ADV TOP
ADV LEFT

Chci být asi látkařkou.... resp. jak začít?

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Mariee » pátek 03. červen 2011, 21:21
je to možná asi stá diskuse, tak aby nebyl problém dávám do smazatelných diskusí, pokud někdo nerozhodne jinak...
ano je tu mnoho diskusí, ale když je její datum založení je asi před 5ti lety a má 60 stran, tak jistě chápete mou lenivost to pročítat. Volím nejsnažší cestu ;-)

chci látkovat..

mám tedy několik konkrétních dotazů:

- mám hooodně čtvercovek, ráda bych tedy využila tyto, jak na to? skládají se jako sme to dělali před 20 lety, kolik jich na sebe, igelit mezi ně je jistě přežitek :-))

- svrchňáčky, jaké a kolik? mám jednoho ročáka a druhátko přibude za měsíc. mám po někom kikko tuším a jako dobrý, ale je to vlhké. pak se mi děsně moc líbí mio, nebo jak se jmenují, jsme na ty "dizajnovky", ale při osahu je to takové moc gumové. nebo je to zdání?

- nebo raději all-in. nebo ja se tomu nadává.. mám se vyprdnout na čtvrcovky a koupit takové ty.. ty.. no vy víte co.. je to docel acenově náročné, tak bych ráda spotřebovala ty štosy čtvercovek..

- pochopila jsem separačky. jaké koupit, mohu hodit tedy do wc a dávat pokaždé? nebo jen v době kdy vím, že bývá poklad?

- skladování, to mi trápí nejvíce. nechci látkovat furt, chchi to zkusit, jako spíš jen na doma a během dne. na noc a na cesty rozho ne, na to si netroufám. budu jich mít tolik abyhc zaplnila jednu pračku? mě to po jednom dni nevíbně voní a to to vymáchávám.

- praní. nechci měnit prášek, aviváž a pod. fandím eko matkám, ale já jí nejsem. ořechy jiné věci asi ne. mohu používat dál persil?

- cena. jistě to máte v malíku. domnívám se, žejako moc neušetřím. nebo jo?? když vezmu proud, prášek, vodu a hlavně čas (věšení, skládání). nebo se pletu, vyjde to levněji? jako o rozložitelnosti jednorázovek mluvit nechci, vím jak je to děsný..

- je jště něco zásadního, co bych měla vědět? poučte..

myslím, že ještě jistě dotazy mám, ale toto bych chtěla ujasnit. Protože nezodpovězené otázky používám stále jako výmluvu proč ještě nezačít :oops:
jednorázovky dál u nás pofrčí.. jsem moderní a líná matka, tak je budu používat dál, ale cosi mi tlačí k tomu, že bych aspoň trochu měla látkovat..
Mariee
Diskutérka
Diskutérka

2841 příspěvků
03. leden 2007
Čechy krásné, Čechy mé!
Příspěvekod Michalka » pátek 03. červen 2011, 21:37
gratuluju k rozhodnuti ;)

plenky jsem na novorozence skladala takhle http://www.latkovepleny.cz/novorozenecky-sklad
jsem fanynka prave ctvercovek - variabilni, rychle schnou, skladny
a i kdyz jsem vyzkousela par jinejch "lepsich" plenek, zas jsem se vratila k ctvercum

svrchnaky - mam oblibeny vlnaky tyhle http://www.latkovky.cz/vlnene/vlnacky-d ... -prirodni/ ty je nutny naimpregnovat lanolinem (k dostani v lekarne)

separacky jsem mela, uz nevim jaky, nakonec jsem je nepouzivala

skladovala jsem na sucho v kybli s vickem a kazdej den hodila do pracky, bylo jich dost

prani - nejvic se i osvedcil sliz z jelena a sody, kdyz se ti nechce vyrabet, strouhla bych trosku mejdla do bubnu a dosypala sodou. V persilu jse na novorozence neprala ani oblecky, tak s tim neporadim.

cena - urcite to vyjde levneji, kor kdyz mas nejaky ctverce doma ;)

zasadni informace je - nezkoumej weby s plinkama, jinak vsechny budes muset nutne mit :-)
Michalka
Treperenda
Treperenda

1108 příspěvků
22. srpen 2010
Příspěvekod Niki84 » pátek 03. červen 2011, 21:43
Tak já napíšu z pozice půl napůl látkařky :
- čtvercovky určitě využij, sklady nevím jaké byly před 20 lety, ale návod je na netu, třeba zde

- svrchňáky mam dvoje PUL - Imse vimse ZOO a Thirsties, líbí se mi jich spoustu ale nechce se mi za to dávat ty peníze :oops:

- all in one (AIO) jsou dobré na cest, k dr. apod. ale látkovat jen s nima je blbý - potřebuješ jich víc, protože déle schnou jak jsou navrstvené a cenově by se to asi nevyplatilo, nemám zatím žádné

- separačky dávám jen když vím kdy zhruba bude "nehoda" někdy mě dítě přelstí :grr:

- na noc taky dávám jednorázovku, dítě je průtokáč a budit ho na přebalení nechci, peru tak ob den dva spolu s jeho oblečením a pračka se naplní, skladuju na sucho a věř mi, že jednorázovky teda smrdí 1000x hůř :xx:

- peru v Arielu a aviváž nepoužívám (na plenky se nemá)

- cena nevím, nepočítala jsem :oops:

Jako základ mám sadu kalhotkových popoliny, které vykrývám čtvercovkami, chtěla jsem postupně dokupovat ale zatím si vystačím s tímto. Syn má skoro 9 měsíců a "látkuju" asi 3-4 měsíce.
Klidně se ptej jestli jsem na něco zapomněla, ale holky opravdu látkující jistě odpoví.
Niki84
Drbna
Drbna

4414 příspěvků
28. prosinec 2009
na kopci v Praze
Příspěvekod Gondwana » pátek 03. červen 2011, 21:46
Látkovala jsem čtvercovkama. Nemáme sušičku a neuměla jsem si představit jak bych tedy sušila ty moderní šité látkové pleny. Svrchňáky jsem měla Sandry, ale ty byly věčně nějak ujeté bokem a tak jsem místo nich používala jednorázovky a po jednom dnu jsem je pak dala na noc kdy jsem nelátkovala. Byl to takový kompromis.
Prala jsem v Persilu Sensitiv a nebo jsem si strouhala mýdlo s jelenem (na mýdlový sliz jsem si nenašla čas). Aviváž žádná, jenom do posledního máchání trošku octa (máchala jsem dvakrát). Spotřebu vody a energie jsem neřešila a nepropočítávala, a čas investovaný do věšení látkových plen byl pro mne příjemně stráveným časem a rozhodně jsem ho jako investici neřešila. Byla to jenom troška času strávená s něčím příjemným. Separačky jsem nepoužívala, na hovňouse jsem měla v koupelně stěrku (klasika kuchyňskou co se používá při pečení) a pokaděné i počurané plíny jsem od nejhoršího osprchovala, lehce přeprala a pověsila (ekluje se mi skladování látkovek namokro v kýblu). Jednou za 2-3 dny jsem je prala v pračce na 90st. Dcera nebyla nikdy opruzená.
Můžu říct, že není nic lepšího (pro mne) než klasické čtvercovky, zvlášť ty staré úžasné ještě po nás..... .
Gondwana
Howgh
Howgh

6500 příspěvků
27. září 2006
Nejtmavější město na Bečvě
Příspěvekod Cipulino » pátek 03. červen 2011, 22:05
Ahoj Mariee... tady je pár mých postřehů... látkuju u druhátka od narození...

Svrchňáčky ... nejvíc se mi osvědčily tyhle: http://www.spokojenykojenec.cz/Svrchnacky.html ... wander wraps... jsou ze softshellovýho matroše, příjemný na omak a fakt nic nepustí, navíc jedna velikost... vydrží dlouho ... nemusíš kupovat v různých velikostech a suchý jsou za hodinku, teď na balkoně i dřív
...vlněné se mi neosvědčily... navíc dlouho schnou a jako s uděláním je malý vždycky zkákne :roll:
K tomu mám 8 těhle Little Beetle http://www.spokojenykojenec.cz/Pleny.html... jsou prima, ale mám je od kamarádky zapůjčený... malý je třetí prcek v nich a pořád fungujou bezvadně

Pak mám tyhle AIO: http://www.spokojenykojenec.cz/Plenkove-sady.html ... prima, ale chce to vkládačku... pořídila jsem nejprv 1x startovací sadu na zkoušku, pak dokoupila, když se osvědčily... během dne jsou suchý...

2x tuhle http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/1 ... t-DOPRODEJ ... jsou fajn,můžeš dovycpat čím potřebuješ, aby víc sály u učuraného mimča

no a na střídajdu používám Ikea ručníčky: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20075966 se snappi sponkou ... sklad můžu nafotit

Peru v Arielu...a to i separačky... ty tak 2-3x, skladuju v Ikea krabici s víkem za 60kč namokro s trochou prášku a levandulovýho oleje, aby to nesmrdělo. Pleny namáčím, zkáknutý vymyju pod vodou a předeperu ve žluč. mýdle... v pračce odstředím, s trochou arielu předeperu na 15min program a pak na eko 60oC. Peru po 2dnech... 3 den už to zapáchá... jako aviváž používám ocet a když mám pocit, že něco cítím, přidám do máchání 2-3 kapky levandulovýho oleje...

Začla jsem látkovat nejdřív přes den, pak na výletech a nakonec v noci. Když je hodně náročná noc, tak klíďo použiju jednorázovku... ale ta mi vždycky proteče na rozdíl od látkovky se softshellovýma svrchňákama.. a taky jsem v noci přebalovala a někdy přebalím i teď...
Cipulino
Treperenda
Treperenda

1491 příspěvků
20. červen 2010
Praha
Příspěvekod Gedžitka » pátek 03. červen 2011, 22:06
Čtvercovky jsou super, kdyby se ti zdály málo savé, dají se vylepšit nějakou vkládačkou - třeba bambusovou.

Svrchňáčky - aspoň troje, ale dá se to trochu obejít snap-in-one plenkami - když odepneš savé jádro, zůstanou ti svrchní kalhotky (třeba Grovia nebo Ecobu). Nejlepší jsou samozřejmě vlňáčky, ale někomu se nechce impregnovat.

AIO - chce to vyzkoušet, ne každému dítěti všechny padnou, ale na cesty a parádu super. A pak už mnou zmiňované SIO, tam se dají měnit jenom savá jádra, takže to nevyjde tak draho.

Separačky - nemusíš vyhazovat pokaždé, dají se vyprat společně s plenkami a použít znovu.

Skladování a praní - nemusíš prát extra, klidně s dalším dětským prádlem. Když pořídíš kyblík s dobrým víkem, třeba v OBI za pár korun, bude to stačit. A na víko si kápni oblíbený éterák a nebude to tak hrozné. Prát můžěš klidně v persilu, ale bez aviváže.

Levněji to určitě vyjde, ale záleží taky, jak hodně si při nákupech rozšoupneš. A vědět bys měla, že tomu můžeš propadnout :D
Obrázek+Obrázek+Obrázek=Obrázek
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Klaris » pátek 03. červen 2011, 22:12
mám vše - čtvercovky, kalhotkovky, all-in-one, vázačky (taky už třetího testera ;) ten teda napůl bezplenkuje)
kalhotkovky ve skladu a vázačky jsou super na mimi - zachytí řídké kakó a dají se v pohodě umotat, mimi neutíká :D
pak jsem už líná se s miminem prát (a zároveň líná škrabat hovíno z gatí) tak mám nějaké kalhotkové bavlněné Popolini, bambusové Baby lucy, ale jako nutnost to není, první dítě jsem odlátkovala do 15ti m v čtvercovkách narovno, pak dostalo vázačky (to už zase bylo schopno ležet a nezdrhat)
A u dítka co už občas nočníkuje jsem dávala plínka na rovno, teď u bezplenkáče už v 9měsících, on má kakání v plíně málokdy, no a když jo tak holt přeperu gaťky

jako kalhotky doporučuju Thirsties - dají se nandat na všechny typy plen, i čtvercovku narovno drží slušně, miminu bych pořídila Ska, ročákovi Mka (naše prostřední je měla až do tří let, ale je mrňavka - 13kg). S bambinomi moc dobré zkušenosti nemám, sucháč je tuhý a u hýbajícího se dítka se otáčí a odírá bříško

separačky - jedině od POpolini v krabičce, jsou dražší (cca 130/100ks), ale počurané peru, vydrží těch vyprání moc, ne jako jiné, co jsem zkoušela (Imse, Popin), pokajděné můžeš házet do záchodu pokud nemá tendence se vám ucpávat, přece jen se ta viskóza tak dobře nerozkládá

cena - určitě ušetříš i kdyby sis nakoupila výbavu ze samých All-in, zvlášť když máš dítka dvě
ale pokud budeš napůl jednorázovkovat, tak ty All in ani nepořizuj - já je právě používám na cesty pro jednoduchost manipulace, ale já jsme ortodoxní látkařka (cha mám to i v popisu práce ostatně ;) )
Pokud bys po nich přece jen zatoužila, tak mám dobrou zkušenost s Pop-in - plínka s e tam nacvakáá,po jejím odcvaknutí lze dovnitř nacpat právě tu čtvercovku, rychle schnou.

skladuju v kýbli s víkem a pár kapkami tea tree oleje, peru jednoou za tři dny v Ulrich gelu na 60, pokakané před vhozením do kýble přemáchnu pod vanovou baterií a potřu mýdlem (hodí se i žlučové - koupíš v kostce třeba v DM nebo Schleckeru, alejá fleky až tak neřeším tak mám jen Lanzu). Praní mě stojí tak 120kč měsíčně

jo ad látkování na noc - no mám průtokáče a ano občas proteče (používám vlňáky) jenže po vyzkoušení jednorázovka proteče taky, ale já nejsme schopna s ev noci vzbudit natolik abych přebalila, tak holt občas ráno peru spacáček a někdy i prostěradlo. Takže pro mě jsou látkovky lepší - když je pořádně vycpu, je šance že to protče menší než u jednorázky, která se jaksi ničím moc vycpat nedá. Takže toho bych se zas nebála. A na tu noc dávám "látkové" separačky Imse stay dry (materiál jako moira), dvě stojí 100
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8363 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Gedžitka » pátek 03. červen 2011, 22:13
Cipulino píše:Svrchňáčky ... nejvíc se mi osvědčily tyhle: http://www.spokojenykojenec.cz/Svrchnacky.html ... wander wraps... jsou ze softshellovýho matroše, příjemný na omak a fakt nic nepustí, navíc jedna velikost... vydrží dlouho ... nemusíš kupovat v různých velikostech a suchý jsou za hodinku, teď na balkoně i dřív

Wonder wraps se už nevyrábí, místo nich se prodávají samostatné svrchňáčky GroVia...
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Kejmiska » pátek 03. červen 2011, 22:14
taky gratuluju a pridavam vlastni zkusenost:

- ctverce super, krasne schnou, zvlast ty stare, pokud mas
- ano sklad muze byt vicemene jako ten pred x lety, ale igelit mezi to uz ne, misto nej svrchnaky, jinak sklad na malinke miminko je mozna lepsi ten novorozenecky, je trosku mensi nez ta stara klasika - nekdo daval odkaz, asi od 4-5 mesicu uz davam pliny jen na rovno, proste dva obdelniky a zapnu do svrchnaku
- all in one ne-e, zvlast pokud chces latkovat hlavne doma, jsou fajn na vylety atd, ale jinak jsou drahe, zle schnou a teoreticky by semely prat jen na 40, coz je nekdy malo
- separacky jsou celulozove na male mimino - zachyti tekute kakani a pak viskozove na vetsi - tuhe kakani a trosku izolujou vlhkost. Se ctvercovakma je pouzivam
- skladovat asi na sucho normalne v koupelne,nebo kde mas misto. Za den se jich spotrebuje dost, takz ei kdyz bys v noci a na cesty davala jednorazovku, urcite budes tak co dva dny prat, navic asi budes mit v latce obe deti? tak to urcite obden ta pracka bude.
-svrchnaky - ty stare gumove fakt ne, vlnaky jsou super, ale ....male mimino furt kaka, vlnaky bych asi mela vecne spinave a nebyl cas prepirat, od 4 mesicu pouzivam ano na noc a obcas i pres den. Jinak se mi ze svrchnaku osvedcily skvele imse vimse a thirsties. Bambino mio se hodi na ctvercove plinky, na ty novejsi modernejsi nesedi uplne presne, protoze maji uzky a vysoky strih, plina leze ven a muze zmacet obleceni.
cena -zalezi, jak moc ulitnes, pokud mas horu ctvercu, tak 2-3 svrchnaky a vejdes se pohodlne do tisicovky - a pokud vezmes rovnou velikost 5-8 kilo ,tak mas na 6 mesicu klid.

ps: jak blba jsem shanela kybl s vikem, nikde nebyl k sehnani, ted ho mam a viko jsem za temer tri roky latkovani pouzila jen parkrat zezacatku. zda se mi, ze to bez vika smrdi min.
Kejmiska
Howgh
Howgh

5333 příspěvků
09. listopad 2008
Příspěvekod Ubikvita » pátek 03. červen 2011, 22:16
Ahoj, z mojej skoro 8mesacnej skusenosti:
- ctvercovky som pouzivala na novorodenca, novorodenecky sklad, jak pisali holky vyssie, casom som presla na rozne site plienky, ctvorcovky v podstate na prdelku nepouzivam

- svrchnaky na 90% pouzivam PUL, bo mam prutokac, ze naipregnovane vlnaky nemaju sancu. Imse Vimse soft (organic mi vlhnu, nielen u gumiciek, ale cele, vravim, prutokac). Z vlnakov su fajne tie Disana, co tu dakto pisal.

- AIO mam az poslednu dobu, v podstate by som ich ani nemusela mat. Ale obcas ich pouzijem rada.

- separacky su niektore vyhoditelne do WC, niektore len do kosa. Ak su len pocurane, recyklovala som preplachnutim a ususenim. Tie vyhoditelne len do kosa vydrzia viac preprani.

- doporucujem vrelo poridit si aj dake vkladacky, idealne bambusove (napr od Baby Idea). Vyuzila som hodne i do ctvorcoviek na novosa a vyuzivam furt, ako dalsia vrstva, ked tak cura

- skladovanie na sucho, ani nesmrdi, periem obden, ked nahodou trochu citit, tak kapnem daco vonave (Tea tree olej napr)

- Avivaz nemusis menit, nedavaj ziadnu (na zmakcenie mozes skusit davat trochu octu). Ak chces davat Persil, davaj, ale ono je na nom blbe to, ze komercne prasky nie su pre detsku pokozku idealne. Je viac priepustna pre vsetko a Persil nepatri medzi najzdravsie veci. Ale mozes skusit pouzivat dake prostriedky pre deti, len su drahe. Preto pouzivam mydlovy sliz (ale mna to aj bavi struhat a miesat).

-cena...mozes usetrit. Ak budes na zaciatku pouzivat čč, neskor to kombinovat, tak naklady za beznu vybavu vyrovnaju s jednorazovkami tak za 7 mesiacov, co som pocitala.
(ale ked objavis plienky Anavy, jak ja (http://www.anavy.cz/), tak sa moze stat, ze tomu prepadnes :D) Vsetko zalezi na tom, jake plienky ubdes pouzivat. Ked len čč, usetris hodne. Ale aj pri beznych (Hapisa dapia pastelka plus dake bambusky, a pod) su aj s vodou, a energiami vyhodnejsie. Pradlo dat do rpacky a vyvesit mi pride zandbetalny ukon. porovnatelne, nez kvoli nedostatku plienok musiet ist nakupit a tahat sa s balikmi. Vec pohladu.

Mozno sa ti latkovanie zapaci. A budes moderna matka, co latkuje :D
Ubikvita
Howgh
Howgh

5996 příspěvků
07. duben 2010
Vysočina
Příspěvekod Cipulino » pátek 03. červen 2011, 22:23
Gedžitka píše:
Cipulino píše:Svrchňáčky ... nejvíc se mi osvědčily tyhle: http://www.spokojenykojenec.cz/Svrchnacky.html ... wander wraps... jsou ze softshellovýho matroše, příjemný na omak a fakt nic nepustí, navíc jedna velikost... vydrží dlouho ... nemusíš kupovat v různých velikostech a suchý jsou za hodinku, teď na balkoně i dřív

Wonder wraps se už nevyrábí, místo nich se prodávají samostatné svrchňáčky GroVia...

... no já je dokoupila minulý týden právě tady na tom odkazu... jsou krásný... zelený... ;) :D
Cipulino
Treperenda
Treperenda

1491 příspěvků
20. červen 2010
Praha
Příspěvekod Gedžitka » pátek 03. červen 2011, 22:27
Cipulino píše:
Gedžitka píše:

... no já je dokoupila minulý týden právě tady na tom odkazu... jsou krásný... zelený... ;) :D

Asi jsi majitelka posledních :D
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Mariee » pátek 03. červen 2011, 22:29
týý jo díky za odpovědi..

toje info. zítra si to musím pročíst znovu..

ted mi napadá:

skladování na sucho - to se praktikuje jak? počuranou vymáchám a nechám uschnout a pak do kýble nebo jak?

separačka - ahááááá já myslela, že je to jednorázovka, že je to něco jako perlan,ale jemnější..

svrchňáčky, nejsem si jistá, že chci impregnovat :-) tedy zatím :-) už s epomalu dostávám zase do toho, že nevím jaké vybrat. zítra na to sednu..

čtverce - tak ok, chci využít hlavně ty. ano mám ty komunistické, 40 let staré, co vypadají lépe než ty co jsem koupila před rokem :grr:

počet - jedním okem jsem koukla, takže dítě má vždy dvě plenky, jako čtvercovky, je to tak..samo rozdíly skládání podle věku, jsem koukala..

aviváž - to ji fááákt nesmím používat, jako u novouška jasně,ale ani pak??

separačky - takže mám koupit dva druhy, pro novo a pro tu velkou opici? je tedy v nich rozdíl a značku?

k věcem jako sliz a růuné věci se snad dopracuji postupně, je toho nějako mooooc :D:D:D to mi ted ten pidi mozeček nebere :-))

no koukám, že než jsem to dopsala, tak další psaní od vás. musím to dukladně přečíst a ptát se.. at vás trochu využiji ;)
Mariee
Diskutérka
Diskutérka

2841 příspěvků
03. leden 2007
Čechy krásné, Čechy mé!
Příspěvekod Mariee » pátek 03. červen 2011, 22:32
Michalka píše:zasadni informace je - nezkoumej weby s plinkama, jinak vsechny budes muset nutne mit :-)

no a to je právě v prdeli...tu chybu jsem již udělala.. jako něco je tak božské na obrázku, že to chci.. ale ne... mám čtvrce a hotovo :-))
Mariee
Diskutérka
Diskutérka

2841 příspěvků
03. leden 2007
Čechy krásné, Čechy mé!
Příspěvekod Cipulino » pátek 03. červen 2011, 22:32
Gedžitka píše:
Cipulino píše:
Gedžitka píše:

Asi jsi majitelka posledních :D

... tyjóo, že bych taky jednou měla štěstí... :? :D :D ... do háje, a já chtěla pořídit ještě jedny... :grr: :grr:
Cipulino
Treperenda
Treperenda

1491 příspěvků
20. červen 2010
Praha