ADV TOP
ADV LEFT

Očkovat proti tetanu ano nebo ne

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Lava » neděle 02. srpen 2015, 18:34
Ratta píše:Jak ten tetanus vypadal? Prý ty křeče lámou kosti a celkově je to strašný pohled. Nerypu, opravdu mě to zajímá. A kde to bylo? Pokud vím, v Čechách nějakých 15-20 let hlaseny nebyl, nebo se pletu?

Nic moc o problematice nevím, jen asi informace, že nebyl v ČR hlášen, není pravdivá. Viz 3. slajd:

http://www.vakcinace.eu/data/files/prez ... cinace.pdf

Edit: teď koukám ještě na jiný zdroj http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/Zpravy_EM/21_2012/04_duben/139_vyskyt_inf.pdf a vypadá to, že od roku 2002 (údaj z r. 2012) fakt asi nic...
Naposledy upravil Lava dne 02. srpen 2015, 19:02, celkově upraveno 1
Lava
Klábosilka
Klábosilka

348 příspěvků
30. srpen 2008
Příspěvekod Dande » pondělí 03. srpen 2015, 17:01
Já bych vám ráda vysvětlila jako zdravotník toto: Tetanus je akutní nebezpečné infekční onemocnění. Jeho vyvolavatelem jsou toxiny produkované bakteriemi Clostridium tetani. Tyto bakterie jsou běžnou součástí trávicího traktu skotu, koní a dokonce je můžeme najít i u některých lidí. Výkaly se dostávají do půdy, kde se „zapouzdří“ a vytvoří tzv. spory, které jsou velmi odolné vůči okolním vlivům a vydrží v půdě i několik desítek let. Hlínou nebo prachem může dojít také ke kontaminaci různých předmětů. Proděláním nemoci se nevytváří trvalá imunita.Infekce vniká do těla ránou, která je kontaminována Clostridiemi. Může se jednat o rány hluboké, hnisavé, nejčastěji od rezavého hřebíku, mohou to však být i malé ranky, např. od třísky nebo píchnutí se nějakým trnem.
V ráně se spory odpouzdří, přechází do své aktivní formy a začnou se množit. Samotné bakterie se nešíří, zůstávají v místě poranění. V anaerobním prostředí (bez přístupu vzduchu – v hloubce tkáně) ale začnou vylučovat neurotoxiny (tetanospasminy), jedovaté látky, které pronikají do okolních nervových zakončení a šíří se jejich vlákny.
Krví a mízou se dostávají i k jiným nervovým vláknům a šíří se dále do centrálního nervového systému. Ovlivňují motorické nervy (nervová vlákna ovládající příčně pruhované svalstvo, tj. svalstvo, které ovládáme vůlí), které se stávají dráždivější a svaly pak reagují na sebemenší podněty. Vznikají bolestivé svalové křeče. Tetanus se nepřenáší z člověka na člověka. Já tedy rodinu očkuji. TOŽ TAK :holka:
Dande
Pískle

38 příspěvků
29. prosinec 2013
Příspěvekod Ratta » pondělí 03. srpen 2015, 19:05
Něco, co bychom nevěděly, bys nám nemohla napsat, když jsi ten zdravotník?
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Ratta » pondělí 03. srpen 2015, 19:06
A taky bych se chtěla zeptat, kolik tetanu z třísky a trnu jsi viděla ty nebo jsi slyšela o konkretnich pripadech?
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Blanci » pondělí 03. srpen 2015, 21:57
No, tak já opravdu viděla tetanus na vlastní oči, zažila na vlastní ruce i tělo. A představte si, že, ač neočkovaná, žiju!

Pozor, tento příspěvek není vhodný pro labilní povahy!!!

Kdysi jsem měla ovce a jedna se podplazila pod sousedovic plotem a sežrala snad zelí či co. Soused jí zkopal do bezvědomí tak, že jí vyhřezla děloha pochvou ven z těla a pak jí prohodil přes plot zpět na náš pozemek. Nevím jak dlouho takto byla, já jí objevila večer a po prolití vodou se postavila a já si teprve všimla té dělohy. Přivolaný veterinář jí dělohu vrátil pěstí zpět do těla a zašil jí zapínacími špendlíky :palma: Ano, zaplatila jsem mu za takto odborný veterinární úkon, neb jsem byla vystresovaná k infarktu :palma:

Ovce se po několika dnech prohnula do luku, pěnila z huby a já jí vlastnoručně odnesla 50m do kopce k autu, naložila do kufru auta, odvezla 10km k veterináři - tomu samému, abych mu ukázala, co s tou ovcí udělal - a požadovala jsem uspání. A on mi řekl, že si mám vzít kladivo (rozuměj k usmrcení), že on se k ní ani nepřiblíží :xx:

Cestou k jinému veterináři uhynula. Nelámaly se žádné kosti, prostě usnula.

Ovce byla ochočená jako pejsek a všichni jí zanali. Ač pošla na tetanus, chtěl jí prozkoumat řezník, aby poznal tetanus v praxi, koželuh bral kůži k prozkoumání, veterinář zjistil, že byla březí ... ani již nevím, kolik přesně lidí s tetanovou ovcí přišlo do styku, ale vím, že všichni se těšíme z dobrého zdraví :D
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Elsa » pondělí 03. srpen 2015, 22:25
Však se psalo, že to není nakažlivý ;-)

Ale to máte fakt tak božího souseda a veterináře, to je snad zlý sen :xx: :xx: , pořád tam bydlíš?
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2851 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Blanci » úterý 04. srpen 2015, 07:58
Elso,

ten veterinář byl skálopevně přesvědčen, že když se přiblíží na méně než dva metry, tak ten tetanus chytne :roll: Ani tu uspávačku jí nepíchnul, takový strašný strach měl!

Ten mýtus o nakažlivosti je ovšem v lidech zakořeněn, neb se mi pak po nějakou dobu lidi (vesničané) vyhýbali, v místním krámku mi uvolnili 1.místo ve frontě u kasy, včas přecházeli na druhý chodník, přestali krmit ostatní ovce ... no ... takže jakoby byl tetanus mor či lepra :-?

Naštěstí tam již nebydlím a ten "veterinární odborník" byl osloven jenom z důvodu, že náš veterinář byl v té době na dovolené a jiný k dispozici nebyl
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Pájík » úterý 04. srpen 2015, 08:09
Blanci hustý příběh.
Podle mé selské logiky, pokud se nedostanou spory do uzavřené rány a nemají své anaerobní prostředí, zdechnou...

Mám totiž pocit, že jsme už všichni tak zblblý, že každá hlubší rána na těle je potencionální zdroj tetanu a pokud se zavře a začne nedej bože hnisat je diagnóza jasná i když to s tetanem nemá nic společnýho.
Očkování mám propadlý již pár let, sice nezahradničím, zvířata mám domácí, i když kočky chodí ven....nicméně booter jsem dotala naposle v roce 98 když mě pokousalo divoký kotě.
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3764 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Xsamotar » úterý 04. srpen 2015, 08:30
Pájík píše:Blanci hustý příběh.
Podle mé selské logiky, pokud se nedostanou spory do uzavřené rány a nemají své anaerobní prostředí, zdechnou...

Mám totiž pocit, že jsme už všichni tak zblblý, že každá hlubší rána na těle je potencionální zdroj tetanu a pokud se zavře a začne nedej bože hnisat je diagnóza jasná i když to s tetanem nemá nic společnýho.
Očkování mám propadlý již pár let, sice nezahradničím, zvířata mám domácí, i když kočky chodí ven....nicméně booter jsem dotala naposle v roce 98 když mě pokousalo divoký kotě.

A tak to nemáš nic propadlý, ne? Mám za to, že teď je 15-20 let mezi očkováním?
Xsamotar
Kavárenská povalečka :-)

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Elsa » úterý 04. srpen 2015, 08:44
Xsamotar píše:

Cha, no oni očkovali nejdřív po 10 letech, mě ještě na VŠ přeočkovávali 3x, protože jsem o pár dnů (?) prošvihla termín. Pak začali říkat 10-15, a někdy nedávno jim došly vakcíny a najednou to bylo po 20 letech :palma:
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2851 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Ratta » úterý 04. srpen 2015, 08:50
Taky jde i o to, že ta ovce tam ležela zraněná kdovíjak dlouho. Na tetanus většinou onemocní ti oslabení, u lidí novorozenci a senioři.

Nejvíc mě nadzvedavaji ty zkazky o rzi, jak tomu všichni pořád věří, jakoby samotná rez nějak magicky v sobě generovala klostridie. Tomu jsem se divila už jako dítě.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Pájík » úterý 04. srpen 2015, 08:52
Xsamotar píše:

No jo, ale já v tom 98 nedostala očko, ale jen booster, prej...nemám to ani v očkováku neb ten ani nevím kde mám :D :D
Já to teda neřeším, řešil to naposledy před cca 3 lety obvoďák, prej až dokojíte přijďte....no takto si ještě počká :D :D
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3764 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Trotinette » úterý 04. srpen 2015, 09:07
Já byla naposledy očkovaná proti tetanu v roce 1993, takže už mě dr. docela začíná nahánět :palma: v době, kdy jsem (ne)očkování ještě vůbec neřešila, jsem poprvé otěhotněla a pak to jelo jedno těhotenství a kojení za druhým, a teď se mi nechce nechat si narvat rovnou 3 dávky :roll:
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod Blanci » úterý 04. srpen 2015, 09:41
Ratta píše:Nejvíc mě nadzvedavaji ty zkazky o rzi, jak tomu všichni pořád věří, jakoby samotná rez nějak magicky v sobě generovala klostridie. Tomu jsem se divila už jako dítě.

Taky tomu rezavému hřebíku dodnes nerozumím, ale myslím si, že zrovna rez se dostala do řečí za války - stačí zkouknout autentické záběry z války. Voják běží se samopalem vstříc smrti a chytne pár šrapnelů z granátu. Posléze se plazí hlínou či blátem do nejbližšího zákopu, aby si rány překryl zabláceným kusem svého vlastního - již několik měsíců nepraného, nejspíše nikdy nepraného - oblečení. Lapiduch v nedohlednu ... Poté pak zřejmě vznikla úvaha: šrapnel, t.j. kus zrezivělého železa = tetanus.
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Jankap » úterý 04. srpen 2015, 11:18
Ratta píše:Taky jde i o to, že ta ovce tam ležela zraněná kdovíjak dlouho. Na tetanus většinou onemocní ti oslabení, u lidí novorozenci a senioři.

Vystihla's to, Ratto!
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006