ADV TOP
ADV LEFT

Vybavení dětských hřišť

Co podniknout s prcky, když je doma nuda?
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Julda » středa 18. říjen 2006, 22:46
Maminky,

prosím vás o pomoc při vybavování našeho budoucího dětského hřiště. Obrátil se na mě starosta naší obce o pomoc při výběru vybavení. Po volbách mi přinese katalogy firem, ze kterých se bude vybavení objednávat.

A tak jsem vás chtěla poprosit, zda by jste mi mohly doporučit vhodné ale také nevhodné nebo zbytečné vybavení dětských hřišť. Úplně nejlepší by bylo, kdybych tato vybavení mohla vidět třeba na fotkách a vy by jste mi napsaly, co je u dětí úspěšné a naopak, co děti vůbec neláká. Když nebude foto, bude mi stačit popis.

Ráda bych se toho úkolu zhostila odpovědně a tak budu moc ráda, když mi pomůžete. Už se na nové hřišťátko moc těším. Pravděpodobně bude kousek od místní hospůdky s venkovním posezením, a tak si tam budeme moci donést i nápoje, třeba kávičku nebo pivko :D

Julda a kluci (Tomáš 11 let, Martin 29m a Petr 13m)
Julda
Pískle

56 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Siloenka » čtvrtek 19. říjen 2006, 06:30
Tyjo,to musí být skvělá práce zařizovat dětem hřiště. Ale taky šíleně zodpovědná. Zajistit tu nejlepší firmu, bezpečnost atrakci...
Tyhlety obrázky jsou z netu, ale přesně ty samé věcičky jsou i u nás,máme je odzkoušené,takže je tu dávám.

Nesmí chybět zvířátka,motorky...atd na pružině.je to ideální pro malé
děti,vlastně dlouho jedina možnost a ty větší se taky vyřádí.existují i pro dvě osoby.
Obrázek

tohle vypadá jednuduše,ale větší děcka po tom vidím lézt pořád
Obrázek

pak takove ty klasicke kladove houpačky,které mají pod sebou pneumatiku,jsou uplně super
Obrázek

úspěch má i tohle, u nás je to ještě mnohem větší:
Obrázek

a ještě nemí chybět nějaký domeček se zkluzavkami. :wink:

to bude zas peněz :!: ..ale určitě dobře proinvestovaných :wink: :D

(ještě jsi chtěla vědět,co děti vůbec neláka. Tak tady nemůžu sloužit,u nás jsou všechna hřiště narvána k prasknutí, dokonce na jednom jsou jen klády ve tvaru zvířátek, to bych řekla, že má menší úspěch, ale některé děti jsou i z toho nadšeny :O))

...snad jsem ti alespoň trochu poradila

Siloenka+Daneček/13měs./
Siloenka
Diskutérka
Diskutérka

2344 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Siloenka » čtvrtek 19. říjen 2006, 06:50
teď jsem na nettu objevila hrozně pitomou skluzavku..přesně taková u nás taky byla ale své dítě bych na to nedala. Ale už ji u nás naštěstí vyměnili :twisted: ...samozřejmě,že čím níž nad zemí,tím líp.Pro menší děti určtitě :wink:

Obrázek
Siloenka
Diskutérka
Diskutérka

2344 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jana12 » čtvrtek 19. říjen 2006, 07:30
Ahoj,
prima téma:-)

Tak co mi přijde špatné, jsou dětské houpačky, které nemají opěrátko a jsou to jen takové pruhy gumy. Starší děti to samozřejmě zvládají, moje dcera už taky, ale stejně mi to nepřijde bezpečné. Nejlepší mi přijde dostatečně velká dřevěná sedačka - starší děti se do ní v pohodě vejdou a mladší děti jsou chráněny ze tří stran. Taky je občas na dětských hřištích vidět kombinace jedné houpačky pro starší děti (např.jen ten pruh) a jedné sedačky pro mimina - taková ta bezpečnostní, jak se do ní dítě musí vsadit. To považuju za pořád lepší variantu než jen samotné pruhy.

My teď máme klouzačkové období, tak že na klouzačky jsem machr :wink: Z mých zkušeností - nejhorší mi přijde žebřík z kulatiny - dost se po tom smeká noha, obzvlášť když je mokro a navíc bývají rozestupy mezi špruclemi dost velké. Moje dítě je tedy lsuperlezec, ale průměrné batole s tím má problém. Ideální mi přijdou klouzačky, na které je například přístup ze dvou stran - z jedné jsou schůdky se zábradlím pro menší děti (to miluju, protože tam je možno nechat dítě samostatně!) a z druhé už něco těžšího pro zdatnější jedince - třeba žebřík.

Sohlasím, že "péráci" v podobě psů, motorek, ... jsou podstatnou součástí hřiště. Taky bych lobovala za kolotoč. Viděla jsem novinku - šlapací kolotoč - děti tam sedí po smětu jízdy a každé místo je udělané jako sedačka a má šlapky. Kolotoč se tedy roztáčí šlapáním dětí.

Pro starší děti je taky prima nějaký domeček - nemusí to být nic sofistikovaného, stačí pár prken do tvaru stanu a obzvlášť holčičky tam rády hospodaří.

Ještě mě ze dřeva napadá pár věcí - "kladina" - může být úplně nízká nebo vyšší a u nás má velký úspěch. Dále mašinka, lodička nebo tak něco, v čem děti jako jezdí.

Abych to shrnula - pro nás je nejpodstatnější klouzačka, houpačka, písek a péráci. Ostatní věci jsou prima, pokud na ně zbydou peníze.

Držím palce, ať máte krásné hřiště
Jana+Kačenka 22m
Jana12
ZRNKA tým
ZRNKA tým

7616 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Katkan » čtvrtek 19. říjen 2006, 08:26
Ahojda,

kamarádka měla před 2-3mi lety stejný úkol. Myslím že se toho zhostila na jedničku. Po dlouhém vybírání se rozhodlo pro firmu Tomovy parky ( www.tomovyparky.cz ) a musím říct, že výběr to byl bezvadný. V našem městě jsou už od této firmy čtyři hřiště a určitě ještě další přibudou. Jsou stále plná dětí.

Co je velkým lákadlem pro malé i velké děti je lanovka. Ale je fakt, že vyžaduje větší prostor:

Obrázek

Omlouvám se za velký obrázek, jsem líná ho zmenšovat a někam nahrávat.

Z dalšího vybavení: klouzačka, houpačka, kolotoč, pružinové houpačky, PÍSKOVIŠTĚ. Super je také plot okolo celého hřiště. Jak je to s cenama ale nevím, myslím ale že mají na stránkách ceník. Svoje vlastní fotky nemám, ale když na to přijde, není pro mě problém všechna hřiště vyfotit a poslat Ti obrázky na mail.

Tak ať dobře vybereš! Děti budou určitě spokojené.

Katka a spol.
ObrázekObrázek
Katkan
Klábosilka
Klábosilka

450 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Katkan » čtvrtek 19. říjen 2006, 08:36
Ještě jsem si vzpomněla že na jednom hřišti je celkem nepovedená kombinace klouzačky a houpačky, děti sjedou dolů a probíhají i pod tou houpačkou :roll: .

Obrázek

Takže tuhle kombinaci asi moc nebrat

Katka
ObrázekObrázek
Katkan
Klábosilka
Klábosilka

450 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Katkan » čtvrtek 19. říjen 2006, 08:43
Koukám že mají na netu i obrázky z jednotlivých měst. Tohle je z Jičína vedle zámku a moc se mi to líbí:

Obrázek

A tohle je z našeho města, ta nepovedená skluzavkohoupačka:

Obrázek

Pořádně to tu zahltím :lol: :wink: Katka
Katkan
Klábosilka
Klábosilka

450 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ro » čtvrtek 19. říjen 2006, 10:11
Myslím, že vhodného je hodně, takže napíšu jen dva zde zmíněné, které mi přišly šíleně nebezpečné, byť je EU schválila:
Souhlasím s tím, že kombinace houpaček a skluzavky vedle sebe si přímo koleduje o malér. Zatím nejlepší houpačky mi přišly ty, kde na vyšší štangli visí ta prkénka (často z pevné pryže) a odděleně jsou dvě plastové nebo dřevěné houpačky s chránítky a přední štanglí pro batolata.

Kolotoč, o kterém se tu mluvilo, znám. No je sice krásný a děcka ho milujou, je naprosto podle EU směrnic oproti klasickému kolotoči, kde se sedí na sedátkách a odstrkuje nohama - jenže každý případný pád z kolotoče či případný pokus o seskočení, když kolotoč ještě nestojí, hrozí zběsilými úrazy, železná kola jezdící v kolejnici prostě nejsou to pravé ořechové, volný prostor ke středu kolotoče, kde se míhají tyče, taky nic moc. Prostě nechápu, jak tohle mohlo projít. Ani při stálém dozoru nelze zabránit, aby k vážnému úrazu nedošlo.

No a protože EU vydala docela divné a přísné směrnice o vybavení dětských hřišť, které spousty tradičních a osvědčených českých atrakcí vyhnala na smetiště (např. zmíněný dřevěný kolotoč, některé laminátové klouzačky s kovovými konstrukcemi, některé typy kládových houpaček apod.), tak doporučuji vybrat firmu, která se tím opravdu živí, má všechny atesty a ke všem atrakcím má příslušná povolení, že jsou u nás i v EU schválena jako bezpečná a vhodná k umístění na hřiště bez věkového omezení. Jinak bude mít později pan starosta hlavu v pejru.¨
Některé firmy stavějí hřišťata i s následným servisem - tj. týdenním úklidem a číštěním pískoviště, čtrtletními (v Praze) nebo půlročními výměnami písku, všemi opravami poškozeného a kontrolou mechanických součástí, zajišťuji i zahradnické služby a vědí, které keře na hřiště nepatří. Myslím, že nejlíp se ti bude vybírat, až bude jasné, jaký je rozpočet.

Romana
Ro
Drbna
Drbna

4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Bludicka » čtvrtek 19. říjen 2006, 10:26
Souhlasím s Ro v tom, že ten šlapací kolotoč na kolejnici je pěkně nebezpečná mrcha, pokud je na něm pár dobře rozšlapaných dětí, je stejně reálné včas zastavit v případě pádu jednoho z nich jako včas zastavit dobře rozjetou tramvaj nebo lokomotivu. Máme ho u nás taky a občas mi vstávaj vlasy na hlavě, dokonce ho mámě v části hřiště pro nejmenší děti :evil:
Bludička
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Bludicka
Drbna
Drbna

4271 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Bludicka » čtvrtek 19. říjen 2006, 10:34
výborná věc je kříženec kládové houpačky a péráka. Vypadá a houpe se to jako kládová houpačka, ale má to kousek od středu na každé straně jedno péro, takže se na tom mohou pohodlně houpat i dvě osoby s naprosto různou váhou a motorickou dovedností např. 18 měs. dítko a školák :lol:
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Bludicka
Drbna
Drbna

4271 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ivav » čtvrtek 19. říjen 2006, 12:10
Ahoj,

my jsme ještě malí na tyhle atrakce. Ale když je tu řeč o kolotočích tak tenhle mi přišel bezpečný i pro mojí roční cácorku - prostě i kdyby spadla z lavičky nic vážného se jí nestane. Obrázek
Obrázek

Obrázek
Ivav
Diskutérka
Diskutérka

2505 příspěvků
21. září 2006
Ostrava
Příspěvekod Julda » čtvrtek 19. říjen 2006, 13:38
Moc, moc, moc vám všem zatím děkuju. Tohle přesně potřebuju vědět a trochu jsem se bála, jestli mi někdo vůbec poradí :D .

Samozřejmě, že hřiště bude realizovat odborná firma, která se o něj bude i starat, co se týká revizí. Bude na to prý asi 250tisíc a já dostanu katalog od té firmy (nebo nevím jestli se nebude ještě vybírat z vícero firem) a měla bych vybrat, co nám firma dodá.

Takže fakt fakt jsem moc ráda, že píšete i o věcech které jsou nebo se vám zdají být nebezpečné.

Mě tedy přijdou trochu nebezpeční i péráci a houpačka pro dva s gumama pod sedákama. Jakože by si tam malé děti mohli dát ruce a skřípnout si je. Nebo to tak není? Jestli ne, tak by jsme je určitě pořídili.

Dobrá je určitě rada, dát do jednoho místa věci pro menší děti a jinam věci pro větší děti. A kolotoč vypadá super, ale vůbec nemám zatím tucha, kolik může stát a tak se teprve uvidí :) .

Takže ještě jednou díky a čekám na další postřehy a náměty.

Julda
Julda
Pískle

56 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lasicka » čtvrtek 19. říjen 2006, 18:26
Ahoj,
měla bych jen dvě připomínky:

péráci: důležitá je výška hlavy zvířete, pokud je v sekci pro malé děti, je potřeba, aby si při houpání o ni nevyrazily zuby

skluzavka: znám dvě hřiště krásně vysypaná pískem, jenom pod skluzavkou je v místě dopadu betonová dlaždice. Nechápu proč? Aby ten dopad bolel?

Držím palce, ať se dílo vydaří!

Lasička
Lasicka
Howgh
Howgh

9063 příspěvků
01. říjen 2006