ADV TOP
ADV LEFT

K čemu je DOOPRAVDY "monitor" ?

vše o chystání k porodu, o porodu a hned po porodu
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.

K čemu je doopravdy CTG od 36tt do 40tt?

Jde o důležitou diagnostickou metodu, která včas a spolehlivě odhalí problém.
13
12%
Aby rodička i gynekolog zůstali ve střehu a 1x za týden se ujistili, že "miminku se daří dobře, maminko."
31
28%
Aby si rodička mohla zacvičit akrobatické kousky při pokusu vzbudit dítě a zůstala tedy před porodem fit, načež následuje nácvik ležení na zádech, potřebného při porodu na koze.
24
22%
Aby se pojišťovně mohlo naúčtovat bezva vyšetřeníčko a rodička se dokonale zmátla hláškami o tom, kolik je CS a kdy už "to" URČITĚ (ne)bude.
41
38%

Celkem hlasů : 109

Příspěvekod Gladys » pátek 05. srpen 2011, 08:50
Když jsem chodila na kurz k paní Štromerové, tak říkala, že monitor má smysl při nějakých kontrakcích, aby se vidělo, jak je dítě snáší, ale preventivní monitory jsou prý k ničemu.

Poprvé jsem rodila ve FTN Praha a kupodivu - tam se monitory nedělají. Nemají na to kapacity, tak se měří průtoky ultrazvukem - to mi přijde i logičtější a mající nějakou vypovídající hodnotu, ale monitor považuju za blbost. Napodruhé jsem byla registrovaná v Podolí, tam se monitoruje od 36.tt o sto péro, tak strašně se mi s nima nechtělo dohadovat, a něco řešit, že jsem se nakonec zkrátka neobjednala a zůstala od 36.tt v péči své PA, dr jsem řekla, že jsem objednaná do Podolí, aby neměla nějaký problém a tím to pro mě zhaslo.
Gladys
Klábosilka
Klábosilka

300 příspěvků
22. září 2010
Příspěvekod Brumlala » pátek 05. srpen 2011, 09:21
Co by dala za dnešní vymoženosti moje máma, které v 8. měsíci umřelo miminko v břiše.........

Monitory mi nijak nevadily.....
B 15.3.2007-3.690g,51cm, K 21.6.2009-3950g,52cm, R 31.8.2012-4270g,53cm
Obrázek
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Brumlala
Krafařka
Krafařka

837 příspěvků
31. srpen 2010
Příspěvekod Ajulka » pátek 05. srpen 2011, 09:29
Už si to tedy nevybavuji do detailů jak to tenkrát přesně bylo....
Ale v zkratce chodila jsem poctivě cca od 38 týdne. Jeden den monitor špatný, já ale měla za to že mrně jen chrní a on už se celkově moc nehýbal ke konci, byl velký a líný, no následně na to se ale zjistili špatné průchody pupečníkem, takže já vyplašená prvorodička nástup do nemocnice......no špatně mi bylo a ejhle při večerní kontrole doktor zjistil vše v pořádku.....
No těšila jsem se, že druhý den půjdu domů a v klidu si počkám na porod. Ale jelikož jsem 5 dní přenášela doktor se rozhodl, že mi porod začnou vyvolávat,protože mam i idealní krevní obraz (trpím trombocitopenii) ale ten byl normální celý těhu. No radši nevzpomínat co následovalo 3 dny vyvolávání....kontrakce bolely, ale malý prostě ven nechtěl za tři dny se mi krevňák zhoršil natolik, že jsem musela na císaře. Malý samo dostal krev ode mě, takže musel být v inkubátoru a náplavy a nikdo nevěděl co bude.....no pro prvorodičku peklo kord když jsem ho viděla jak je celý rozpíchaný od braní krve. A nikdo mi nevymluví, že tohle všechno bylo kvůli vyvolávání pro mě zbytečného vyvolávání.....no u druhého už se zařidím jinak....
Takže za mě je to zbytečné plašení

Jo a největší perlička byla, že když jsem šla na poslední kontrolu před císařem, sloužící gynekolog mě pozdravil větou "JO VY JSTE TA PANÍ CO NEUMÍ RODIT" :? :? No teď už se směju, ale tenkrát mě to fakt málem rozbrečelo. Opravdu empatický přístup v českých porodnicích...
Ajulka
Kecka
Kecka

1778 příspěvků
08. říjen 2008
Ústí nad Labem
Příspěvekod Amazonka01 » pátek 05. srpen 2011, 09:40
Brumlala píše:Co by dala za dnešní vymoženosti moje máma, které v 8. měsíci umřelo miminko v břiše.........

Monitory mi nijak nevadily.....

Nejspíš by jí to nijak nepomohlo. I dnes v době CTG děti ořed porodem v bříšku umírají a to i večer po té, co ráno maminku kontrolovali na monitoru.
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Dib » pátek 05. srpen 2011, 09:47
to je mi příhodná diskuze..
takže forenzní důkaz, hm.. tak to jo. a proto mě taky od 39pluspátého dne oblbují tím, jak se budem bavit o vyvolávání, aby byli zavčas krytí, že.
no nic, já chci mít krytého arnošta péčí, láskou a trpělivostí, takže jednou za týden tam teda zas zajdu, ale na jejich dvakrát týdně neslyším. a jestli někdo začne v pondělí v arnoštových 40+5 zas mluvit o vyvolávání, tak se seberu a jdu pryč.

forenzní důkaz, možnost vykázat výkon, a nabídka falešné jistoty, to je podle mě častý monitor (až na výjimky, ve kterých je co sledovat, a jak bylo řečeno, které se sledují spíš vyspělejšíma technikama). každotýdenní monitor v závěru těhotenství je stejný jako neustálé ultrazvuky (hrazené pacientkou) v začátku těhotenství, nabízené mým gynekologem slovy - vy se opravdu nechcete ujistit, že je vaše miminko v pořádku?

ve dvou případech jsem v porodnici na monitor měla takovou laxní sestříčku, která ani nevěděla jak rozpoznat jestli se něco děje, nebo arnošt uhnul od sondy nebo co. jednou tam byla velmi pečlivá starší sestra, která mi furt opakovala jak je důležité aby pak lékař monitor dobře zhodnotil, a jak tam musí být všecky druhy aktivit (a neustále do arnošta šťourala, i když se v břiše průběžně protahoval).
a ve všech třech případech se lékaři podívali asi na tři vteřiny a zapsali F jakože f pořádku. toš kolik toho stihli zhodnotit.
Obrázek matýsek (devět) a vojtíšek arnošt (tři)
Dib
Drbna
Drbna

4459 příspěvků
15. listopad 2006
tělem dobříš, srdcem valašsko
Příspěvekod Dib » pátek 05. srpen 2011, 09:50
ajulko :-(

amazonko.. já vím že máš pravdu, ale radši to nečtu, jo?
Dib
Drbna
Drbna

4459 příspěvků
15. listopad 2006
tělem dobříš, srdcem valašsko
Příspěvekod Amazonka01 » pátek 05. srpen 2011, 10:02
Dib chápu, nečti :)

Jinak víc, než 3 vteřiny na hodnocení lékař nepotřebuje, tam jde o průběh křivky, minima a maxima.
Amazonka01

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Trixl » pátek 05. srpen 2011, 10:13
Moje gyndařka si mě nechávala, tak jak všechny bezproblémové mamky, do cca 41+něco tt v ordinaci a pak teprve posílala do porodky, pokud se mimi ještě neuráčilo narodit. Ve 36tt jsem šla až s leou, protože byla příčně. Takže poprvé jsem zažila tuhle parádu, užívala jsem si to rozvalená na gaučíku a poslouchala mimi :) Před tím to nikdo nechtěl a do porodky jsem dvakrát nakráčela až v den P a nikdo s tím neměl sebemenší problém. Asi že vesničanky co mají porodnici daleko jsou od této kratochvíle osvobozeny?
Trixl
Howgh
Howgh

15770 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Babátko » pátek 05. srpen 2011, 10:31
Tak tuhle otázku jsem si kupodivu nikdy nepoložila, bylo ni to "jasné" :)
Na první monitor jsem se děsně těšila a byla jsem zklamaná,že mi ho doktor uděla "až" ve 34.týdnu, ač on ho dělal všem od 32.týdnu,ale já byla blbě na kontrole ve 31. a pak až právě v tom 34.týdnu. Když jsem se konečně dočkala,tak jsem si užívala prvních 5 minut jak jsem důležitá a hodně těhotná,že už chodím na monitory-já těm ženskejm vždycky děsně záviděla,fakt :D Takže první monitor prvních 5 minut fajn a pak se mi začlo blbě dejchat,tak jsem se otočila na bok-přišla sestra co to dělám a že to musim hlásit a že n těch zádech byla křivka "hezčí". Říkám jí,že mě ani malýmu se to nelíbilo,že se tam prostě moc mrskal a že vim,že takhle to normální není a ona,že o to mrskání jim jde,takže zpět na záda :roll: Každý další monitor pro mě byla nuda,vopruz a někdy i nervy,když se jim záznam nelíbil a musela jsem znova.
Někdy v 27.týdnu jsem byla na pohotosti s bolestmi břicha a tam mě natáčeli jak cvičenou opici-lehni,sedni,na bok,vstyk,choďe,seďte-příště ani náhodou.
Při porodu monitor na příjmu-lehnout,bolelo to jako čert,dvě kontrakce jsem to vydržela a pak za ní volám,že si sedám-"no jestli se nám ale neztratí ozvy",ztratily,šoupla jsem si to a ok :D kopce nic moc kolem 70 - 80 a já kontrakce co 2 minuty a otevřená na 5-6.Kamarádka při 100 měla do porodu 2 hodiny a já porodila za 1,5 hodiny,takže pro mě nic nevypovídající.Na sále pak zase natáčení.u kterého beztak nikdo nebyl.Pak to sundala a chodila co 10 minut jen přiožit-to by myslím úplně stačilo od začátku.

Příště asi půjdu na jeden ať si ho "užiju" a pak se nějak vykroutím,snad.
No nic,moc jsem se rozohnila :D pardon
Naposledy upravil Babátko dne 05. srpen 2011, 10:35, celkově upraveno 1
Babátko
Diskutérka
Diskutérka

2206 příspěvků
12. listopad 2007
Plzeň
Příspěvekod Betyna » pátek 05. srpen 2011, 10:34
Jsem zrejme pripad uplne opacny: monitory jsem absolvovala 2 nebo 3 v cca 37-38tt, vzdy v sede, ditko spici a nikdo do nej nedloubal ani nebudil, asi to nebylo treba. Jen ja se nudila. Posledni monitor byl rano pred planovanym cisarem a to ukazal pravidelny (pry nemaly) kontrakce po 5-ti minutach, ale ja nic necitila... Jako velka cita bych si bolesti urcite vsimla, tak nevim... Zrejme je tedy mozno zmerit i neexistujici kontrakci. Asi tak. :-)
Betyna
Krafařka
Krafařka

602 příspěvků
28. leden 2010
Příspěvekod Martina80 » pátek 05. srpen 2011, 11:00
Mě příjdou monitory zbytečný, u prvního jsem je nestihla (rodila jsem v 37tt) až vlastně při porodu a i tam mě to s prominutím otravovalo, jelikož jsem musela ležet a nehýbat se :grr: :grr: :grr:
A u druhého jsem chodila až do konce těhu k mému dr. a ten malého pokaždé zkontroloval jen UTZ a vyhovovalo mi to rozhodně víc.
Za mě je to stresování maminek a můžu říct po dvou CS kdych to byla věděla, tak jsem snad i rodila doma, no asi ne na to jsem srab ;)
Martina80
Howgh
Howgh

9533 příspěvků
21. září 2006
JM
Příspěvekod Trixl » pátek 05. srpen 2011, 11:01
V Třebíči nebyl monitor před porodem nebo jsem to vytěsnila fakt nevím, za porodu s doplerem PA chodila.
Ve Vrchlábu vsedě při příjmu a pak dopler.
V Havlbrodu zásadně vsedě - jen si maminko nelehejte ať se vám neudělá špatně :) a těsně před plánovaným císařem byl též vsedě a to se mi dělalo blbě i tak, asi od nervů :)
Hlavně že v chytrých knížkách se píše, že od cca 6 měsíce by neměla těhotná ležet na zádech, ale na monitoru a za porodu buch na záda už je ok?
Trixl
Howgh
Howgh

15770 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Trirea » pátek 05. srpen 2011, 11:17
třeba mě na monitoru zjistili kontrakce, necítila sjem nic, tak dali miminům resp. mě kortikoidy na dozrání plic,
jinak já jsem vždy ležela na boku, jelikož při položení na záda jsem ihned omdlela a sestry se mě pak bály :D :D
mimochodem nikdy jsem neměla lepší servis, než když jsem byla ta zelená omdlívací paní :D :D
Trirea
Howgh
Howgh

7574 příspěvků
28. září 2007
Příspěvekod Nikiviki » pátek 05. srpen 2011, 11:35
Mě to je úplně jasný k čemu to je. Aby mi mohlo bejt blbě z ležení na zádech, kdž už jsem si v těhotentví ani nezazvracela a pak ještě k tomu, aby se sestra trošku rozhejbala běháním vypínat to pípání který se furt z toho ozývalo, protože mimčo mělo rychlejší srdeční akci. A taky k tomu abych dítě furt naháněla pod ty sondy protože z nich pořád utíkalo.
Už se na to zase těšim :)
Nikiviki
Diskutérka
Diskutérka

2417 příspěvků
08. březen 2008
Příspěvekod Trixl » pátek 05. srpen 2011, 12:38
Po přečtení názvu diskuze jsem myslela že se pobavím nějakým ajťáckým humorem :D
Trixl
Howgh
Howgh

15770 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina