ADV TOP
ADV LEFT

Jizva po cisari poradite?

vše o chystání k porodu, o porodu a hned po porodu
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Majda » čtvrtek 29. prosinec 2011, 10:27
Ahoj holky, mela jsem pred 14dni CS a prvni tyden to bolelo krute, ted uz to bylo dobre, ale vcera to zase zacalo bolet, navic mi prijde, ze je to okolo te jizvy takove hodne tvrde, na me prave strane je tam takova vystoupla podlouhla 'boule'. Nezvedala jsem nic tezkeho...jen jsem se ohybala pro par veci a pak to zacalo bolet mi prijde....jen chci vedet, jestli plasim a je to normalni, nebo s tim mam neco delat....diky.
Majda
Howgh
Howgh

6396 příspěvků
22. září 2006
Za kanalem
Příspěvekod Felicity » čtvrtek 29. prosinec 2011, 10:39
ahoj Majdo, já jsem tohle po císaři měla taky. ale celkově se mi to teda brutálně blbě hojilo, ten výstupek co popisuješ může být keloid, já ho mám přes celou jizvu a akorát to teda blbě vypadá, ale nebolí. nedávno jsem se dočetla o tlakové masáži - vezmeš mastičku na jizvy (já měla Contractubex) nebo obyč sádlo, namažeš jizvu a vyvíjíš na ní tlak - máčkneš a za cca 20 vteřin pustíš. to by mělo pomoct. nebo jí prostě tak celkově masírovat. . já jí jenom mazala a zahojila se mi teda dost blbě. jo a okolí jizvy mám necitlivý nebo naopak bolestivý ještě teď po roce a půl :-?
Obrázek
Obrázek
Felicity
Krafařka
Krafařka

977 příspěvků
29. srpen 2010
ČB
Příspěvekod Jarkab1 » čtvrtek 29. prosinec 2011, 10:43
sekce mám za sebou dvě, po první se mi udělala taky boulička, ale jen malá - preventivně jsem se zeptala doktora, ten to jaksi pomáčkl ( uááá )
a pak už to bylo dobré

zeptej se, až půjdeš na kontrolu ;)
Jarkab1
Howgh
Howgh

11019 příspěvků
26. srpen 2007
Vysočina
Příspěvekod Hanuli » čtvrtek 29. prosinec 2011, 10:48
Ahoj,
já bych řekla takhle z toho popisu, že je to normální. Ale nejsem ty, takže nevím jak se cítíš subjektivně.

Mám za sebou 2 CS.

Nevím jak v UK, já měla samovstřebávací stehy, které se vstřebaly kolem 10 dne. Pak už bolest začala být menší. Zatvrdliny jsem taky měla.

Doporučovali mi jak se ty stehy vstřebají, že můžu začít jizvu mazat, mazala jsem jsem obyč. vazelínou, aby se to promazalo.

Taky jsou speciální masti na hojení jizev...

Ještě koukám, že tu mám doporučení z porodnice, tak ti to přepíšu...

Péče o jizvu
- jizvu od začátku sprchovat a mýt mýdlem (nedráždivým, neparfémovaným), i několikrát denně: při sušení nedřít drsným ručníkem, jen lehce poklepávat jemným ručníkem
- po zaschnutí jizvy a odhojení strupů začít každý den promazávat, je důležit, aby byl prostředek mastný a neparfémovaný
- mechanizcky jizvu ošetřovat, abychom:
1. podporovali hojení: tzv. tlakovou masáží - palcem nebo ukazovákem zatlačit, chvilku přidržet až kůže zbělá, poté pustit. Postupovat tak v celém okolí i v průběhu jizvy.
2. zabránili srůstům mezi jednotlivými vrstvami jizvy
- protahování do "esíčka" - uchopit jizvu mezi palce a ukazováky a pohybovat palcem jedné ruky směrem nahoru, zároveň ukazovákem směrem dolu
- a do "úsměvu" - uchopit opět jizvu mezi palce a ukazováky, palcema pohybovat směrem k sobě a nahoru, ukazováky se pohybují smerem od sebe a dolu

Aby výsledné pooperační jizvy byly co nejméně patrné, je třeba tzv. tlakové masáže provádět přibližně po 3 dnech po odstranění stehů. Výše popsaným způsobem je ideální pečovat o čerstvé jizvy 2 týdny - 3 měsíce.

Jinak je tam ještě o cvičení. Od 6 dne po porodu se doporučuje polohování na břicho kvůli zavinování dělohy a hned po porodu dýchání do břicha. No a pak takový to cvičení zvědání pánevního dna jakoby do stříšky, to se může taky hned. Taky na dělohu.

Musím říct, že po prvním CS jsem to dodržovala fakt pečlivě a jizvu jsem měla "moc hezkou". Teď po druhým jsem to trochu flákala a taky vypadá hůř, i když taky žádná hrůza.

Taky je velmi důležité s tou jizvou vstávat přes bok, aby se nenamáhalo břicho.

Držím pěstí ať jde rekonvalescence dobře!
Hanuli
Klevetnice
Klevetnice

3725 příspěvků
21. listopad 2007
Praha
Příspěvekod Frndulka » čtvrtek 29. prosinec 2011, 10:54
Ahoj,

jsem po dvou cisarich, jizvu mam krasnou, temer neviditdlnou. Dr mi pred propustenim z nemocnice ukazala jak jizvu masirovat. Taky jsem tam zpocatku mela male boulicky. Promastovat necim mastnym, ja mazala mesickovou masti a na jizvu jakoby tlacila mirnym tlakem ven, aby se to rozmasirovalo. Zrejme to zabralo, protoze u druheho cisare si dr pochvaloval, ze tam nejsou zadne srusty.
14 dni je kratka doba, bud trpeliva, promazavej a masiruj a jizva bude pekna ;).
M.
Frndulka
Drbna
Drbna

4562 příspěvků
20. září 2006
Prágl
Příspěvekod Majda » čtvrtek 29. prosinec 2011, 11:16
tak vazelinu mam a mozna i nejake serum na jizvy protoze si maly loni rozsek celo tak zahrabu kde je ta masticka...nejak moc nechapu ten popis toho cviceni, ale asi budu muset neco zkusit :) Dekuju za rady. Rikala jsem si, ze horecku nemam, zanicene to nevypada...pritel naridil klid na luzku tak si ho dopravam :)

k peci o jizvu mi nikdo nic nerek! :grr: ale ani se tu nedivim....akorat mi prijde, ze na me neco leze a kycham (to je fakt zuzo s tim brichem) a lechta me v krku na kasel :-Z
Majda
Howgh
Howgh

6396 příspěvků
22. září 2006
Za kanalem
Příspěvekod Hanuli » čtvrtek 29. prosinec 2011, 11:28
Majdo, tak nemoc je v tomhle případě hnus :-( No zkus při kýchání a kašlání se stočit co nejvíc do klubíčka. Jako nepomůže to stoprocentně, ale je to trochu lepší.

Ještě k tomu mazání, masírování a cvičení. Klidně několikrát denně. Já se snažila ráno, poo a večer. Jako fakt to má svůj efekt.

Přítel je velmi rozumný, že tě nechá odpočívat!
Hanuli
Klevetnice
Klevetnice

3725 příspěvků
21. listopad 2007
Praha
Příspěvekod Embe » čtvrtek 29. prosinec 2011, 14:35
Mačkej, masíruj, mačkej! Po první sekci jsem měla jizvu ošklivou, tlustou, rudou (protože jsem na ní nesáhla), po druhé jsem několik týdnů mačkala místa, která vypadla ošklivě (kraje) a jsou teď krásné, místa, která jsem flákala, protože mi připadala ok (prostředek) je ošklivější.
Embe
Pískle

87 příspěvků
03. březen 2010
Praha
Příspěvekod Majda » čtvrtek 29. prosinec 2011, 14:40
holky tak nevim, byla tu health visitor (cosi jako detska sestra) na kontrolu a pry to je tekutina za tou ranou a bud se to vstreba a nebo mi to zacne tyct skrz jizvu...kdyby to teklo, zcervenalo ci neco podobneho tak mam naklusat k doktoru jinak to mam nechat na pokoji a masirovani mi nedoporucila :-? tak ja nevim :(
Majda
Howgh
Howgh

6396 příspěvků
22. září 2006
Za kanalem
Příspěvekod Slune » čtvrtek 29. prosinec 2011, 15:13
Majdo, :-? hm, tak to nevim.

Ale jestli je to bolestivý, tak bych s masírování určitě počkala. Jestli je to, jak říká zdr.sestra, tak to snad nebude trvat sto let, než se s tím tělo popere. Uvidíš, co se z toho vyklube.
Ten "tlustej tvrdej mozol" okolo jizvy jsem měla taky a určitě na to to masírování je dobrý, ale každopádně až ve chvíli, kdy jizva bude klidná.
Já masírovala po CS obyč. indulonou, synovy jsem teď masírovala neslaným sádlem. Naší mami po slepáku radili jizvu proštípávat, tvrdý lem zmizel krásně.Já jsem spíš jen mazala než mačkala a taky vše v pohodě.

No, ale třeba tady holky poradí víc, jestli měl někdo zkušenosti s tekutinou za ránou... Držím palce, ať se to rychle zahojí a nemáš komplikace!
Slune
Kecka
Kecka

1922 příspěvků
21. září 2006
kousek od Plzně
Příspěvekod Pixar » čtvrtek 29. prosinec 2011, 15:23
Tak ja behem sestinedeli jen omyvala cistou vodou (sama), dezinfikovala a vetrala - s tim mi pomahal manzel, teda delal to jen on :D . Vetras to dost, nekolikrat za den ? Me, kdyz jsem to poradne nekolikrat denne neudelala, tak se mi tez zdalo, ze mam jizvu trochu na jednom miste zdurelou a mokvavou - ne moc, jen trosku, ale po peclivem omyti nekolikrat denne a vetrani tak co hodku dve na 5-10 minut se to spravilo a jizvu mam krasnou hladkou a svetlou, jsem rok po sekci.

Mazala jsem a pritom trochu masirovala az po mesici a pul mesickovou masti. Ja bych do toho tak brzo nehrabala a visitorku bych poslechla.

Drzim paclce, at se Ti to brzy dobre vstreba a mas peknou jizvu ;)
Pixar
Diskutérka
Diskutérka

2977 příspěvků
01. leden 2008
Příspěvekod Pixar » čtvrtek 29. prosinec 2011, 15:34
Pri kasli mi pomahalo si chytit cele bricho zespodu, nebolelo me to pak :D Super, lez a poradne vetrej - jestli nemas ploche bricho, tak si tu pneumaticku nadzvedni nebo naroluj k sobe, aby se jizva fakt vetrala.
Pixar
Diskutérka
Diskutérka

2977 příspěvků
01. leden 2008
Příspěvekod Atama » čtvrtek 29. prosinec 2011, 17:35
Majdi-jestli tam máš tekutinu, tak bych asi nemasírovala..
Ta bolest bude ještě nějaký týden-třeba jen ráno, nebo při nějakém blbém pohybu, ale bude to ustupovat..
Mimochodem-jak ted srovnáváš normální porod s CS, co bylo pro Tebe
"příjemnější"? (nemám a asi nebudu mít možnost porovnat.... ;) )
At jsi brzo v pořádku!!
Atama
Diskutérka
Diskutérka

2558 příspěvků
02. březen 2007
Příspěvekod Ondrejka » čtvrtek 29. prosinec 2011, 17:50
Majdo, můžeš mít sklon ke vzniku keloidních jizev. Jak s ti to úplně zahojí, zajdi s tím za doktorem a on ti předepíše ultrazvukový změkčování a nějaký masáže nebo něco takovýho. Každopádně to hodně promazávej a masíruj, jemným tlakem ak rouživými pohyby. Já jsem používala měsíčkovou mast.
Ondrejka
Moderátor: kojení, bydlení, Rozumíme si
Moderátor: kojení, bydlení, Rozumíme si

4400 příspěvků
21. září 2006
ČR
Příspěvekod Charmy » pátek 30. prosinec 2011, 10:09
Mám po dvou SC a po prvním doporučovali mazat měsíčkovou mastí, u druhého naopak řekli, že nedělat nic. Nedělala jsem nic, jen jedla Wobenzym, rozhodně jsem nikdy nemasírovala, ani nebyl čas... Na břiše mám jemnou bílou čárku, laik by nic nepoznal.
Charmy
Treperenda
Treperenda

1377 příspěvků
10. únor 2011
Mezi horama