ADV TOP
ADV LEFT

(Ne)očkování a školky

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Mys_mys » pátek 01. leden 2016, 22:08
Vzdyt neco, jako neockovane dite v nase republice neni a pokud dite chce navstevovat skolku musi byt plne ockovane.
Predpokladam, ze vyjimku muze mit dite, ale to na smrtelne posteli a tomu je nejaka skolka uplne jedno, pac by do ni stejne nechodilo.

Prijde mi, ze posledni dva roky se ockovani a skolka hodne resi a je dost hlidane.
Mys_mys
Howgh
Howgh

10057 příspěvků
08. únor 2012
Příspěvekod Weronka » pátek 01. leden 2016, 22:34
Dcerka chodi 2. Rokem do MS, na potvrzeni od pediatry mela Osobni ockovaci plan, chybi MMR. Loni prechazela do jine MS a opet se nad tim nikdo nepozastavil. Pediatra vychazela z doporuceni detske revmatologie, ale dcerka zadnou trvalou kontraindikaci nema. Zpravu z revmatologie jsem k prihlasce neprikladala. Dle pediatry neni dolni vekova hranice pro MMR.
Weronka
Pískle

34 příspěvků
04. květen 2013
Příspěvekod Jankap » sobota 02. leden 2016, 01:08
Tangerine,
ty protilátky mi připomněly jiný případ. V jedné diskusi byla nějaká maminka s dítětem ve škole a dítěti byla odmítnuta účast na škole v přírodě, protože nemělo přeočkování v 5 letech. Rodiče nechali udělat protilátky, nepomohlo to, dítě nejelo. Rodiče podali dotaz na ministerstvo zdravotnictví, jaké množství protilátek se požaduje, aby bylo dítě považováno za imunní a mohlo se zúčastnit školy v přírodě. Výsledek, pokud příště bude mít protilátky, může jet.

Podle souhrnného údaje přípravdu (SPC) očkovací látky Infanrix Hexa jsou dostačující limity pro titry protilátek za jeden měsíc po posilující dávce následující:
Anti-diphtheria 0,1 IU/ml
Anti-tetanus 0,1 IU/ml
Anti-PT 5 EL.U/ml
Anti FHA 5.EL.U/ml
Anti-prn 5 EL.U/ml
Hladina protilátek u pertuse nebyla stanovena.
Pokud jsou tyto limity splněny, pak je dítě proti nákaze imunní.

MMR se neřešilo, protože dítě mělo požadované dvě dávky.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » sobota 02. leden 2016, 08:03
Weronka píše:Dcerka chodi 2. Rokem do MS, na potvrzeni od pediatry mela Osobni ockovaci plan, chybi MMR. Loni prechazela do jine MS a opet se nad tim nikdo nepozastavil. Pediatra vychazela z doporuceni detske revmatologie, ale dcerka zadnou trvalou kontraindikaci nema. Zpravu z revmatologie jsem k prihlasce neprikladala. Dle pediatry neni dolni vekova hranice pro MMR.

Tohle právě platilo předtím, než vstoupila v platnost novela zákona (mám takhle ve státní školce všechny tři děti, z toho nejmladší zatím naprosto neočkované, starší dvě mají jen hexu ve "zkrácené" formě). Teď už to není možné takhle napsat, protože nově nastupující dítě musí být očkované dle zákona.
A popravdě, vzhledem k situaci kolem očkování a školek radši inko...
C.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Jankap » sobota 02. leden 2016, 10:15
Inkognito píše:
Weronka píše:Dcerka chodi 2. Rokem do MS, na potvrzeni od pediatry mela Osobni ockovaci plan, chybi MMR. Loni prechazela do jine MS a opet se nad tim nikdo nepozastavil. Pediatra vychazela z doporuceni detske revmatologie, ale dcerka zadnou trvalou kontraindikaci nema. Zpravu z revmatologie jsem k prihlasce neprikladala. Dle pediatry neni dolni vekova hranice pro MMR.

Tohle právě platilo předtím, než vstoupila v platnost novela zákona (mám takhle ve státní školce všechny tři děti, z toho nejmladší zatím naprosto neočkované, starší dvě mají jen hexu ve "zkrácené" formě). Teď už to není možné takhle napsat, protože nově nastupující dítě musí být očkované dle zákona.
C.

Jakou novelu zákona máš na mysli? Novela, která by měnila schéma MMR, zatím není.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » sobota 02. leden 2016, 10:28
Jankap píše:
Inkognito píše:

C.

Jakou novelu zákona máš na mysli? Novela, která by měnila schéma MMR, zatím není.

Nemám na mysli změnu schématu MMR, mám na mysli mj. stanovení toho, co je považováno za povinné očkování - a tam je prostě jedna dávka MMR jasně stanovená. Pokud napíše pediatr individuální očkovací plán atp., tak už to školka nemusí vzít jako výjimku, protože má jasně stanoveno, co musí být očkováno pro přijetí. Řešila jsem to s ředitelkou - že naše děti jsou v pohodě, protože byly zapsané před změnou, ale nově by je prostě nepřijala. :palma:
C.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Efča » sobota 02. leden 2016, 16:27
Mám ve školce neočkované dítě s kontraindikací. Na smrtelné posteli není :)
Efča
Howgh
Howgh

9317 příspěvků
13. listopad 2006
Příspěvekod Efča » neděle 03. leden 2016, 10:32
v pohodě :-)

Takže, syn má nefrotický syndrom. Je na dlouhodobé imunosupresi cyklosporinem a kortikoidy. Z toho důvodu zatím nemůže být dle očkokalendáře očkován neživou vakcínou a na neurčito má odložené očkovaní živými vakcínami. Nemá žádnou dávku Priorixu, má 4 základní očkování Hexavakcíny, přičemž ale v 18ti měsících v krvi již neměl žádné protilátky na Hemofila a na další dvě nemoci (popravdě si nepamatuji jaké). V plánu bylo doočkovat nějakou zjednodušenou vakcínou, ale kvůli kortikoidům k tomu zatím nedošlo - to bylo projednáváno v očkovacím centru v Motole. Teď je mu 4,5 roku. V 5ti letech asi očkovaný nebude.

Český zákon na tyhle děti pamatuje a do školky normálně jít mohou. Potrvzení pro školku dávala dětská lékařka, která má u sebe papír z imunologie, kde očkování prozatím zakázali. Školka to dále neřešila. Na přihlášku doktorka vyloženě nepsala slovo "kontraindikace", ale myslím, že tam bylo napsáno, že nesmí být očkován živými vakcínami, tu hexavakcínu nějak nerozváděla. Vše šlo opravdu podle zákona.

Ještě chci podotknout, že jsem nemusela někde prosit nebo se toho dožadovat, prostě bylo zcela jasné, že očkování mít nebude. Jen bylo nutné, abych si to trochu já sama vyběhala - takže já sama jsem iniciovala objednání na imunologii a já sama jsem nesla papír dětské doktorkce již s předstihem. Zároveň s tím jsem si tam trochu vyškemrala papír i pro druhé dvojče na živé vakcíny, takže ten byl očkovaný ve 3 letech těsně před nástupem do školky jednou dávkou, druhou dostane v 5ti letech. Asi kdybych si to sama nevyběhala, tak by mě tam stejně naše dětská hnala, je v tomhle dost rozumná a navíc už pacienta, jako je náš Matěj, v minulosti měla (cyklosporin + kortikoidy), takže věděla, co to obnáší.

Na závěr snad dodatek, který nesouvisí s očkováním :-) Já jsem ráda, že prozatím děti ve školkách být očkované musí, protože právě našeho neočkovaného Matěje to chrání. Takže díkybohu za tento systém solidarity, který prozatím platí.
Efča
Howgh
Howgh

9317 příspěvků
13. listopad 2006
Příspěvekod Efča » neděle 03. leden 2016, 10:36
Ještě k té smrtelné posteli.... ono to zní jako banalitka nebo zvláštnost, že syn chodí do školky a přitom nemůže být očkovaný. Ráda bych vysvětlila, jak je to s těmito nemocnými dětmi. Běžně do školky spíše nechodí. Dětská doktorka to moc nechtěla povolit. Ale já mám dvojčata, druhý kluk je zdravý a nechtěla jsem, aby kvůli tomu nemocnému trpěl. A dávat do školky jen jednoho mi přišlo úplně nesmyslné. A tak jsme to zkusili. Syn je často nemocný a častá nemocnost může způsobit relaps jeho nemoci, ale ťuk ťuk ťuk, drží se. Je to z naší strany hodně risk.
Na smrtelné posteli momentálně neleží, ale v tom roce, kdy byl tak nemocný a měl první ataku nefrotického syndromu, na tom byl opravdu hodně zle a vypadalo to, že nenávratně přijde o ledviny. Pak se stal nějaký zázrak a vše se v dobré odvrátilo, ale jeho nemoc v něm dříme a může se kdykoliv vrátit (běžně se tak děje). Může se to rozjet obyč kašlem, rýmou, neštovicema (ve školce fakt super :-) ) nebo očkováním.
Efča
Howgh
Howgh

9317 příspěvků
13. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » neděle 03. leden 2016, 12:07
Většina ředitelek MŠ se řídí tím, co lékař potvrdí na přihlášce. Zdá se mi celkem rozumné, že odmítají hodnotit zdravotní stav dítěte a případné kontraindikace samy, aniž by měly lékařské vzdělání. Takže je to, jak píše Efča. Buď má dítě na přihlášce uvedeno, že je řádně očkováno a je to OK (žádná kontrola očkovacích průkazů atp., jak se někde jistou dobu někteří snažili není na místě). Nebo má dítě od lékaře uvedeno, že dítě není řádně očkováno z důvodu trvalé (dočasné) kontraindikace a je to zase OK.

Ochranná funkce "proočkovanosti" se mi zdá minimálně diskutabilní. Znám několik případů, kdy měl v MŠ černý kašel zaměstnanec nebo jeho rodinný příslušník (přišlo se na to vždy až s časovou prodlevou). Já jako učitelka povinné očkování nemám, moje děti měly neštovice a další dětské nemoci, takže je klidně možný přenos i v zaměstnání. Naopak jsou třeba těhotné kolegyně ohrožovány infekty a také třeba zarděnkami, neštovicemi, kde je teoretické riziko přenosu i od dětí po živém očkování.

Nejsem odborník, nechci se pouštět do polemik na téma účinnosti očkování. Ale s represemi proti neočkovaným nesouhlasím. Vždy si vzpomenu na to, jak jsou sice dnešní předškoláci proočkovaní na kde co, ale prakticky permanentně tráví v MŠ čas v úzkém kontaktu s kamarády s různými virózami. Rodiče děti posílají do školky s rýmičkou, kašílkem, dokud opravdu nelehnou nebo naopak "na doléčení", někdy jim i ráno dají léky proti horečce. Nechci hodnotit proč, berte to opravdu jako pouhé konstatování. Rozmach spálové angíny před Vánoci mluví za vše. Další věc je, že stejně tak učitelky chodí do práce často do padnutí, s ranní dávkou Panadolu apod. Takže fakt je ten, že je to prostě prostředí k různým nákazám a jejich rychlému šíření rizikové a od očkování proti pneumokokům a hemophilům apod. se na tom nic nezměnilo.
Inkognito Inkognito