ADV TOP
ADV LEFT

ÚŘEDNICKÁ ZKOUŠKA

vše o zaměstnání i jiné činnosti

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » pondělí 06. listopad 2017, 09:38
Ahoj,
nastupuji bez úřednické praxe na OSSZ, oddělení OSVČ. Kromě obav o to, jak bude probíhat nástup do práce, kterou jsem v podstatě nikdy nedělala mám obavy z úřednické zkoušky.
Máte ji někdo aktuálně za sebou?Budu dělat jak obecnou část, tak i tu zvláštní.Z té obecné části ani tak strach nemám,ale nevím co čekat od té zvláštní části? Dělá se pouze z oblasti , kde budu přímo pracovat nebo zahrnuje zvládnutí i z oblastí, s kterými se v praxi ani nesetkám?Jak dlouho jste se na tu zkoušku připravovali?
Díky za info.
Z pochopitelných důvodů jako inko.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pondělí 06. listopad 2017, 10:13
Inko, mám za sebou 3 úřednické zkoušky když to rozdělím - jednu obecnou a dvě odborné. Nevýhoda je, že se dělá u první jak obecná tak odborná, takže toho je hodně najednou, ale neboj se toho. Celkem to odpovídá tvrzení, že je to jako skládat maturitu z jednoho oboru.
Zkoušku a to i odbornou budeš skládat ze všeho, co oni mají v "osnovách", nejsou rozdělené na nějaké další odbornosti. Ano, učila jsem se spousty věcí o kterých jsem věděla, že je nikdy nevyužiji. Ale naučila jsem se to. U mě výhoda, že jsem měla čas na to kouknout občas i v té práci, takže jsem prostě si vše četla a dělala testy kdykoliv jsem na to měla čas. Dlužno dodat, že u té první, jsem věděla, že nejedu plně připravená, protože nástup do práce, plus doma malé děti (2,5+5) a večer jsem usínala ve stoje, takže času na učení vážně málo. Snaž se toho do sebe dostat co nejvíc v tom týdnu, kdy budeš na školení, dělej si poctivě výpisky a neboj se ptát na cokoliv čemu nerozumíš.
Já jsem měla i výhodu v tom, že jak už bylo zadání otázek dlouho stejné, tak jsem se nějakým zázrakem dostala k poděděným jak vypracovaným otázkám, které jsem si jen upravila, tak ke spoustě cvičných testů. Ale teď je to změněné, optám se kolegyně, co byla jako poslední u nás na zoz, jestli jí to co měla ode mě k ničemu bylo, případně jestli se nedostala k něčemu aktuálnímu.
Já jsem hrozný nervák, na tu druhou odbornou jsem šla už s homeopatiky proti stresu, i při učení když ten stres na mě dolehl jsem je užívala a musím říct, že to neskutečně pomohlo. Já když jsem ve stresu, tak mě to nevyburcuje, ale naopak mám okno a úplně mi vypne mozek.
Pak u zkoušek se neboj používat zákony co máte na potítku, otázky, které v zákonech nenajdeš, se poctivě nauč. Já takovou právě chytla u všeobecné a měla jsem co dělat, abych aspoň něco vypotila, vzhledem k tomu stresu.

Nejdřív se dělá test a když jím projdeš, tak jdeš k ústním. Pokud neuděláš, děláš v náhradním termínu znovu, teď si nejsem jistá, ale další pokus už tuším není, nebo si ho musíš zcela zaplatit?

Jestli tě něco napadá, ještě napiš, zkusím odpovědět. Zvládnout se to opravdu dá, jen to chce se opravdu průběžně učit a před zkouškou zabrat.

Inko B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Orange » pondělí 06. listopad 2017, 12:00
Teď si nejsem jistá jestli obě mluvíme o stejné zkoušce.Na netu jsem našla , že je úřednická zkouška a pak ještě ZOZ. Ta ZOZ je prý těžší. Já bych měla skládat do roka od nástupu úřednickou zkoušku.
Jinak moc děkuji za odpověď.A ještě bych se chtěla zeptat , jak dlouho od nástupu do práce jsi tu první zkoušku dělala a jak dlouho před tím jsi věděla termín, kdy ji budeš skládat?
A na ty školení se jezdilo kolikrát a na jak dlouho?¨
Děkuji
Naposledy upravil Orange dne 07. listopad 2017, 09:53, celkově upraveno 3
Orange
Žvatlalka
Žvatlalka

246 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Krista » pondělí 06. listopad 2017, 12:09
Já dělala ZOZ 2x, poprvé obecnou část + zvláštní, podruhé už jen tu zvláštní - jinou specializaci, to když jsem přešlana jiné oddělení. Zadarmo to určitě nebylo, jezdí se na školení 3 x 1 týden do Benešova, a pak se teprve dělají zkoušky písemné, následně ústní. Na učení jsem si brala myslím i nějakou dovolenou, už je to dost let. Pro mě byla výrazně horší ta obecná část, je tam toho dost. V té zvláštní jsou samozřejmě věci, které znáš z praxe, ale i ty, co se s nimi nesetkáš, ale je to takové uchopitelnější.

Jaký je ovšem rozdíl mezi úřednickou zkouškou a ZOZ, to vážně netuším, už nejsem úředník :)
Krista
Krafařka
Krafařka

907 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Inkognito » pondělí 06. listopad 2017, 12:47
Tak jestli není úřednická zkouška to samé jako ZOZ, tak to fakt netuším co to je, já dělala ZOZ, obecnou (tedy správní řád a obecná zřízení) a odborné dle odboru kde pracuji.
Ale jsem samospráva, možná ty jakožto státní úředník to máš jinak.

Inko B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Esme » pondělí 06. listopad 2017, 14:57
Inkognito píše:Ahoj,
nastupuji bez úřednické praxe na OSSZ, oddělení OSVČ. Kromě obav o to, jak bude probíhat nástup do práce, kterou jsem v podstatě nikdy nedělala mám obavy z úřednické zkoušky.
Máte ji někdo aktuálně za sebou?Budu dělat jak obecnou část, tak i tu zvláštní.Z té obecné části ani tak strach nemám,ale nevím co čekat od té zvláštní části? Dělá se pouze z oblasti , kde budu přímo pracovat nebo zahrnuje zvládnutí i z oblastí, s kterými se v praxi ani nesetkám?Jak dlouho jste se na tu zkoušku připravovali?
Díky za info.
Z pochopitelných důvodů jako inko.

Inko, na personálním bys měla obdržet veškeré informace.

ZOZka se tě vůbec netýká, ta je pouze u úředníků samosprávných celků. A vzdělávání, školení i uznání vzdělání se u ZOZ řídí jiným zákonem.

Ty jako klasická státní správa jsi pod služebním zákonem. Obecná část je pro všechny stejná, v klidu - otázek je hodně, ale jsou známé dopředu, naučíš se. Čas od času se otázky mění. Písemný test. Personalista tě přihlásí a podá veškeré info.

Co se týče zvláštní části úřednické zkoušky, záleží na Tvém oboru služby. Takže co máš, socko? -zjistíš z rozhodnutí o přijetí do služebního poměru. POkud máš pouze jeden obor služby, budeš dělat jednu zvláštní část z tohoto oboru. POkud máš více oborů služby, budeš dělat z každého z nich. Zase okruhy otázek zjistíš na netu - web státní služby. Kolegyně tě určitě nasměrují. Jistě nejsi na Vašem úřadě jediná. Možná se ti dokonce podaří získat už vypracované otázky ;-) Zvláštní část se zkouší před komisí, ústně na příslušném ministerstvu. Zkouška není žádné drámo, pokud jsi SŠ bez praxe, přirovnala bych to k takové malé maturitě. Jako vyhazuje se občas, ale oprávněně, nikoho zbytečně nedusí, je třeba říct aspoň něco, prokázat orientaci v oboru.
Esme
Drbna
Drbna

4040 příspěvků
31. prosinec 2010
Ostrava
Příspěvekod Raady » pondělí 06. listopad 2017, 18:55
Ingko,chtěla jsem napsat podobně jako Esme.
ZoZ samospráva (ta se tě netýká), státní správa úřednická zkouška.
Ano, také bych přirovnala k maturitní zkoušce z jednoho oboru. Já jsem dělala jako nově nastupující. Úplně z jiného sektoru. Naprosto nepolíbená. Pro mě celkem zápřah. Dělala jsem obecnou část a jeden obor zvláštní část. Ještě mě čeká další zvláštní část z jiného oboru.
Do kdy ji musíš složit? Do jednoho roku od nástupu do práce?
Naposledy upravil Raady dne 07. listopad 2017, 21:08, celkově upraveno 1
Raady
Howgh
Howgh

7070 příspěvků
17. březen 2008
Příspěvekod Inkognito » pondělí 06. listopad 2017, 20:26
Čus, dělám na ossz, zkoušku jsem teda nedělala, ale dělám vedoucí a všechny nové nástupy musí jí mít.
Takže u nás (Pl.kraj), ale předpokládám, že je to všude stejné - do roka musíš udělat, jeden opravný pokus.
Obecná část 300 otázek na a b c, lehké, to se naučíš lehko. Zvláštní je jako maturita, ústní, na potítku jsou zákony. U nás jsou tři pondělky po sobě školení, kde se to probírá. Můžeš požádat o studijní volno (2 na obecnou, 2 na zvláštní část ).
Je to obor služby 22, sociální pojištění. Nebude jen z osvc, ale i nemocenské, důchodové, výběr pojistného, lps, prostě vse, co dělá cssz.

První pokus se dělá u nás, až při dalším by se muselo do Prahy na ministerstvo.

P.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » úterý 07. listopad 2017, 09:56
Holky moc děkuji za odpovědi, docela jste mě uklidnily :-).
Raady,ano při pohovoru řákali, že ji budu muset složit do jednoho roku.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pondělí 19. únor 2018, 20:03
Škoda peněz, ty testy jsou na netu i zadarmo 8-)

P.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Orange » pátek 23. únor 2018, 20:59
Inko P., myslíš jako ty testy na obecnou část??? Mohla by jsi mě prosím nasměrovat??? Klidně přes SZ. Díky
Orange
Žvatlalka
Žvatlalka

246 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Orange » pátek 23. únor 2018, 21:02
A holky mohly byste mi ještě říct jak je to s termínem těch zkoušek? To se dělá obecná část (test) i zvláštní část (ústní) v jeden den? Nebo je na každou část jiný termín, příp. jak daleko od sebe ty termíny jsou?
Orange
Žvatlalka
Žvatlalka

246 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Raady » sobota 24. únor 2018, 11:28
Orange - v jeden den se dělá obecná část (test) a když uspěješ, tak hned děláš zvláštní část (ústní).
Obecné info najdeš tady http://www.mvcr.cz/sluzba/clanek/urednicka-zkouska.aspx
Raady
Howgh
Howgh

7070 příspěvků
17. březen 2008
Příspěvekod Inkognito » neděle 25. únor 2018, 18:52
Orange píše:Inko P., myslíš jako ty testy na obecnou část??? Mohla by jsi mě prosím nasměrovat??? Klidně přes SZ. Díky

http://testonline.cz/web/urednik2017/

můžeš si to zaplatit, ale jde se tam přihlásit jako anonym a zkoušet ty testy nenačisto.
U nás si to někdo zaplatil a někdo jel jenom z těch anonymních (nevýhoda byla, že nemůžeš zpětně vidět, kdes udělala chybu tuším...možná už je to jinak).

Já si třeba beru studenty na praxi a tyhle testy jim dávám, jen tak, aby viděli a i na to to úplně stačí.

P.
Inkognito Inkognito