ADV TOP
ADV LEFT

3. třída-vyjmenovaná slova naruby a můj výkřik :-)

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Stardust » neděle 10. prosinec 2017, 08:26
Prosím vás, vy co máte třeťáčky a učíte se ČJ podle Bičanové... Proč, když se děti učí vyjmenovaná slova, se zároveň učí skupinu slov, kde se po daném písmenu píše měkké "i? (u nás to mají umět nazpaměť). Případně prosím, pokud je tu nějaká češtinářka prvního stupně a nějak mi to smysluplně vysvětlí, budu jí vděčná.
Stardust
Klábosilka
Klábosilka

338 příspěvků
02. březen 2010
Brno
Příspěvekod Žofi » neděle 10. prosinec 2017, 10:46
Neznám češtinu podle Bičanové.
Vyjmenovaná slova ve 3. třídě se obecně učí s důrazem na to, aby žáci dokázali poznat tvary vyjmenovaných slov a základní, nejpoužívanější slova příbuzná. A zároveň se učí rozlišovat od slov, která vyjmenovaná a příbuzná nejsou a píše se v nich jasně měkké i.
Metodiky a učebnice to pojímají hodně různě, včetně toho, že některé z nich zavádí už ve třetí třídě fakt špeky a marginality, a pak to 4. a 5. třída procvičují, některé učebnice volí postupnější cestu.
Může být, že seznam slov s i, které se má Tvé dítě naučit nazpaměť, představuje výčet slov, které by si dítě mohlo s vyjmenovanými či příbuznými plést? Pak by jejich memorování - zvlášť v momentě, kdy s vyjmenovanými slovy začínají, dávalo celkem smysl.
Ale možná je to blbost a naruby. Nedokáži obhajovat něco, co neznám.
Jen mne zkušenost učí, že různé postupy jsou vhodné pro různé děti, a mám-li já doma děti, kterým to myslí, ještě neznamená, že to tak mají všichni. A pro ty, kterým to tolik nemyslí, je potřeba hledat jiné cesty, které mohou spočívat např. v tom, že se zpočátku víc memoruje než vyvozuje. Třeba.
Žofi
Žvatlalka
Žvatlalka

246 příspěvků
16. únor 2012
Příspěvekod Elsa » neděle 10. prosinec 2017, 13:15
U nás ve 4. třídě v pracovním sešitě slova špatně napsaná, děti mají opravit. Dost mě to děsí, uloží si špatný tvar. Tuhle přišla dcera s tím, že jim učitelka napsala na tabuli JSE a škrtla, že je to špatně, od té doby se jí to plete.
Ta slova s měkkým i jsou sice trochu něco jiného, ale mají toho pak asi fakt moc na zapamatování a podle mě těžko odliší, na kterém seznamu dané slovo bylo..
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2845 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Stardust » neděle 10. prosinec 2017, 13:31
Žofi, jo dává smysl, že je to pro ty, co jim to tolik nemyslí.. nejsou tam podobná slova, spíše častěji se vyskytující: babička, bič, bída, bílek, bílý, bitva, dobíhat, hbitý, krabice, nabídka, nabíječka, nabírat, obíhat, pobídka, rybíz, sbírat, sbírka, vybírat..
Jen se trochu obávám, jak píše Elsa, že ti méně chápaví to stejně můžou domotat a nebudou vědět, v které jsou skupině
Elso, ten tvůj případ je snad ještě horší ;-)
Stardust
Klábosilka
Klábosilka

338 příspěvků
02. březen 2010
Brno
Příspěvekod Žofi » neděle 10. prosinec 2017, 20:59
Jo, tak to je hustý! Výčet slov s měkkým i v učebnici mi přijde ještě ok (pro slabší, pro další práci se slovy), ale jejich memorování už já osobně pochopit nedovedu, když čtu ten výběr.
Radu nemám!
Začínající učitelka?

Opravy špatně napsaných slov jsou v pedagogických kruzích celkem hodně diskutované téma, je tam to nebezpečí, že si dítě zapamatuje špatně napsaný tvar, ale poskytuje to zas jiné možnosti (ve cvičení typu oprav chyby - komplexní práci s textem, seznámení s reálným "dospěláckým" světem, práci s chybou, ve vysvětlení - možnost pochopitelné zkratky, jasnost a názornost). Někde. Neobhajuji nutně, ale také používám, tam, kde vnímám přínos vyšší než případné riziko.

Případ se JSE bych vnímala jako signál, že dítě nemělo ještě zcela upevněné psaní SE, a proto se mu to teď plete. 100% zažité se jedním uvedením chyby (i písemným) dlouhodobě nezpochybní. Ale chápu, že je to těžké.
Žofi
Žvatlalka
Žvatlalka

246 příspěvků
16. únor 2012
Příspěvekod Elsa » neděle 10. prosinec 2017, 23:16
Případ se JSE bych vnímala jako signál, že dítě nemělo ještě zcela upevněné psaní SE, a proto se mu to teď plete. 100% zažité se jedním uvedením chyby (i písemným) dlouhodobě nezpochybní. Ale chápu, že je to těžké.

Tak o tom žádná, samozřejmě, na druhou stranu - možná právě když nemá ještě upevněné, neměl by se prezentovat ten nesprávný vzor? Bych teda myslela. Ale já jsem odjakživa hnidopich ;-)
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2845 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Linka » pátek 15. prosinec 2017, 18:51
Dlouhá léta jsem uplatňovala seznam - vidět viset viklat - u vyjmenovaných slov po v. Velmi často se chybuje. Řada po B mi přijde logická jako upozornění. Opraavdu jsou to slova, po nichž se nejčastěji chybuje a vůbec, řada vyjmenovaných slov mi přijde po předponách vy- vý- ta nejtěžší.
Linka
Howgh
Howgh

7072 příspěvků
21. září 2006
MB
Příspěvekod Noemmi » pátek 15. prosinec 2017, 20:54
My jsme se takhle museli učit řadu slov po V, kde se psalo měkké i. Dodnes kvůli tomu hcybuji. Teď už méně, ale od druhé třídy (bylo to v druhé třídě, měli jsme strašnou píuč, tak si to pamatuju) se to se mnou vleklo až k maturitě :-Z :-Z :-Z
Noemmi
Drbna
Drbna

4597 příspěvků
03. květen 2007
Horská oblast Litoměřicka
Příspěvekod Gehenna » sobota 16. prosinec 2017, 00:26
Je to matoucí.
Přesně bych dovedla říct, které moje dítě by to přešlo ignorací, protože neumí ani vyjmenovaná slova (a píše i/y dobře, protože to má načtené), které by z toho bylo úplně zmatené, a které by se to naučilo spolu s vyjmenovanýma a doživotně by to umělo blbě...
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.