ADV TOP
ADV LEFT

Tučková, Kateřina: Žítkovské bohyně

Pro všechno o knížkách - ve spolupráci s http://www.kniharum.cz

Moderátoři: Mirabilis, Kniharum, Kachnickab

Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Zuza77 » středa 06. březen 2013, 11:45
Ame, můžeš to nějak blíž vysvětlit? To "zbavit se ďábla - pokušení"...
Mně to tak vůbec nepřišlo. Pořád mám více výkladů, co to mohlo znamenat, ale tohle mi nepřijde pravděpodobné.
Zuza77
Howgh
Howgh

12188 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Ame » středa 06. březen 2013, 18:57
Kachnickab píše:Ame - zluteni bych nechala, kdyby si to chtel nekdo cist pred ctenim knizky pro "inspiraci" :) Snad to je pochopitelne? :)

pochopitelné ano,nicméně to zůstává špatně čitelné :(

EDIT: když si na posledních stranách přečteš jenom černý text, je to motivační?
Ame
Howgh
Howgh

6223 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod Zuza77 » středa 06. březen 2013, 19:48
Já bych žluté spoilery zachovala.
Když se označí do bloku, vidím to bez problémů.

Ame, je pravda, že se tam několikrát zmiňovala v pozdějším období o vymezení se PROTI bohování. Ale chyběl mi tam ten vývoj - přeci na začátku knihy byla Dora nadšená, když mohla dělat anjelika. Jak došla k tomu, že se jí to zprotivilo (to, že jí přišlo zajímavé zdravotní středisko a chtěla tam taky chodit, mi přijde zoufale nedostatečný důvod).

Vlastně i v tomhle je dost vidět, že to byly takové jednotlivé výkřiky pospojované dost neuměle - prostě tam potřebovala pro další příběh dostat nějakou informaci, tak ji tam nějak vpravila. Ale v dobrém románu to má přijít tak nějak samo, nepozorovaně, až zpětně (nebo vůbec) si čtenář uvědomí, že to byla klíčová věc.
Zuza77
Howgh
Howgh

12188 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Gyta » středa 06. březen 2013, 19:51
Tak jsem začala číst znova... cestou do práce a z práce....ještě to dám zítra a snad se někam posunu...už jsem našla první odkaz na Janigenu (teda doufám, čtu to malinko "rychloposuvem") - potkaly se v samošce. Zaujalo mě, že v její charakteristice je mj. že byla cítit. Celkově od začátku působí značně syrově až surově, Dora před ní utekla. Pro mě byl proto trochu šok, že je to nakonec k sobě tolik táhlo.

Budu pokračovat ve čtení a zítra zase nahlédnu. Dneska musím jít spát včas, ne jako včera :-Z

G.
Gyta
Krafařka
Krafařka

630 příspěvků
03. leden 2011
Příspěvekod Ame » středa 06. březen 2013, 22:04
Zuza77 píše:Ame, můžeš to nějak blíž vysvětlit? To "zbavit se ďábla - pokušení"...
Mně to tak vůbec nepřišlo. Pořád mám více výkladů, co to mohlo znamenat, ale tohle mi nepřijde pravděpodobné.

listovala jsem během dne knihou a našla :)
S. 348 "Bylo by lepší, kdybys nebyla, řekla jí jednou na rozloučenou Janigena, než zmizela v temné noci směrem na pitínskou stranu. To ji pak Dora jako obvykle několik týdnů nepotkala, a zahlédnout ji mohla jen při mši, kde ji viděla klečet v přední lavici a drmolit modlitby ještě dlouho poté, co z kostela vyšel poslední farník.
Trvalo pak i několik měsíců, než se v nich temné, vzbouřené vlnyznechucení utišily, a mohly se na Koprvazech sejít znovu, hodinu po sobotní půlnoci, jak byly domluvené, A pak zase a znovu, co týden, v nárazu vášnivých schůzek, po nichž bude následovat další dlouhý půst a výčitky tíživé až k smrti."

Další vlna pravidelných schůzek končila uvázáním k oskeruši, poté se Dora na Kopanicích neobjevila řadu týdnů.
Poté, co Dora přistihla Jakoubka a Jakoubek zůstal v nemocnici, rozhodla se Dora dům po rodičích prodat a poprvé mluvila s Janigenou o jejím manželovi. Janigenina reakce byla:
"Nikdy by mi to neodpustili, kdyby se to dozvěděli... A já bych to nepřežila!" a pak jí předhodila:
"Tobě se to mluví! Ty si v neděli zase odjedeš, máš ještě jiný domov... ale já... já se nikam neschovám!"

Myslím, že to je taky to, co se jí snažila tím uvázáním sdělit, ony spolu nikdy dřív nemluvily
Ame
Howgh
Howgh

6223 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod Bjanka » středa 06. březen 2013, 22:04
Jak to tady tak čtu, láká mě si to přečíst znova, poprvé jsem hltala příběh, teď bych u čtení ráda víc přemýšlela.
Bjanka
Howgh
Howgh

7601 příspěvků
04. říjen 2006
Vysočina
Příspěvekod Gyta » pátek 08. březen 2013, 12:36
Napadlo mě, že s tu Dořinou "plochost" způsobuje i volba lit. prostředků. Je otázka, zda nakonec šťastná, nebo ne.

Přemýšlela jsem nad tím vypravěčem. Kdyby to byl osobní a ještě ich- forma, tak by hnedle bylo jinak. Vemte si, že Dora je celou dobu popisována jakoby zvenku. Její vnitří monology se objevují třeba u citací zápisků z deníku. Ona si je psala, než jí je holky z intru našly (což se teda dalo čekat, že) a pak až když už žila sama na Žítkové. V nich byla zřejmě otevřená a autentická - to ale nemůžeme jako čtenáři zažít, takovou Doru moc neznáme. Máme to od vypravěče jenom zprostředkované.

Na druhou stranu jistě existuje řada výborných románů, kde se spisovatel k ich formě neuchýlil a čtenáři je oceňují bez výhrad. Ich forma není samospásná samozřejmě:-)

Gyta
Gyta
Krafařka
Krafařka

630 příspěvků
03. leden 2011
Příspěvekod Ame » pondělí 13. květen 2013, 10:18
Missorka píše:Nečetla jsem diskusi, protože nemám dočtenou knížku, ale zuby nehty se držím, abych dělala i něco jiného než četla, to se mi fakt už dlouho nestalo!!! :-)

daří se Ti stejně, jako všem ostatním :holka:
Ame
Howgh
Howgh

6223 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod Olii » pondělí 08. září 2014, 20:54
Protože jsem to právě dočetla a návdavkem dostala odkaz na tuhle diskusi, tak mi to nedá, a ulevím si.
Konec byl nečekaný, takže jsem si s chutí přečetla vaše výklady toho, proč to tak bylo. Za sebe musím říct, že otcova sebevražda mi přijde přirozená a s Janigenou bych ji spojovala jen nepřímo. Nepřímo proto, že naopak o smrti Dory mám potřebu pořád uvažovat v širších souvislostech toho příběhu a nechce se mi věřit, že by to Janigena udělala "jen" kvůli jejich vztahu. Spíš mám potřebu si tam dosadit trochu víc přediva a doplést síť zpátky k Janigenině matce a kletbě nad Surmenou, Irenou, jejich matkou a ženskými členkami rodiny. Takže mám chuť si myslet, že Janigena se do toho kraje nevrátila jen tak... že se ve skutečnosti vrátila, protože ji to táhlo zpět za rodinou do Potočné, kde se naučila vše potřebné a sama používala zlé síly a kletbu dotáhla a byla do toho aktivně zapojená a vlastně se na to celou dobu chystala a Doře celou dobu lhala a chystala se jí přichystat ošklivý konec. I když pak trochu nedává logiku, proč by to neudělala dřív, že? Ale ať tak či tak, mám potřebu ten konec vykládat nějak šířeji. A marně se tam snažím nějak zasadit tu divnou rodinu z Potočné, u které byla Dora na návštěvě...
Olii
Pískle

4 příspěvků
05. květen 2009
Praha 5
Příspěvekod Lucije » úterý 09. září 2014, 10:26
Lucije
Žvatlalka
Žvatlalka

106 příspěvků
10. říjen 2007
Příspěvekod hadriena » pátek 14. listopad 2014, 15:13
Neskutečné je, že jedním dechem knihu přečetla řada nejenom kamarádek, ale i mých kamarádů.

Před rokem jsme v Bílých Karpatech, právě u Starého Hrozenkova byli na rodinném výletě. A při vzpomínkách na knihu, to bylo pro mne silně magické až děsivé.
hadriena
Pískle

16 příspěvků
05. srpen 2014
Český Krumlov
Příspěvekod Julianna_ls » sobota 20. květen 2017, 16:51
Jen k tématu:

Knihu jsem nečetla. Ale včera jsem byla v divadle v Brně na divadelní hru.
Spoustu dojmů. Divadlo se mi nelíbilo. Dost uřvané (ale to je teď nyní trend). Antalová mi tam neseděla. Bez znalosti knihy hra nedávala smysl. Nebyla jsem schopna vstřebat vazby mezi hrdinkami.
Diskuse tady mi trochu pomohla. Smrt Dory jsem ale z divadla úplně nepochopila.
Možná zkusím knihu. Trošku se toho ale bojím. Některé z Vás mi přišly rozhozené a to si nemůžu dovolit.

Diskuse jinak výborná.

J.ls.
Julianna_ls
Krafařka
Krafařka

812 příspěvků
20. srpen 2012
Příspěvekod Pixar » sobota 20. květen 2017, 21:42
Julianna_ls píše:Jen k tématu:

Knihu jsem nečetla. Ale včera jsem byla v divadle v Brně na divadelní hru.
Spoustu dojmů. Divadlo se mi nelíbilo. Dost uřvané (ale to je teď nyní trend). Antalová mi tam neseděla. Bez znalosti knihy hra nedávala smysl. Nebyla jsem schopna vstřebat vazby mezi hrdinkami.
Diskuse tady mi trochu pomohla. Smrt Dory jsem ale z divadla úplně nepochopila.
Možná zkusím knihu. Trošku se toho ale bojím. Některé z Vás mi přišly rozhozené a to si nemůžu dovolit.

Diskuse jinak výborná.

J.ls.

Zajimave, diky, ani nevim, ze je divadlo (to ted par let nestiham). By me to i lakalo. Co mas na mysli tim "urvane"? Ja jsem precetla knihu jednim dechem, vtahl me ten dej lehce a nemam zadne vytky, ani mne nerozhodil pribeh ci konec nejak zvlast vyrazne oproti jinym kniham, filmum, kt. mne dokazou "rozsekat uplne". K pribehu se urcite zas nekdy vratim.
The wind in my hair
Makes me so aware
How good it is to live tonight
And I haven't felt so alive
In years
Pixar
Klevetnice
Klevetnice

3001 příspěvků
01. leden 2008
Příspěvekod Julianna_ls » sobota 20. květen 2017, 23:08
Byla jsem v Městském divadle v Brně. Našla jsem, že hru podle námětu knihy hrálo i zlínské divadlo. Herečky emoce vyjadřovaly velice často emoce ječením a řvaním. Ale jakoby to tam nepatřilo.
Vadilo to. Hlavně pak unikal text. I ty dramatické prvky byly tak divně násilně hrané. Kdo zná knihu, tak si v tom asi našel, co scéna měla znamenat. Ale bylo to hodně kouskované, hodně se skákalo z časové roviny do druhé. Jak jsem četla diskusi, tak jsem si to hodně rozřadila.

Byla jsem teď často v Huse na Provázku. A tam ten hlasitý projev na mě prostě působil líp. Takový Tichý Tarzan s Hlouškovou - k nezapomenutí.

J.ls.
Julianna_ls
Krafařka
Krafařka

812 příspěvků
20. srpen 2012