ADV TOP
ADV LEFT

OSVČ, pomoc kdo se v tom vyzná?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Pupy.p » úterý 02. duben 2013, 11:58
Ahoj lidi jdu k vám pro radu. Hledám někoho kdo se vyzná v OSVČ a mohl by mi poradit. Nejlépe přes SZ! :)
Podnikám (nechci tu psát v čem), již dva roky. Jenže mi to teď vůbec nevydělává a nemám ani na poplatky, tenhle měsíc a další určo také ne. V červenci mám rodit.
Tak se ptám.
1) Mám ukončit živnost a jít na tu krátkou dobu na pracák? Jenže se pak bojim, že si nebudu moc vybrat jak dlouho chci rodičovskou, chci ji totiž na 3 roky.
2) Kolik bych vůbec dostala podporu kdybych byla na pracáku? Jak si to můžu vypočítat?
3) Kdy a komu mám vůbec poslat o rodičovskou?

Jsem v tomhle trochu mimo, díky :D
Pupy.p
Pískle

9 příspěvků
21. leden 2013
Příspěvekod Kory » úterý 02. duben 2013, 12:29
živnostak mužeš přerušit, rodičák máš nárok až narozenim dítete, mateřská je 6-8 týdnů před porodem.

ale jestli se ti vyplatí mateřská to nevim to ti někdo musí spočítat podle přiznání a odvodů.

jinak jakmile se "dostaneš" na rodičák, tak mužeš mít živnost jako vedlejší. Péče o díte je hlavní vždycky, pak neplatíš zálohy a daních a odvádíš podle skutečných příjmů, při mateřské podnikat nemužeš to je nemocenská dávka.

bejt tebou tak kouknu do http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... orum&f=129

teba by na tebe nekdo mel čas ..... jinak tenhle týden je asi pro danové a učetní dost blbej, končí odevdání daní ( teda skončilo dneska že, ale pokud vim, tak do pátku se ješte úpdává snad bez penále.

tady je o rodičáku:
http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4

Kde žádat o příspěvek?

Žádosti o příspěvek vyřizují úřady práce podle místa trvalého pobytu.

tady je o tom něco:

http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek
Kory
Howgh
Howgh

6844 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Gehenna » úterý 02. duben 2013, 12:39
"„Žena samostatně výdělečně činná“ má na mateřskou nárok pouze v případě, že byla v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou aspoň 270 kalendářních dní a zároveň aspoň 180 dní v posledním roce před začátkem mateřské nemocensky pojištěná. Není přitom nutné, aby se jednalo o dny po sobě jdoucí, záleží jen na jejich součtu. Ale pozor, méně zkušení, – nezaměňujte zdravotní pojištění s nemocenským. Zatímco první si jako OSVČ platíte povinně, druhé povinné není."

Předpokládám, že nepovinného jsi neplatila nic, když nemáš ani na povinné, takže je zbytečné nějak uvažovat o tom, že ti vzniká nárok na PPM, tím ti nevzniká ani nárok na volbu délky RD a výše RP.

Jestli má dítě otce, kterému by nárok na PPM vznikl (čili má placené i to nemocenské pojištění), tak to jde navolit přes něj, ale nebudeš brát nic až do porodu. (On ještě může dovršením 6. týdne věku dítěte nastoupit na 28. týdnů na MD, že bys třeba vydělávala tou dobou ty, ale to je výhodné jen tím, že ti to vlastně "prodlouží" pobírání RP do vyššího věku dítěte.)
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Mirabilis » úterý 02. duben 2013, 12:46
jestli sis neplatila nic nepovinnyho a otec dítěte taky nemá nárok, tak jediná cesta jak vybrat délku rodičáku je, začít si platit i tu nepovinnou nemocenskou složku.. což je v případě, že nemáš ani na ty povinný zálohy, blbá rada, ale jiná cesta neni
Mirabilis
Kecka
Kecka

1798 příspěvků
12. březen 2010
Příspěvekod Pupy.p » úterý 02. duben 2013, 12:59
Nepovinné nemocenské si platím...
Pupy.p
Pískle

9 příspěvků
21. leden 2013
Příspěvekod Mirabilis » úterý 02. duben 2013, 13:12
tak máš nárok na výběr rodičáku a jestli si platíš víc, než jen minimum tak i na mateřskou...

jak s pracákem to neporadim, ale záleží na tom jak dlouho si to nepovinný platíš, kdybys platila krátce a ted přestala, tak nebudeš mít nárok na výber rodičáku..

ze strany otce dítěte cesta není?
Mirabilis
Kecka
Kecka

1798 příspěvků
12. březen 2010
Příspěvekod Potápka » úterý 02. duben 2013, 14:48
Klidně napiš SZ, co budu vědět ti písnu. Ale trvá mi to :)))
Potápka
Klevetnice
Klevetnice

3742 příspěvků
26. září 2006