ADV TOP
ADV LEFT

Očkovat proti tetanu ano nebo ne

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Triss » neděle 24. květen 2015, 20:49
Milé ženy, jdu se k vám poradit a případně nechat nasměrovat k dalším informacím, nějak se mi je nedaří najít. Dcera 9 měsíců není očkovaná, má určité problémy (lehce zpožděný vývoj hrubé motoriky, sledování na neurologii), vše by mělo být bez následků, ale aktuálně je prostě sledovaná (ze všech stran :-)). Já na očkování nijak nespěchám, očkuji, ale "s rozumem" - tj. pokud možno rozloženě a s odkladem a pouze zdravé děti. Teď před létem ale přemýšlím, že bych ji nechala očkovat proti tetanu - zatím se plazí, snad bude už lézt, nějaké to odřené kolínko se může klidně přihodit. Jak je to v ČR s výskytem tetanu? Nakolik hrozí, že by se mohla nakazit? Našla jsem nějaký článek, že riziko je celkem velké a onemocnění je málo jen díky očkování, ale zdroj byl trošku nejistý. Předpokládám, že existuje monovakcína i pro malé děti, když se tetanovka dává preventivně při úrazu, ne? Nebo to je něco jiného? Co se týče lékařů - neuroložka říká zatím pro jistotu neočkovat, snad jen ten tetanus, ten by snad problémy dělat neměl, dětská by jistě ráda očkovala, ale má-li papír z neurologie, netlačí. Poradíte mi, kam se podívat, co si přečíst? Nějaké vlastní zkušenosti?

Děkuju mockrát!!

Triss
Triss
Klábosilka
Klábosilka

303 příspěvků
23. listopad 2008
Příspěvekod Ratta » neděle 24. květen 2015, 20:49
Z odreneho kolinka tetanus nedostane.

Tady si nastuduj
http://m.vitalia.cz/clanky/8-ockovani-p ... -otazniky/
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Jankap » neděle 24. květen 2015, 22:28
Triss píše:... neuroložka říká zatím pro jistotu neočkovat, snad jen ten tetanus, ten by snad problémy dělat neměl, ...

Triss, problém může udělat jakákoliv vakcína. Tady si přečti, co jsou to ty adjuvans a proč se vlastně do vakcín přidávají. http://www.vitalia.cz/clanky/hlinik-a-v ... -ockovani/

Vzhledem k současné situaci v našem státě... když neurolog řekne, že zatím neočkovat, tak ty důvody pro neočkování musí považovat za skutečně vážné.
Většina rodičů se totiž od doktora dozví, že sice není jasné, co vakcína s jejich dítětem udělá, ale přesto předpokládané výhody převyšují riziko a proto doktor doporučuje naočkovat. Ty jsi se dozvěděla, že raději neočkovat, což bych brala vážně.

Triss píše:... očkovat proti tetanu - zatím se plazí, snad bude už lézt, nějaké to odřené kolínko se může klidně přihodit. Jak je to v ČR s výskytem tetanu? Nakolik hrozí, že by se mohla nakazit? Našla jsem nějaký článek, že riziko je celkem velké a onemocnění je málo jen díky očkování, ale zdroj byl trošku nejistý. ...

Bakterie tetanu jsou všude kolem nás. A většinou nás nezabijí, existujeme vedle sebe.
V ČR je případů onemocnění tetanem minimum. Zda je to díky očkování nebo jiným okolnostem, to je otázka.

Z odřeného kolena by tetanus hrozit neměl, protože bakterie tetanu se množí hlavně tam, kde není přívod vzduchu. Klasicky je to rána po vidlích píchnutých do zadku nebo po hřebíku, který projel chodidlem, tedy rána, která se rychle uzavře a nekrvácí. Takže pokud koleno poliju kysličníkem, bude tam vzduchu habaděj a bakterie tetanu pochcípají. Ony pochcípají i bez kysličníku, protože je to povrchová rána, kam vzduch může.

Samozřejmě můžou se stát i poměrně nepravděpodobné případy. Takže tetanus chytili minimálně dva pacienti s prokázaným vysokým titrem protilátek a přeočkováním v posledních pěti letech. Chytil ho i kluk v Austrálii při asi procházce na pláži, zranění neměl, jen drobnou ranku na chodidle. Nechytily ho neočkované děti pohybující se kolem koní. Nechytila ho ani neočkovaná dcera jedné známé, kterou pokousal pes.

Nicméně pokud bys měla při každé drobné odřenině nebo třísce podléhat panice, tak raději naočkuj.

Tady si můžeš přečíst o možnostech ohledně tetanu, ale v angličtině. Materiál anglického ministerstva zdravotnictví: http://webarchive.nationalarchives.gov. ... 7131148455

Triss píše:... Předpokládám, že existuje monovakcína i pro malé děti, když se tetanovka dává preventivně při úrazu, ne? Nebo to je něco jiného?

Existuje. Tady přehled vakcín: http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/DTP.htm
Protože chceš ale později očkovat víc věcí, tak bych se poradila na vakciny.net, jak dát intervaly, aby ti absolvované očko proti tetanu nějak nebránilo v dalším očkování.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod E-liska » pondělí 25. květen 2015, 06:07
V podstatě vše důležité už napsaly holky.
Osobně - nebála bych se tetanu. Opravdu to chce hlubokou ránu, kde se clostridia dostanou do místa bez přístupu vzduchu, kde se mohou začít množit.
Takže bych si prostě pro jistotu pořídila kysličník, i když to pálí jak čert, a desinfikovala tím. Jistou obavu bych měla až od věku, kdy dítko nemáš pod stálým dohledem, takže se nedozvíš o poranění hned, nebo velmi brzy poté.

Nemoci, které jsou podle mého (laického i když "poučeného") názoru relativně reálné z hlediska možné nákazy z kombinace hexavakcíny jsou zejména černý kašel, případně hemofilové infekce. V tomto věku dítěte už by černý kašel se současnými možnostmi moderní léčby neměl být nijak extrémně nebezpečný a především je problém, že neexistuje monovakcína. Hemofil B může být poměrně zákeřný (meningitida, epiglotitida) na druhou stranu léčba existuje taky velmi účinná a nebezpečné kmeny se nevyskytují často. Existuje ale monovakcína.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Triss » úterý 26. květen 2015, 06:41
Děkuji vám za odpovědi, odkazy jsem pročetla a jsem zas o něco vzdělanější. Ještě by mě zajímalo, jestli tu náhodou není někdo, do (z jakéhokoliv důvodu) neočkuje/neočkoval a jak v praxi riziko tetanu řešil? Kysličník všude s sebou a všechny ranky pro jistotu přelít? Asi to tedy vypadá, že očko odložíme spolu s tím ostatním.
Triss
Klábosilka
Klábosilka

303 příspěvků
23. listopad 2008
Příspěvekod Jankap » úterý 26. květen 2015, 23:02
Triss píše:... Ještě by mě zajímalo, jestli tu náhodou není někdo, do (z jakéhokoliv důvodu) neočkuje/neočkoval a jak v praxi riziko tetanu řešil? Kysličník všude s sebou a všechny ranky pro jistotu přelít?

Moje děti jsou nepřeočkované. Teoreticky nechráněné, prakticky nikdo neví.

Kysličník... doma a na chalupě se snažím mít neprošlý.
Starší mi kolikrát zranění ani nehlásí, aby se kysličníku vyhnul. Z výletu si přivezl silniční lišej a bez následků. Každou ranku rozhodně nepolévám. Zranění typu hřebík v noze by hlásil. Mladší hlásí odřeniny automaticky, protože bolí.

Kdyby rána cukala nebo kdyby dítě hlásilo nějaké divné pocity, tak bych zvažovala nasazení homeopatika podle příznaků a případně podání imunoglobulinu. Mám děti mluvící, takže už řeknou.

Ty sice nemáš dítě mluvící, ale zas ho máš pod kontrolou prakticky neustále. Zranění bys zjistila a pláč by signalizoval, že ač už by měla být pohoda (vzhledem k povaze zranění), tak něco není v pořádku.
Nosit s sebou kysličník není zas takový problém.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Kocacko » středa 27. květen 2015, 06:04
Ahoj, mám (ničím) neočkovaného tříleťáka. Ještě je naživu a tetanu se nebojím dle výše uvedeného.
Kocacko
Vždycky je kam dál

7618 příspěvků
20. květen 2007
Kladno
Příspěvekod Ribla » sobota 01. srpen 2015, 15:24
Znám hodně lidí (včetně mě), co nebyli očkovaní už od komunistického převratu, tedy minimálně 26 let, ale nikdo z nás tetanus zatím nedostal. :D Nákaza tetanem v dnešní době je prý prakticky nemožná, takže tohle očkování vidím jako velký byznys farmaceutického průmyslu.
Ribla
Pískle

5 příspěvků
01. srpen 2015
Příspěvekod Dana klaudie » sobota 01. srpen 2015, 21:01
Viděla jsem tetanus 2x - jedenkrát škrábnutí o rezavý plot u toho druhého nevím...
já jsem alergická na očkovací vakcíny, ale tetanus si raději naočkovat nechám( po předchozí premedikaci) - zahradničím, čili se pořád hrabu v hlíně a jeden opravdu neví...
Dana klaudie
Krafařka
Krafařka

715 příspěvků
17. červenec 2007
Brno
Příspěvekod Kocacko » sobota 01. srpen 2015, 21:05
Dana klaudie píše:Viděla jsem tetanus 2x - jedenkrát škrábnutí o rezavý plot u toho druhého nevím...

fááákt? toz to koukam. od plotu? rezaveho? tetanus zije v hline a na vzduchu chcipe. ten mel ale vydrz
Kocacko
Vždycky je kam dál

7618 příspěvků
20. květen 2007
Kladno
Příspěvekod Ratta » neděle 02. srpen 2015, 17:34
Jak ten tetanus vypadal? Prý ty křeče lámou kosti a celkově je to strašný pohled. Nerypu, opravdu mě to zajímá. A kde to bylo? Pokud vím, v Čechách nějakých 15-20 let hlaseny nebyl, nebo se pletu?
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod E-liska » neděle 02. srpen 2015, 17:47
Ratta píše:Jak ten tetanus vypadal? Prý ty křeče lámou kosti a celkově je to strašný pohled. Nerypu, opravdu mě to zajímá. A kde to bylo? Pokud vím, v Čechách nějakých 15-20 let hlaseny nebyl, nebo se pletu?

Barbara Woodová, Hippokratova přísaha. Půjč si to v knihovně, je tam velice dobrý popis (z Afriky)
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Ratta » neděle 02. srpen 2015, 17:53
Mě by ale zajímal ten, co se vyskytuje tady, hlavně ten z toho rezaveho plotu, jestli mi rozumíš.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod E-liska » neděle 02. srpen 2015, 17:57
Ratta píše:Mě by ale zajímal ten, co se vyskytuje tady, hlavně ten z toho rezaveho plotu, jestli mi rozumíš.

Rozumím ;-) A taky mě to zajímá.
Ale i tak, kdybys na to někde náhodou narazila, tak fakt hustý. Chtěli toho kluka radši nechat hned zkraje umřít, jakmile jim došlo, že to je tetanus... (pochopitelně následoval happyend)
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Ratta » neděle 02. srpen 2015, 18:14
Viděla jsem fotky...
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků