ADV TOP
ADV LEFT

nevyvinutá jádra kyčlí - máte zkušenosti??

vše od roku do tří? let
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Holendovka » středa 20. říjen 2010, 15:16
Zdravím všechny maminy, dnes se na vás obracím s takovým zdravotním problémem. V 10ti měsících jsem byla se synem na kontrole kyčlí na sonu kde zjistili, že nemá stále jádra kyčlí, na můj dotaz co s tím mi řekli nic, že opouzdření je kvalitní,a že se máme hlásit po roce věku na dětské ortopedii na rentgen. Nedalo mi to a ptala jsem se známé, která měla dost problémů se synem s kyčlemi a ta mi říkala, že se jí to nezdá a odkázala mě na svého známého ortopeda. Ten nám udělal rentgen, řekl to samé a preventivně nám nasadil široké balení. Nechápu jak je možné aby každý řekl něco jiného. Na sonu jsme byli v praze ve vinohradské nemocnici a tam chodí jen mimina, kdežto tento ortoped měl v čekárně převážně důchodce. Široké balení jsme radši začali dávat, malému to nevadí, toho jsem se bála nejvíce...a už s tím i chodí, zatím ne moc ale snaží se. Nikde na internetu jsem nenašla, že by se široké balení dávalo při nevyvinutých jádrech v tomto věku..Na další kontrolu jdeme bohužel ve 13měsících protože žijeme v cizině a jelikož nemám přímý let do čech a sama cestu s dítětem a přestupem a ještě přejezdem z jednoho letiště na druhé nezvlánu. Jsem ale už z toho pěkně na trní. Psala jsem do jedné ortopedické poradny ale žádná odpověď. Nemáte některá zkušenosti??? A nevíte co když se ta jádra nevyvinou dobře? Co potom? děkuji za všechny reakce
Holendovka
Pískle

23 příspěvků
21. listopad 2009
Příspěvekod Kami2008 » středa 20. říjen 2010, 15:36
Ahoj,

podívej do této diskuse:

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... t=#2284709

a vyhledej si v ní odpověď od JankyP, je tam odkaz i na článek od ní.

Řeší se tam sice trochu mladší děti, ale snad to pomůže :) .
Naposledy upravil Kami2008 dne 20. říjen 2010, 15:38, celkově upraveno 1
Kami2008
Krafařka
Krafařka

871 příspěvků
06. březen 2008
Příspěvekod Deni » středa 20. říjen 2010, 15:38
Ahoj

Synovi se začala jádra naznačovat až v 18ti měsících (v lednu jdeme na kontrolní rtg, jestli je vývoj správný). Jinak byly kyčle v pořádku, tak nebyl důvod pro široké balení (to k samotnému vytvoření jadýrek nepomůže). Vlastně jediná rada byla ta, kyčle nezatěžovat dlouhodobým stáním nebo chozením. Doporučil lezení, odrážedlo a "pozemní" aktivity.
Deni
Moderátorka-socpravka
Moderátorka-socpravka

10154 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Markett » středa 20. říjen 2010, 16:16
Malej je měl taky až někdy v roce, možná i dýl.
Markett
Howgh
Howgh

6542 příspěvků
21. září 2006
Plzeň
Příspěvekod Jankap » středa 20. říjen 2010, 16:39
Holendovka píše:Nechápu jak je možné aby každý řekl něco jiného.

Chá chá, já bych ti mohla vyprávět 8-)

Odkaz na článek máš tady, ale o jadýrkách tam moc není. http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... sid=109897

Co se týká kyčlí, věřím naší perfektní ortopedce. Máme se sestrou celkem 4 děti, o všech na ortopedii nejpozdeji v 6m prohlásili, že mají kyčle dobré (různí doktoři). Jenže v pořádku to nebylo :grr: . Ona neprosazuje široké balení a jiné pomůcky, ale cvičení. A funguje jí to.
Měli bychom k ní jet někdy v listopadu, zeptám se jí, koho ze svých kolegů by v Praze doporučila.
Jankap
Howgh
Howgh

6069 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Holendovka » středa 20. říjen 2010, 16:43
Jankap to bys byla moc hodná. A co za cvičení prosazuje? My totiž cvičíme i vojtovku a ta by prý také měla pomáhat na kyčle a jejich správné posazení,ale necvičíme z tohoto důvodu, ale že má malý rozestup břišních svalů po mě a mírné napětí v nožičkách.
Holendovka
Pískle

23 příspěvků
21. listopad 2009
Příspěvekod Trirea » středa 20. říjen 2010, 16:55
kluci je taky jeste nemaji,,,
holky dotaz, muze se stat, ze sse jadra nevyvinou? totiz my bychom meli jit zas na KO a pripada mi to zbytecny
Trirea
Howgh
Howgh

7562 příspěvků
28. září 2007
Příspěvekod Jankap » středa 20. říjen 2010, 19:43
Trireo,
vyvinou se vždycky. Ale kontrolovat se to musí proto, aby se něco nezačalo vyvíjet ve špatném tvaru (= můj názor). Špatný tvar kyčelního kloubu nebo hlavice by mohl způsobit minimálně rychlejší opotřebovávání obojího.

Holendovko,
nevím, jak se to cvičení jmenuje. Vždycky se zapomenu zeptat. Ale vojtovka to není, to ne. Je to cvičení na vytvarování kyčelního kloubu do správného tvaru, odstranění nohou do X, posílení svalstva, které má kyčle udržovat ve správném postavení, tvorba správné klenby nožní, u syna odstranění skoliózy způsobené kyčlemi ve špatném postavení...
Jankap
Howgh
Howgh

6069 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Radulka1 » středa 20. říjen 2010, 20:51
Maly mel jadyrka taky az na kontrole ve 13ti mesicich. Zadne siroke baleni nam nedoporucili. Chodili jsme na KO do Motola. Jen jsme ho nemeli vodit za ruce..proste podporovat ho, aby dlouho stal. Pry by se mu mohla jadyrka vetsi zatezi pri vyvijeni zdeformovat. Takze u nabytku jsme ho nechavali, kdyz se stavel a v prostoru se rozhodl chodit ze dne na den ve 14ti mesicich. Proste udelal prvni samostatny krok a za tri dny chodil po byte. Telo si reklo samo. ;)
Radulka1
Krafařka
Krafařka

649 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Karlici » čtvrtek 21. říjen 2010, 19:44
Ahoj, malej taky jeste nema jaderko u jedne kyclicky a ortoped rekl, ze se muzou vyvijet klidne do roka. Siroky baleni nemusime.
Karlici
Klábosilka
Klábosilka

342 příspěvků
17. listopad 2008
Zbraslav
Příspěvekod Suzanne Dzupik » úterý 02. leden 2018, 23:10
Jadérka se dřív nebo později vytvorří určitě. Širokým balením vývoj jadérka NEURYCHLÍTE! Kyčle se kontrolují dokud nejsou jadérka vyvinuta a to z toho důvodu, aby se doktor ujistil, zda se vyvíjejí SPRÁVNĚ (nikoli zda se vyvinou). A pokud se vyvíjí nestandardně (nesprávný tvar atd), pak aby se včas zahájilo správné řešení, vedoucí k nápravě problému (např. široké balení, rehabilitace a tak podobně).

PODROBNĚJI:

Vý­voj ky­čel­ní­ho klou­bu za­čí­ná me­zi 3. a 6. týd­nem nit­ro­dě­lož­ní­ho ži­vo­ta a po­kra­ču­je i po na­ro­ze­ní dí­tě­te. Osi­fi­kač­ní já­dro ste­hen­ní kos­ti se ob­je­vu­je od 3. do 10. mě­sí­ce vě­ku. Pro správ­ný vý­voj kos­tí jsou dů­le­ži­té nu­trič­ní vli­vy – pře­de­vším do­sta­tek váp­ní­ku, fos­fo­ru, vi­ta­mi­nů A a D.

O zdra­vém ná­le­zu ho­vo­ří­me, když je ná­lez ul­tra­zvu­ku hod­no­cen ja­ko Ia, Ib či IIa, te­dy nor­mál­ní cen­t­ra­ce hla­vi­ce, správ­ně for­mo­va­ná jam­ka a po­stup­ný vý­voj osi­fi­kač­ních ja­der hla­vic ste­hen­ních kos­tí, při sou­čas­ném nor­mál­ním kli­nic­kém ná­le­zu na no­vo­ro­zen­ci.

V prv­ních mě­sí­cích po po­ro­du do­chá­zí k po­stup­né osi­fi ka­ci pů­vod­ních chru­pavči­tých ja­dé­rek (cen­ter hla­vi­ce ste­hen­ní kos­ti) a po­stup­né úpra­vě úhlu krč­ku, kte­rá se ješ­tě upra­vu­je v prů­bě­hu ně­ko­li­ka dal­ších let. Dá­le do­chá­zí spo­lu se za­po­če­tím chůze dí­tě­te k po­stup­né fy­zi­o­lo­gic­ké ro­ta­ci krč­ku ste­hen­ní kos­ti a tím k vy­tvo­ře­ní op­ti­mál­ních pod­mí­nek pro na­lé­há­ní do jam­ky při zá­tě­ži.

Pre­ven­tiv­ně je tře­ba dbát na správ­né ba­le­ní no­vo­ro­zen­ců. Ši­ro­kým ba­le­ním, pře­de­vším v prv­ních týd­nech, za­jis­tí­me správ­né po­sta­ve­ní hla­vi­ce ste­hen­ní kos­ti a jam­ky ky­čel­ní­ho klou­bu, čímž umož­ní­me správ­ný vý­voj ky­čle. Jsou však zná­my i pří­pa­dy, kdy se ne­vhod­ným ba­le­ním no­vo­ro­zen­ce pů­vod­ně dob­rý ná­lez vý­raz­ně zhor­šil.

Nej­běž­něj­ším di­a­gnos­ti­ko­va­ným pro­blé­mem je opož­dě­ný vý­voj ja­der. Ja­dér­ka by se mě­la for­mo­vat v roz­me­zí me­zi 3. a 10. mě­sí­cem vě­ku, even­tu­ál­ně mů­že do­chá­zet k asy­me­t­rii vý­vo­je ja­der, kte­rá se ve vět­ši­ně pří­pa­dů spon­tán­ně upra­vu­je s vě­kem. Dá­le bý­vá vel­mi čas­to ome­ze­ný po­hyb v ky­čel­ních klou­bech do uno­že­ní, což bý­vá stan­dard­ně kom­pen­zo­vá­no cvi­če­ním, pří­pad­ně re­ha­bi­li­ta­cí či ši­ro­kým ba­le­ním.

Léč­ba vro­ze­né dy­spla­zie ky­čel­ní (VDK) mu­sí být za­há­je­na co nejdří­ve. Leh­čí stup­ně dy­spla­zie jsou lé­če­ny ab­dukč­ním re­ži­mem, te­dy ši­ro­kým ba­le­ním, kte­ré se do­po­ru­ču­je vět­ši­nou i pre­ven­tiv­ně. Čas­to se po­u­ží­va­jí ta­ké ab­dukč­ní po­můc­ky (Frej­ko­va pe­řin­ka, Pavlí­ko­vy tř­me­ny). Ul­tra­zvu­ko­vé kon­t­ro­ly jsou pro­vá­dě­ny po čtyřech až šes­ti týd­nech. Dů­le­ži­té je správ­né na­sta­ve­ní a pra­vi­del­né kon­t­ro­ly, po­u­ží­vá­ní po­mů­cek i ve vzta­hu k růstu dí­tě­te.

Zá­važ­něj­ší stup­ně VDK se ře­ší po­mo­cí dis­trakč­ní léč­by (dis­trak­ce = zá­věs ky­člí v ta­hu). Dis­trakč­ní re­žim tr­vá cel­kem 6 týd­nů, pro­bí­há 24 ho­din den­ně, dí­tě je sní­má­no pou­ze na kou­pá­ní. Ne­zříd­ka se stá­vá, že k re­po­zi­ci (za­klou­be­ní) do­jde až v 6. týd­nu. Po ukon­če­ní dis­trakč­ní­ho re­ži­mu ná­sle­du­je rent­ge­no­vé kon­trast­ní vy­šet­ře­ní klou­bu. Pou­ze ma­lá část pa­ci­en­tů je dnes lé­če­na chi­rur­gic­ky, vět­ši­nu z nich se da­ří vy­lé­čit kon­zer­va­tiv­ně. Ope­ra­ce by při­tom mě­ly být pro­vá­dě­ny pou­ze na pra­co­viš­tích, kte­rá ma­jí s tím­to ty­pem zá­kro­ků zku­še­nost.

Opož­dě­ný mo­to­ric­ký vý­voj je mož­né upra­vit po­mo­cí re­ha­bi­li­ta­ce, tech­ni­ky měk­kých tká­ní, mo­bi­li­za­ce, pa­siv­ní cen­t­ra­cí ky­čel­ní­ho klou­bu ne­bo ta­ké Voj­to­vou me­to­dou (lé­čeb­ná tech­ni­ka za­lo­že­ná na prin­ci­pu re­flex­ní­ho po­hy­bu vpřed po­mo­cí sti­mu­la­ce přes­ně de­fi­no­va­ných spouš­ťo­vých zón na tě­le pa­ci­en­ta; je vhod­ná pro ko­jen­ce, dě­ti i do­spě­lé a je účin­nou léč­bou i pre­ven­cí po­hy­bo­vých vad). Cí­lem re­ha­bi­li­ta­ce je sy­me­t­ric­ký a pl­no­hod­not­ný psy­cho­mo­to­ric­ký vý­voj.

Výskyt VDK pod­le růz­ných stu­dií v po­pu­la­ci ko­lísá me­zi 0,2–4 %. VDK je však nej­čas­těj­ší vro­ze­ná va­da u dě­tí. Má pře­kva­pi­vě se­zon­ní výskyt – vy­sky­tu­je se čas­tě­ji v zim­ních mě­sí­cích, vliv má ta­ké ra­sa – u čer­no­chů se VDK vy­sky­tu­je vel­mi vzác­ně. En­de­mic­kou ob­las­tí výsky­tu VDK je střed­ní Ev­ro­pa.
Suzanne Dzupik
Pískle

1 příspěvků
02. leden 2018