ADV TOP
ADV LEFT

kolo-odrážedlo: ANO nebo NE?

Zdraví především :)
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Aaalenkaaa » úterý 22. květen 2012, 08:51
Přemýšlím, zda synovi k 2. narozeninám koupit kolo-odrážedlo, zda ho využijeme, nevím, zda to není vlastně zbytečné....

Starší dcera od 2,5 let jezdila na kole s balanč. kolečkama, měla to místo tříkolky 8-) a ve 4,5 se rychle naučila jezdit na kole už bez koleček. Takže nevidím problém v tom, přejít z kola s kolečkama na kolo bez koleček, kvůli tomu bych odrázedlo nekupovala.....

Ale stále mi hlodá v hlavě.......

1. zda ho využijeme, když nejvíc času trávíme na zahradě a kousek od baráku a jestli ho to bude bavit...nemáme žádné nutné dlouhé přesuny do školky či na nákupy, kde by to bylo výhodné a pro dítě lepší než jít pěšky

a když ano a oblíbí si ho, tak
2. aby neměl problém jednou s přechodem na kolo, protože nebude umět šlapat, případně si oblíbí odrážedlo natolik, že bude odmítat šlapat na kole a bude preferovat odrážedlo třeba ještě v 5 letech (vím, že jsou takové děti, a to bych nechtěla), znám v okolí děti, co prostě odmítají kolo, protože na odrážedlo je to pro ně pohodlnější........jestli není v tomhle zase lepší kolo s kolečkama, kde se naučí šlapat a pak se zkouší bez koleček.....

3. zda pak nebude odmítat chodit někde pěšky, to bych nechtěla...

máte prosím někdo zkušenosti s problémy při přechodu na kolo? Nebo máte děti, kde jedno mělo kolo s kolečky a druhé dítě odrážedlo, a máte tak srovnání?
Pozitiva ohledně naučení rovnováhy jsou jasná, to se píše a slyší všude....mě jde spíš o ty horší zkušenosti.
Obrázek

Obrázek
Aaalenkaaa
Klábosilka
Klábosilka

387 příspěvků
22. září 2006
Česká Třebová
Příspěvekod Bublina » úterý 22. květen 2012, 08:55
:) Otázka pro mě:

1. dítě - nemělo koloodrážedlo, kolo s kolečky milovala, dlouho nechtěla, abychom je sundali. Uměla šlapat, rovnováhu na kole bez koleček chytala poměrně dlouho (jsme se s manželem dost naběhali, než to zvládla).

2. dítě - od 2 do 4,5 let na koloodrážedle, tříkolku ani jiné šlapadlo neměla. Když sedla na kolo, šlapání přišlo naprosto automaticky. Běhání za kolem se nekonalo. Koloodrážedlo 100%ně doporučuju.

Na koloodrážedle může drandit i kolem domu, pokud ho "nevenčíte". Mně u něj oproti kolu s kolečky vyhovovala i skladnost, strčila jsem ho do kufru u auta a vyndala, kdekoliv byla chuť/potřeba.

B.
Bublina
Diskutérka
Diskutérka

2518 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Amazonka01 » úterý 22. květen 2012, 09:02
Mám stejnou zkušenost, holky měly jako malé tříkolku, pak dlouho nic, a učení na kole trvalo dlouho, syn měl koloodrážedlo, ještě ve čtyřech letech šlapky nechtěl, ve 4.5 zjistil, že holkám na kole nestačí, tak dostal kolo a během jednoho dne ho ovládl.
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Kasia » úterý 22. květen 2012, 09:05
Mám zatím jedno dítě, co jezdí na koloodrážedle. Srovnání tedy nemám.

Ale mám kamarádku se stejně starými dvojčaty. Děti jezdili na koloodrážedlech jak draci a pak přešli na kola. Jedno dítě okamžitě bez přídavných koleček a druhé docela dlouho bez koleček nedalo ránu.

Myslím si, že je to strašně individuální. Nejvíce záleží na dítěti, jeho schopnostech a dovednostech, strachu, odvaze, fyzické schopnosti. Zbytek je až druhořadý.

K.

P.S. Pár kamarádek podobný problém řeší tak, že koupí kolo se šlapkama. Dočasně šlapadla odmontují, tudíž vyrobí koloodrážedlo a jak přijde správný čas, šlapky vrátí. Vyjde to levněji :D.
ObrázekObrázekObrázek

Kasia
Howgh
Howgh

5918 příspěvků
21. září 2006
Olomouc
Příspěvekod Hyena » úterý 22. květen 2012, 09:10
Ahoj,máme to podobně jako Bublina,koloodrážedlo doporučuji :hura:
Starší dcera dlouho milovala odrážedlo plastovou motorku,z něj přešla ve třech letech na kolo s kolečky,od necelých čtyř bez koleček. Ale dlouho jsme za ní běhali a jízda byla nejistá.
Druhá dcera také milovala plastové odrážedlo,skoro ve třech dostala koloodrážedlo (vím,pozdě,ale dlouho jsem váhala),za dva měsíce zkusila jezdit na sousedčiném kole bez přídavných koleček a šlo jí to naprosto samo ;) myslím,že se to na tom koloodrážedle prostě naučila. Ted teprve v necelých čtyřech dostala své vlastní kolo,které preferuje,ale já jí nenápadně podstrkuju právě odrážedlo,je to s ním snazší mi přijde,je lehké,můžu ho strčit pod kočár.
Pěšky chodí normálně obě,i když pokud ví,že nás čeká delší cesta,někdy si vyberou dopravní prostředek :) ovšem je jim jasné,že si ho budou muset opatrovat celou cestu,takže si to dobře rozmýšlí.
Dlouhé přesuny také nemáme a odrážedlo bohatě využijeme i za domem,na hřišti,na krátké procházky.
Ze všech dopravních prostředků pro děti,co doma máme,mám koloodrážedlo nejradši,takže za mě ano ;)
Hyena
Žvatlalka
Žvatlalka

150 příspěvků
26. září 2009
Příspěvekod Natascha » úterý 22. květen 2012, 09:12
My koloodrážedlo neměli. Ve dvou letech začaly děti jezdit na kole s kolečkama. Syn začal jezdit na kole bez koleček ve třech, dcera ve čtyřech letech. Neřekla bych, že je to jednoznačný, že děti, které jezdí na koleodrážedle se naučí bez koleček dříve.
Naposledy upravil Natascha dne 22. květen 2012, 09:13, celkově upraveno 1
Natascha
Klevetnice
Klevetnice

3020 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Rutia » úterý 22. květen 2012, 09:13
Syn od dvouapůl let , cca 2 roky. Na kole pak během jediného dne.
Dcera také, takže od jara, v létě ji budou tři. Hodně ji to baví, pokud jdeme ven, skoro pořád jej bereme, ale máme dřevěné, takže je fakt lehoulinké. Jinak dcera byla zpočátku velmi opatrná, teď už jezdí hodně rychle, je krásně vidět jak ji to naučilo držet rovnováhu a už se nebojí nohy držet nahoře. U nás tohle po šátku byly nejlépe utracené peníze.
Rutia
Krafařka
Krafařka

907 příspěvků
14. červen 2007
Příspěvekod Hataika » úterý 22. květen 2012, 09:16
Tak já mám zcela čerstvou zkušenost.U nás se od motorky přešlo rovnou na kolo bez koleček.Za dva dny umí náš čtyřleťák na kole.V plánu bylo přidělat malá kolečka,ale protože jsme je zapomněli u babičky a malej neustále chtěl trénovat,tak jsem se obětovala a lítala za ním jedno odpoledne u baráku.Ale musím napsat,že on byl opravdu šikovný od začátku a rovnováhu držel.Řešili jsme jen brždění a aby koukal kam jede a příliš se nekochal.My se bez koloodrážedla obešli,ale sestra ho má a využívá.Tam naopak řeší problém ten,že synoveček nechce na kolo se šlapkama přejít.
Hataika
Krafařka
Krafařka

824 příspěvků
10. říjen 2007
Příspěvekod Krtonozka » úterý 22. květen 2012, 09:17
Podle mě též hrozně individuální.

Syn začal jezdit ve 3 letech na kole s kolečky, šlapat se naučil hned. Koleček se sice nechtěl vzdát, protože se bál, ale když jsme je pak sundali, zvládl se naučit jezdit bez nich během 15 minut.

Dceři jsem koloodrážedlo koupila, ale jak viděla, že brácha šlape a ona šlapky nemá, tak ho odmítala. Takže jsme ho zase prodali a koupili jí klasické kolo s kolečky.

Jelikož jsem nevěděla, jestli to dceru bude bavit a nechtěla jsem vyhazovat tisíce, koupila jsem na MMB koloodrážedlo použité. Dala jsem za něj 700 Kč a pak jsem ho za 600 Kč zase prodala, když jsem zjistila, že je nám k ničemu. Takže jsme moc netratili.
Krtonozka
Kavárenská povalečka :-)

33040 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Suri » úterý 22. květen 2012, 09:21
Já bych ke 2. narozeninám pořídila obyčejné odrážedlo - motorku. S tou se dá jezdit všude, i po trávě, je lehká, skladná.

My jsme šli cestou kolo s kolečky a potom bez koleček. Starší se naučila jezdit s kolečky ve třech letech, bez koleček tuším v pěti. Přechod trval jeden jediný den, takže žádné drama. Mladší po ní rovnou zdědila poměrně velké kolo s kolečky (je to myslím 16) a silnou motivací zvládla jezdit na kole s kolečky už loni ve 2 a 3/4. Letos jezdí úplně bez problémů, ubrzdí i velký kopec, což je u nás asi největší problém.

My jsme tedy koloodrážedlo úplně vynechali. Nicméně si myslím, že to je dobrá věc, ale řekla bych tak pro tříleté dítě, v podstatě náhrada tříkolky. Určitě se ale dá existovat i bez něj.

Suri
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Blanka » úterý 22. květen 2012, 09:27
U mě při srovnání taky pro koloodrážedlo.
Aňa jezdila dlouho s kolečkama, pak sme nějakou dobu běhali a naučila se ve 4 letech na kole.
Štěpán dlouho na kole nechtěl je hrozná poseroutka. Julča dostala koloodrážedlo, tak jsme ho dali nejdřív Štěpánovi a ten pak přešel na kolo úplně bez problémů a Jůla už teď se snaží jezdit na kole, protože ta rovnováha jí nedělá problém.
Julinka 12/2008, Štěpán 7/2006, Aňa 8/2003
ObrázekObrázekObrázek
Blanka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4038 příspěvků
21. září 2006
JV Morava
Příspěvekod Gilotek » úterý 22. květen 2012, 09:28
syn dostal koloodrážedlo ve 2,5 letech, teď ve 4,5 letech chceme koupit normoš kolo a zkusíme bez koleček.

Ve 2 letech bych určitě nekupovala motorku - odrážedlo - to je pro mrňata a nic mu to nedá ;)
Gilotek
Diskutérka
Diskutérka

2061 příspěvků
11. březen 2008
Příspěvekod Krista » úterý 22. květen 2012, 09:28
za mě určitě ano - oba kluci jej dostali ve dvou letech, oba na něm hned uměli, oba v necelých 3 letech naprosto bez problému přešli na kolo BEZ balančních koleček. To že se předtím neučili šlapat, vůbec nebyl problém.
Asi to bude dítět od dítěte.
Krista
Krafařka
Krafařka

907 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Meduhel » úterý 22. květen 2012, 09:38
Za mna jednoznacne kupit odrazadlo. Syn na nom jazdil od 2 a pol roka. Mal Puky, je tam taka "odkladacia plocha" na nohy, takze sa odrazil a dole miernym kopcom vylozil nohy navrch. Krasne sa naucil drzat rovnovahu. Ked mal 3 a pol, sadol na kolo a po 15 minutach slapal bez pomoci. Myslim, ze velky podiel mal na tom prave typ odrazadla, ze sa dali vylozit nohy navrch a tak rovnovahu udrzal dlhsiu dobu bez dotyku zeme. Teraz ma 4 a pol, jazdi aj na kole aj na odrazadle, podla toho, na co ma naladu a aky je teren. Podla mna je odrazadlo lepsie ako pomocne kolieska. Musi sa od zaciatku spoliehat len na seba.
Meduhel
Kecka
Kecka

1598 příspěvků
05. říjen 2010
Příspěvekod Mys_mys » úterý 22. květen 2012, 09:39
My jsme kupovali odrazedlo k 2 narozeninam. Pouzivat se zacalo v cca 2,5 letech a pouziva se stale. Kolo jsem kupovala vloni a sem tam se vytahne.

Jako hlavni vyhodu povazuji, ze odrazedlo je lehci nez kolo a tez se na nem snadneji jezdi. Doufam, ze pristi rok jiz odrazedlo bude mit sourozenec a starsi bude vyuzivat plne kolo.
Preci jen detska kola tez neco vazi.

Tedy maleho tez spise laka odrazedlo nez vlastni "motorka".
Mys_mys
Howgh
Howgh

10057 příspěvků
08. únor 2012