ADV TOP
ADV LEFT

Svedectvi pro byvaleho zamestnavatele

vše o zaměstnání i jiné činnosti

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » středa 01. březen 2017, 12:28
Hezky den,
Poprosim o radu. V prosinci 2016 jsem koncila pracovni pomer. Vypoved byla ze strany zamestnavatele pro nadbytecnost s sestimesicnim odstupnym. Zamestnavatel zde ma pobocku, matka firmy sidli v Nemecku. Behem sve pracovni naplne jsem resila pripad padelaneho platebniho prostredku a byla vypovidat dvakrat na Policii ČR. Ted mi z personalniho napsaly, ze jim prislo predvolani z Nemecka, ze mam jit v dubnu svedcit v Nemecku. Mohu toto svedectvi odmitnout vzhledem k tomu, ze se to tykalo zamestnani, kde jiz nepracuji? Nevystavim se nejakemu stihani? A pokud bych svedcit musela, kdo mi zaplati naklady na cestu a pripadne i prekladatele? Nemecky neumim. Nehlede k tomu, kdybych pracovala uz jinde, tak novy zamestnavatel mi prece nemusi ani dat volno...diky za rady.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » středa 01. březen 2017, 12:46
Tak podle mě ti překladatel bude poskytnut soudem zdarma, resp. bude u soudu nebo u vyšetřování přítomen.
A nový zaměstnavatel ti na toto dát volno musí, jde o vyšetřování trestné činnosti.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » středa 01. březen 2017, 12:55
Diky za info. Ale naklady na cestu mi tedy pripadne proplati byvaly zamestnavatel? Preci si nebudu z vlastni kapsy platit cestu do Nemecka tam i zpet, kdyz se to tykalo byvaleho zamestnani. Jde mi o to, jestli teoreticky muzu to svedectvi odmitnout, kdyz uz v soucasne dobe nejsem u firmy zamestnana...
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » středa 01. březen 2017, 13:06
Inkognito píše:Diky za info. Ale naklady na cestu mi tedy pripadne proplati byvaly zamestnavatel? Preci si nebudu z vlastni kapsy platit cestu do Nemecka tam i zpet, kdyz se to tykalo byvaleho zamestnani. Jde mi o to, jestli teoreticky muzu to svedectvi odmitnout, kdyz uz v soucasne dobe nejsem u firmy zamestnana...

tak napiš na to personální odkud ti přišlo to předvolání, měli by ti sdělit, kdo proplatí náklady na cestování. Podle mě bývalý zaměstnavatel, když se ho to týká.

S odmítnutím nevím.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Julianna_ls » středa 01. březen 2017, 13:52
Náklady na cestovné hradí soud. Můžou Tě předvolat, ale když se nedostavíš jako svědek, nelze Ti uložit pokutu ani Tě předvést.
Svědky lze vyslechnout videokonferencí nebo německý soud by mohl požádat český, aby Vás vyslechl tady. Napsala bych tedy soudu, klidně anglicky, ať Vás vyslechne v České republice.

Záleží ale na tom, zda jde opravdu o trestní řízení a kdo si Tě jako svědka žádá.

J.ls.
Julianna_ls
Krafařka
Krafařka

775 příspěvků
20. srpen 2012
Příspěvekod Melibea » středa 01. březen 2017, 14:07
Pokud bych nedostala předvolání od soudu k podání svědectví na své jméno a na svou adresu písemně, nikam bych nejela. Mail nebo dopis z firmy není oficiální předvolání.

V ČR: v předvolání je přímo formulář, který potvrdí zaměstnavatel a který je podkladem pro náhradu mzdy. Dál tam je poučení, jak je to s cestovným - na základě jízdenek určitě, např. auto někdy schvaluje soud. Otazník je s časem stráveným jízdou apod. (např. když je jednání ráno, takže musíš přijet už den předtím, někde přespat), na to by ses musela zeptat. Pokud jsi svědek, tak tlumočníka zajistí soud, ale musí vědět, že ho potřebuješ. Případně je i uvedená sankce, pokud se nedostavíš. Záleží na tom, jestli se tě opravdu potřebuje ptát na něco nového, nebo zda by stačilo přečíst tvé výpovědi na policii. Komunikovala bych přímo se soudem, který je uvedený v předvolání. Jela bych jen, kdyby mi předvolání zaslal soud.
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy
Příspěvekod Inkognito » sobota 27. květen 2017, 13:13
Zdravi zakladatelka. Predvolani jsem vratila doporucenym dopisem zpet do bývalého zamestnani s tim, ze v této zalezitosti nenastaly zadne nove a další skutecnosti, ze jiz nejsem u nich zamestnana a nevidim důvod jezdit do Nemecka svedcit. Z byvale práce se pote vůbec nikdo neozval, tak povazuju tuto věc za vyřízenou a ukončenou.
Inkognito Inkognito