ADV TOP
ADV LEFT

Hry na výletech

Co podniknout s prcky, když je doma nuda?
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Lila » sobota 23. červen 2007, 21:02
Ahojte holky,

děti nám nějak odrůstají a když s nimi jezdíme na výlety, nebaví je jen tak pochodovat. Tak jsem si říkala, že by to chtělo nějaké zpestření na cestu, tak mě zajímalo, jaké hry znáte, hrajete s dětmi vy? Jaké hry slaví u vás úspěch?

Myslím hry pro děti 3-7 leté, venku i ve vlaku, takové hry, kam se zapojuje celá rodina, soutěží se ....

Lila
Lila + Jája 08/00 a Pája 10/04
Lila
Metříkový guru :-)

1012 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ro » sobota 23. červen 2007, 21:14
No dost široký věkový rozpětí. Od pěti výš se nám šiknul do vlaku slovní fotbal, když byl blok a prostor, tak námořní bitva, když jela banda dětí, tak Přijela tetička z Číny. Pokud jsme zabrali celé kupé, tak se hrávalo Križom-někrižom nebo Já jsem panáček, dřevěný panáček třeba se lžící.
Ro
Drbna
Drbna

4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Lila » sobota 23. červen 2007, 21:23
Ro, no, ono to platím spíše pro ty sedmileté, ti tříletí jsou jejich sourozenci, ti se asi jen povezou, pro ně není asi třeba nic vymýšlet, špatně jsem to napsala ....

Prosím tě, jak se hraje Přijela tetička z Číny, Križom- nekrižom, Já jsem panáček, dřevěný panáček ?

Nejsem schopná nic vymyslet, na nic si vzpomenout, tak hledám inspiraci, díky ..

Lila
Lila

1012 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ro » sobota 23. červen 2007, 21:53
První předříkává: Přijela tetička z Číny, přivezla škopíček špíny a v něm plavalo ... a řekne se libovolný předmět, nebo nějaká věc od určitého písmene, nebo něco z nějaké oblasti (zvířata, rostliny, značky aut...), další v řadě říkačku opakuje, zopakuje řečenou věc a přidá další, a tak to pokračuje, třetí zopakuje dvě a přidá třetí věc, čtvrtý zopakuje tři a přidá čtvrtou... hra končí, jakmile někdo splete přesné pořadí vyjmenovávaných věcí.

Križom někrižom je super hra na kratší vzdálenosti, je dobré, když ji zná jen někdo z kroužku a ostatní tápou. Předává se předmět dokola, první vymyslí, co je důležité, například, že se předmět předá tomu vedle a zároveň jsou překřížené nohy, nebo že na druhé ruce překříží prsty. Předává se slovy Križom (někde platí, že ten co vymýšlí, musí být vždy križom), ostatní se pokoušejí zjistit, v čem je ten fígl předávky, tedy kde má být co křížem. Poté, co to zjistí, můžou mást ostatní a předávat i Někrižom. Ten, co vymyslel a začínal, vždy schvaluje, zda bylo předáno správně a se správným slůvkem.

Já jsem panáček, dřevěný panáček, já jsem pán - opět matoucí hra, ideální, pokud je v kupé někdo, kdo zná a někdo kdo ne. Odříkává se tato říkačka a přitom se v různém rytmu různě klepe lžicí, propiskou atp. střídavě na stehna - leč to je jen fígl, rytmus totiž může být jakýkoli na kteroukoli nohu, panáčkem se stane jen ten, kdo pochopí, jakým stylem je provedena předávka - nejčastější fígl je předávat ji se slůvkem Na, kdo ho neřekne, tak může říkat a dělat, co chce, ale ti znalí ho vždy spraží, že není žádný panáček. Ale fígl předávky může být jakýkoli.

Slovní fotbal se dá hrát i pouze ve dvou, ten jsem využívala hodně se synem, nejprve jen písmenkový, potom slabikový anebo nejtěžší - dvou nebo třípísmený - tj. řeknu slovo, protihráč musí říct jiné začínající na poslední písmenko (poslední slabiku, poslední dvěpísmena atp.) toho mého, prohrává ten, koho už fakt nic nenapadne.

Snad je to pochopitelné....
Ro
Drbna
Drbna

4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Ro » sobota 23. červen 2007, 22:02
Jo ještě se dá ve vlaku hrát Kimovka - na šátek vyndat všechny různé věci z kapes tak do deseti kousků, po chviličce (cca minuta) šátek zabalit a musí se vyjmenovat, co tam všechno bylo. Variantou je jeden předmět odebrat a kdo první zjistí, co chybí.

Na dlouhých cestách se osvědčilo i Najdi změnu. Vybraný si prohlédne všechny a odejde na chviličku z kupé, pak si buď jeden nebo každý na sobě něco změní (nasadí čepici, rozepne knoflík, vymění kus oblečení s jiným atp.). Hráč se pozve zpátky do kupé a hledá změny, které by neměly být nějaké utajené (např. výměna spodního prádla rozhodně neplatí :D:D:D )
Ro
Drbna
Drbna

4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Gondwana » sobota 23. červen 2007, 22:13
A co Myslím na něco...!?
Vymyslíš si věc a pak ji popisuješ nejdřív hodně zeširoka a všichni hádají, překřikují se a když jsou mimo, přidáš další navádějící info. Třeba letadlo: Myslím na něco velkého
rozráží to mraky
strašlivě to řve
žere to lidi
a pak je to vyplivne třeba u moře

Slunečnice: maminky to mají rády
ptáčci to mají rádi
sluníčko je ráno otevírá
celý den se do něho koukají
večer na poli skloní hlavu
...prostě vymýšlíš informace úměrně věku a znalostem dětí a můžeš skončit třeba u slunečnicového oleje na smažení řízků ;)
U nás je to děsně oblíbená hra.

A nebo vymýšlení veršů typu: maminka má Lucinku, dá jí velkou.......?
Tohle zvládnou i hodně malé děti ;)
Jsou to povídací hry, na cesty do auta jak dělané. Můj muž se vždycky děsně baví s dětma :D
Gondwana
Howgh
Howgh

6528 příspěvků
27. září 2006
Nejtmavější město na Bečvě
Příspěvekod Maja » neděle 24. červen 2007, 07:18
My zatím moc hez nehrajeme, ale zkus se podívat sem:

http://www.hranostaj.cz/

http://ehryhra10/Asociace
Maja
Drbna
Drbna

4299 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Olivinek » neděle 24. červen 2007, 10:40
Jen doplním RO, tetička z Číny (u nás létá z Ameriky :D ), my to hráli s malou obměnou, ten, kdo zkazí vypadává a vyhrává ten s nejlepší pamětí, děti se víc snaží...
...dobrá hra (ale asi je to už pro větší děti)- určité slovo (specifické) a hledat písničku, která ho obsahuje (třeba sluníčko, kůň, pes- myslím, že takové písničky znaj i malé děti)- lze to i bodovat, když píšeš na papír, tak kdo má stejnou písničku, jako někdo další, má jen jeden bod, kdo má originál- 2b., ...
J - 2006Obrázek, Š - 2009Obrázek, J - 2011Obrázek
Olivinek
Howgh
Howgh

5614 příspěvků
19. duben 2007
Příspěvekod Cifka » neděle 24. červen 2007, 13:37
Během procházky po turistické značce je výborný toto: ty máš v ruce šišku, když někdo uvidí novou značku, šišku Ti více či méně nenápadně sebere a musí se dotknout té značky dřív než ho někdo chytí, muže se i házet. Počítají se body, dobrý jsou i trestný. Značku rozhodně neztratíte!

Další hra, která se dá vlastně provozovat všude, Ty občas vyvoláváš nedcházející nebezpečí, nejlepší je využít moment překvpení, když se dělá něco jiného: bomba...všichni k zemi, povodeň... alespoň 30cm nad tvoje chodidla (na stromy, kameny) a vydržet, oheň předemnou... všichni musí za mě, předemnou by uhořeli, oheň za mnou... všichni předemě, za mnou hoří (tím se skvěle regulujou utíkači a loudalové), odpočítávání... všichni se musí schovat, zařvu třeba 15! a počítám nahlas do 15 a nesmím nikoho vidět. Můžeou se střídat vyvolávači.
http://pilatus.coolnet.cz

A 07/2004, B 12/2005, R 04/2007, J 07/2009
Cifka
Howgh
Howgh

6224 příspěvků
21. září 2006
New Bubu
Příspěvekod Evkam » neděle 24. červen 2007, 13:47
A já doplním Cífku :D Její hru "na nebezpečí" jsme s dětma na táborech hrávali při výletech taky, je super, a kromě výše zmíněných povodní atd. jsme přidali zvolání "bacha, myš!" a všichni museli co nejvíc zaječet :D a taky "včelka Mája" - všichni na zem lehnout na záda a třepotat ve vzduchu končetinama jako převalený brouk ;)
Anička (skoro 7), Marjánka (skoro 5) a Mimouš (za půlkou :) )
Evkam
Drbna
Drbna

4293 příspěvků
19. duben 2007
na té našé Hané só tam bochte slané :)
Příspěvekod Hanele » neděle 24. červen 2007, 18:10
my jsme ještě hráli na "Ano - Ne" každý dostane určitý počet sirek -- no---u dětí spíš nalámaných dřívek nebo -- v krabičce a normálně se pochoduje... během cesty se ale nesmí používat slova "ano" a "ne" --- popřípadě "nevím", nebo něco jiného... podle fantazie... no a úkolem každého je, aby z toho druhého to slovo vylákal... když někdo někomu odpoví těma slůvkama, co jsou zakázané, tak mu musí dát sirku.... no a kdo má na konci výšlapu nejvíc sirek, tak vyhrál....
Hanele
Drbna
Drbna

4404 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Lila » úterý 26. červen 2007, 15:26
Holky, díky za popis her i za odkazy, zjistila jsem, že některé hry znám, ale zapomněla jsem je! Bomba - tak na tu si pamatuji dobře! Ale stejně si hry musím zkopírovat a vytisknout!

Ro, díky za podrobný popis!

Te´d ještě jet na výlet a hry vyzkoušet v praxi s našimi dětičkami!!!!!

Lila
Lila

1012 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Amalka » úterý 26. červen 2007, 15:33
Lilo-my ještě hrávali hru, že se řeklo jedno písmeno abecedy a během dlouhých túr se vymýšlela slova začínající tímhle písmenkem. Hráči se střídali, slova se nesměla opakovat.....nevěřila bych, kolik slov se dá vymyslet k jednomu písmenu, kolikrát stačilo jedno písmenko na celodenní túru....
Jakub 17.4.2007 (3700g) a David 3.2.2009 (3700g)
Amalka
Kecka
Kecka

1752 příspěvků
30. říjen 2006
Vysočina