ADV TOP
ADV LEFT

Tak co s náma ?

vše o snažení a přípravách na těhotenství

Moderátor: Amazonka01

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Deimoska » pondělí 18. duben 2016, 21:54
Už tu bylo řečeno mnoho pro a proti, jen dodám, že tím, že by se ti narodilo mimčo, určitě starší utrpí z hlediska tvé pozornosti (např. to učení s ní a další věci, co bys dělala jen s ní - sice by to bylo dočasné, ale holka půjde do puberty a to je, řekla bych, na vztah s rodiči celkem náročná etapa). Ze začátku třeba ne, ale časem, jak z mimča bude všudelezoucí všeberoucí a včedopusycpoucí batole a porostou nároky na jeho zabavení (ne jen nakrmit, přebalit, pochovat, ale něco mu kreslit, číst, učit ho atd.). Může hrozit, že dva mladší sourozenci si budou blíž než se starší dcerou, ale to záleží spíš na povaze dětí. Já bych do toho na tvém místě asi nešla, pokud se chceš věnovat víc sobě a dětem.
Držím palce na to správné rozhodnutí.
Deimoska
Drbna
Drbna

4012 příspěvků
20. duben 2007
Příspěvekod Melibea » pondělí 18. duben 2016, 22:48
Já vidím důvod "mladší se zabaví mezi sebou" jako výhodu - ony budou spokojené a ty se můžeš věnovat starší dceři. ;-)
U nás jsou nakonec čtyři děti (nejstarší letos 11, nejmladší 3) a neustále se mění, kdo s kým něco podniká. Plus jsme tu my s manželem. Nejstarší má asi největší nároky na samostatnou pozornost, takže často s ním něco dělám já nebo manžel, ten druhý se věnuje ostatním, nebo jen některému z nich, ostatní dva se zabaví mezi sebou. Od té doby, co jsme přestali dělat zásadně všichni všechno společně, to funguje celkem dobře.
Ano, nejstarší hlídá, ale většinou dostane vybrat (pohlídat nebo umýt nádobí) nebo ví, že to je proto, abych měla víc času na něj. Na dovolené se třeba já plácám s malými v údolí, manžel jde s nejstarším na túru, druhý den se vystřídáme. Společné aktivity samozřejmě taky jsou (procházka, komentujeme, povídáme si, házíme šišky apod.). Podobný systém doporučuji, ať byste další dítko měli, nebo ne.
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy
Příspěvekod Aterka » úterý 19. duben 2016, 12:02
No holky obě máte pravdu. Starší se těšila na sourozence a ted cítí, že kdyby byly dva, tak ona zůstane sama, kdyby měla jen jednu ségru, tak mají šanci mít jedna druhou. Pak mi také říkala, maminko, to ti bude zase rok špatně, budeš nevrlá a pak další rok s malým miminem ..... pro ni to jsou další dva tři roky být spíš stranou nebo k ruce .... akorát jde do puberty, vždycky jsme byly partačky a už ted pocituje, že není jediná. najednou mimino spí s náma v posteli,dost věcí se točí kolem miminka , ted nastává chvíle, kdy by se naopak ono začalo přizpůsobovat nám a já přijdu s břichem :-)...
Na druhou stranu za 3/4 roky bude asi opravdu mít jiné zájmy než malou ségru a malá ségra bude vyrůstat jako jedináček stejně jako starší.Pro mladší by byl ještě jeden kousek určitě fajn.
Vím, že pořád řešim, jak to vnímají ostatní. Ono mně je to tak asi i jedno, dva roky nějak zvládnu, spíš aby to nezamávalo se starší a příchodem nového se nám starší neodcizila.
Obrázek

Obrázek
Aterka
Klevetnice
Klevetnice

3021 příspěvků
08. březen 2007
Příspěvekod Wingec » úterý 19. duben 2016, 13:00
Aterko,
já bych tu starší fakt tolik neřešila.Záleží na tobě,jak to cítíš ty,jestli máš ten mentální prostor,a ten zjevně máš,jinak bys o tom nepřemýšlela.
Já jsem otěhotněla podruhé,když mi bylo 38 a prvorozené 14,už jsem nepočítala s tím,že bych měla nějaké další děti.Dcera byla úplně nadšená,stavěli jsme dům,a tak nějak mi začlo připadat,že je příliš velký a byla by škoda,kdyby protřední zůstal sám,dcera pro něj byla skvělá chůva,ale ne parťačka.Takže jsme si řekli,že to zkusíme,ale nebudem tlačit na pilu a povedlo se hned na první pokus,rodila jsem potřetí ve 41 letech.Dodnes si říkám,že to bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě.A nejstarší nám řekla,že jsme udělali dobře,protože do těch 14 jí sourozenec celou dobu chyběl,a ti dva malí si to spolu užijou daleko víc.Jako jo,perou se někdy jak koně,ale nemůžou být bez sebe.
Věř mi,že litovat budeš jedině toho,cos neudělala.
Wingec
Howgh
Howgh

9774 příspěvků
27. září 2006
Brno
Příspěvekod Aterka » úterý 19. duben 2016, 13:09
Wingec píše:Aterko,
já bych tu starší fakt tolik neřešila.Záleží na tobě,jak to cítíš ty,jestli máš ten mentální prostor,a ten zjevně máš,jinak bys o tom nepřemýšlela.
Já jsem otěhotněla podruhé,když mi bylo 38 a prvorozené 14,už jsem nepočítala s tím,že bych měla nějaké další děti.Dcera byla úplně nadšená,stavěli jsme dům,a tak nějak mi začlo připadat,že je příliš velký a byla by škoda,kdyby protřední zůstal sám,dcera pro něj byla skvělá chůva,ale ne parťačka.Takže jsme si řekli,že to zkusíme,ale nebudem tlačit na pilu a povedlo se hned na první pokus,rodila jsem potřetí ve 41 letech.Dodnes si říkám,že to bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě.A nejstarší nám řekla,že jsme udělali dobře,protože do těch 14 jí sourozenec celou dobu chyběl,a ti dva malí si to spolu užijou daleko víc.Jako jo,perou se někdy jak koně,ale nemůžou být bez sebe.
Věř mi,že litovat budeš jedině toho,cos neudělala.

Děkuji :) :erik:
Obrázek

Obrázek
Aterka
Klevetnice
Klevetnice

3021 příspěvků
08. březen 2007
Příspěvekod Aterka » úterý 19. duben 2016, 13:12
Možná ani neni chyba v sourozencích, jako spíš v tom, že přichází problémy ve škole, já se nestíhám s ní učit, jsem na ni někdy dost tvrdá a ona je taková cíta...kéž bych uměla být jako dřív, byla maličká, žádné problémy se neřešily, pohoda...ted je toho občas na nás na všechny dost...a ne jen tím miminkem, ale i starší má více starostí, manžel s prací...no běžné starosti jako má asi skoro každá rodina
Obrázek

Obrázek
Aterka
Klevetnice
Klevetnice

3021 příspěvků
08. březen 2007
Příspěvekod Frantishka » úterý 19. duben 2016, 13:14
Inkognito píše: Mít jedno malý děťátko je sladký, mít dvě malý je masakr (mám srovnání :)), tři malý jsem nezkoušela :D

G s nádržkama

Tak, tak. tesat. Ale aspoň je to ten nejsmysluplnější masakr, který nás může potkat :)

Aterko, vždycky mi připadá, že když se člověk s tímhle rozhodováním vytasí na BC, tak už vlastně vnitřně ví, co chce ;-)
A na tu nejstarší bych se taky neohlížela tolik, přesně jak tu píšete, za půl roku to může vidět úplně jinak (co za půl roku, už zítra, mám jednu takovou taky doma). Ale já to vůbec mám tak, že počet sourozenců je věc a danost, do které nikdo z nás nemá co kecat. To je věc táty a mámy a dětem tohle rozhodování zbytečně dělá těžkou hlavu. I jenom jako poradní hlas.

Fran (B 10 let, F 9 let, T 2 roky, M 1 rok)
Frantishka
Diskutérka
Diskutérka

2284 příspěvků
28. prosinec 2011
Příspěvekod Elda » úterý 19. duben 2016, 13:36
Osobně mě udivuje, že možnost eventuálního početí dítěte konzultuje někdo se svými již narozenými dětmi. Ale budiž, každý to má jinak. Mě to přijde takové nepatřičné...

Nicméně Aterko, nabyla jsem dojmu, že máš obavu z toho, že mimino ubere pozornost nejstarší dceři. Já ale myslím, že největší zásah a omezení rodičovské pozornosti utrpí to mladší dítě. Tvoje starší má 11? Moje nejstarší bude mít 13 a poslední co chce, je přílišná pozornost rodičů. A aby se vám starší neodcizila... - odcizí se vám i bez dalšího sourozence, ne doslova, ale prostě přijde puberta a každý se svým způsobem odcizí - odpoutá od rodičů.

Další věc, která mě udivuje tak nějak celkově ve společnosti, je samotný fakt, že dnešní dospělí vidí to, že mimino ubere pozornost starším dětem jako něco nežádoucího. Proč proboha? Není to snad normální? Kdyby se jednalo o přežití starších dětí ve smyslu "není co jíst", tak to pochopím, ale nevím proč naše generace nevnímá to omezení a nutnost se dělit o pozornost rodičů jako přínos pro již narozené děti.

U nás jedeme ve stejném modelu jako u Melibea. Máme 2+2 děti (13,10,5,4). Něco společně, hodně věcí rozděleně. Předpokládá to aktivní zapojení obou rodičů. Funguje to velmi dobře.

elda+4
Elda
Kecka
Kecka

1954 příspěvků
21. září 2006