu se aktuálně v těle, účinné i bez očkování.

EDIT: Myslím, že hodně neočkujících matek by si po zkušenosti třeba s černým kašlem asi vyčítaly, že neočkovaly, je to fakt něco strašného. Takže je to věcí priorit, někdo se bojí víc účinků vakcín, někdo nemocí... Taky je to o tom, jak se kdo cítí zodpovědný. Někdo potřebuje mít pocit, že udělal maximum, aby jeho dítě neonemocnělo, ať to stojí, co to stojí, někdo zase raději snese vědomí, že dítěti zbytečně neškodí vakcínou i za cenu, že si může vybrat svůj kousek statistického koláče. Jinými slovy, pro někoho je prioritou preventivně jednat, pro jiného zase v žádném případě neuškodit. Myslím, že je to hodně věcí povahy.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Bridget » úterý 22. červenec 2014, 18:23
Díky za reakce..já se v tom zatím trochu plácám..jakože polízanice s hygienou se nebojím, ale bojím se potencionálního rizika těch nemocí..na druhou stranu se bojím další reakce na očko..a to je asi ještě horší..

a co kdybych toho dvouleťáka nechala naočkovat infarixem někdy v budoucnu? třeba ve 4letech? nebo v 5? Má to cenu, bude to mít efekt - ochrana před nemocí, povolí to MUDra? Jsou ve vyšším věku jiné reakce na očko?
Bridget
Klábosilka
Klábosilka

523 příspěvků
05. květen 2011
Příspěvekod Jankap » úterý 22. červenec 2014, 20:33
Bridget píše:a co kdybych toho dvouleťáka nechala naočkovat infarixem někdy v budoucnu? třeba ve 4letech? nebo v 5? Má to cenu, bude to mít efekt - ochrana před nemocí, povolí to MUDra? Jsou ve vyšším věku jiné reakce na očko?

Tady bych vážně zvažovala počkat do 4 let a přeočkovat Adacelem, tou redukovanou vakcínou. Adacel se může použít od 4 let.
Efekt na ochranu před nemocí to mít podle mého bude. Všichni ti ale budou poukazovat na to, že do těch 4 let bude chráněný méně (ale nikdo nedokáže říct, o kolik méně).
Povolí to MUDra? Budeš muset podepsat revers, tím bude MUDra chráněná. Někteří i přes revers prudí, někteří ne.
Reakce ve vyšším věku? Hele, jak u koho, záleží na tom, co je tou poslední kapkou. Já tvrdím, že pokud jsou větší rozestupy, tak má organismus lepší šanci se vzpamatovat.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Ratta » úterý 22. červenec 2014, 20:37
Nikdo ti nic povolovat nebude muset, naočkují ti ho v očkovacím centru, když budeš chtít, nevím, jestli taky SZÚ to nedělá, ti možná jen cestovní očkování, ale kdoví.

Co se týče rizik onemocnění, nastuduj si je. Tady se už vyskytlo dost odkazů, zkus se pohrabat. Když ne, zeptej se, někdo ti nějaký odkaz hodí, třeba jednou sem Llevelyn dávala odkaz na skvělý článek o tetanu (otázkou je, jestli existuje literatura, která není tendenční, podle mě ani moc ne, jak z jedné strany, tak z druhé).

Jako jistotu nemáš nikdy v ničem, i kdybys zaočkovala, je spousta dalších smrtelných nemocí, které hrozí víc a proti kterým se neočkuje. Taky vás může srazit cestou na očkování auto. Taky znám holku, která dostala obrnu z vakcíny. O černém kašli je to dost známé, že se dá naočkovat. Plus má ta vakcína strašně nízkou účinnost, takže ani ta nemusí dostatečně chránit.

Musíš si zodpovědět sama.

EDIT: zkus se sama se sebou domluvit na odkladu, dej si několik měsíců na přemýšlení, pak uvidíš.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Xsamotar » středa 23. červenec 2014, 06:50
Ratta píše:Nikdo ti nic povolovat nebude muset, naočkují ti ho v očkovacím centru, když budeš chtít, nevím, jestli taky SZÚ to nedělá, ti možná jen cestovní očkování, ale kdoví.

Mě teda dceru nevzali. S tím, že pokud není nijak vážně nemocná tak mají plno. Teď teda myslím Motol.
Ale co jsem koukala na očko. centrum někde tady, tak tam neočkují všechny tyhle nemoci, jen některé.
Xsamotar

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Bridget » čtvrtek 24. červenec 2014, 11:31
Ahojte,

tak mi bylo v očko.centru (nechci psát kde) nabídnuto, že naočkujeme místo hexy 4 nemoci, krom (myslím) obrny a žloutenky?jestli jsem to nepopletla..prýýýýýýý na to nebývají reakce, prýýýýýý jsem straaaaaašně úzkostlivá..

prýýýýýý se bude šířit obrna

prýýýýýý se na spalničky umírá nebo kdosi chodí na neurologii s tetraparezou - jako následek spalniček - nemoci, ne očkování..

prýýýýý se tu budou šířit spalničky..

holky, co si myslíte o tom očkování, měli bysme tam jít příští týden na ty 4 nemoci a pak chce dát priorix na podzim, což se mi ale nechce,chtěli jsme nejdřív ve 3 letech..ale strašej těma spalničkama.. tak jsem do toho zamotaná ještě víc než jsem byla..chjo...
Bridget
Klábosilka
Klábosilka

523 příspěvků
05. květen 2011
Příspěvekod Jankap » čtvrtek 24. červenec 2014, 12:07
Bridget píše:prýýýýýý jsem straaaaaašně úzkostlivá.

Z toho si nic nedělej, já prý taky 8-)
Faktem je, že když "úzkostlivá" z nějakého důvodu nejsem a přestanu si informace ověřovat, tak je z toho průůůser. Naposledy na očním. Nebýt informací získaných díky BC, tak moje dítě nevidí na jedno oko...

Bridget píše:prýýýýýý se na spalničky umírá nebo kdosi chodí na neurologii s tetraparezou - jako následek spalniček - nemoci, ne očkování...

Umřít se dá i na rýmu. Pokud máš dost mizernou imunitu. Prostě problém může způsobit jakákoliv nemoc. Obranou proti tomu je dobrá imunita.
Velmi dobrou imunitu mají lidé, kteří mívají při nemoci vysoké horečky a ty nemoci trvají krátce. Naopak lidé, kteří za posledních 20 let neměli ani zvýšenou teplotu, ti na tom dobře nejsou.
Já se snažím, co můžu, aby imunita celé rodiny byla co nejlepší a nemoci jsme všichni překonali v pohodě. U spalniček dokonce CHCI, aby je děti chytly a prodělaly, prodělání nemoci poskytuje téměř doživotní imunitu. A jsem přesvědčená, že mají na to, aby ty spalničky prodělaly v pohodě.

Bridget píše:prýýýýý se tu budou šířit spalničky..

Ano, budou. Je to nemoc, kterou očkování jen potlačí, ale jakmile trochu poklesne proočkovanost, tak se objeví.
Pokud jsi jen očkovaná, tak se může stát, že je sice nechytneš v dětství (kdy je průběh lepší), ale chytneš je v dospělosti. Čas od času se objeví v Anglii, v Německu, na Slovensku i proočkovaných Čechách. Proto chci, aby je moje děti prodělaly, aby to měly prostě vyřešené.

Srovnej to s planými neštovicemi. Nevím, jaký jsi ročník, ale za mého dětství je prodělaly téměř všechny děti, mámy se dokonce snažily své děti nakazit, aby to chytly před nástupem do školy. Jistě se v ojedinělých případech stalo, že byly komplikace, výjmečně i vážné. Přesto bylo pro většinu dětí lepší tu nemoc prodělat.
Pak se vyvinula vakcína proti planým neštovicím. A nemoc se začala prezentovat jako šíleně nebezpečná, člověk má někdy z médií dojem, že ty neštovice způsobují komplikace u většiny dětí. Přitom to pravda není. Ale maminy to vynervuje a naočkují.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod E-liska » čtvrtek 24. červenec 2014, 12:08
Bridget píše:Ahojte,

tak mi bylo v očko.centru (nechci psát kde) nabídnuto, že naočkujeme místo hexy 4 nemoci, krom (myslím) obrny a žloutenky?jestli jsem to nepopletla..prýýýýýýý na to nebývají reakce, prýýýýýý jsem straaaaaašně úzkostlivá..

prýýýýýý se bude šířit obrna

prýýýýýý se na spalničky umírá nebo kdosi chodí na neurologii s tetraparezou - jako následek spalniček - nemoci, ne očkování..

prýýýýý se tu budou šířit spalničky..

holky, co si myslíte o tom očkování, měli bysme tam jít příští týden na ty 4 nemoci a pak chce dát priorix na podzim, což se mi ale nechce,chtěli jsme nejdřív ve 3 letech..ale strašej těma spalničkama.. tak jsem do toho zamotaná ještě víc než jsem byla..chjo...

No, ono SE umírá taky třeba na chřipku, že jo...

Tuhle: http://www.cdc.gov/measles/about/complications.html se píše:
Komplikace (jedna, nebo víc najednou) spalniček vznikají asi ve 30% případů a jsou to:
zápal plic 5%
zánět středouší asi v 10%
průjem 8%
encefalitida 0,1 %
nejzávažnější SSPE (subakutní sklerotizující panencefalitida): 0,004-0,011%
Větší pravděpodobnost komplikací je u dětí mladších 2 let a lidí nad 20 let

Můžeš si to srovnat s pravděpodobností komplikací po vakcinaci a k tomu vzít v úvahu pravděpodobnost, že ty spalničky chytne...

Podobně se dá uvažovat s poliomyelitidou (obrna)
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Bridget » čtvrtek 24. červenec 2014, 12:20
Jankap - díky za reakci..a jak máš děti naočkované Ty? něco nebo vůbec nic? a jak podporuješ tu imunitu?

E-lisko, díky, rozhodně ta statistika uklidní, ale když přijdu před MUDr,tak je ten klid náhle fuč..

Myslíte, že máme dát tu "šetrnější" vakcínu místo hexy? ta šetrnější je ten hib? dr.jen říkala,že tam není obrna a žloutenka..furt jsem se vyptávala,tak už mi pak bylo blbý ji zdržovat po telefonu..název vakcíny nevím..
Bridget
Klábosilka
Klábosilka

523 příspěvků
05. květen 2011
Příspěvekod Ratta » čtvrtek 24. červenec 2014, 12:25
Janko, já právě přemýšlím, jak to bude dál s MMR. Pomalu vymírá generace, která si je poctivě odkroutila, a tedy má imunitu, a nahrazuje ji (již dospělá a tedy nechráněná) generace očkovanců... :kafe:
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Xsamotar » čtvrtek 24. červenec 2014, 12:28
Bridget - čtyřvakcína je Infanrix Hib. Ale to už by teda mohli dát rovnou jenom Infanrix, který je bez Hemofila, kterého už máte naočkovaného, ne?
Edit - už na to koukám, musel by mít jednu dávku až po roce věku, to asi nemá, viď?
Xsamotar

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Bridget » čtvrtek 24. červenec 2014, 12:34
Xsamotar, no, nemá, naposled v 8měsících..

dr. v očko.cen. mi říkala,že teď naočkujem teda ten Hib?, pak se někdy doočkuje a na podzim priorix,ale do toho se mi nechce..tak já nevím,co bude..snad bude dobře..
Bridget
Klábosilka
Klábosilka

523 příspěvků
05. květen 2011
Příspěvekod Jankap » čtvrtek 24. červenec 2014, 12:40
Bridget,
tady je "spalničková" diskuse. Na téhle stránce odkaz na noviny http://baby-cafe.cz/forum/diskuse/101/49326?start=15 a na další stránce popis epidemie v Německu. Vím, že homeopatie nemá tvé sympatie, ale jsou tam i bez toho zajímavé informace o množství komplikací.

Tady je další článek http://usti.idnes.cz/epidemie-spalnicek ... zpravy_alh . Přišlo mi velmi úsměvné, že primářka urgentního příjmu o spalničkách prohlásila: "... spalničky neohrožují zdravého člověka, jen oslabené a chronicky nemocné pacienty. Je to ale nepříjemné v tom, že si to člověk musí odmarodit, nemůže pracovat, a než se onemocnění rozpozná, ohrožuje své okolí."
Musí si to odmarodit, nemůže pracovat. A to se nehodí.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006