ADV TOP
ADV LEFT

Přeočkování v 5ti letech - Infanrix

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Suri » neděle 18. červenec 2010, 20:01
Zvažujeme přeočkování záškrt, tetanus, černý kašel, které se provádí v pěti letech věku.

Nejraději bychom nechali dceři změřit jen hladinu protilátek na tetanus a záškrt a případně neočkovali, bohužel se nám zatím nepodařilo najít laboratoř, která to dělá, proto budu případně moc ráda za rady a doporučení - Brno nebo okolí.

Naše úvaha je taková, že podle nám dostupných informací by měla být ochrana již pro třech dávkách očkování dostatečná na 10 - 15 let a máme pocit, že se toto přeočkování dělá jen kvůli černému kašli proti kterému není monovakcína, účinnost očkovaní je mizerná a my bychom nejradi úplně vypustili.

Bydlíme na vesnici, pozemek je bývalá pastvina, koně máme padesát metrů od domu a tak bychom rádi chránili dcerky očkováním proti tetanu. Nejsme si teď jistí, zda odmítnutím přeočkování nebude třeba nedostatečná ochrana proti tetanu. Pokud máte někdo podrobnějí info budu ráda.

Jinak je dcera očkovaná čtyřikrát vakcínou Infanrix. U mladší dcery jsme zjistili, že jsou dostačující tři dávky, tak ani čtvrté očkování nemá - informaci nám zjistila sama dětská dr. v očkovacím centru.

Děkuji moc za případné rady a odkazy.

Suri
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Llevelyn » neděle 18. červenec 2010, 20:24
uri, dr. Petráš píše
Počáteční sérologické studie naznačovaly dlouhodobou perzistenci protilátek specifických vůči tetanu osob v dětství očkovaných třemi dávkami ve věku pěti, šesti a patnácti měsíců. Po 14-18 letech mělo dostatečné množství protilátek asi 90 % očkovanců, po 20-25 letech ještě 85 % a po 26-30 letech 72 %. Po podání jedné booster dávky 30 let po primovakcinaci došlo k obnovení vysokých hladin protilátek.
Celosvětově dosud platí, že je vhodné podávat posilující jednu dávku alespoň každých 10 let. Jsou země, kde je tento časový limit posunut až na hranici 20 let, nebo se tam pravidelné posilující očkování neprovádí.

Existuje i monovakcína proti tetanu, můžete použít tu, když uznáte za vhodné. I tady píšou, že stačí 3 dávky a přeočkování po 10 letch, ale stačí po 15ti, nejlépe po stanovení protilátek. Test je ale drahý :( http://www.litnem.cz/oddeleni-infekcni- ... ti-tetanu/

Proti záškrtu potilátky klesají, ale s vyššém věkem se zvyšuje pravděpodobnost nežádoucí reakce, očkovala bych jen pokud cestujete do zemí, kde je vyšší riziko nákazy.
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Suri » neděle 18. červenec 2010, 21:24
Díky moc, už jsme z toho úplně tumpachoví. Náš názor na očkování tak nějak stále dozrává a mění se. Teď jsem původně chtěla jít tak nějak s klidem dle dohody s dr. na očkování Infanrixem v pěti letech. Chlácholila jsem se tím, že je tam ten tetanus a že jí zase nebudu aspoň tolik dráždit. Jenomže jsem se právě dočetla, že je to v podstatě úplně nevhodná vakcína pro děti v tomto věku.

Od čtyř let by se mělo proti záškrtu očkovat sníženou dávkou a tedy jinou vakcínou, navíc mi celkově vadí očkování proti černému kašli a tak jsme se v tom zase začali babrat a došli k názoru, že vlastně vůbec nechápeme, proč se provádí u nás v podstatě 5té přeočkování v dětském věku. Došli jsme laicky k dojmu, že je to fakt jen kvůli tomu černému kašli, a proto že není monovakcína tak prostě vesele přeočkováváme i tetanus a záškrt. Je to tak opravdu možný?

Říkala jsem si původně, že i ten záškrt je celkem drsná nemoc a asi se přece jen ještě vyskytuje, ale nakonec to vypadá, že asi u Elenky s očkováním skončíme.

U Nelinky máme jen tři očkování Infanrixem, klasicky s měsíčním odstupem bohužel také už v druhé polovině prvního roku. Tak nevím, jestli třeba u ní dát ještě jedno přeočkování a kdy nebo jestli už to taky víceméně ukončit.

Starší Elenka je teda ještě po druhém roce věku očkovaná proti obrně Imovaxem, ale ani tím už si teď nejsme úplně jistí a ještě nevím, jeslti budeme u Neli vůbec očkovat.

Každopádně moc díky za radu.

Suri

Llevelyn píše:uri, dr. Petráš píše
Počáteční sérologické studie naznačovaly dlouhodobou perzistenci protilátek specifických vůči tetanu osob v dětství očkovaných třemi dávkami ve věku pěti, šesti a patnácti měsíců. Po 14-18 letech mělo dostatečné množství protilátek asi 90 % očkovanců, po 20-25 letech ještě 85 % a po 26-30 letech 72 %. Po podání jedné booster dávky 30 let po primovakcinaci došlo k obnovení vysokých hladin protilátek.
Celosvětově dosud platí, že je vhodné podávat posilující jednu dávku alespoň každých 10 let. Jsou země, kde je tento časový limit posunut až na hranici 20 let, nebo se tam pravidelné posilující očkování neprovádí.

Existuje i monovakcína proti tetanu, můžete použít tu, když uznáte za vhodné. I tady píšou, že stačí 3 dávky a přeočkování po 10 letch, ale stačí po 15ti, nejlépe po stanovení protilátek. Test je ale drahý :( http://www.litnem.cz/oddeleni-infekcni- ... ti-tetanu/

Proti záškrtu potilátky klesají, ale s vyššém věkem se zvyšuje pravděpodobnost nežádoucí reakce, očkovala bych jen pokud cestujete do zemí, kde je vyšší riziko nákazy.
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Slunik » neděle 18. červenec 2010, 21:39
Mam taky dotaz. Mala dostala prvni davku Hexy az v pul roce. Meni se nejak pocet odkovani ? Paty den po ockovani ma na noze stale bouli. Prvni dva dny mela i teplotu.
Slunik
Žvatlalka
Žvatlalka

238 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Klaris » neděle 18. červenec 2010, 21:42
hu já už radši nic nečtu ;)
už teď mám z toho očkování hlavu jak balón :roll:

Bianka tohle očko zatím taky nemá (už jsme to tu řešila s Levelyn) a to je z toho prostého důvodu, že prostě nebyla na očkování vhodná doba (nemoci, cestování, vedra), a přesto naše dr. mě neváhá ob týden uhánět, že ho ještě nemá (přitom je tam limit do 6ti let)
no a teď se tu od vás ještě dozvím, že vlastně v podstatě není potřeba ;-) ale i tak se mu těžko vyhnem.

Dr. jsme sice tento týden změnila - zatím ani nevím jaká bude, o očkování jsme se bavili - říkala jsme že chci kalendář rozvolnit, a ona měla jako proti argument pouze to, že když to budu "rozvolňovat moc" tak pak pojišťovna nebude platit ty vakcíny (což jsme tda řekla, že s tím víceméně počítám). A pak se mě tedy snažila přesvědčit , že hexa je lepší než nechat dítko píchat vícekrát a že Infanrix Hib, kterou je očkovaná mladší dcerka je vlastně zastaralejší :roll: a že ona má s hexou (tedy její pacienti) dobré zkušenosti..

No ale o tom, že bychom nějaké očko odmítli úplně jsem se neodvážila zmínit, jsme vůbec byla ráda, že nás vzala a že je ochotná ke komunikaci
No a nad tím , že teda nemáme přeočkované výše zmíněné očko jen mávla rukou, že na to je do těch 6ti let čas (čímž si u mě rozhodně zvedla plusové body oprit naší stávající dr ;) )

tak jsem se vykecala a Suri přeju ať se dobře rozhodnete :-)
ObrázekObrázek
Obrázek
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek

8406 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Suri » neděle 18. červenec 2010, 22:51
Slunik píše:Mam taky dotaz. Mala dostala prvni davku Hexy az v pul roce. Meni se nejak pocet odkovani ? Paty den po ockovani ma na noze stale bouli. Prvni dva dny mela i teplotu.

Co já vím, tak to nic nemění, měla by dostat 3 dávky v rozestupu jednoho měsíce, 4. dávka za půl roku a přeočkování tetanus, záškrt, černý kašel v pěti letech. Sami jsme měli takto odložené očkování u obou dětí, první dávku v šesti nebo sedmi měsících.

Nicméně dle mého laického pohledu to rozdíl je, protože dávka očkovací látky je stejná pro tříměsíční i půlroční miminko a to může být jednou takové. Z mého pohledu je ale ideální neočkovat do prvních narozenin nic a dát šanci imunitnímu systému se nějak v klidu utvářet.. Na druhou stranu je zase většina nemocí nejrizikovější právě pro malá miminka, takže se naopak z tohoto pohledu zdá lepší očkovat co nejdříve, to záleží, jak se na to díváte.

Mě právě třeba není jasná strategie počtů přeočkování, v některých zemích stačí tři u nás (ale také i v jiných zemích) jsou v raném věku čtyři. Když se teď v tom zase nějak reju, tak to vypadá, že proti tetanu a záškrtu bohatě stačí i dvě, ale těžko říct.

Suri
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Suri » neděle 18. červenec 2010, 22:58
Klaris, jen až to bude aktuální, tak se ještě podívej na ty vakcíny. Infanrix nebo i Infanrix Hib jsou určitě lepší než Hexa, to je řekla bych celkem jasný. Jenže pro děti od čtyř let by se měla použít na přeočkování záškrtu vakcína s nižší dávkou složky proti záškrtu (stejně tak pro dospělé), jinak hrozí údajně relativně částé nežádoucí reakce. Opravdu to uvádějí ve více zdrojích. Tím pádem je vlastně Infanrix pro toto přeočkování nevhodný a je lepší použít jinou vakcínu. I u nás v ČR je více možností, takže pokud přeočkovávat, tak jinou vakcínou to je aspoň můj závěr.

Suri
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Llevelyn » pondělí 19. červenec 2010, 07:00
Když odmyslím zákonnou povinnost tak já osobně bych očkovala pouze Infanrix Polio( záškrt, tetanus, černý kašel, obrna) , začala v roce . Hemofila očkovat je nesmysl, žloutenku jakbysmet ( stačí v rané pubertě ). Stačí 3 dávky a pak už jen přeočkovávat tetanus po 10 a potom po 15 letech. Pokud by jsme žili ve městě a jakživ nepáchli na pole tak i první přeočkování po 15 letech. Tuberu bych zvážila, ale zatím převažuje víc negativ než pozitiv, pokud už, tak nejdříve ve 2 letech. Víc bych neočkovala, pouze v rané pubertě ( před vypuknutím bouřlivých změn, cca v 9 letech u dívek a v 11 u chlapců) bych naočkovala zarděnky nebo příušnice a neštovice, vše pokud se nestihne prodělat přirozeně. To je můj ideální očkovací kalendář, v zásadě aplikovatelný na většinu populace, další očkování podle situace rodiny a zdravotního stavu všech.

Argument, že když se to víc rozvolní, tak to pojišťovna neproplácí, tak ten je "hustej".
BTW, chtějí úplně zrušit tuberu a nahradit to očkováním proti rotavirům, povinně. :roll: a začnou očkovat Hexu v 9 týdnech.. :grr:

Dr. Petráš píše Co ztratíme plošným očkováním proti TBC? Bude to nejen individuální a cílená ochrana proti tuberkulóze, ale také ochrana proti aviárním i případně jiným mykobakteriálním nákazám. Mimo to novorozenci přijdou o užitečný stimul, který učí imunitní systém bránit se alergiím a přecitlivělostem.
No comment.
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Suri » středa 21. červenec 2010, 15:14
Ještě jednou moc děkuji za reakce!

Nakonec to dopadlo tak, že máme po dohodě s dr. u starší pětileté holčičky odklad do devíti let, což jsem ráda a nezbývá než doufat, že se za ty čtyři roky i třeba zlepší legislativa a výběr vakcín.

Jak to bude s malou ještě nevím, ta má jen tři dávky Infanrixu po měsíci, další přeočkování po půl roce po dohodě s očkovacím centrem vypuštěno, tak nevím, jestli třeba tu budou chtít očkovat v těch pěti letech nebo dřív a asi nás bude lenařit na nějakou kombinaci s obrnou. No, uvidíme, ještě je snad čas.

Suri
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Terem » středa 21. červenec 2010, 20:51
Llevelyn, trochu blbý dotaz, ale uvedený citát jsem četla a fakt nedokážu uvěřit, že to s tím "užitečným stimulem" myslí vážně. Takže tento doktor to myslí vážně? Když naočkuju třídenní mimino, tak ho ochráním před alergií a bude celkově zdravější?
Terem
Pískle

89 příspěvků
14. únor 2008
Příspěvekod Klaris » čtvrtek 22. červenec 2010, 08:40
Terem píše:Llevelyn, trochu blbý dotaz, ale uvedený citát jsem četla a fakt nedokážu uvěřit, že to s tím "užitečným stimulem" myslí vážně. Takže tento doktor to myslí vážně? Když naočkuju třídenní mimino, tak ho ochráním před alergií a bude celkově zdravější?

ehm čistě selským rozumem - přijde ti , že takhle to funguje? když se podívám kolem sebe tak vidím jak relativně zdravé děti, tak nemocné, alergické, atopické - a těch druhých se mi zdá stále přibývá..A většina z nich byla očkována standartně v porodnici..Takže??
Klaris

8406 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Terem » čtvrtek 22. červenec 2010, 20:24
Klaris, selský rozum u doktorů neočekávám, ale tohle mi přijde přeci jen dost ujeté i na doktora.
Terem
Pískle

89 příspěvků
14. únor 2008
Příspěvekod Fleur » středa 08. srpen 2012, 00:10
Hezký večer.
Prosím o radu všechny, které nenechaly své dítě v 5ti letech přeočkovat a volily jinou variantu o argumenty pro mojí dětskou lékařku.
Ona je velmi přístupná diskuzi, ale já musím z něčeho vycházet. Jako laik hledám a lovím informace kde se dá a čím dál tím víc mám pocit, že zrovna tohle přeočkování není ku prospěchu.
Díky.
Fleur
Krafařka
Krafařka

798 příspěvků
28. červen 2009
Příspěvekod Jankap » středa 08. srpen 2012, 00:30
Fleur píše:Hezký večer.
Prosím o radu všechny, které nenechaly své dítě v 5ti letech přeočkovat a volily jinou variantu o argumenty pro mojí dětskou lékařku.
Ona je velmi přístupná diskuzi, ale já musím z něčeho vycházet. Jako laik hledám a lovím informace kde se dá a čím dál tím víc mám pocit, že zrovna tohle přeočkování není ku prospěchu.
Díky.

Mezi 5. a 6. rokem má být provedeno přeočkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli.
Do 6. narozenin můžeš bez problémů odsouvat, jen bude chtít doktorka od rodičů podepsat, že ten odklad je na jejich žádost. Důvody uvádět nemusíš, ale můžeš.

Argumenty pro doktorku závisí taky na tom, proč to přeočkování nechceš. U každého neočkujícího ty důvody mohou být jiné.
Více na tohle téma najdeš na:
http://rizikaockovania.sk/
http://www.slobodavockovani.sk/
http://www.emimino.cz/diskuse/rozumne-a ... ni-111700/ (tady najdeš odkaz na diskusi odpůrců i příznivců na eMiminu)
plus knížky Prof. Strunecké

Někdo dává jenom tetanus (ten v tom případě stačí později než v 5 letech), někdo nic, někdo jen odloží o ten rok.

Proti vůli rodičů dítě nikdo očkovat nebude. Ale neočkované dítě nepřijmou do školky a na většinu táborů (akce pro více než 30 dětí na více než 5 dní).
Individi plán ti doktorka bez pádného důvodu asi nenapíše.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Pajdule » středa 08. srpen 2012, 15:08
Volila jsem variantu Boostrix a se skoro ročním spožděním, tedy ve skoro 6 letech. U MUDry jsem byla nekompromisní, s argumenty a legislativou mi pomohla Llevelyn (ještě jednou dík). Prostě byl syn stále "načatý nemocí", byl to pro mne pádný důvod očkování posunout na později. Pak už jsem jen prosadila Boostrix (protože je menší % vedlejších účinků), platila jsem 700,-, OZP mi to proplatí. Žádná lejstra jsem nepodepisovala, kromě souhlasu obou rodičů s očkováním. Nevím proč, ale MUDra stále prosazovala Infanrix, docela tvrdošíjně. Ale díky BC :erik: už se jen tak nedám ;) .
Pajdule
Treperenda
Treperenda

1169 příspěvků
21. září 2006