ADV TOP
ADV LEFT

ŽL a nemocenské pojištění

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod wexinka » úterý 15. říjen 2013, 09:13
Ahoj,
jdu si tak nějak srovnat myšlenky, co mne čeká a pokud je tu někdo znalý, může mi poradit?
Od příštího měsíce mi skončí HPP a práce na ŽL, kterou jsem doteď měla jako vedlejší činnost, se změní na hlavní činnost.
Co tedy teď všechno musím?
Přihlásit se na OSSZ - platby 1890,- měsíčně.
Zdravotní pojišťovna - volala jsem tam a operátor mi řekl, že v případě, že se zároveň starám i o dvě děti do 15 let, které nenavštěvují školku nad 4 hodiny denně a nechodí do družiny, nemusím nadále platit těch cca 1700,-, ale dál tu samou částku jako platím teď při vedlejší činnosti, prý stačí podepsat čestné prohlášení.
Na finančák se něco hlásí?
A hlavně co nemocenské pojištění? To státní je nereálné, pak by byly zálohy někde jinde, co nějaké komerční pojištění? Máte zkušenost? Moc by mi to pomohlo při prokousávání se nabídkama pojišťoven, klidně i do SZ, moc děkuji
wexinka
Pískle

30 příspěvků
05. říjen 2013
Příspěvekod -rachel- » úterý 15. říjen 2013, 11:40
Nemocenský si platit nemusíš a asi už jsi zjistila, že když by sis ho platila v nějaké rozumné výši, tak k tomu musíš zacvakat taky cca 20ti násobné důchodové pojištění. Já jsem si chtěla platit nemocenské 1500,- a k tomu mi vypočítali důchodové cca 22.000,- měsíčně (není to překlep, opravdu je to tolik).
Určitě existují alternativy nemocenského ve formě dodatků k např. životní pojistce (tam se dá uzavřít doplněk, že například od pátého dne neschopnosti ti budou platit 260,-kč na den, ale přišlo mi to málo ve srovnání s tím, kolik ta pojistka potom stála).
Jinými slovy, marodit jako OSVČ klidně můžeš, ale nečekej žádné peníze od nikoho, protože nárok na ně vyjde hodně draho.
-rachel-
Klevetnice
Klevetnice

3204 příspěvků
28. květen 2007
Příspěvekod Mikimys » úterý 15. říjen 2013, 12:31
Souhlasím s -rachel-. Nemocenská se pro OSVČ vyplatí možná tak v případě, že "očekává" opravdu dlouhodobý výpadek - např. dlouhodobou nemoc nebo těhu/mateřskou.

V případě, že si OSVČ platí nemocenskou, stejně se mu první výplaty "podpory v nemoci" dostane až po 3. týdnu marození. A aby toho nebylo málo, po celou tuto dobu musí odvádět sociální a zdravotní pojištění. To je odpuštěno až v případě marození po celý kalendářní měsíc. Takže v případě onemocnění 2. dne v měsíci se po celý měsíc odvádí soc. a zdráv vlastně z ničeho (člověk musí činnost pozastavit). Z tohoto hlediska je krátkodobá nemocenská spíše prodělečná...
Mikimys
Žvatlalka
Žvatlalka

253 příspěvků
27. říjen 2011
Příspěvekod wexinka » úterý 15. říjen 2013, 12:39
No, právě, že to se vůbec nevyplatí. Tak pátrám po něčem "komerčním", třeba jak píšete o tom k životnímu pojištění..abych prostě měla nějakou jistotu, že kdyby mne něco skolilo na déle, abych nebyla uplně bez příjmu...jen se obávám, že asi platit si něco takového je drahé tak, že by ty peníze bylo asi lepší si spořit...? Nevím...
wexinka
Pískle

30 příspěvků
05. říjen 2013
Příspěvekod Stairway » úterý 15. říjen 2013, 15:41
-rachel- píše:Nemocenský si platit nemusíš a asi už jsi zjistila, že když by sis ho platila v nějaké rozumné výši, tak k tomu musíš zacvakat taky cca 20ti násobné důchodové pojištění. Já jsem si chtěla platit nemocenské 1500,- a k tomu mi vypočítali důchodové cca 22.000,- měsíčně (není to překlep, opravdu je to tolik).

Fakt? Můžeš mi k tomu prosím ukázat nějaký link? Hledala jsem, ale nic jsem nenašla. Netušila jsem, že je to takto podmíněno.
Stairway
Krafařka
Krafařka

767 příspěvků
03. srpen 2009
Příspěvekod Karlici » středa 16. říjen 2013, 19:12
Ahoj, všechno má nějaké řešení a nemusí to být za majlant, ale tu to nevyřešíš :-) Pokud chceš, pošli mi SZ. M.
Karlici
Klábosilka
Klábosilka

342 příspěvků
17. listopad 2008
Zbraslav