ADV TOP
ADV LEFT

Jak začít vedení účetnictví / a DPH

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Tami » čtvrtek 08. prosinec 2011, 12:20
Ahojte,

potřebuji radu

Mám nový ŽL (3 dny), budu dodávat zboží do prodejen, budu plátce DPH. Na zřízení provozu již delší dobu s manželem pracujeme, takže mám již nějaké náklady, mám účtenky.
Pochopila jsem, že budu mít jednoduché účetnictví / resp. daňovou evidenci. Chci si to dělat sama, ale vůbec nevím, jak začít.
Poradí mi někdo? Třeba i učebnici, kde si to přečtu. Mám JÚ z roku 1999, ale nevím, jestli to ještě platí.
Ale spíš mě zajímá, co s těma starýma účtenkama? Prý k nim musím něco vypsat, když není faktura? (nemohla být faktura, nebylo IČO, koupila jsem jako nepodnikající)
Mám udělat nějaký soupis věcí, které vkládáme do podnikání? Kam a jak a nějak ocenit?

uvítám i odkaz
Děkuji
Tami + 2 kluci 08/04+11/07
Tami
Krafařka
Krafařka

724 příspěvků
07. listopad 2006
Slovácko
Příspěvekod Tami » čtvrtek 08. prosinec 2011, 12:29
A ještě k DPH
když se chcu zaregistrovat, tak prý musím nejdřív vydat fakturu plátci DPH a pak teprve lze ta registrace, takže tu první fa vydám jako neplátce?
Tami + 2 kluci 08/04+11/07
Tami
Krafařka
Krafařka

724 příspěvků
07. listopad 2006
Slovácko
Příspěvekod Misicka » čtvrtek 08. prosinec 2011, 16:43
http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-registrace.php

http://www.danarionline.cz/archiv/dokum ... -priznani/

Nevím, proč bys nemohla mít fakturu, tu dostanu i já když si třeba objednám nějaké zboží přes net.
Jinak účtenky jsou tzv. zjednodušený daňový doklad a smí se vystavovat do 10 000,- Kč.
Odpočet si můžeš uplatnit ze zboží nabytého 12 měsíců před datem registrace k DPH a které je Tvým obchodním majetkem ke dni registrace, takže je třeba mít inventuru nebo soupis.
Misicka
Howgh
Howgh

5022 příspěvků
01. leden 2007
Česká Lípa
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 08. prosinec 2011, 22:34
Nechci být úplně rýpavá, ale z toho, co píšeš se domnívám, že nemáš skoro ani potuchy, co účto a daně obnášejí a následky špatně spočítaných daní mohou být daleko vyšší, než si platit zkušenou účetní, která vám to bude zpracovávat. ;-)
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Misicka » čtvrtek 08. prosinec 2011, 23:42
A já klidně bez inko, inko má pravdu, aspoň u nás se dá sehnat účetní za nevelký peníz a máš to celkem bez starostí a nemusíš sledovat změny zákonů, kterých je spousta. A finančák, sociálka, zdravotní.... Já bych se také spolehla na profesionála.
Misicka
Howgh
Howgh

5022 příspěvků
01. leden 2007
Česká Lípa
Příspěvekod Tami » pátek 09. prosinec 2011, 08:37
Díky za reakce a odkazy. Že jsu mimo vím, ono po deseti letech nicnedělání se není , co divit :) :) Taky bych byla pro to dát zavést účetní , budu to muset prosadit.
Tami
Krafařka
Krafařka

724 příspěvků
07. listopad 2006
Slovácko
Příspěvekod Misicka » pátek 09. prosinec 2011, 12:59
Tak ať to jde :)
Misicka
Howgh
Howgh

5022 příspěvků
01. leden 2007
Česká Lípa
Příspěvekod Inkognito » pátek 09. prosinec 2011, 13:09
Když už se tady o tom mluví, na kolik asi přijde účetní, která by dělala daně z příjmů, sociální i zdravotní a DPH? Vystavuju tak 15 faktur za čtvrtletí a náklady nemám skoro žádné. S jakou cenou bych měla počítat? Zatím jsem všechno dělala sama, ale už delší dobu mám chuť dopřát si ten luxus...

A je pravda, že zapojením účetní se minimalizuje pravděpodobnost kontrol z úřadů? Ne že bych se měla za co stydět, ale od kamarádek vím, že oni si vždycky něco najdou - třeba nedávno kamarádku sprdli za to, že něco špatně zaokrouhlovala (a přitom zaokrouhlovala ve svůj neprospěch!).

Díky.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Brum » pondělí 17. září 2012, 15:54
Plátce DPH můžeš být i dobrovolný. A zbytek myslím psala Mysicka. Pokud bys chtěla cenu nebo kdokoliv jiný, prosím napis mi SZ nebo email. Potřebuju znát počet dokladů za měsíc.

Jinak mít účetní je lepší, hlídá ti změny v daních, chodí za tebe na kontroly. Myslím že pokud máš málo dokladů, nevyjde to nijak draho.
Brum
Kecka
Kecka

1815 příspěvků
20. listopad 2006
Brno
Příspěvekod LauEs » pátek 19. únor 2016, 21:41
Jak tak koukám, není nad radu "odborníka", že....
LauEs
Žvatlalka
Žvatlalka

161 příspěvků
21. prosinec 2013
Příspěvekod Potápka » neděle 21. únor 2016, 15:29
Majinka - taky hlasuju pro účetní. Ve finále ti může ušetřit spoustu peněz, právě proto, že to umí.

Inko - tuším, že by jsi se do tisícovky za měsíc vešla.
Potápka
Klevetnice
Klevetnice

3742 příspěvků
26. září 2006
Příspěvekod pepakor » sobota 14. květen 2016, 11:51
Pokud chcceš být plátce DPH, rozhodně potřebuješ účetní.
pepakor
Pískle

3 příspěvků
10. květen 2016
Příspěvekod Jirka87 » pondělí 14. srpen 2017, 17:25
U spousty věcí si člověk říká, že to radši udělá sám, aby za to nemusel platit, ale pak ho to stojí zbytečně moc času. Na druhou stranu se pak člověk něco naučí. Stále si ale myslím, že lepší, než se v tom plácat, je nechat si účetnictví zpracovat od odborníků a svůj čas věnovat něčemu, v čem vynikáme zase my. :)
Jirka87
Pískle

1 příspěvků
14. srpen 2017