ADV TOP
ADV LEFT

Jak dlouho vám vydržely látkovky?

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Ladyle » neděle 26. prosinec 2010, 21:59
Ahojky,
plenkuju druhé miminko a během 5. měsíce mi odešly Imse kalhotkové, během 8. měsíce Haipa Daipa, počítám že do měsíce ekologicky zkompostuju i čtvercovky po prvním mrňousovi.
Jak dlouho vydržely vám? Co na to má vliv? Žehlení, prací prostředky, tvrdost vody, značka,...?
Vodu máme hodně tvrdou, peru v mýdlovém slizu a nežehlím.
Ladyle
Žvatlalka
Žvatlalka

109 příspěvků
26. listopad 2010
Příspěvekod Romisek » neděle 26. prosinec 2010, 22:09
Ahoj,
též látkuji druhé dítko.
Také záleží na tom, jak dlouho jsi je používala na první dítko. Ono je trochu rozdíl, když se naučí na nočník v 1,5 roce nebo ve 3.

Obecně: Imse Vimse se mi rozpadly jako první následovány haipa-daipa pastelkou, taky se mi rozpadají popoliny z biofroté, ale ty jsem používala fest od narození, bambusky vesele vypelichávávají.

Myslím, že tvrdá voda dává plínám zabrat. Ony jako ztvrdnou a pak ohýbáním asi vlákno víc trpí, láme se a třepí - bych si tak typla.
My tu máme taky tvrdou vodu, peru v Missivě a přes deštivé dny suším na topení nebo v sušičce. Vůbec je nešetřim, ale dvě děti podle mě jakš takš vydrží všechny plíny (když nehledíš na semtam dírku, atd.)

Ze starých plín občas vystřihnu vkládačku (vnitřek popolinek třeba).

Látkování zdar!!! :D
ObrázekVojta 2007, Majdulka 2009, Máťa 2012

Mateřská láska je to, co matka cítí, když dítě spí.
Romisek
Treperenda
Treperenda

1376 příspěvků
30. květen 2007
pod Orlickými horami
Příspěvekod Hanele » neděle 26. prosinec 2010, 22:11
Ladyle - a namáčíš použité plenky, nebo skladuješ "na sucho"? Pocítila jsem právě rozdíl, když jsem je namáčela, tak najednou začaly rychleji odcházet...
jinak čtvercovky přežily dvě děti a těší se na třetí, kalhotovky jsem měla samodomo, ale taky vydržely, jen svrchňáčky prostě začaly protékat (ale nikdy jsme neměli moc kusů, takže zabrat dostaly pořádně...)
Hanele
Drbna
Drbna

4404 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Romisek » neděle 26. prosinec 2010, 22:15
Jo svrchňáčky, Imse mi nějakou záhadou stále drží (a to mám jedny z druhé ruky, řekla bych po dvou dětech - takže jedou již čtvrté dítě) jen švy mažu lanolinem. Neperu je tedy s plínama na 60 ale s ostatním prádlem na 40.
Romisek
Treperenda
Treperenda

1376 příspěvků
30. květen 2007
pod Orlickými horami
Příspěvekod Gehenna » pondělí 27. prosinec 2010, 08:20
A co moje 25let staré čtverce?! :grr:
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Amazonka01 » pondělí 27. prosinec 2010, 09:27
Látkuju čtvrté dítě (ale první bylo jen chvíli), většinu plen mám od začátku.
IV kalhotovky potvrzuju, ty se rozpadají, stejně jako HHS (konopí)

Ale, u IV čtverců, které jsou v absolutní permanenci od počátku, se jen lehce třepí okraje, BM vícevrstvé 2, jsem už dostala z druhé (třetí) ruky, a taky jen lehce otřepené kraje.
"100" let staré čtverce mě opouští velmi pozvolna, rozhodně se nerozpadají jako ty moderní "levné" čtvercovky.

Sucháče přestávají suchat, to je stará bolest. A u PUL gatí popraskává PUL zátěr. Každopádně tedy, ekonomicky se mi látkování maximálně vyplatilo :D
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Zdenicek » pondělí 27. prosinec 2010, 09:51
mam klasicky ctvercovky, cca pulku po svagrovy, takze po 3 detech, nektery i vic, druhou pulku jsem mela novy, takze ted jedou treti ditko a vetsina z nich je porad pevna
ale myslim, ze u tech ctvercovek zrovna hodne zalezi na vyrobci, Kiko byly uz pri koupeni o dost tenci nez Libstatsky
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Terem » pondělí 27. prosinec 2010, 13:58
Z mojí zkušenosti nejrychleji odejdou suché zipy, ale mám flanelové IV a jedou už páté dítě a jsou pořád stejné. IV biofroté mám na třetí a taky beze změny. Čtvercovky odešly asi tři, ale ještě do nich smrkáme.
Terem
Pískle

89 příspěvků
14. únor 2008
Příspěvekod Ladyle » neděle 02. leden 2011, 21:42
Díky za zkušenosti. Ještě pro doplnění skladuju nasucho a první dítě jsem látkovala cca od 3. měsíce až do 3 let. Teorie o tom, že děti v látkovkách se naučí dřív na nočník se mi nepotvrdila :roll:
Už jsem si objednala libštátské čtvercovky a IV čtvercovky, tak snad to už nějak doklepeme. Nebýt ČČ, tak ani netuším, jak jsem šikovná, i na dítě to zamotám :D
Svrchňáčky IV odešly suché zipy docela rychle, ty jsem na druhé mimčo ani už nepoužívala, musela bych to nějak opravit. Ale HD stále fungují bez problémů.
Ladyle
Žvatlalka
Žvatlalka

109 příspěvků
26. listopad 2010
Příspěvekod Jancaka » čtvrtek 18. srpen 2011, 14:30
Pokusim se obnovit toto tema. Latkovky pouzivam asi 1.5 roku a velmi by mne zajimalo opotrebeni plen.

Z me zkusenosti se po cca 100-nasobnem vyprani zacalo rozpadat lemovani u gumicek u Babyidea Extra (patentky) a HD (klasicke) se zacinaji trepit (tj. odchazi lemovani okraju, ale to asi zvladnu obsit i sama). Lemovani u gumicek mi dovozce BE bez problemu presil v ramci reklamace, za coz teda tleskam!!!

I tak mne trosicku zaskocilo, ze v nasem pripade latkovky na 2. ditko (listopad) asi vsechny zdaleka nevydrzi. A tak podle mne ta porovnani latkovek x jednorazovky, trosku kulhaji. Nemyslim si, ze plenky nejak vyrazne vice zatezuju (mame mekkou vodu, nepouzivam avivaz, nesusim ani v susicce ani na radiatoru, obcas pridam na zmekceni trosku octu, skladuju na sucho, peru co 3 dny). Plenek mam asi 25, takze tak akorat na prani co 3 dny, vytizene jsou tedy neustale. Je sice teda pekne, ze vyrobci udavaji vhodnost plenek do 3 let, ale fakt bych chtela videt nejakou kalhotovou plenku, ktera vydrzi caste 3-lete pouzivani (tj. cca tak 300-krat vyprana) a jeste se treba hodi na dalsi dite... U ctvercu je to asi jinak, tam nejsou zadne gumicky ci intenzivni siti, takze vydrzi asi opravdu dele.

Jako svrchni pouzivam PUL HD, naprosta spokojenost, velikost M mame uz asi rok, pouzite jsou asi 600x a zatim vyrazne neprotekaji. Ale peru bud v ruce nebo na 40C. To opotrebeni mne zajimalo uz na zacatku latkovani, tak si vedu mensi statistiku pouzivani plenek. Asi jsem mirne padla na hlavu :)

Ozve se nekdo dalsi se zkusenostmi?
Jancaka
Kecka
Kecka

1862 příspěvků
17. srpen 2011
Příspěvekod Amazonka01 » čtvrtek 18. srpen 2011, 14:42
Musím pochválit Popolini Two Size (bambus), jsou na patentky, jedou mi už třetí dítě (zhruba od půl roku do odplenkování), a není to na nich vidět. Mám je tedy jen na noc (jsou objemnější), ale mám jen tři, takže se točí asi ve stejné frekvenci jako všechny ostatní.

Ono to bude asi plena od pleny (myslím značka od značky), ale jsou i kalhotkové pleny, které opravdu vydrží.
Amazonka01

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Maggiemae » čtvrtek 18. srpen 2011, 14:54
Mně kupodivu stále drží úplně první bamboozle, sice jsou tochu vypelichané, ale moč drží furt stejně - po dvou dětech, celkem 3 letech používání, nějmíň 250 praní. Stejně tak pořád stejně vypadají BBH, ty byly z druhé ruky, točené na noc rok a půl, takže skoro 200 vyprání jen u mě. Dtto vkládačky i čtverce. HHS přišly jen o šňůrky. Ostatní byly spíš příležitostné, ale na třetí dítě je bez problému použiju. Odepsaná je asi hlavně ta BabyLucy, odrbaly se taky babyidea, těch jsem se zbavila.

Vlňáky shorties/longies mi trochu ožral mol, jinak by byly použitelné stejně jako kdysi, ty po dvou dětetch vypadají stejně jako po jednom, akorát jsem je vzala nadrsno žlučákem, neb špína byla zažraná v tom lanolinu (používané celé léto jako svrchní oblečení). Dtto vlňáky Loveybums, jsou jen zašlé.
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Mochnik » čtvrtek 18. srpen 2011, 15:02
Ahoj, já používám popoliny jednovelikostní už na třetí dítě, jen mám u většiny přišité suché zipy...Popoliny vlňáčky jsou taky fit, akorát jedny vrchní z polyesterky jsem koupila nové. Plínky jsme prali na 60, pouze u prvního na 90 v šestidenělí. Švagrová má stejné popoliny po dvou dětech v podstatně horším stavu, prala na 90 celkem dost, takže to vliv určo má...
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Mochnik
Krafařka
Krafařka

733 příspěvků
17. srpen 2009
Příspěvekod Swetlex » čtvrtek 18. srpen 2011, 15:02
Tak my měli některé biofroťáčky od popoliny už na Vávru bazarové po dvou dětech a odplenil se v nich i Eda. Jen jsem u dvou přišila nové sucháče.
Vícevrstvé taky stále fungují, HHS jsou parádní, zkrátka asi mám štěstí. Vlastně jediné, které už na další nepoužiji jsou bum hugger, nějak opelichaly.
Swetlex, Vávra 11/06, Edoušek 6/09 a Frída 6/14
http://www.ditevsatku.cz - kamenný obchod i e-shop
ObrázekObrázekObrázek
Swetlex
Kecka
Kecka

1757 příspěvků
30. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Trixl » čtvrtek 18. srpen 2011, 15:15
Nejvíc vydržely 4covky, ale mám ještě totáčové, dokoupila jsem z druhé ruky novější s většími čtverci a používám je dál, jediné neprodávám. Další co vydržely nejvíc jsou plínky od popolini, doma mi zůstaly pouze twosize, když jsem napsala, že jsou používané 3 roky, tak už je nikdo nechce, protože většina nových plen asi moc nevydrží :-? a tyhle by s přehledem zvládly ještě jedno dítě.
Trixl
Howgh
Howgh

15770 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina