ADV TOP
ADV LEFT

Tetanus - přeočkování u dospělého

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Trotinette » pátek 14. listopad 2014, 14:05
Všechny zdravím,

právě mě dorazila od mého obvodního lékaře sms zpráva, že mě zvou na přeočkování tetanem.. :-?

Akorát řeším, jak odložit očkování u dětí, zvlášť teď na podzim se mi nechce, když je kolem nás hodně nemocných osob. A do toho přijde pozvání i pro mne, Úplně jsem na tuto věc zapomněla. Naposledy jsem asi byla v 15 letech a teď mi je 35.. takže po 20 letech - je to vlastně možné? Mám pocit, že jsem to nějak už odkládala.

Mám z očkování velký strach. Ne z píchance ;-) ale z možných komplikací.. Jaké jsou možnosti? Nevíte, zda a kde (a za kolik) se dá otestovat, zda mám ještě protilátky? Nebo je tetanus "neškodná" vakcína? Hrozí riziko infekce?

:palma: velmi mi to zkazila náladu :palma:

Díky za odpovědi!
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Lydushe » pátek 14. listopad 2014, 14:08
ahoj, jestli to vydrželo 20 let, jistě to vydrží až do jara nebo pár týdnů než si necháš udělat protilátky.
Já jsem si je nechávala testovat před rokem a půl. A hodlám v tom pokračovat i nadále (sestra už si u mě v kartě pečlivě poznamenala, že 2016 očkovat!). Dělala mi to nějaká laborka na Černém Mostě v Praze, stojí to asi 400 Kč. V té zprávě od nich je napsáno, kolik ty protilátky jsou a na jak dlouho vystačí a kdy se to má znovu otestovat nebo přeočkovat.
Chybí vám éteráky do směsky? Máte nápad co umíchat a nemáte po ruce všechno? Použijte AROMIX - geniální nástroj na míchání éterických olejů :)

Aromaterapie, masáže, poradenství, reflexka už i v Praze!
Aromadoteky

Naše další eko, bio, aroma atakdál dítě :-) http://www.eclovicek.cz
Lydushe
Guma a neuvařitelná slepice :-)

10709 příspěvků
21. prosinec 2006
Rokycansko
Příspěvekod Zizalka » pátek 14. listopad 2014, 14:09
Ahoj!

Mě zaujal tenhle článek... http://www.vitalia.cz/clanky/8-ockovani ... -otazniky/

(přeočkování jsem odmítla)
Zizalka
Klábosilka
Klábosilka

507 příspěvků
10. říjen 2006
Příspěvekod Lydushe » pátek 14. listopad 2014, 14:13
Nechávala jsem si to dělat zde:
http://www.vidia-diagnostika.cz/doc/195/
cena teď 480 Kč
http://www.vidia-diagnostika.cz/doc/214/ - odběrová místa
Chybí vám éteráky do směsky? Máte nápad co umíchat a nemáte po ruce všechno? Použijte AROMIX - geniální nástroj na míchání éterických olejů :)

Aromadoteky

Lydushe

10709 příspěvků
21. prosinec 2006
Rokycansko
Příspěvekod Trotinette » pátek 14. listopad 2014, 14:24
Holky, děkuji! Za článek i místo případného otestování.

Napadlo mě, že přece když je člověk třeba po nějaké automobilové havárce, tak se tetanovka rovnou píchne, aniž by se cokoli zjišťovalo..

Pro mě je to dnes čerstvá zpráva, takže začnu studovat co a jak.
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Kulliferdaa » pátek 14. listopad 2014, 14:59
Dříve se přeočkovávalo po 10 letech, teď hlídají těch 20.
Máš nějaký důvod se obávat komplikací? U dospělého přeočkování monovakcínou fakt není problém.
Kulliferdaa
Krafařka
Krafařka

610 příspěvků
03. červen 2012
Příspěvekod Lydushe » pátek 14. listopad 2014, 15:03
Trotinette píše:Holky, děkuji! Za článek i místo případného otestování.

Napadlo mě, že přece když je člověk třeba po nějaké automobilové havárce, tak se tetanovka rovnou píchne, aniž by se cokoli zjišťovalo..

Pro mě je to dnes čerstvá zpráva, takže začnu studovat co a jak.

No na tohle téma už se tady myslím vedlo několik debat. Co jako chápu já je to, že když se píchne tetanovka jako aktivní očkování, tak trvá 14 dní než se vytvoří protilátky (není to pozdě, pokud je člověk infikován, je to problém, ještě se imunita oslabí..???). Mělo by se dodat pasivní očkování tzn. už hotové protilátky proti tetanu.
Když mě pokousal pes v nemocnici fakt tetanovku neměli, řekli mi, že si mám zajít za obvoďákem.. :palma:
Můj imunolog se mě ptal, jestli, když jsem byla na pohotovosti, jestli jsem dostala IgE
(pochopila jsem, že ty hotové protilátky) a byl naprosto v šoku, že jsem nedostala nic. (i když bych se teda bránila).
Tož k problematice očkování při úrazu.

Aromadoteky

Lydushe

10709 příspěvků
21. prosinec 2006
Rokycansko
Příspěvekod Ratta » pátek 14. listopad 2014, 15:15
To, co píchnou při úrazu, je vakcína? Není to náhodou spíš sérum, které se používá ne jako prevence, ale jako léčba (ano, tetanus jde léčit). Není tu nějaká lékařka, která by to vysvětlila?
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Lydushe » pátek 14. listopad 2014, 15:30
Ratto nejsem lékařka, ale to co nás učil MUDr. na fyziologii tak je psáno viz. výše - po úrazu tzv. pasivní očkování (rovnou protilátky). Jinak se očkuje aktivní očkování - kdy se po tělu chce, aby si vytvořilo protilátky samo.
Praxe je ovšem jiná, jak jsem pochopila IgE fakt nedávají..

Aromadoteky

Lydushe

10709 příspěvků
21. prosinec 2006
Rokycansko
Příspěvekod Hamina » pátek 14. listopad 2014, 18:50
PO bouracce sem hlasila, ze mam na tetanovku alergii, ze mi nic pichnout nemuzou.

Po tom me hnali na infekcni, aby zjistili protilatky, ze pokud budu mit nizke, je nutne mi injekci pichnout a zustat u nich na pozotovani, kvuli pripadne reakci.

Naposledy jsem mela pichano nekdy v roce 92 a protilatky zjisteny na dalsich 20 let.

TAkze bud v klidu, urcite to nemusis resit ze dne na den a ma prostor na zjisteni informaci.

H.
Hamina
Klevetnice
Klevetnice

3325 příspěvků
21. září 2006
Doma
Příspěvekod Ratta » pátek 14. listopad 2014, 20:27
Lydu, děkuji!
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Holly » pátek 14. listopad 2014, 21:17
Kulliferdaa píše:Dříve se přeočkovávalo po 10 letech, teď hlídají těch 20.
Máš nějaký důvod se obávat komplikací? U dospělého přeočkování monovakcínou fakt není problém.

To ale potom nechápu, proč muž při zranění na zahradě musel absolvovat 3 dávky, a přednášku, jaktože mu očkování propadlo :palma: a 20 let to rozhodně neměl, tak 15, a bylo to před třemi lety. Zrovna moc mu to neprospělo.
Holly
Diskutérka
Diskutérka

2899 příspěvků
26. září 2007
Příspěvekod Trotinette » čtvrtek 20. listopad 2014, 12:48
Ahoj, ještě dodávám, že jsem se domluvila nakonec s dr., že mi napíše žádanku na protilátky a zřejmě vyšetření nebudu muset platit. Hodně pomohlo to, že jsem si nechala na svou novou průkazku pojišťovny napsat všechny své tituly .. :-| sestřička se totiž nad tím, že chci protilátky a i nad těmi tituly, podivovala..
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Trotinette » pátek 09. leden 2015, 08:51
Ahoj holky,

pokračuji v diskuzi. Došla jsem za dr., že bych si chtěla nechat zjistit protilátky proti tetanu.

A dr. mě šokovala tím, že jim prý ministerstvo zdravotnictví ZAKÁZALO, aby nechávali protilátky zjišťovat, protože to prý není vůbec relevantní údaj (hladina protilátek může náhle klesnout).

Když mě chtěli přeočkovat po 15 letech, začala jsem období několika těhotenství a kojení, až to došlo do letoška, kdy je to už 21 let od minulé dávky. Takže mi musí dát rovnou 3 dávky. Jak jsem psala, bojím se toho. Řeším očkování i u dětí. V blízkosti se mi vyskytli přátele, kterým se právě po 3. dávce tetanu rozjela nějaká chronická nemoc (únavový syndrom a možná snad i roztroušená skleroza..).

Co se dá dále podnikout? Doktoři mají povinnost hlásit, že je tu někdo, kdo se odmítá očkovat? Nestačí jen jedna dávka? asi ne, že...

Navíc jsem po třech těhotenstvích a kojeních tak vysosaná, že představa, že mě ještě oslabuje nějaké očkování mě psychicky deptá víc, než fyzicky. Potřebovala bych alespoň rok regenerovat..Jestli do toho nepřijde další těho ;-)
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Maggiemae » pátek 09. leden 2015, 09:00
Trotinette, tak si nechej nabrat protilátky jako samoplátce, určitě jsou laborky, kde to dělají bez žádanky. Když už je to tak dlouho, tak bych se raději zregenerovala než do sebe něco naprat, tan rok dva už roli hrát nebude.
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007