ADV TOP
ADV LEFT

"Duhovaný"papír, desky-jak vyrobit??

Co podniknout s prcky, když je doma nuda?
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Salsa » sobota 02. květen 2009, 12:15
Zdravím-tady se najde rada na všechno :D
Mám dotaz-nevíte někdo, jak se po domácku vyrábí takový ten duhově zbarvený papír-byly z něj dřív třeba desky sešitů, knih....takové jako do sebe zapité barvy-mama mi říkávala, že jako malé děcka to dělaly nějak ze škrobu obarveného barvočkami-potom se nělak ?? hřebínkem ?? přez to přejelo a dělaly se vzory ???
Když to uschlo-bylo to lesklé a voděodolné.
Moc se mi ty papíry líbí-chtěla jsem doma vyrobit a olepit tím holkám desky na výkresy.

Prosím prosím-navíte jak na to???
Předem děkuju za pomoc.
Salsa
Krafařka
Krafařka

835 příspěvků
09. únor 2009
Příspěvekod Ro » sobota 02. květen 2009, 12:34
technika takových desek využívala malířskou techniku kvaše - takže škrob byl používám jako krycí médium (místo zinkové běloby), ale to zapíjení a následně lesklý povrch dělala arabská guma, kterou jsme tenkrát ve škole hojně používali ku lepení (dodnes se dá v papírnictví sehnat - oranž. tekutina v plastové nádobce obdobné těm s bílým disperzním lepidlem - název je tuším Kancelářské lepidlo :D )

Papír jsme natírali vodou, v níž byl rozmíchán škrob, ještě za mokra se na celou plochu nanášelo toto lepidlo a pak jsme do toho (a teď nevím jistě, zda temperami nebo vodovkami, možná asi obojím) dělali impresionistické ťupky štětcem, které se začaly hned po krajíčkách rozpíjet, čím víc byl promočený papír, tím víc jednotlivé ťupance do sebe zapíjely, až třeba i splynuly a už netvořily prskance, takže ta vlhkost a síla jednotlivých nátěrů chce vychytat.

Máš pravdu, ty papíry šly udělat nádherný, asi to taky s holkou vyzkoušíme.
Tuším, že s vodovkou byly papíry pak hladké, s temperou šlo povrch zachovat plastický, viditelné stopy plochého tvrdšího štětce. Nepamatuji se, že bychom něčím ryli, možná jen párátkem napomáhali zapíjení barev v některých místech.
Ro
Drbna
Drbna

4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Ekaterina » sobota 02. květen 2009, 12:48
Zrovna jsem nad tím nedávno přemýšlela, ale bohužel nic nevymyslela. Pamatuji se, že jsme přesně to, copopisuješ, dělali kdysi na ZŠ - potřít čtvrtku rozdělaným škrobem (ale právě nevím jak), štětcem do toho zapustit barvy a hřebenem z těch skvrn udělat vzor. Bylo to moc hezké.
Druhá technika pak je tou klovatinou jak popisují už holky výše.
Ekaterina
Krafařka
Krafařka

842 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Salsa » sobota 02. květen 2009, 13:30
Děkuji všem za odpovědi-ještě pro upřesnění-ten škrob se jen tak rozmíchá ve vodě, nebo se to musí povařit??
Salsa
Krafařka
Krafařka

835 příspěvků
09. únor 2009
Příspěvekod Ro » sobota 02. květen 2009, 13:32
Mysulka píše:Děkuji všem za odpovědi-ještě pro upřesnění-ten škrob se jen tak rozmíchá ve vodě, nebo se to musí povařit??

No za nás neexistoval tekutý nebo ve studené vodě rozpustný škrob, takže se vařil, byl to takový řiďounký mléčně bílý puding
Ro
Drbna
Drbna

4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Peggy » sobota 02. květen 2009, 20:51
Tady jsem něco našla, ale ty první dva odkazy používají ty speciální mramorovací barvy.
http://www.ceskykutil.cz/navody-a-inspi ... ramorovani,
http://www.brydova.cz/,
http://www.napadyoddanky.estranky.cz/cl ... ramorovani
Markéta
Obrázek

Obrázek
Peggy
Klevetnice
Klevetnice

3847 příspěvků
13. únor 2008
Praha
Příspěvekod Melibea » neděle 03. květen 2009, 08:14
Já nedávno dělala škrobovou barvu:
trochu kukuřičného škrobu (Gustin) rozmíchat ve studené vodě, jen tolik, aby se rozpustil, potom pomalu přilévat horkou vodu, jakmile začne houstnout, přestat, nechat vychladnout, odležet, lze přidat také barvu (dávám potravinářskou, kdyby děti chtěly ochutnávat)
Moc pěkně jsme si s tím vyhrály, ale papír (běžný kancelářský) se po uschnutí bohužel zkroutil :grr: Ovšem nesušili jsme zavěšené. To by asi pak steklo a porušilo vzory, což bylo u naší jednobarevné verze nežádoucí. :roll:
"Vařenou" škrobovou barvu jsem jednou zkoušela a nic moc...
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy
Příspěvekod Peggy » neděle 03. květen 2009, 08:23
Podle mně je lepší lepidlo na tapety a olejový barvy, to by mohlo fungovat líp, ty mramorovací barvy jsou nejlepší, ale jedna stojí 70,-, což trochu leze do peněz.
Markéta
Peggy
Klevetnice
Klevetnice

3847 příspěvků
13. únor 2008
Praha