ADV TOP
ADV LEFT

očkování tetanus - dovolená

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Skotik » středa 21. červen 2017, 10:09
Ahoj,
prošvihla jsem přeočkování u mladšího. Resp. měli jsme prohlídku v pěti, ale v té době byl opětovně nemocný, takže očko jsme odložili a já na to pak nějak zapomněla. Sestřička naposledy oznámila, že se to holt prošvihlo a že bude muset dostat stejnou injekci, jakou dostane náš 11letý /ten má taky přeočkování/
Začátkem července jedou s otcem do Chorvatska a já teď přemýšlím, jestli ještě narychlo nechat kluky naočkovat a nebo počkat, až přijedou.
Co je vlastně větší zlo? Pustit je "nenaočkované" do Chorvatska anebo se obávat reakce z očkování krátce před dovolenou?
Ani vlastně nevím, čím by teď mladšího očkovali? Je něco na výběr? Léčí se na allegro, máme dýchátko Ecobec, bere prášky na alergii.
Je něco šetrnějšího nebo už nic na výběr není?
Předem dík za jakékoli info.
Klára
Skotik
Diskutérka
Diskutérka

2152 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jancaka » středa 21. červen 2017, 10:35
nevim, kolik je diteti let, ale nenasla jsem, ze by preockovani v 5 letech melo nejakou limitni dobu, po ktere by propadlo. Nase dite (vek 5.5 let) je aktualne po tomto ockovani (boostrix), reakce cca 5 dni (natekla ruka, fialova, posledni dny svedici, ale bez teplot, bolesti, omezeneho rezimu). Ale asi to neni obvykla reakce, starsi dite tak silne nereagovalo.
Jancaka
Kecka
Kecka

1862 příspěvků
17. srpen 2011
Příspěvekod Skotik » středa 21. červen 2017, 10:49
Jancako, synovi teď bylo sedm.
Sestřička říkala něco o tom, že jsme překročili dobu, kdy se musí doočkovat a že teď vlastně dostane normální vakcínu.
Nevím jinak vůbec nic a proto se ptám tady, protože holky tu mají plno zkušeností.
Syn je očkovaný Infanrix hexa naposledy 2012.
Jde mi spíš o to, jestli zbytečně neplaším, abych ho teď nehnala rychle na očkování před dovolenou. Prostě jestli by to nebylo lepší nechat po dovolené a doufat, že se mu v Chorvatsku nic nestane a nebo jestli stačí zabalit otci kysličník a holt každou odřeninu přelít.
Klára
Skotik
Diskutérka
Diskutérka

2152 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Džawa » středa 21. červen 2017, 10:53
Jancaka píše:nevim, kolik je diteti let, ale nenasla jsem, ze by preockovani v 5 letech melo nejakou limitni dobu, po ktere by propadlo. Nase dite (vek 5.5 let) je aktualne po tomto ockovani (boostrix), reakce cca 5 dni (natekla ruka, fialova, posledni dny svedici, ale bez teplot, bolesti, omezeneho rezimu). Ale asi to neni obvykla reakce, starsi dite tak silne nereagovalo.

Nas petilety mel podobnou reakci. Oteklou ruku od ramenniho kloubu az po loket, mel tu ruku obrovskou, na dvojnasobku te nenaockovane, zarudle to mel jen kolem mista vpichu. Nase Dr. teda hlasila jako nezadouci reakci. Nic mu jinak nebylo, nebolelo ho to, nemel teploty, nic, ale vypadalo to strasne :( Mazala jsem mu to zarudle svedici misto Fenistilem a taky jsem davala Fenistil kapky na snizeni alergicke reakce. Dr. rikala, ze by se mohlo chladit. Ale to on nechtel.
Starsi taky nic takoveho nemel. Ja nevim, nezmenila se vakcina, treba? Bohuzel nevim, co dostal..
A omlouvam se za OT. Bohuzel nevim, jestli je tam nejake casove omezeni pro preockovani. Na vakciny.net jsi nic nenasla? Nebo zkusit napsat do nejakeho ockovaciho centra?
Naposledy upravil Džawa dne 21. červen 2017, 10:55, celkově upraveno 1
Džawa
Klábosilka
Klábosilka

592 příspěvků
13. leden 2009
Příspěvekod Ratta » středa 21. červen 2017, 10:53
Dej mu změřit protilátky. Na rozdíl od ostatních vakcín, u tetanu zůstávají déle, než se oficiálně tvrdí (např. pertussis tak dva-tři roky po hexe).

Mmch, na tetanus onemocní jen hodně oslabení jedinci, pokud vůbec, většinou novorozenci a senioři. Samozřejmě, dnes je každé tvrzení bez záruky, ale i to od farmafirem, takže rozhodování je těžké. Pokud to chceš risknout, nastuduj si rizika a co se dělá v případě poranění. Za mě - v době, kdy existují účinná a hojně využívaná protitetanová séra (to jsou ta, co ti pokaždé píchnou na pohotovosti, když máš ránu, bez ohledu na to, jestli jsi byla očkovaná :)), je očkování dětí, které mají už i tak zhuntovaný imunitní systém, nejen zbytečnost, ale i vyčůranost.

K počtení: https://www.vitalia.cz/clanky/8-ockovan ... -otazniky/
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Skotik » středa 21. červen 2017, 11:09
Ratto, kde se nechají změřit protilátky?
Musela bych to asi zaplatit, protože si nedovedu představit, že bych naší doktorku ještě žádala, aby změřila protilátky.
Upřímně mi nevadí dát očko proti tetanu, jen jestli to teď před tou dovolenou není ukvapené....aby vůbec byl schopný odjet.
Kde je vyšší riziko? Podle toho, co jsem se na diskuzích dočetla, tak by snad mělo alespoň na těch 14 dnů stačit preventivně ten kysličník.
Když si to tak uvědomuju, tak syn už měl několik nehod s odřeninami a doteď jsem to vlastně vůbec nijak neřešila.
Jen mi teď seplo, že odjíždí do ciziny a že vlastně nebyl na tom přeočkování, které jsme stejně nestihli.
A ještě jeden dotaz - co mu mám tedy nechat naočkovat? Je něco šetrnějšího.
Klára
Skotik
Diskutérka
Diskutérka

2152 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ratta » středa 21. červen 2017, 11:22
Přečti se ten článek, na který jsem dala odkaz, možná budeš mít potom víc jasno.

Změřit protilátky se dá různě - ve Státním zdravotním ústavu myslím, ale i v různých laboratořích, kde měří v krvi kde co. Zeptej se Dr., kde si dává dělat rozbory. Když mu nebudou chtít nabrat krev na místě (někde berou, někde ne), doktorka nemá co ohrnovat nos, pokud si krev sama do laboratoře odneseš a rozbor zaplatíš.

Já osobně bych nelitovala žádnou sumu, která by zabránila vážnému zásahu do organismu svého dítěte, pokud se ukáže, že je ten zásah zbytečný. Očkování za vážný zásah považuji, vzhledem k tomu, že znám docela dost dětí, kterým uškodilo. Vlastně protitetanovka uškodila před cca 10 lety i mně.

Mmch, když naočkuješ před dovolenou, riskuješ, že ji dítěti pokazíš, viz zkušenost Janulava výše.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Barci » středa 21. červen 2017, 11:39
Určitě bych to nechala po dovolené, ať si jí zbytečně nezkazíte, každé očkování, dle imunity jedince, ho trochu oslabí a s oslabeným dítětem, ještě alergikem, bych cestovala nerada. Zabal muži desinfekci a třeba céčko na posílení imunity a neřeš to.

Já tedy jsem ta, co tetanus neřeší vůbec, podle mě je to větší strašák než reálná hrozba. Mám 16let od poslední vakcíny (prý se doporučuje přeočkovat po 10letech) a protilátky stále mám, sice se již blížím ke spodní hranici, ale mám. Nabíral mi je můj obvoďák, protože jsem prodělala 2x boreliózu a ta je kontraindikací k očkování tetanem. Až budu pod hranicí, nejspíš se na to stejně vyprdnu, bojím se reakce, známí kolem mě jí měli, plus se nějak tou borelkou sypu, takže se nepotřebuji oslabovat ještě víc něčím, co nepovažuji za hrozbu.
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3569 příspěvků
19. listopad 2008
Příspěvekod Maggiemae » středa 21. červen 2017, 12:43
Skotiku, nejde o žádní prošvihlé očkování. Jde jen o to, že ta vakcína, co se dává v pěti letech je určená jen pro děti domyslím sedmi let, starším se dává jiná, ale ve skutečnosti je to spíše výhoda; mám dokonce zato, že i mladším se teď raději dává ten Boostrix, protože je z něj méně reakcí (interagoval dost blbě s předchozí Hexou). Moje třetí dostala "pětiletou" v osmi a půl letech (i když je fakt, že základ jsme doočkovali ve dvou letech).

Rozhodně bych to odložila po létě nebo klidně až za rok. Jinak nejšetrnější je podle všecho Adacel, ale ten je nesehnatelný :( Chtěla jsem ho pro děti i pro sebe, smůla.
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Skotik » středa 21. červen 2017, 13:13
Holky, díky moc.
Ratto, četla jsem a jsem snad o něco chytřejší :-)
Očko nechám určitě až po dovolený.
Zítra nebo v pátek vezmu syna na odběr - našla jsem u nás jednu laborku. Stojí to cca 260,-
Jsem hlavně zvědavá, co tam najdou, příp. nenajdou.
Kdyžtak napíšu info :-)
Skotik
Diskutérka
Diskutérka

2152 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Klaris » středa 21. červen 2017, 13:56
to napiš, mě to taky zajímá..
právě nad tím dumám, že bych děti taky nechala otestovat, protože jim tu tetanovku nechci dávat "jen tak" (potřebnost těch další očko v Boostrixu už jsem vyloučila)
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8365 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Beth » středa 21. červen 2017, 15:22
My jsme přeočkovávali v šesti letech, šetrnějším Adacelem, před 2 lety jsme ho ještě sehnali.
Nevím, jak moc to souviselo, ale do měsíce dostala meningitidu, byla to dost drsná zkušenost.
Beth
Pískle

72 příspěvků
04. leden 2015
Příspěvekod Jancaka » středa 21. červen 2017, 16:05
OT: Beth, nezvazovali jste po te zkusenosti s meningitidou ockovani proti ni u dalsich deti (jestli teda mate vice nez jedno dite) ? To je ockovani, ktere nad povinny ramec zvazuju.
Jancaka
Kecka
Kecka

1862 příspěvků
17. srpen 2011
Příspěvekod Beth » středa 21. červen 2017, 16:37
Nezvažovali. Zrovna tohle byla streptokoková meningitida, proti které se očkovat nedá.
Beth
Pískle

72 příspěvků
04. leden 2015
Příspěvekod Skotik » středa 28. červen 2017, 12:00
Tak mám výsledky

Takže koho by to zajímalo, může klidně šířit dál.
Případně udělám kraťoučký článek k přečtení a možná i k zamyšlení.

Starší syn byl naposledy očkován proti tetanu v r.2010
Bohužel nemáme očkovák, tak to nemůžu napsat úplně přesně. Ale byli jsme na pětileté a v té době jsem očkování nijak zvlášť neřešila, čehož i docela lituji. U mladšího už to bylo naprosto o něčem jiném. Nejsem neočkovací matka. Pořád mám různé obavy z toho, co do nás hustí, pořád mám obavy, abych náhodou něco svým přístupem nepodělala, aby kvůli mě náhodou kluci neonemocněli, abych si pak nevyčítala, že jsem nedala naočkovat...prostě mazec. Ale u mladšího jsem už veškeré očkování posouvala na ty nejzašší termíny, dohadovala jsem se s lékařkou, kterou jsem nakonec vyměnila, podepisovala reverzy v nemocnici, i když jsem byla upozorněna na to, že ohrožuji život svého dítěte /nedovolila bych si podepsat reverz, pokud bych viděla, že je na tom dítě opravdu špatně a že pomoc nebo léčbu, kterou potřebuje, mu nejsem schopna zajistit doma/. Prostě s mladším synem jsem se "naučila", že ne na všechno mám jen tak kývat, že mám dělat to, co je ku prospěchu ne lékařů, ale ku prospěchu mých dětí.

Krev na protilátky jim nabírali minulý čtvrtek.
Dnes jsme si byla pro výsledky

Závěr je ten - kopíruji
Starší syn nar. 2005 poslední očko na Tetan v pěti letech
0,40 IU/ml referenční meze 0,11 - 0,50
slovně - Spolehlivá ochrana. Kontrola protilátek za 2 roky. Možno přeočkovat - zvýší se tím titr protilátek

Mladší syn nar. 2010 byl naposledy očkován 15.02.2012 Infanrix Hexa
Pětiletou jsme absolvovali, ale bez přeočkování, protože byl stále nemocný.
Měl být tedy očkovaný před dvěma roky.

Závěr
0,50 IU/ml referenční meze 0,11 - 0,50
slovně - Spolehlivá ochrana. Kontrola protilátek za 2 roky. Možno přeočkovat - zvýší se tím titr protilátek

Určitě to nikdo neberte jako návod pro neočkování nebo návod na podepisování reverzů.
Každé dítě je jiné, každý rodič je jiný. Můj první reverz byl přímo šílený a prokonzultovala jsem to s celou rodinou a blízkými známými, abych mohla část odpovědnosti hodit i na ně :palma: :oops:
Berte to jako návod třeba k zamyšlení. K tomu, zauvažovat o vyšetření protilátek /nejen na Tetanus/, kde vás výsledky možná překvapí.

Vyšetření jsem hradila ze svého. Vyšlo mě to na cca 450,- za oba i s odběry.
Věřím, že někdo máte i své dětské lékaře, kteří vám napíší lístek a uhradí to pojišťovna.
My máme novou lékařku a netroufla jsem se jí o to požádat, takže jsem to dělala za jejími zády, což mi taky není moc příjemné, protože do očka nás extra nenutila....ale zatím jí prostě moc neznám a na celou věc jsem taky poměrně dost spěchala.

Klára
Skotik
Diskutérka
Diskutérka

2152 příspěvků
21. září 2006