ADV TOP
ADV LEFT

Umíte rodit?

vše o chystání k porodu, o porodu a hned po porodu
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.

Máte pocit že umíte rodit?

Ano, možná potřebuji podporu, ale rodím já sama
82
74%
Ne, potřebuji někoho aby porod vedl, bez podpory nevím jak by to dopadlo
20
18%
Nevím
9
8%

Celkem hlasů : 111

Příspěvekod Kafka » sobota 10. prosinec 2011, 16:06
Tak já rodím za rohlík, 3 porody bez problemu.

1. začal odtokem plodovky, tlačila jsem hodinu, nějak jsem furt nevědala jak na to. Z porodu jsem měla fajn pocit.

2. začal kontrakcema do porodnice jsem dorazila a porodila za 3/4 hodiny, nesedl nám personál, měla jsem pocit, že je to namluvené na pásce. I když nikdo nebyl vyloženě nepříjemný, nebyla jsem moc spokojená.

3. opět odtekla první voda. Ale tentokrát jsem přesně věděla co s tím tělem mám dělat až mě to překvapilo, poznala jsem kdy tlačit jakou zvolit polohu!

Rozdíl mi docvaknul po 3tím porodu, fakt mě překvapilo jak se dá krásně rodit! O péči na novorozeneckém a přístupu nemluvě! Až je mi líto, že to bylo naposledy. Zalitovala jsem jen co jsem dorodila! Kdyby náhodou došlo na 4té, tak bych si troufla na porod domácí :) .
Kafka
Klevetnice
Klevetnice

3075 příspěvků
17. říjen 2006
Praha-východ
Příspěvekod Ubikvita » sobota 10. prosinec 2011, 16:14
Hajinka píše:Myslím, že to umíme všechny, hm? Jen kdybychom si do toho nenechaly kecat a věřily více přírodě a instinktům a intuici....

myslis, ze to plati vzdy? nikdo mi do toho nekecal, bola som v klude, verila som si a tesila na prirodzeny porod...
Ubikvita
Howgh
Howgh

6009 příspěvků
07. duben 2010
Vysočina
Příspěvekod Marki » sobota 10. prosinec 2011, 16:33
Při prvním porodu to asi může říci málokdo. Ani já. Ale po svém třetím porodu to můžu říci najisto, protože jsem porodila sama bez jakékoliv asistence, ač neplánovaně, ale sama. Rozhodně mi pomohly předchozí zkušenosti a to, že moje tělo "rodí samo".
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Marki
Klevetnice
Klevetnice

3889 příspěvků
22. září 2006
Praha-západ
Příspěvekod Matap » sobota 10. prosinec 2011, 16:35
Ano umím rodit, umím si chytit rodící se dítě a umím se postarat o (svého zdravého) novorozence. Naučila jsem se poslouchat své tělo a instinkt. Ověřila jsem si, že mi to funguje, i když jsem si to někdy uvědomila až zpětně.
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Miladka » sobota 10. prosinec 2011, 16:36
Tak teda pro jistotu: Fakt se nudím, žádnou práci nepíšu, prostě mě to zajímá :-)

Jinak ta otázka je asi formulována blbě. Mám na mysli rozdíl mezi "narodilo se mi dítě" a "porodila jsem dítě". To druhé jsem byla schopná říct až po druhém porodu. Nebo jinak: Umíte vylézt na žebřík? Ano, jasně / Ano, pokud mi někdo dá návod a bude mě jistit, tak jo / Ne
Miladka
Kecka
Kecka

1517 příspěvků
23. leden 2007
Příspěvekod Plenka » sobota 10. prosinec 2011, 16:43
Miladka píše:"narodilo se mi dítě" a "porodila jsem dítě". To druhé jsem byla schopná říct až po druhém porodu.

no hele a já to vnímám naopak. já nic nedělala, dítě se mi narodilo samo, ono vědělo jak se má narodit, a moje tělo mu to jen umožnilo, ale já ho nerodila, věděla jsem že se dítě rodí, ani jsem netlačila, jen jsem se uvolnila když moje tělo to miminko vypouštělo...
Plenka
Diskutérka
Diskutérka

2674 příspěvků
18. červenec 2007
Praha / Řepy
Příspěvekod Biba » sobota 10. prosinec 2011, 16:47
Ssoniks píše:
Biba píše:Rodila jsem 2x úplně v pohodě. Zvládla bych porodit i sama, ale asi bych byla víc ve stresu.

u mě pravý opak já bych byla v nemocnici tak ve stresu,že bych zkončila akutní sekcí naopak doma bych byla naprosto v pohodě a taky vítám možnou přítomnost starších dětí při porodu :erik: za to chlap bude asi mít infarktový stav

Mám štěstí, že mi ani otravná PA porod nezastaví.
Zato mám děsné potíže s kojením a potřebuju mít na sebe a mimino absolutní klid.
Biba
Howgh
Howgh

5128 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Mamamila » sobota 10. prosinec 2011, 16:53
Já si myslim, že bych dovedla sama porodit, ale musel by mě někdo nechat. Rodím dlouho(34tt 78hod.2flašky oxidocinu, 5 tablet)a ne zrovna v termínu ktery si určí dr. Vzhledem k tomu, že mě hnali kupředu, aniž bych já chtěla aniž by dítě chtělo(u prvního mě nikam nehnali, a kdyby se kluk nedusil tak snad vyletí jak po masle sám) tak jsem dala Ne
Mamamila
ZLATÁ MAMAMILA

61246 příspěvků
23. září 2006
Modžany
Příspěvekod Miladka » sobota 10. prosinec 2011, 16:55
Plenko, to je pro mě asi další level :-)

I když beru to, že porod řídí dítě, poprvé jsem ho neposlouchala vůbec a podruhé už lépe, i když jsem to nazvala že poslouchám své tělo.

Spíš to beru tak, že "narodilo SE" je tak nějak po zásahu zvenčí, že ono to dítě nějak vylezlo ven a oni mi pomohli ho ven dostat (aniž by ho zrovna tahali za hlavičku). Jakože to byl nějaký proces mimo matku. Teď si právě myslím, že jsem tomu dítěti já ven pomohla, já jsem s ním spolupracovala aby se ven dostalo (ale až tak jsem ho nevnímala, to ještě mohlo být lepší). Proto říkám rodila jsem a porodila jsem a jsem na sebe hrdá.

Přemýšlím o tom v tom smyslu, kolik žen jde do porodnice s myšlenkou "oni to dítě ze mě nějak dostanou". Snažím se těhotným kamarádkám říkat že ony zvládnou porodit samy, jasně že budou potřebovat pomoc, ale ať jdou do porodnice s pocitem jdu porodit a zvládnu to.

A pak ještě máme kategorii "porodil mě porodník" :-(

Jo a Ubikvito, já bych to naopak brala, že rodit umíš, že právě tělo správně poznalo, že tuhle situaci nezvládne. Když se vrátím k žebříku, kdybych zjistila že se jedná o nějaký stometrový žebřík, taky na něj nepolezu, protože znám svoje limity. No přitažené za vlasy ale snad je to jasné :-)
Miladka
Kecka
Kecka

1517 příspěvků
23. leden 2007
Příspěvekod Klarkan » sobota 10. prosinec 2011, 17:05
Zajímavá otázka. První dítě bylo porozeno zdravotníky, rodila jsem od pátku, narodilo se v pondělí dopoledne. Vytahali ho spodem, ruku primáře Podolí jsem měla po loket v sobě, kdy miminem točil do správné polohy. Nevnímala jsem už nic, v sobě tolik chemie, že to ani není možný. Tlačila jsem na povel.
Díky tomu jsem věděla, že se to přežít dá a byla smířená, že rodit neumím.

Takže při druhém porodu jsem jaksi nepoznala, že rodím:) Rodilo si tělo a mě to došlo až po píchnutí plodové vody na sále, kdy to pak začalo kur...vsky bolet. Takže z toho mám pocit, že mě se to nějak netýkalo a dítě samo si prodralo cestu na svět. Při tlačení jsem byla totálně mimo, takže jsem byl ráda, že miminko někdo chytil. Takže druhý porod - rodilo si dítě.:)
Klarkan
Treperenda
Treperenda

1171 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Marki » sobota 10. prosinec 2011, 17:06
Plenka píše:
Miladka píše:"narodilo se mi dítě" a "porodila jsem dítě". To druhé jsem byla schopná říct až po druhém porodu.

no hele a já to vnímám naopak. já nic nedělala, dítě se mi narodilo samo, ono vědělo jak se má narodit, a moje tělo mu to jen umožnilo, ale já ho nerodila, věděla jsem že se dítě rodí, ani jsem netlačila, jen jsem se uvolnila když moje tělo to miminko vypouštělo...

Tohle by měli říkat na předporodních kurzech na uklidnění po informacích o nástřihu apod.
:)
Marki
Klevetnice
Klevetnice

3889 příspěvků
22. září 2006
Praha-západ
Příspěvekod Kobylkalucni » sobota 10. prosinec 2011, 17:09
Překvapilo mě, že i jako prvorodička jsem tak nějak celou dobu tušila, co by bylo v tu chvíli dělat a relativně mi to bylo i nemocnicí umožněno. Jediný okamžik, kdy jsem přestala své tělo poslouchat byla ta chvíle, kdy už bylo dost planého snášení kontrakcí a nesmělého přitlačování,PA usoudila, že jsem už dost otevřená a z polohy na všech čtyřech jsem byla přetočena do polohy na zádech v sedě a na rozkaz jsem tlačila. Tehdy jsem své tělo vůbec necítila, necítila jsem ani ty kontrakce, nic. Ten samotný závěr mi přišel takový násilný, předtím, podobně jako psala Plenka jsem nechávala věci jen tak plynout, nechala jsem tělo dělat si co uzná samo za vhodné a já mu v tom nechtěla bránit. Najednou jsem ze stavu maximálního uvolnění přešla do stavu maximálního vyburcování sil. Myslím, že i kvůli tomu jsem byla neskutečně potrhaná, pohnutá kostrč se mi dostávala do normálu dva měsíce, šití zlobilo skoro rok. Mylsím, že pokud bych malého nechala jen tak vyplout, bylo by to lepší. A vím, že kdyby mi do toho nikdo nekecal, tak že to bez problému zvládnu. Přesto mám na celý porod vesměs hezké vzpomínky, ta půlminutka na konci byl jen takový mráček na modrém nebi, za kterým nakonec zasvítilo hřejivé sluníčko :erik: Uáá, se tu utápím v sentimentu, normální taková nejsem, fakt :grr:
Kobylkalucni
Krafařka
Krafařka

750 příspěvků
30. říjen 2008
Příspěvekod Sally » sobota 10. prosinec 2011, 17:19
mám to asi jako Gehenna.... ráda rodím v porodnici a mám "za zadkem" někoho pro případ krize.
Ale mám jinou zkušenost, tady (Kalifornie) k porodu chodí s ženskou její gynekolog. Nikdo mě neprudil s dýcháním atd., nikdo mi nedělal nic, co bych nechtěla nebo na čem bychom se nedomluvili.

Jestli umím porodit, to nevím... první dítě se narodilo ve 33. týdnu, tam ten pocit selhání byl dost dlouho. Druhé dítě bylo vyvolávané, přenošené (čtyřkilové, s přerostlýma nehtama atd.) se šňůrou dvakrát kolem krku. Takže oba porody dramatičtější, než bych si představovala....
Sally
Howgh
Howgh

8054 příspěvků
22. září 2006