ADV TOP
ADV LEFT

(Ne)očkování a školky

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Gehenna » úterý 05. květen 2015, 14:34
Jen vkládám odkaz, kdyby někoho z vás minul.
http://candigliota.blog.respekt.ihned.c ... rske-skoly
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Gehenna » úterý 05. květen 2015, 14:38
A s kvalitní diskusí... :palma:
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Xsamotar » pátek 01. leden 2016, 18:50
Já bych se o státní ani nepokoušela a rovnou vybrala nějakou soukromou kterou budu schopná zaplatit.
Jako tvoje důvody neočkování chápu, ale pro přijetí do státní. školky jsou jasná pravidla - minimálně 2+1 Hexa a jedna dávka MMR, to tvoje dítě nesplňuje.
Ale tak třeba máte osvícenou dětskou a tu kontraindikaci ti pro dítě napíše.
Jedna věc je rozhodnout se neočkovat, druhá, s tím související, je nést následky rozhodnutí.
Já se byla zeptat rovnou ředitelky místní školky.

Xsamotar s nejstarší ve škole, prostřední v soukromé školce kvůli očkování a nejmladším s rozloženým očkováním na základě doporučení z neurologie
ObrázekObrázek
7 let 22kg 122cm _________________________ 4,5 roku 17kg, 109cm
Obrázek
18 měsíců 11kg, 85cm
Xsamotar
Kavárenská povalečka :-)

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod E-liska » pátek 01. leden 2016, 19:08
"Na svoje svědomí" si můžeš napsat jaké lejstro chceš, ale každému to bude akorát tak u zadele.
Jedině papír o trvalé kontraindikaci se štemplem od MUDr. - v tom okamžiku už je pak jedno, jestli má děcko třeba lepru, mají papír od doktora a víc neřeší. Pokud by náhodou přecijen byli nějak přehnaně iniciativní a stejně to řešili, tak jim ocitovat vyhlášku. Ono jim jde hlavně o to, aby nebyli popotahovaní, takže jakmile mají papír, jsou v klidu, jelikož to od té chvíle není zodpovědnost jejich, ale toho doktora, který to potvrzení napsal.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Elisa » pátek 01. leden 2016, 19:46
Mám celkem čerstvou zkušenost. Mladší se mi protlačit nepodařilo, chybí ji 1 dávka MMR (nemá ji tedy zatím vůbec). Podávala jsem žádost o udělení vyjímky (velice podrobnou, s důvody, které nás vedou k neočkování, lékařskou zprávu starší dcery, která po MMR měla velmi vážné NÚ, několik schůzek s ředitelkou školky), zjištovala jsem si informace na krajském úřadě. Dle MZ musí být dítě "řádně očkováno", tzn. min. 2+1 Hexa + 1MMR. Nebo trvalé kontraindikace. My jsme třeba měli napsáno - individuální očko plán, ale není to dostatečné. Bohužel to bylo celkem v poslední době propírané téma, školky si dávají veliký pozor.
Kontraindikace musíš mít potvrzené od lékaře, nejlépe imunologa nebo neurologa.
Dcerka chodí do soukromé, pekelně drahé školky, ale ani tak ji nedám očkovat "kvůli školce". Vidím, jaký rozdíl je mezi ní a řádně očkovanou sestrou. Je to až neuvěřitelné a kdybych neměla to srovnání přímo doma, neuvěřím.
Elisa
Klábosilka
Klábosilka

443 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Meredith2 » pátek 01. leden 2016, 19:59
Ja souhlasim s XSamotarem - je to zakonem dana povinnost, ktera je podminkou pro nejake "benefity". Bud to prijmes se vsim vsudy, nebo ne, ale nasledky si musis nest sama. Nepisu tu nic o spravedlnosti, bezpeci,, apod.ale o prijeti zodpovednosti.
Zkusila bych se domluvit s mudr., popr. Vybrat soukromou skolku nekde dal, ptedpoklafam, ze do prace budes stejne dojizdet.

Meredith, co nema zadne z deti radne ockovane (nejmladsi nema vubec nic) a o statni skolku nestoji.
Meredith2
Treperenda
Treperenda

1007 příspěvků
12. srpen 2009
Příspěvekod Inkognito » pátek 01. leden 2016, 20:15
ČŠI má kontrolu očkování (dokladů) jako jednu ze součástí běžné kontroly. V zájmu fungování MŠ a zachování své funkce musí ředitelka mít papíry v pořádku. Další varianta je, že má MŠ podporu zřizovatele a ten je ochoten uhradit případnou pokutu, o umístění neočkovaných dětí se ví (nevzpomínám si na název vesnice, kde to takto funguje).
Inkognito Inkognito

Příspěvekod E-liska » pátek 01. leden 2016, 20:58
Tangerine píše:
E-liska píše:"Na svoje svědomí" si můžeš napsat jaké lejstro chceš, ale každému to bude akorát tak u zadele.
Jedině papír o trvalé kontraindikaci se štemplem od MUDr. - v tom okamžiku už je pak jedno, jestli má děcko třeba lepru, mají papír od doktora a víc neřeší. Pokud by náhodou přecijen byli nějak přehnaně iniciativní a stejně to řešili, tak jim ocitovat vyhlášku. Ono jim jde hlavně o to, aby nebyli popotahovaní, takže jakmile mají papír, jsou v klidu, jelikož to od té chvíle není zodpovědnost jejich, ale toho doktora, který to potvrzení napsal.

Tak podle toho článku jim to tak úplně u zadele být nemůže, pokud by to bylo důvodem nepřijetí a já bych podala odvolání. Ale primárně bych to také chtěla hrát na tu kontraindikaci. (Popř. nejmladšímu ve vhodné chvíli nechat píchnout ještě jednu hexu a pak příp. jít na protilátky - určitě by tam alespoň nějaké měl.)

To, že TY napíšeš něco jako čestné prohlášení, že nemohlo být dítě naočkované, to je opravdu každému putna, i kdybys k tomu měla lékařských zpráv třeba sto - protože ty zprávy nemluví o očkování, ale pouze o tom, že dítě prostě bylo nemocné ( Což má normální člověk logicky propojené, ale úřednické papírování bohužel něco jako je logika neuznává, ba často přímo popírá :palma: ).
Potřebuješ prostě extra papír od DOKTORA, vyjadřující se přímo k problému (ne)očkování, kde bude extra napsáno trvalá kontraindikace (nebo maximálně to, že dosud nebylo možno naočkovat pro kontraindikaci dočasnou a bude v nejbližším možném termínu doplněno).
Jak říkám, ředitelkám je to vlastně veskrze jedno, jestli děcko očkované je, nebo není, potřebujou mít v cajku papíry, kdyby přišla kontrola, nebo kdyby se něco podělalo, aby to měly na koho přepinknout ;-)
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Elisa » pátek 01. leden 2016, 21:10
TAngerine, četla jsem kde co a praxe je jak jsem ti psala. Opravdu musíš mít kontraindikace (nemocnost k nim nepatří) potvrzené na papíře od doktora. Loni vydalo MZ vyloženě to, jak má vypadat řádně očkované dítě. Prostě a jednoduše ti neočkované dítě (bez potvrzených kontraindikací) nevezmou.
Elisa
Klábosilka
Klábosilka

443 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jankap » pátek 01. leden 2016, 21:11
Tangerine,
úplně správně může neočkované dítě přijmout jen školka, která nebere žádná dotace. Což jsou většinou lesní školky. Hodně soukromých školek nějaké dotace nebo příspěvky od státu dostává, takže musí respektovat pravidla nastavená státem. Taková soukromá školka je třeba v mém rodném městě a neočko děti nepřijímá.

Stát nezajímají důvody neočkování - pokud dítě není na smrtelné posteli, tak být podle státu naočkované prostě má. Očkují se třeba i stabilizovaní epileptici (a nestabilizovaný epileptik do školky nechodí, že...).

Já to měla jednodušší v tom, že moje děti základní očkování mají. Jen jsme nemohli žádat o odklad, i když by nám dost pomohl, museli jsme zvládnout školu. (Naše tehdejší doktorka by nás byla schopná naprášit, že nemáme přeočkování. A ředitelka MŠ by jistě "omdlévala hrůzou", kdyby věděla, protože stačilo, že jsem oznamovala neštovice a už měla řeči, že určitě způsobíme epidemii.)
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Elisa » pátek 01. leden 2016, 21:30
v přihlášce máš kolonku - JE dítě řádně očkováno ANO/NE, TO JE VŠE. Víc nikoho fakt nezajímá, doktorka tam je nucena napsat pravdu. Řádně očkované dítě - tento termín dalo MZ jasně. Opravdu máš mylné představy jak by to mohlo fungovat.
Elisa
Klábosilka
Klábosilka

443 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Elisa » pátek 01. leden 2016, 21:39
Pokud by jsi ráda ofiko vyjádření, doporučuju zajít na imunologii, ale pochybuju...no uvidíš sama jak to bude vypadat. Jen píšu naše zkušenosti a myslím, že toho mám nastudováno fakt hodně hodně moc. Nás nyní čeká právě to imuno, páč doktor tlačí jak může. Starší dcerce šla po MMR imunita totálně do háje, pak když dostala neštovice, tak ochrnula. Z veškerých testů se nic neprokázalo, v podstatě jim tam leželo "zdravé" ochrnuté dítě...mladší měla v půl roce zánět středouší, pak o tři měs. později znovu, očkovat jsme začali až v necelém roce. Na MMR není vůbec žádná jiná varianta, takže ji prostě zatím nedávám. To jsou naše důvody.
Do státní školky ti po lonském výroku soudu a prohlášení MZ prostě dítě nevezmou, takový je fakt. Na vyjímky se nehraje.
Elisa
Klábosilka
Klábosilka

443 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Meredith2 » pátek 01. leden 2016, 21:46
Tange, tak vzhledem k naplnenosti skolek ti dite muzou odmitnout kvuli veku. A je to, do zadnych tahanic se nebudou muset nechat zatahnout. Casta nemocnost, kor sourozence a ne ditete, o nehoz se jedna, ti asi opravdu jako kontaindikace stacit nebude...
Meredith2
Treperenda
Treperenda

1007 příspěvků
12. srpen 2009
Příspěvekod Elisa » pátek 01. leden 2016, 21:53
Samozřejmě že žádala, bylo to na několika papírech + papíry z nemocnice od starší dcery + naše vyjádření. Ředitelka s námi souhlasila, nicméně nám dítě nevzali z jasných důvodů, jak jsem ti už psala.
Ptala jsem se i na kraji, přímo u zřizovatele školek.
Elisa
Klábosilka
Klábosilka

443 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Meredith2 » pátek 01. leden 2016, 21:55
Tady je evidentni, ze statni skolka ma jen velmi malou autonomii, je pouze vykonavatelem narizeni odjinud. Proc se nezeptas rovnou tam? Tady ti asi tezko nekdo poradi neco konstruktivniho...
Meredith2
Treperenda
Treperenda

1007 příspěvků
12. srpen 2009