ADV TOP
ADV LEFT

Moudráky u puberťáka, vytrhnout?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Sally » středa 18. září 2019, 22:07
Vrátili jsme se od zubaře se synem (16) a zubařka, že se mu tlačí moudráky a že by bylo dobré je vytrhnout. Ještě půjdeme na konzultaci, ale prvotní zdůvodnění bylo, že "ony jsou s nimi později problémy"
Mně to přijde jako blbost, pokud zuby nevadí, nekazí se, tak proč podstupovat poměrně závažný zákrok preventivně.
Nebo je k tomu nějaký důvod typu, že takhle ještě třeba nemají velké kořeny nebo něco takového?
Sally
Howgh
Howgh

8412 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Petraska » čtvrtek 19. září 2019, 10:26
Asi bych počkala na výsledek té konzultace, jestli specifikují, jaké problémy by váš syn mohl očekávat (hádám, že z rentgenu dost poznají). Já jsem si všechny nechala vytrhnout asi ve 23 letech na silné doporučení zubařky, protože měly na růst málo místa a spodní mi vyrostly napůl a vznikla tam v dásni taková kapsa, kde se mi opakovaně dělaly záněty. Po čtvrtém zánětu během dvou let, kdy zub nepoporostl ani o milimetr, mi doktorka řekla, že příště už mi zánět léčit nebude, že zub musí ven a že stejný scénář mohu očekávat u dalších osmiček. Důvod byl ten, že opakované záněty "v hlavě" jsou prostě špatné. Zuby jinak byly zdravé ani neměly nijak záludně rostlé kořeny, takže extrakce byla relativně jednoduchá a rychlá. Je mi 45 a zatím mi osmičky nechyběly. Čímž netvrdím, že mi třeba jednou chybět nebudou a že preventivní odstranění horních osmiček byl dobrý nápad, ale zatím nelituji. Jen bych asi znovu počkala, jestli se nějaký ten problém opravdu objeví. Zdravé zuby, které teď nedělají potíže, bych netrhala.
P.
Petraska
Krafařka
Krafařka

661 příspěvků
26. prosinec 2011
Příspěvekod Sally » čtvrtek 19. září 2019, 20:42
Díky za informace.... já to mám tak, že mám dva moudráky (na spodku, kde mi chybí zase jiný zub, takže se vešly, horní mi nevyrostly) a kromě asi čtrnácti dnů, kdy mi ten jeden rostl tak, že to bolelo a dr. mi musela rozříznout dáseň, s nimi taky problém nemám. Manžel si je nechal vytrhnout a bylo to docela hustý. Takže nevím, jak by to "vydržel" puberťák (žere jak týden zasypaný horník, mít ho x dní na tekuté stravě atd., tak nevím nevím... má 58 kilo na 183cm, fakt rezervy žádné)
Sally
Howgh
Howgh

8412 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Tami » čtvrtek 19. září 2019, 20:56
Sally, mam taky vsechny 4 pryc. Uz nevim ktere,jestli dolni nebo horni,mi zacly rust kolem matury,takze v 18,nemely misto,sly pryc. Na kresle. Kolem tricitky ta druha dvojice,to same,rostly do boku, do tvare,odstraneni v nemocnici,hospitalizace asi tyden.

Po dalsich deseti letech mi na rentgenu zjistili,ze jeden zub nevyndali celej,jakysi kus tam zustal zarostly v dasni. Nic mi to nedela,tak tam proste je.
Tami
Krafařka
Krafařka

769 příspěvků
07. listopad 2006
Slovácko
Příspěvekod Masinka » pátek 20. září 2019, 20:19
Já jsem s moudraky neměla sebemensi problém do 40. Pak se mi jeden zkazil, zubarka doporučila vytrhnout a na půl roku mi to rozhodilo celý organismus.
Prijde mi to stejne jako preventivně vyndat slepé střevo. Svým dětem bych vyndat nenechala, pokud by nebyl nějaký problém.
Masinka
Diskutérka
Diskutérka

2859 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kote » středa 25. září 2019, 12:02
Synovi (16) taky začínají růst a vůbec by mě nenapadlo mu je nechat vytrhávat, pokud nedělají problémy :? Počkala bych na tu další konzultaci a chtěla vysvětlení, jaké problémy doktorka očekává a proč je řešit dřív, než nastanou. Třeba žádný problém s nimi mít nebude. Já mám všechny a jsou naprosto v pohodě. Samozřejmě pokud rostou křivě nebo nemají místo a už teď je vidět, že něco není v pořádku, je to jiná, ale podstupovat zákrok jen tak mi přijde divný. Prostě jako tu někdo psal s tím slepakem nebo třeba mandlemi. Taky se neodstraňují preventivně.
A myslela jsem, že náš syn je jediný, který má při výšce 180 cm váhu 57 kg :oops: :palma:
Kote
Žvatlalka
Žvatlalka

175 příspěvků
20. leden 2011
Příspěvekod Sally » středa 25. září 2019, 15:53
Kote,
ne, není jedinej s touhle váhou a výškou :-) Nezbývá než doufat, že se obalí ještě nějakýma svalama :-))

Změnili jsme zubařku, projela s námi rentgeny a vysvětlila, že ona by navrhovala vytrhnout jeden, protože roste jakoby směrem do ostatních zubů a nemůže vyrůst, a je přes něj takový polštářek dásně, který překrývá sedmičku před tím a ta se kazí (protože to pod tou dásní nejde dobře vyčistit). Nicméně jsme se domluvili, že ještě počkáme, koupíme takový ten irigátor, aby to šlo vyčistit i pod tím převisem dásně a uvidíme. Pokud by kluka začala bolet čelist a ten zub fakt nebyl schopnej vyrůst, tak budeme řešit. Syn má hluboké zuby, takže se mu stoličky kazí, takže mu bude ještě zalepovat ty díry, aby se tomu předešlo.
Moje moudráky jsou ty jediné zdravé zuby, které mám, takže si jich velmi považuju + vytržení moudráku je operace (a jak tu někdo psal, proč operovat slepé střevo, když to není zapotřebí).
Takže jsem ráda, že jsme změnili zubařku a dostalo se nám nějakého vysvětlení a ne jen nesouhlasu s tím, že se nám nelíbí postup, který ona navrhuje. Uf....
Sally
Howgh
Howgh

8412 příspěvků
22. září 2006