ADV TOP
ADV LEFT

Očkování klíšť. encefalitida - v sezoně klíšťat

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod popelucha » pátek 01. květen 2015, 17:07
Ahoj,
mám dilema. Jsem obecně spíš na straně neočkování, resp. očkování s rozumem.
Klíšťovku jsem dětem zatím očkovat nedala, nicméně teď přišlo dítě (9let) s tím, že chce jet na skautský tábor. Dva týdny v lese a na louce. A já si nějak nedělám iluze, že se tam budou extra chránit a prohlížet, jestli po nich neleze klíště. Takže se kloním k tomu, že bychom ještě naočkovali. Jen mám zas teď vítr z toho, že jednak už je teď klíšťat všude plno, co když zrovna v rozočkovaném stavu nějaké infikované chytne, navíc tábor je za 2 měsíce, bude už vůbec účinné? Kdo do toho trochu vidíte, jaký je váš názor? Díky
popelucha
Pískle

12 příspěvků
26. září 2014
Příspěvekod Elisa » pátek 01. květen 2015, 17:35
Bavila jsem se o tomto očku s dětskou neuroložkou a je zásadně proti...nedala bych. Ale konečné rozhodnutí je samo na tobě. Pokud vím, tak tato očkolátka (Encepur tuším) obsahuje formaldehyd, který vyvolává rakovinu...tak to prosím zvaž velmi pečlivě.
Elisa
Klábosilka
Klábosilka

443 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Trotinette » pátek 01. květen 2015, 18:22
Babská rada: ládovat dítě vitamínem B a česnekem (v tabletách)?
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod popelucha » pátek 01. květen 2015, 20:15
což to jo, Béčko, levandulový olej atd praktikujem ted, ale když bude sama, bude to horší :-(
popelucha
Pískle

12 příspěvků
26. září 2014
Příspěvekod Evita » pátek 01. květen 2015, 20:42
Já bych se teda mnohem víc bála boreliózy a na tu očkování stejně není. Když jsme před lety dělali tábory my, tak jsme teda denně prohlíželi a vytáčeli a vytáčeli :palma:
a děcka si ty místa kroužkovaly a ty jsme kontrolovali pak taky.
Hodila bych na toto téma řeč s vedoucíma.
Boreliózu tehdy chytil jen vedoucí, ale měl neuvěřitelnou reakci, během týdne flek přes celý stehno.
Evita
Kecka
Kecka

1729 příspěvků
25. červenec 2007
Příspěvekod Ratta » pátek 01. květen 2015, 20:48
Když jsem měla jako vedoucí 9- leté holky, všechny si samy kontrolovaly klíšťata a s nálezy chodily za mnou. Jako nevím, jestli zachytily všechno, ale ono to přece jen brzy začne svedit. Jinak ta encefalitida je opravdu velmi vzácná, to by musela mít velkou smůlu. Ale to na ni může taky spadnout strom nebo ji kousnout vztekla liška.
Edit: píši o holce, nějak jsem měla za to, že je to holka. Pokud je to kluk, tak to s tou kontrolou bude asi horší...
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Mys_mys » pátek 01. květen 2015, 20:51
Skoro to vypada, jako by podminka ucasti na tabore bylo ockovani :roll:

Pokud se bojis, bude lepsi dite na tabor vubec neposilat. Zvlaste, kdyz nejsi ockovaci typ, jak pises.

Jak tu nekdo pise, na boreliozu stejne ockovani neni.
Mys_mys
Howgh
Howgh

10057 příspěvků
08. únor 2012
Příspěvekod popelucha » sobota 02. květen 2015, 10:17
Děkuji za reakce, nicméně asi jsem to v úvodním příspěvku nenapsala dost jasně.
Neptám se na boreliózu.
Neptám se, jestli má jet na tábor.
Neptám se, jaká je pravděpodobnost, že natrefí na infikované klíště. V blízké rodině zkušenost s kl. encefalitidou máme, takže mám vcelku přesnou představu, o co jde a nejsou to pro mne jen čísla na papíře.
Ano, neočkuju jen tak, když mám možnost ovlivnit a ohlídat prevenci, aby na ni klíště vůbec vlezlo nebo bylo dlouho přisáté.
To se teď mění a na poslední chvíli se kloním v mých očích k menšímu zlu a to je očkování.
Ptala jsem se:
"Jen mám zas teď vítr z toho, že jednak už je teď klíšťat všude plno, co když zrovna v rozočkovaném stavu nějaké infikované chytne, navíc tábor je za 2 měsíce, bude už vůbec účinné? Kdo do toho trochu vidíte, jaký je váš názor? Díky"

Ano, v letácích k vakcíně píšou na obojí kladnou odpoveď, ale ...
popelucha
Pískle

12 příspěvků
26. září 2014
Příspěvekod Alík » sobota 02. květen 2015, 10:29
Jestli jsi rozhodnutá očkovat, očkovat můžeš kdykoli (myšleno na sezónu klíšťat ne akutní nemoc apod.) účinnost bude po 2 dávce, dá se očovat i zrychleně po 14 dnech.
Alík
Žvatlalka
Žvatlalka

191 příspěvků
27. leden 2007
České Budějovice
Příspěvekod Suri » sobota 02. květen 2015, 17:02
V tom případě bych se řídila informacemi z letáku. Ostatní matky mohou sdílet pouze své vlastní (vždy ponděkud jiné) zkušenosti, což udělaly a relevantně odpovědět na účinnost očkování snad ani nemohou. ;-)

Odpověď na tvou otázku neznám. Názor, že je toto očkování menší zlo než riziko závažných následků onemocnění encefalitidou nesdílím. Rozhodnutí je vždy ve tvých rukou, tak je asi zbytečné se virtuální rozčilovat. ;-)

Suri
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Jankap » neděle 03. květen 2015, 02:09
popelucha píše:Ptala jsem se:
"Jen mám zas teď vítr z toho, že jednak už je teď klíšťat všude plno, co když zrovna v rozočkovaném stavu nějaké infikované chytne, navíc tábor je za 2 měsíce, bude už vůbec účinné? Kdo do toho trochu vidíte, jaký je váš názor? Díky"

Oficiální odpověď zní, že očkovat je rozumné a přínos převyšuje riziko.

Jiné názory budou jen názory a zkušenosti jiných mamin. Jestli bude tvoje konkrétní dítě skutečně za ty dva měsíce chráněné, to ti nikdo neřekne. Jestli potká v rozočkovaném stavu infikované klíště, to už tuplem nikdo vědět nemůže.

Vím, že je to hrozný, ale na tvé otázky neexistují spolehlivé odpovědi.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Evita » neděle 03. květen 2015, 09:47
Popelucho,
já jsem ti odpovídala ve smyslu, že bych se o tom pobavila s vedoucíma - a jak jsem psala, když jsme dělali tábory my (ryze lesní), tak jsme v tomto zodpovědní prostě byli.

Na další tvoje otázky, tak jak píšou holky, odpovědět neumím. Sama očkovat nehodlám, ikdyž moji kluci tráví celý léto v lese a na louce.

Ale to si prostě každej musí vyhodnotit sám.
Evita
Kecka
Kecka

1729 příspěvků
25. červenec 2007
Příspěvekod E-liska » neděle 03. květen 2015, 13:46
"Kdy se proti klíšťové encefalitidě očkuje?
Proti klíšťové encefalitidě lze očkovat celoročně. Ještě v 90. letech u nás převládal názor, že očkování může vést v době sezónního výskytu klíšťat (tj. v období teplých měsíců) ke zhoršení vývoje onemocnění, dojde-li k přisátí infikovaného klíštěte. Naštěstí se tento jev nepotvrdil, a tak není žádné sezónní omezení pro toto očkování.
I tak zůstává hlavní doporučení zahájit očkování v době chladných měsíců (zimní období) tak, aby se ochrana vytvořila ještě dříve, než dojde k sezóně zvýšeného množství klíšťat. Již první dvě dávky chrání většinu (až 95% takto očkovaných osob). První dvě dávky vakcíny zajistí ochranu přetrvávající minimálně 12 měsíců, což je dostatečné pro první sezónu klíšťat po očkování dvěma dávkami. Pro další setrvání ochrany je nutné dokončit schéma očkování podle doporučení výrobců."
....
Pro očkování vakcínou FSME-Immun nebo Encepur existuje tzv. zrychlené schéma, kdy druhá dávka se může podat již 14 dní po podání první dávky a třetí dávka v souladu s konvenčním schématem. Vakcínou Encepur lze očkovat za pomocí tzv. zkráceného schématu, tj. v 0., 7. a 21. den. I toto schéma se dokončí podáním 4. dávky 12-18 měsíců po podání 3. dávky. "

http://www.vakciny.net/PORADNA/Temata/P_TBE.htm
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld