ADV TOP
ADV LEFT

Dotaz pro uživatelky zavazovaček Disana

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Marketa182 » neděle 23. listopad 2008, 13:51
Ahoj,
omlouvám se, že zakládám nové téma, zvlášť po té, co jsem už včera jedno založila, ale jakožto látkujícího začátečníka mě přepadá hromada otázek. Takže - zakoupila jsem si zavazovačky Disana. Když jsem je kupovala, tak se nachomýtla nějaká paní a ta říkala, že tím, že jsou vlněné, tak se nemusí prát po kažém použití, že to stačí vyvětrat.

Tj. dotaz č.1 - myslíte si to taky? Že vlněné zavazovačky mají samočistící efekt a není třeba je prát pořád? Protože o vlňáčcích jsem taky četla, že se perou tak 1x za měsíc, i když provlhnou a ty jsou ze stejného matroše, jako ta zavazovačka.

Dotaz č.2 - koupila jsem taky pár z druhé ruky a ty už vůbec nepůsobí vlněně, ale spíše jako staré punčocháče, ani nejsou pružné a vůbec ne tak heboučké a příjemné, jako ty nové. Stane se to všem? Nebo to je špatným praním? Napadlo mě je prát v pracím prostředku na vlnu, co myslíte?

Dotaz č.3 - jednou jsem nechala omylem v prádle vlhký ručník, než jsem se k němu za pár dnů dohrabala, tak se na něm objevila plíseň a ta už nešla vyprat. Takže nevím, jak skladovat počůrané plínky. Všude jsou tu termíny jako na sucho a na mokro. No tak chápu, že na mokro je to asi namočené v lavoru, ale na sucho? To se plínky před hozením do koše počůrané suší? Co teď, když sněží a mrzne?

Dotaz č.4 - když si představím váhu jedné opravdu solidně pročůrané papírovky starší dcerou, když toho hodně vypila, nedovedu si představit, kolik vkládaček budu muset používat, až ta malá začne taky tak moc pít a čurat, neproteče to ven?

Omlouvám se, jestli někomu moje dotazy přijdou pitomé, holt jsem fakt naprostý začátečník...

*zařazeno
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
Marketa182
Žvatlalka
Žvatlalka

233 příspěvků
24. září 2006
Havířov
Příspěvekod Katkaf » neděle 23. listopad 2008, 14:13
Ahoj, tak já můžu radit jen s tím skladováním. Já skladuju na sucho, tzn. tak jak plínku sundám, počůranou (ale u nás nebývá durch) ji dám do PUL pytle na pleny (já mám pytel od Baby Lucy). Peru jednou denně, takže to pak prostě vyndám pleny z pytle do pračky a dám prát (někdy jen na poloviční praní).
Pokaděné pleny víceméně hnedka po sundání v ruce přdepeperu žlučovým mýdlem, aby mi na nich nezůstaly skvrny. Máme zatím mlíkový kakání, takže to často steče ze separačky. Po předeprání je pak jen dám do kbelíku v koupelně, kde čekají na počůrané kamarádky z pytle a pak jdou společně do pračky ;)
Taky se snažím na to předepírání využívat vodu z vaničky po koupání, ale to nejde vždycky. Jen někdy, když mi to vyjde tak, že peru dopoledne, tak večer před tím vymáchám ty počůrané ve vaně po Ondrovi, abych je přes noc neskladovala počůrané a voda se víc využila.

Se zavazovacíma Disanama zkušenosti nemám, tedy vlastně jen s vlňáčkama od nich a ty mám ráda na noc a opravdu je stačí vyprat jen občas. I když trochu navlhnou, tak vůbec nesmrdí a stačí je nechat uschnout. Peru je spíš tak pro pocit, než že bych měla pocit, že je to potřeba.[/list]
Katkaf
Žvatlalka
Žvatlalka

210 příspěvků
13. říjen 2008
Praha
Příspěvekod Le_chat_noir » neděle 23. listopad 2008, 14:24
ahojky, tak ja disany pouzivam uplne nejradeji a asi i nejvic. presla jsem na ne, protoze kluk mel kakani opravdu ridke a porad mi to protykalo na obleceni.

ad 1 disany jsou ze 100% organické biobavlny, nikoliv vlny. jinak vlna je opravdu v ramci moznosti samocistici (kakanec se ti ale nevycisti ;) ) ja je vetsinou jen premachnu jen ve vode z koupani pokud jsou jen pocurane. jinak je peru s ostatnima plenama (pozor- zavazuj snurky- motaji se). casto jsou suche a tak je necham jen vyvetrat a pak znovu pouziju. v lete bych asi i ty pocurane jen dala na slunicko. radila mi to tak moje mamka s cc, pry to tak delali. je fakt, ze slunicko ma neuveritelny ucinky.

ad 2 mam take z druhe ruky a jsou trosku hrubsi, ale neni to tak strasne. nove jsou opravdu o necem jinem. nove peru uz dlouho a porad jsou super. mozna bych na ne zkusila k. citronovou. peru ve slizu.

ad 3 ja peru kazdy treti den a skladuji nasucho. proste hodim do popeknice na pleny- nesusim. nic s nima nedelam- jen bobky vyhodim. zadna plisen. na mokro to mas v te popelnici jeste vodu a myslim c octem. pak to muzes cele vlyt do pracky. ja ale nemam vrchni plneni a hrabat bych se v tom nechtela :-?

ad 4 ja mam zatim pulrocaka a pouzivam 1 vkladacku do tvarovanych, na noc hug bugger nebo bamboo extra bez dalsi vkladacky, do disan vicevrstvou nebo cc pripadne cc+bamboo vkladacka. nekdy PULky provlhnou, ale malo kdy. zatrela jsem uz svy voskem. vlnaky ok.

jen se ptej ;)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Prdelka-eu » neděle 23. listopad 2008, 14:27
Marketa182 píše:Ahoj,
omlouvám se, že zakládám nové téma, zvlášť po té, co jsem už včera jedno založila, ale jakožto látkujícího začátečníka mě přepadá hromada otázek. Takže - zakoupila jsem si zavazovačky Disana. Když jsem je kupovala, tak se nachomýtla nějaká paní a ta říkala, že tím, že jsou vlněné, tak se nemusí prát po kažém použití, že to stačí vyvětrat.

Tj. dotaz č.1 - myslíte si to taky? Že vlněné zavazovačky mají samočistící efekt a není třeba je prát pořád? Protože o vlňáčcích jsem taky četla, že se perou tak 1x za měsíc, i když provlhnou a ty jsou ze stejného matroše, jako ta zavazovačka.

Zavazovačky jsou bavlněné, takže je potřeba je prát po každém použití. Nemyslím si to ,ale vím to :) Paní kecala :).
Pletené Disaní vlňáčkay jsou z merino vlny a opravdu není potřeba tak často prát, ale důležité je pravidleně větrat, ideálně v mlze.

Marketa182 píše:Dotaz č.2 - koupila jsem taky pár z druhé ruky a ty už vůbec nepůsobí vlněně, ale spíše jako staré punčocháče, ani nejsou pružné a vůbec ne tak heboučké a příjemné, jako ty nové. Stane se to všem? Nebo to je špatným praním? Napadlo mě je prát v pracím prostředku na vlnu, co myslíte?

prát v prostředku na vlnu ne, je to bavlna, takže šetrným pracím prostředkem na pleny.... Ano, časem ztratí pružnost všechny, ale je to hodně o tom, jak moc je budeš používat, jakou máte vodu, prací prostředek... nijak to neovlivníš, nech se překvapit.

Marketa182 píše:Dotaz č.3 - jednou jsem nechala omylem v prádle vlhký ručník, než jsem se k němu za pár dnů dohrabala, tak se na něm objevila plíseň a ta už nešla vyprat. Takže nevím, jak skladovat počůrané plínky. Všude jsou tu termíny jako na sucho a na mokro. No tak chápu, že na mokro je to asi namočené v lavoru, ale na sucho? To se plínky před hozením do koše počůrané suší? Co teď, když sněží a mrzne?

Na sucho znamená, že je hodíš nasucho do koše na plenky (není v něm žádná voda). Předpoklad je, že budeš prát co dva až tři dny, takže ti nezplesnivý.
Namokro je myšleno, že je hodíš do kyblíku s vodou a třeba navíc s octem, kvůli pachům.

Marketa182 píše:Dotaz č.4 - když si představím váhu jedné opravdu solidně pročůrané papírovky starší dcerou, když toho hodně vypila, nedovedu si představit, kolik vkládaček budu muset používat, až ta malá začne taky tak moc pít a čurat, neproteče to ven?

Nevím, jak dlouho si jednorázovku měla. Látkovky se doporučuju měnit po 2-4 hodinách. Pokud ti nebudou stačit, je dobré místo bavlny zkusit třeba bambus - je to sice dražší materiál, ale je méně objemný a savější, než bavlna, takže se hodně používá na noční plenky nebo pro učůrané děti.
Marketa182 píše:Omlouvám se, jestli někomu moje dotazy přijdou pitomé, holt jsem fakt naprostý začátečník...

pitomé mi nepřijdou ;)
Obrázek
Obrázek - zdravé přebalování a nošení dětí, ekodrogere a další
Prdelka-eu
Treperenda
Treperenda

1328 příspěvků
30. září 2008
Kladno
Příspěvekod Trixl » neděle 23. listopad 2008, 14:35
Marketa182 píše:Ahoj,

Disana zavazovačky jsou bavlněné a perou se normálně s plínkami, jestli myslíš TUTO a na ni se dávají svrchní kalhotky, je to jen taková držící plínka na čtvercové plínky

vlňáčky ano, disana mají TYTO

Dotaz č.2 - koupila jsem taky pár z druhé ruky a ty už vůbec nepůsobí vlněně, ale spíše jako staré punčocháče, ani nejsou pružné a vůbec ne tak heboučké a příjemné, jako ty nové. Stane se to všem? Nebo to je špatným praním? Napadlo mě je prát v pracím prostředku na vlnu, co myslíte?
Ano operou se, mám taky pár z druhé ruky, ale pokud jsou alespoň trochu pružné, tak udělají hezké "nohavičky" a nic jima neproteče

Dotaz č.3 - jednou jsem nechala omylem v prádle vlhký ručník, než jsem se k němu za pár dnů dohrabala, tak se na něm objevila plíseň a ta už nešla vyprat. Takže nevím, jak skladovat počůrané plínky. Všude jsou tu termíny jako na sucho a na mokro. No tak chápu, že na mokro je to asi namočené v lavoru, ale na sucho? To se plínky před hozením do koše počůrané suší? Co teď, když sněží a mrzne?
plínky dávám normálně do kýble a večer promáchám, teďka v zimě do kýble na balkon to je super nesmrdí vůbec, peru jednou za 2 dny nebo i denně jak se to sejde. S plísní je to blbý, ale fleky se nevyperou, leda bys použila "chytrou" houbu, o té za chvilku napíšu

Dotaz č.4 - když si představím váhu jedné opravdu solidně pročůrané papírovky starší dcerou, když toho hodně vypila, nedovedu si představit, kolik vkládaček budu muset používat, až ta malá začne taky tak moc pít a čurat, neproteče to ven?
s látkovkama se přebaluje častěji než s papírovkou, dávám konopnou vkládačku pojme víc, na starší děti se dávají více savé plíny a nebo pokud bys měla "jen" čtverce tak ty přebaluješ častěji nebo jsou super také vícevrstvé. U nás je momentálně nejoblíbenější kombinace separačka-popoflanelka nebo EH konopka-vícevrstvá plínka-svrchňáky

Omlouvám se, jestli někomu moje dotazy přijdou pitomé, holt jsem fakt naprostý začátečník...
nejsou vůbec pitomé, když byly jen čtverce a kalhotky, bylo to jednodušší :)
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Marketa182 » neděle 23. listopad 2008, 14:39
Díky za odpovědi,
(1) ještě dotaz - co jsou to ty kapsovky? To je jako ve stylu papírové plínky - jako jen 1 ks, který se na bacích zapne?

(2) A ještě jeden :oops: Já jsem celkem ulítlá na bio-věcech a přírodních materiálech :D , takže proto jsem si vybrala Disany. Všimla jsem si, že mnoho látkovek - hlavně těch svrchních kalhotek, je třeba z polyesteru a tak. Máte tipy, kteří výrobci ještě vyrábějí látkovky z biobavlny a jiných přírodních matrošů? Paní v obchodě mi ukazovala ještě takové pruhované, prý vlňáčky na suchý zip, myslím, že BabyIdea (?).

(3) Dá se místo vkládací bavlněné plínky (mám takové vícevrstvé) dát třeba jen ta bambusová? Nebo ta je navíc? Říkala jsem si, že s tou bambusovou by to třeba nebylo tak objemné na pohled.

(4) Až to řeknu manželovi, řekne mi, že jsem se zbláznila :D Šátek a společné spaní prošly jako samozřejmost, bio potraviny obkecává a směje se mi, že jsem fanatik (zas tak hrozná nejsem - jíme tak 1/3 bio), tříděný odpad ignoruje (resp. většinu odpadu nechává ležet na kuchyňské lince), přírodní kosmetiku toleruje, možná si ani nevšiml změny :D . Ale co řekne na látkovky...?
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
Marketa182
Žvatlalka
Žvatlalka

233 příspěvků
24. září 2006
Havířov
Příspěvekod Trixl » neděle 23. listopad 2008, 14:44
prdelka je rychlejší :D

Malé je 15 měsíců, takže uvedená kombinace je na ni používaná. Na mimi malinkaté jsem používala vázačku + jednu čtvercovku + separačku určitě po první tři měsíce a pak teprve jsem dávala "tlustší" balení.

To praní disan jsem přehlédla - normální prostředek ve kterém pereš ostatní plínky.

Chytrá houba TADY - používali jsme ji na stěny, ale toho čistícího roztoku je v tom víc a přebýval mi. Pak jsem zjistila, když jsem smývala plíseň, že hadr (ukrutně smrděl plísní) co jsem to s ním dělala, se po několika minutách ležení v kýblu odsmrděl a vyčistil. Tak jsem nadbytečné sáčky začala používat na zaplísněné oděvy. Ale na jeden ručník by mi toho bylo líto. Ten bych vyhodila.
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Marketa182 » neděle 23. listopad 2008, 14:50
Trixl - používám Qalt Excel. Měl by být ekologicky šetrný (v žebříčku ekologických pracích prášků jsem ho našla na 2. místě) a zatím jsem s ním hodně spokojená.
Marketa182
Žvatlalka
Žvatlalka

233 příspěvků
24. září 2006
Havířov
Příspěvekod Trixl » neděle 23. listopad 2008, 15:03
Co se všechno vyrábí to nechám prdelce na vysvětlení.
Navíc vkládaček je hafo a mně už mírně ujíždí vlak v novinkách.

Kapsovka je plína co má dvě vrstvy mezi které se vsune vkládačka nebo nějaká jiná vycpávka, třeba plína a zapne se to na bocích, jsou na druky nebo na sucháče. Většinou jsou navrch s nepropustnou vrstvou a vevnitř flees. Ale jsou i vevnitř bio.

Když pořídíš vlňáky, což nemusíš kupovat, můžeš si nechat uplést a vyjde to i levněji, tak potom ti stačí mít jako zálohu jedny ty pul kalhotky ty jakoby umělé. Dělají se i s bavlnou navrch, ale to už je jen kosmetické vylepšení si myslím. Mně nijak nevadí, zažila jsem echt igeliťáky a tyhle jsou proti nim luxus.

Peru v mýdle, ale můžeš v jakémkoli eko. Hele to by se mužovi možná pěkně zdvihlo obočí, kdybys začala doma dělat i prací a mycí prostředky :D
No co ti řekne na látkovky. Bude je on prát? Není to žádný problém. Dáš do pračky, vyprané usušíš, suché složíš. Nežehlí se nevyváří. Máš je pořád po ruce, kdyby něco na prdelku můžeš dát cokoli - ručník, starý triko, pro případ, že by se potento pračka. Balík ekojednorázovek v záloze se hodí.
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Trixl » neděle 23. listopad 2008, 15:07
Nejoblíbenější plínky mám Imse Vimse 2v1 k dokorům, na návštěvy, na noc, pro manžela :)
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Katkaf » neděle 23. listopad 2008, 15:24
Naprosto souhalsím s Trixl co se týče 2v1...taky jsem nadšená z Imse Vimse. Zvládne je i manžel a babička, tak jsem po vyzkoušení hned koupila čtyřbalení :)
Katkaf
Žvatlalka
Žvatlalka

210 příspěvků
13. říjen 2008
Praha
Příspěvekod Marketa182 » neděle 23. listopad 2008, 16:10
Trixl - dík za vysvětlení. Hned jsem na to téma zabrousila na netu a našla jsem něco, co sice není bio, ale je to tak úžasné, že kdybych už nebyla přesvědčená látkovat, tak tohle by mě přesvědčilo :D :D :D

http://www.mamaja.cz/latkove-pleny/star ... sova-plena

Ta kráva je úžasná :D

A jak se vyrábí domácí prací prostředky?
Marketa182
Žvatlalka
Žvatlalka

233 příspěvků
24. září 2006
Havířov
Příspěvekod Trixl » neděle 23. listopad 2008, 16:28
Třeba tadyněco určitě najdeš a ještě bych se podívala do téma diskuzí "látkovky" a "vládneme domácností"
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Trixl » neděle 23. listopad 2008, 16:30
Plínky jsou úžasný, ale ty ceny už moc ne :-? a mám teda "jen" velké gaťky Minki, ale taky jsou úžasné. Jen nevím jestli se dají tady koupit. Když chceš zkusit kapsovky nebo jiné plíny, tak lepší hlídat mimibazar a koupit po kousku. protože ti vůbec nemusí sedět a taky se ti stane, že se ti budou měnit látkovkové chutě :D nakonec je z toho docela náročný koníček ;)
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina