ADV TOP
ADV LEFT

Očkovat proti tetanu ano nebo ne

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Ratta » úterý 04. srpen 2015, 13:42
Blanci píše:
Ratta píše:Nejvíc mě nadzvedavaji ty zkazky o rzi, jak tomu všichni pořád věří, jakoby samotná rez nějak magicky v sobě generovala klostridie. Tomu jsem se divila už jako dítě.

Taky tomu rezavému hřebíku dodnes nerozumím, ale myslím si, že zrovna rez se dostala do řečí za války - stačí zkouknout autentické záběry z války. Voják běží se samopalem vstříc smrti a chytne pár šrapnelů z granátu. Posléze se plazí hlínou či blátem do nejbližšího zákopu, aby si rány překryl zabláceným kusem svého vlastního - již několik měsíců nepraného, nejspíše nikdy nepraného - oblečení. Lapiduch v nedohlednu ... Poté pak zřejmě vznikla úvaha: šrapnel, t.j. kus zrezivělého železa = tetanus.

Pokulhává to na faktu, že rezava munice asi moc nebyla, srapnel zrezivel až po nějakém čase na zemi.

Jako já chápu, že povrch zoxidovaneho železa je porezni, a tedy se v něm spíš udrží malé kousky hlíny s bakteriemi, které tam mají dobré podmínky (nemají vzduch, aspoň na chvilku, než se hlína vysusi, to na kontaminaci stačí, pokud se ten pověstný hřebík vytáhne čerstvě ze země), ale proč lidi věří, že tetanus způsobuje přímo rez?
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod E-liska » úterý 04. srpen 2015, 13:56
Ratta píše:
Blanci píše:
Ratta píše:Nejvíc mě nadzvedavaji ty zkazky o rzi, jak tomu všichni pořád věří, jakoby samotná rez nějak magicky v sobě generovala klostridie. Tomu jsem se divila už jako dítě.

Taky tomu rezavému hřebíku dodnes nerozumím, ale myslím si, že zrovna rez se dostala do řečí za války - stačí zkouknout autentické záběry z války. Voják běží se samopalem vstříc smrti a chytne pár šrapnelů z granátu. Posléze se plazí hlínou či blátem do nejbližšího zákopu, aby si rány překryl zabláceným kusem svého vlastního - již několik měsíců nepraného, nejspíše nikdy nepraného - oblečení. Lapiduch v nedohlednu ... Poté pak zřejmě vznikla úvaha: šrapnel, t.j. kus zrezivělého železa = tetanus.

Pokulhává to na faktu, že rezava munice asi moc nebyla, srapnel zrezivel až po nějakém čase na zemi.

Jako já chápu, že povrch zoxidovaneho železa je porezni, a tedy se v něm spíš udrží malé kousky hlíny s bakteriemi, které tam mají dobré podmínky (nemají vzduch, aspoň na chvilku, než se hlína vysusi, to na kontaminaci stačí, pokud se ten pověstný hřebík vytáhne čerstvě ze země), ale proč lidi věří, že tetanus způsobuje přímo rez?

Tady bych to poopravila, tam se bude jednat patrně o kontaminaci přímo sporami, které jsou odolné velmi. Ne, že chvilku, než se to vysuší. Oni přečkají mráz i dost vysoké teploty i spoustu jiných nepřízní a odpouzdří se teprve v té ráně, tam pak potřebují ty specifické podmínky k dalšímu přežití a pomnožení.
Každopádně taky nechápu, co mají furt všichni s tou rzí, to je kravina na entou.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Ratta » úterý 04. srpen 2015, 14:06
E-liska píše:
Ratta píše:
Blanci píše:

Tady bych to poopravila, tam se bude jednat patrně o kontaminaci přímo sporami, které jsou odolné velmi. Ne, že chvilku, než se to vysuší. Oni přečkají mráz i dost vysoké teploty i spoustu jiných nepřízní a odpouzdří se teprve v té ráně, tam pak potřebují ty specifické podmínky k dalšímu přežití a pomnožení.
Každopádně taky nechápu, co mají furt všichni s tou rzí, to je kravina na entou.

Myslela jsem to tak, že když se malá hrudka hlíny vysusi, tak se rozpadne, a tím pádem se zajistí přístup vzduchu k bakteriím. Proto moc neduveruji historce o rezavem plotě. Rezavy hřebík vytazeny přímo z hlíny je něco jiného.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod E-liska » úterý 04. srpen 2015, 14:29
Ratta píše:Myslela jsem to tak, že když se malá hrudka hlíny vysusi, tak se rozpadne, a tím pádem se zajistí přístup vzduchu k bakteriím. Proto moc neduveruji historce o rezavem plotě. Rezavy hřebík vytazeny přímo z hlíny je něco jiného.

Těm, co jsou v té půdě, je nějakej vzduch úplně ukradenej, klidně se budou válet sto let přímo na povrchu té půdy, úplně suché, na přímém sluníčku. Jsou to SPORY.
Anaerobní prostředí potřebujou mít až ve chvíli, kdy se v těle probudí k životu a chtějí se množit.
Tudíž, rezavej (ale klidně i novej, jen z toho by to nejspíš opadalo, v tom bude ten rozdíl) hřebík od hlíny se sporama clostridií může bejt položenej uprostřed silnice na vzduchu a slunku třeba tejden a když na něj šlápneš, tak ten tetanus dostat můžeš. Už si rozumíme?
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Ratta » úterý 04. srpen 2015, 14:30
Aha, díky, dobré vědět!
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Sharki » úterý 04. srpen 2015, 17:04
V tom případě, ale nemá smysl spěchat s desinfekcí rány peroxidem, protože je rozumnější počkat, až se odpouzdří a pak až je zlikvidovat kyslíkem? (když jako zapouzdřeným jim kyslík nevadí?)
Sharki
Drbna
Drbna

4226 příspěvků
16. červenec 2007
severni morava