ADV TOP
ADV LEFT

K čemu je DOOPRAVDY "monitor" ?

vše o chystání k porodu, o porodu a hned po porodu
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.

K čemu je doopravdy CTG od 36tt do 40tt?

Jde o důležitou diagnostickou metodu, která včas a spolehlivě odhalí problém.
13
12%
Aby rodička i gynekolog zůstali ve střehu a 1x za týden se ujistili, že "miminku se daří dobře, maminko."
31
28%
Aby si rodička mohla zacvičit akrobatické kousky při pokusu vzbudit dítě a zůstala tedy před porodem fit, načež následuje nácvik ležení na zádech, potřebného při porodu na koze.
24
22%
Aby se pojišťovně mohlo naúčtovat bezva vyšetřeníčko a rodička se dokonale zmátla hláškami o tom, kolik je CS a kdy už "to" URČITĚ (ne)bude.
41
38%

Celkem hlasů : 109

Příspěvekod E-liska » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:09
Čeká mě zanedlouho první monitor (CTG). Já to beru, jako "děsnej vopruz" (ale no jo, pudu tam, to zas jo...), za čož mě právě mírně zdrbala moje drahá maminka, neboť pravila, že "Z nějakýho důvodu se to přece dělá a určitě je to teda důležitý a přínosný, když se to dělá..."
Prosímvás - K ČEMU TO JE??? Jako chápu, co zaznamenává. Chápu, že asi hraje roli při častějším sledování při přenášení a určitě při sledování mimina během porodu. Ale k čemu je monitor 1x týdně od 36tt?
Je tu někdo, komu monitor pomohl při dosud bezproblémovém těhu odhalit nějakej průšvih mezi 36 a 40tt, aniž by byly jiný příznaky problému, prostě při běžný kontrole?
Přesvědčí mě někdo, že těch 20 minut na pásech nebude jen ztráta času? :D
Hlasovací otázku berte prosím jen jako vtipnou kulturní vložku ;-)
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Klaris » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:16
já tě leda můžu přesvědčit aby ses na to vyprdla jako já :D

v životě jsem za tři děti absolvovala pouhý jeden, a to v kontrakcích po dvou minutách a stačilo navždy ;-) (vy nemáte kontrakce? nám to nic neukazuje :grr: )
u prvního nestihli nic, třetě se narodilo doma

a co se týče předporodních monitorů tak mě nic nepřesvědčilo o jejich nezbytnosti, vždy jsem zůstala až do konce v péči svého dr., který s tím neměl nejmenší problém. Já mám totiž za a) syndrom bílého pláště , takže bůhví co by naměřili a za b)porodnici 17km daleko, což v případě cesty busem (u prvních dvou jsme neměli auto) pro mě bylo dost fuj + ještě čekat v čekárně..
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8436 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Alibaba » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:21
Tiez ma to zaujima.
V nasej porodnici to praveze zrusili ako nepodstatne a zbytocne, moj gynekolog mi tuto "sluzbu" ponukol za poplatok 50,-Euro. Ked som sa rozhodla, ze si to teda neprosim, nijak to nekomentoval. Takze to asi dolezite nebude.
Verim, ze pocas porodu ma to caka a neminie, ale tam to ma urcite aspon nejaky vyznam.

A.
Alibaba
Klábosilka
Klábosilka

344 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Evi » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:21
tak to by mne taky zajímalo:-) Všude o tom slyším, ale ač mám dvě děti, tak jsem v životě nebyla ani na jednom... zaplaťpámbu, takovýhle lahůdky si klidně nechám ujít ;)
Ne vážně, v porodnici mi vždycky jen kontrolovali průtoky pupečníkem, a to i u první dcery, která narozená až ve 42tt, takže evidentně to jde i bez toho
Evi
Pískle

43 příspěvků
05. únor 2011
Příspěvekod Katchen » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:23
No vidíte a můj gyndr si na tom honil body. Sice jsem nemusela kvůli tomu do porodnice, ale zato u nás frčely monitory od 30. tt (!!) každý týden na kontrole. Bylo mi to celkem fuk - nezkušená prvorodička, sice trochu vopruz, ale stejně jsem neměla co dělat, ale s druhým těhotenstvím mu to hodím na hlavu.

Při první kontrole v porodnici v 37. tt se tomu porodník dost divil a právě to komentoval, že si pan doktor trošku honil body pro pojišťovnu a prý kdyby radši řešil ten myom, co tam mám. Prostě můj dr. zřejmě přesně ví, kolik může z pojišťovny na každou pacientku vytřískat.
Katchen
Howgh
Howgh

5232 příspěvků
15. květen 2011
Praha
Příspěvekod Fleur » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:25
Eli, nevysvětlím, protože sama nevím.. ale žádné z mých třech dětí nic takového nepotřebovalo - tedy, já jako matka nechtěla ;) a nebyl problém. Nikdo mě nenutil.
Fleur
Krafařka
Krafařka

798 příspěvků
28. červen 2009
Příspěvekod Claricia » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:26
Heh, jako bychom se o tom včera nebavily, co, Kachni...

Mě naháněli loni v prosinci - poté, co jsem nebyla skoro dva měsíce u doktorů, jsem v 37. týdnu zaparkovala offroada do příkopu, tak jsem si říkala, že bych měla nechat vetřelce zkontrolovat, byť do mě velmi zdatně kopala.

Dopadlo to tak, že jsem na monitoru byla ten den (vyšetření pro jistotu), den poté (převzetí do péče porodnice před porodem) a následně mě chtěli nahánět každý druhý den, protože naměřili tachykardii, a to jen proto, že mi tamní sestry/porodní asistentky neporadily, že bych měla zkusit změnit polohu (to jsem si přečetla až tady na BC).

Poslala jsem je do háje a byla jsem tam do porodu už jen jednou. Dodnes nevím, k čemu tohle vyšetření je, protože mi to nikdo nikdy nevysvětlil (kromě standardního "no my potřebujeme vědět, jestli je všechno v pořádku").

Edit: Do háje, co to dneska s těmi záměnami mně/mě mám?
Claricia
Tornado Emergency

18958 příspěvků
15. listopad 2009
Vysočina u HB
Příspěvekod Mrrmrr » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:36
Podle mě to má možná nějaký smysl při delším přenášení, jinak týdenní kontrolu většinou spícího mimina, považuju za zbytečnou.

S prvním miminem jsem absolvovala monitory dva, v jeden den, protože první jim na Bulovce vyšel špatně, ale během měření odešel Dr. na oběd, a že to "měří nějak podivně, sestro", zjistil až po svém návratu. Takže mě poslal se na hodinu projít (jak jsem byla během té hodiny jako prvotěhule vyděšená asi psát nemusím :grr:), pak monitor zopakoval, nic divného neobjevil, a se slovy: "Tak jsme to teď naměřili v pořádku", mě poslal domů :roll: :roll:. Dalšímu monitoru jsem se vyhnula včasným porodem den před kontrolou.

Podruhé jsem těhotněla v Rakousku, monitor udělali v den TP s tím, že mám přijít za 10 dní, pokud nebudu mít jiné problémy, a že bychom to zopákli. Ovšem rozdíl byl, že jsem si mohla lehnout na bok, sestra mi podložila záda a nohy, aby mi bylo pohodlně, donesla vodu a časopisy a nabídla ztlumení osvětlení, aby mi ty zářivky nesvítily do očí ;).

Varianty ankety mě pobavily, možná by stálo za to je položit jako otázky v porodnici :D :D.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mrrmrr
Diskutérka
Diskutérka

2163 příspěvků
19. září 2007
všude dobře ;)
Příspěvekod E-liska » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:42
NO neblbněte, dámy! To ani jediná pozitivní zkušenost s dramatickou zápletkou a následnou záchranou života??? :D
Ještě ze mě nakonec uděláte rebelku a budu se proti tomu u dr. bouřit :D
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Faysea » čtvrtek 04. srpen 2011, 21:52
Tak to mě taky hodně zajímá. Já jsem přenášela 9 dní a od termínu porodu mě honili na monitor každé dva dny, v prosinci o vánočních svátcích, měli jsme to hodinu cesty. Když jsem protestovala, tak mě přemluvili, abych si to domluvila aspoň v nějaké bližší nemocnici. Byla to hrůza, ale vyděsili mě tak, že jsem tam radši jezdila, abych si případně něco nevyčítala :-(
Faysea
Pískle

4 příspěvků
25. červenec 2010
Příspěvekod Fialinka » čtvrtek 04. srpen 2011, 22:00
Tož asi jsem vyjímka, ale případy, které díky špatnému monitoru skončily akutním císařem, znám osobně už tři a to není úplně málo... Ale samozřejmě nevím, jak by to dopadlo, nebýt toho císaře, možná dobře a bylo to planý poplach.
J. 9/2008
K. 11/2010
Fialinka
Kecka
Kecka

1520 příspěvků
06. září 2008
Příspěvekod Niki84 » čtvrtek 04. srpen 2011, 22:01
Heč já chodila už od 32tt :grr: za to jsem rodila v 37+2 - monitor nic neukázal, a to ani v době když už jsem měla kontrakce a musela jsem o tom sestru přesvědčovat (nójózaseprvorodička), načež mě teda milostivě prohlídla a šlo se rodit, na sále jsem ho asi měla ale byl to fofr tak ani nevím jestli ho stihla PA zapnout :D
Niki84
Drbna
Drbna

4414 příspěvků
28. prosinec 2009
na kopci v Praze
Příspěvekod Littlemouse » čtvrtek 04. srpen 2011, 22:02
E-liska píše:NO neblbněte, dámy! To ani jediná pozitivní zkušenost s dramatickou zápletkou a následnou záchranou života??? :D
Ještě ze mě nakonec uděláte rebelku a budu se proti tomu u dr. bouřit :D

Máš ji mít: moje máma když před 14 lety rodila, tak při porodu byla na KTG, dr. neustále tvrdil, že kontrakce evidentně nemá - přístroj přeci nelže 8-) , na porod to moc nevypadá (máma si myslela něco úplně jiného a nejradši by ho kopla někam...) až si po chvíli všímavá sestra všimla, že ozvy miminka klesají a už ji vezli na akutního císaře. Ségra je úplně v pořádku. (I když teď v pubertě o tom silně pochybuji, možná přeci jen odumřelo nějaké centrum v mozku pro soudnost :grr: )

Takže pokud půjdeš na KTG každý týden 2x řekněme na 30min, tak máš jistotu, že jestliže se něco po...zrovna v tomto čase, tak pokud půjde kolem všímavý zdravotník, tak s tebou něco udělají 8-) NO ale co s tebou bude ve zbývajících 23,5h nevím, kontaktuj HZNP (nebo jak se ten Gehenin spolek jmenuje) a požaduj kontinuální KTG 8-)
Littlemouse
Howgh
Howgh

7878 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Petulka82 » čtvrtek 04. srpen 2011, 22:07
Vyvolávali mi dvakráte porod pro bradykardii plodu zjištěnou při běžné kontrole (a potvrzenou dalšími x-monitory)... jestli to bylo "přínosné" nebo nebylo, se naštěstí nedozvím ;)
Petulka82
Diskutérka
Diskutérka

2634 příspěvků
27. červen 2008
Karlovarsko
Příspěvekod Maggiemae » čtvrtek 04. srpen 2011, 22:14
No, na CTG mám jeden profesní a jeden osobní názor.

Nejprve ten osobní - záznam z CTG slouží jako papírově uchovatelný doklad o tom, že v čase T byla činnost dělohy taková a taková a srdeční rytmus dítěte takový a takový. Je to v podstatě forenzní záznam, který nemůže naslouchání pomocí doptonu nebo naslouchátka poskytnout, ačkoli výtežnost je, zejména v době předporodní, prakticky stejná.

Profesní názor z pohledu statistika, který v jedné studii pro velkou fakultní nemocnici zpracovával data na 100 rodících z CTG, sondy na hlavičce a fetálního EKG (je to dohledatelné na medline, nepouštím tu tajná data): CTG je jako prediktor tísně plodu naprosto neschopný, falešná pozitivita obrovská, k několika málo skutečně zachráněným před důsledky hypoxie přijde několikanásobně tolik, které jsou pouse "zachráněné" a ve skutečnosti by vůbec žádné následky neměly. U skutečně rizikových porodů už má smysl místo kontinuálního monitorování použít hlavičkovou sondu, která měří přímo okysličení krve, jinak je poslouchání úplně stejně dobré (až na tu absenci forenzního záznamu).

Ještě osobně dodám, že ve dvou porodnicorodných těhotenstvích jsem měla přesně dvě měření CTG, jedno na začátku prvního, 30h porodu a jedno při "přenášení" těhotenství v 40+4. Oboje porodnice ve Vrchlabí. Zbytek se řešil nasloucháním doptonem, v těhotenství i během porodu.
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007