ADV TOP
ADV LEFT

Velikonoce - chodí Vaše dcery na koledu s pomlázkou?

Co podniknout s prcky, když je doma nuda?
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Bobek » úterý 18. březen 2008, 22:25
Ahoj všechny,
potřebuji poradit a trochu rozřešit manželskou při. Máme holčičku (teprve 3 roky) a nemůžeme se s manžou shodnout, zda také děvčata chodí o Velikonočním pondělí s pomlázkou.

Můžete mi napsat, jestli Vaše dcery zůstávají doma a čekají na koledníky, nebo vyráží samy na koledu? Nemusím Vám psát o tom, jak na to celé příbuzenstvo čeká. ;) Nevím, jak to všechno skloubit. Mmch., za kým ti koledníci vlastně jdou, za mladou dívčinou nebo hospodyní :oops: ?

Díky moc, za každý názor budu vděčná.
Bobek
Klábosilka
Klábosilka

518 příspěvků
18. březen 2007
Příspěvekod Anastazie » úterý 18. březen 2008, 22:45
Já myslím, že koledníci chodí za každou dívkou (i za tou tříletou ;) ). Po příbuzných určitě s pomlázkou jít taky může.
U nás na chalupě, když jsme byli malí, tak vždycky chodil zástup dětí z celé vesnice (od malinkých po 10-15.. leté) holčičky i kluci po celé vesnici koledovat, každý něco dostal...
Ale z Prahy zkušenost nemám, my to v rodině moc neuznáváme...
Anastazie
Krafařka
Krafařka

752 příspěvků
05. říjen 2006
Praha
Příspěvekod Nanka » středa 19. březen 2008, 05:41
Já si nepamatuju, že bych kdy šla, ale sestřenice jako malá, myslím, se svými bratry chodila. Taky na chalupě po vsi. Ve městě bych nechodila, nebo jen po těch známých. Ti u nás chodí až do kuchyně, vyšlehají všechny ženské co najdou, výslužku dává hospodyně. Ty neznámé ze vsi vítá jen jedna na zápraží. Obvykle. Nanka
Nanka
Krafařka
Krafařka

836 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Olivera » středa 19. březen 2008, 06:42
To záleží jak se to dobržuje v tom konkrétním kraji. Asi před čtrnácti dny bylo v TV jak kdesi chodí holky ten den na pomlázku a pak na Velikonoce chodí kluci. Jinde to holky klukům vrátí políváním vodou druhý den po koledování. Jinak si myslím , že nejčastější je, že všechny ženy i mimina, jsou doma a čekají až příjdou muži, je vymrskat, aby byly celý přístí rok zdravé a neuschly.
Olivera
Pískle

94 příspěvků
03. březen 2008
Příspěvekod Nikina » středa 19. březen 2008, 06:51
U nás ne, nemáme dceru :D (zatím...), ale až bude, asi je pošlu oba, ať to holce není líto, že musí jen sedět doma a nechat si našupat. Ostatně jsem ráda, že se u nás ve městě Velikonoce tímhle blbým způsobem neslaví :grr: fakt z toho mám z dětství traumata, snad se tomu vyrovnává pocit "degradace" na gyndě při prohlídce :D

Ale syn 2,5 má o rok mladší kamarádku, mají se hrózně rádi, tak na sebe půjdou navzájem s pomlázkama a vajíčkama a toť veškeré velikonoční akce...
NiKi
Nikina
Kecka
Kecka

1619 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Klár@ » středa 19. březen 2008, 07:02
Ahoj!
Můj táta pochází z HK a mamka od Plzně a nikdy jsme doma žádnou holčičí koledu nedrželi-ani jsme netušili , že něco takového je. Manžel pochází od Kostelce nad Orlicí a tam děvčata všech věkových kategorií 14dní před oficiální koledou chodí.Dcera 4roky letos byla taky a nadšení nebralo konce :) Hned, jak začla mluvit, hlásila, že chce taky koledovat, tak si myslím, že asi všichni normální lidé pochopí, že to tak malému dítku udělá radost a nebudou řešit, jestli kluk nebo holka :)
Klár@
Pískle

83 příspěvků
03. únor 2008
Hradec Králové
Příspěvekod Gandelion » středa 19. březen 2008, 07:22
Ahoj,
my se ségrou jako malé koledovat chodily, ale dneska bych asi holku neposlala, přijde mi to divný :oops:
ALE letos je přestupnej rok a to prý mají chodit koledovat právě holky a to s vařečkou :D
Gandelion
Howgh
Howgh

5231 příspěvků
31. říjen 2006
Švábovice :-D
Příspěvekod Nicol » středa 19. březen 2008, 07:42
U nas holky chodi, Stella (2 roky) pujde s tatinkem urcite, zustavam doma jen ja. Dopoledne po sousedech a kamosich, odpolko po babickach...
Holky tu muzou chodit tak do tech sesti let, pak uz zustavaji doma:-))

N.
Nicol
Kecka
Kecka

1923 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Haha » středa 19. březen 2008, 07:51
Já nevím, nenapadlo mě nikdy, že by šla holka... Ani na vsi, kam jsme jako malí jezdili k babičce, jsem se s tím nesetkala. A tam se zvyky držely hodně. Chodili opravdu pouze kluci.
Ale co byste pro radost malé neudělaly, že? :D
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Haha
Diskutérka
Diskutérka

2177 příspěvků
24. září 2006
Havířov
Příspěvekod Binky » středa 19. březen 2008, 08:01
Ahoh
Jako malá jsem chodila a Elinka chodí hodovat taky.

Binky
Binky
Kecka
Kecka

1743 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Gábinka » středa 19. březen 2008, 08:04
U nás choděj i holky, ale tu naší do toho nezapojuju - krom toho, že Velikonoce nedržíme, tak podle mě chodit maj kluci...zrovna nás čeká vysvětlování tchánovcům, kteří za našimi zády slíbili holce, že půjde, že to tak nebude, že jsme dosud nechodili a chodit nebudem.
Obrázek
BáraObrázek
AnetkaObrázek
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16437 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Luccie » středa 19. březen 2008, 08:10
Ahoj!
U nás holky teda nechoděj, ani jsem neviděla, že by někde chodily. Je to tradice v tom, že kluci mají šupat, aby dívka přes rok neuschla či co :D

Ovšem zase jsem někde slyšela, že na přestupnej rok (což je teď) choděj holky. Ale u nás se to nedrží. Maximálně holky polejvaj kluky studenou vodou nebo na ně stříkají voňavky...
Luccie
Drbna
Drbna

4451 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Mirousek » středa 19. březen 2008, 08:16
Ahoj,

u nás holky teda taky nechodí, je to čistě "pánská" záležitost. Ale říká se, že kdo přijde po 12.-té hodině, může být politý vodou.

Miroušek
Mirousek
Krafařka
Krafařka

807 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Luca235 » středa 19. březen 2008, 08:45
Ahoj
U nás takto malé holky chodily se stejně starými kluky. To ale bylo u babičky na malé vesničce. Jinak ve městě ne. Možná s tátou, když šel na návštěvu. Jestli tento rok manža půjde, tak půjde s ním i ta starší, to je ale schválně, aby se tolik neopil. :D
Obrázek Obrázek
Obrázek
Luca235
Diskutérka
Diskutérka

2869 příspěvků
30. září 2006
Teplice
Příspěvekod Petulda » středa 19. březen 2008, 08:55
Nikina píše:Ostatně jsem ráda, že se u nás ve městě Velikonoce tímhle blbým způsobem neslaví :grr: fakt z toho mám z dětství traumata, snad se tomu vyrovnává pocit "degradace" na gyndě při prohlídce :D
NiKi

Niki - tak přesně takovýhle pocity mám z velikonoc já :grr: . U nás ve městě se to naštěstí moc nedrží, ale na Velikonoce jsme většinou u tchánů na menším městě, kde se ještě chodí dost :roll: .

Jinak k dotazu - já si pamatuju, že jako malá jsem někdy chodila taky s taťkou po známých. Klidně bych holčičku pustila, pokud se těší.
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy