ADV TOP
ADV LEFT

Test - Zvládly(i) byste poskytnout pomoc u porodu?

vše o chystání k porodu, o porodu a hned po porodu
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Matap » úterý 07. únor 2012, 14:15
Ahoj,

narazila jsem na zajímavý test http://zena.centrum.cz/deti/grafika/201 ... position-6

Na některé věci jsem neznala odpověď. Za jak dlouho přesně přestřihnout pupečník mi přišlo mimo, není kam spěchat. Ramínka jsem netušila, když dítě umí rotovat samo, a taky do čištění dutiny bych se zbytečně nehrnula.

Jak jste na tom vy? Co by vám přišlo u porodu důležité?

Mata

kód osika.. to jako abychom se u té pomoci netřásly(i) strachy nebo novorozenec zimou? ;-)
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Brumlala » úterý 07. únor 2012, 14:23
No, test jsem si udělala, jednu otázku špatně. Ale spíš tak, že mi otázky napovídaly a prostě jsem vybírala zdravým rozumem.
Prakticky nevím, nevím.....
B 15.3.2007-3.690g,51cm, K 21.6.2009-3950g,52cm, R 31.8.2012-4270g,53cm
Obrázek
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Brumlala
Krafařka
Krafařka

837 příspěvků
31. srpen 2010
Příspěvekod Rezekvitek » úterý 07. únor 2012, 14:25
test zajímavý :-)
ramínka jsem si prostě představila ( když je venku horní a já chci ven spodní tak páku zatlačím nahoru :-) ), pupečník mě zmátl - já myslela že může novorozenec hned mámě na břicho, ne? přece jí ho nenechám ležet 10min mezi nohama :?
No v reálu by to byl asi rachot :-)
Rezekvitek
Klevetnice
Klevetnice

3572 příspěvků
25. duben 2010
Příspěvekod Gedžitka » úterý 07. únor 2012, 14:26
Zarazila mě protišoková poloha a pak taky to, že dítě do přestřižení pupečníku musí být v úrovni rodidel... Sice jsem z těch ostatních odpovědí odvodila, že tohle bude správně, ale nenapadlo by mě to.
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Kacous » úterý 07. únor 2012, 14:27
Mám 6 z 10 ;) Jinak to mám jako Matap, na přestřihnutí je času dost, pusinku bych nechala tak, jak vysoko má být dítě taky nevím. A ještě to s tím masírováním břicha se mi taky nezdá...
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Matap » úterý 07. únor 2012, 14:32
Rezekvítku, když dáš dítě hned matce na břicho, tak pupečník zpravidla v pohodě dosáhne.

Dítě by nemělo jít níž než placenta před dotepáním kvůli zpětnému toku krve (spojené nádoby), ale na to všechno se nemusí myslet, když dáte to dítě matce do ruky ;-)
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Amazonka01 » úterý 07. únor 2012, 14:39
10 ;)

Ale především proto, že jsem už diskutovala s lékaři, jak se to "má" dělat, ledacos bych instinktivně udělala jinak, a ledacos není potřeba udělat vůbec :)
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Amazonka01 » úterý 07. únor 2012, 14:40
Kacous píše:A ještě to s tím masírováním břicha se mi taky nezdá...

Pomáhá při zavinutí dělohy a zmírňuje tím krvácení. Je škoda, že PA už tohle neumí, ale vzhledem k metylu/oxytocinu preventivně, už to ani umět nemusejí :-?
Amazonka01

18926 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Maggiemae » úterý 07. únor 2012, 14:42
Gee, to jsou kydy :? :-Z :-Z :-Z

Víte proč úroveň rodidel? protože měl nekdo někdy pocit,že by snad v jiné pozici mohla téct krv z dítěte do placenty. Dtto ukládání dítete na bok je nesmysl, dítě pochopitelně položíme na matku, čili něco mezi bokem a břichem.

Prosím vás, kdybyste se k tomu někdo přichomýtl, tak

1. s hlavičkou nic nedělejte, jen dohlédněte na to, aby bylo pod dítětem měkko, případně tam nastavte ruce v osušce/svetru
2. obaly slupnout je ok, zkontrolovat pusu a nos
3. zvedání hlavy nahoru dolů je blbost, protože to závisí na poloze matky, že, pokud rodí v kleku nebo ve stoje, tak mu hlavu akorát zalomíte
4. placenta ok
5. krvácení bych neřešila pokud by nebylo masivní, nechte matku pohodlne ležet a hlavně jí dejte dítě
6. manipulace s děckem v textili je rozumná, ale na mámu ho dejte kůže na kůži, mázek řešit netřeba
7. kouknutí do pusy je ok (mohl by tam být kus obalu, mekonium), ale ukládání na bok je volovina, pěkně na mámu
8. na pupeční šnůru se vyserte :grr: No tak dobře, prostě ji nechte na pokoji
9. polohování je jednoduché, dítě je prostě u matky v náručí
10. resuscitace je OK
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Maggiemae » úterý 07. únor 2012, 14:44
Matap, ty spojené nádoby jsou pitomost, vždyť je tam tlak srdce, které krev posílá a nasává, navíc dítě na úrovni rodidel nemusí znamenat na úrovni placenty, co když matka stojí? ;)

Prostě ta pravdla evidentně počítají výhradně s matkou na zádech a s odděleným miminem :-Z
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Matap » úterý 07. únor 2012, 14:49
Mag, no vidíš, to mě nikdy nenapadlo.. já jsem myslela, že tou polohou se dá předejít větší nebo menší dávce krve z pupečníku jednak kvůli železu a jednak kvůli hyperviskozitě krve novorozence...
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Bludicka » úterý 07. únor 2012, 14:50
Chybí mi tam ze všeho nejvíc udržení mimina za každou cenu v teple, zabalení do ručníku je nedostatečné, chybí mi tam vyhřívání lidským teplem na těle matky nebo jiného člověka. Zvlášť když je tam pak ještě to uložení mimina po vyčištění ústní dutiny na bok, to pokud v místě porodu nebude 37°C fakt smrdí podchlazením :roll:
Bludicka
Drbna
Drbna

4241 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Amazonka01 » úterý 07. únor 2012, 14:52
Maggiemae píše:Matap, ty spojené nádoby jsou pitomost, vždyť je tam tlak srdce, které krev posílá a nasává, navíc dítě na úrovni rodidel nemusí znamenat na úrovni placenty, co když matka stojí? ;)

Prostě ta pravdla evidentně počítají výhradně s matkou na zádech a s odděleným miminem :-Z

No jasně, a ono se snad dá rodit jinak? ;)
Mmch, představ si, že se teda nachomýtneš k porodu, a paní navrhneš klek, by na tebe ještě stihla zavolat poliše :D

Ne vážně, lidi už jsou tak zblblí, že 99% rodiček jde do lehu automaticky.
Amazonka01

18926 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Sendy » úterý 07. únor 2012, 15:22
Proč přidržovat hlavičku dítěte, když je objeví... proč masírovat břicho, když třeba není nutné atd... proč přestříhnout pupečník po 10 min?
Sendy
Howgh
Howgh

6034 příspěvků
21. říjen 2006