ADV TOP
ADV LEFT

Chci být asi látkařkou.... resp. jak začít?

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Zuzu0263 » čtvrtek 26. leden 2012, 14:38
Ahojte,

chtěla bych začít látkovat (co nejlevněji).

Chtěla bych začít látkovat, ale nevím moc jak začít. Mám asi takovouto představu – nechci vše v jednom, ale chtěla bych používat čtvercovky nebo vícevrstvé pleny plus svrchní kalhotky.

Jde mi hlavně o to, jakým způsobem se skládají pleny do kalhotek. Já to nikde nenašla a nevím si rady. A ještě jaký materiál je nej – jestli svrchňáčky PUL nebo vlňáčky či fleesové. A co říkáte na froté plenky?
Ty vícevrstvé se mi líbí zn kikko – má s nimi někdo zkušenost? Popřípadě, jestli už koupit M – malý váží 5.5kg.

Když budu používat čč a na to ještě separační vložku – stačí to? Je teda fakt, že malej někdy dost čurá a kadění má tak 2× za den, ale pořádný.

Jako svrchňáky se mi líbí Pul haipa daipa, honey monkey a Imse vimse.

No finančně to chci co nejlevněji, naše mimi je dost náročné, splácíme a potřebuju šetřit na motivační hračky a pomůcky na vývoj, což je drahá záležitost.

Já si říkala, že 20–30čč, 3–5 svrchňáků, separační pleny. Stačilo by to na začátek?
A když nám to půjde, tak časem třeba i ty vše v jednom na cesty a tak. Chci zatím v noci ještě dávat jednorázovky a na cesty taky, než bych se v tom rozběhla.

Koukala jsem na mamaja na skládání plenek. A pochpila jsem to správně? Poskládám čč třeba na draka, dám do ní ještě jednu čč nebo vícevrstvou nebo vkládačku a na mimi připevním snapem a na to ještě kalhotky?

Nebo se ta čč poskládá do obdelníku a dá na kalhotky? Asi jsem blbá, ale moc to nechápu. Když totiž mám vše v jednom, tak ty jsou tvořeny kalhotkami a vnitřními plenymi, většinou vkládačkama. Takže to lze řešit i takto? – svrchňáky, čč na obdelník/vkládačka, separačka?

Promiňte za román a možná trochu zmateně.

Díky za odpovědi
Zuzu0263
Klábosilka
Klábosilka

391 příspěvků
24. červenec 2011
Brána Jeseníků
Příspěvekod Gedžitka » pátek 27. leden 2012, 22:12
Malvi, jsem ráda, že jsi spokojená ;)

Zuzu, jestli chceš začít látkovat, tak začni u čtvercovek a vv a pomalu zkoušej něco dalšího :-)

Ty čtvercovky jsou vždycky lepší dvě, zkusila bych spíš novorozenecký sklad. Na draka jsi viděla na mamaje a pak to jde na rovno, princip je všude stejný - plenky a přes to kalhotky, případně dovnitř ještě separačka.

Froté je mohutnější, čtvercovka z froté už udělá pořádný balík - spíš bych doporučila vv z bambusového flauše (třeba prefoldy Babyidea nebo od Anavy). Kikko nejsou špatné - a poměrně levné.

Pokud budeš používat jenom čč, tak je 20 kusů málo, musela bys prát pořád. Ale když bys k nim vzala pár vv, tak by to stačit mohlo.

Jaké svrchňáky použít, to je na tobě. Obecně jsou neprodyšnější vlňáčky, ale je s nimi dost práce (a je třeba počítat s tím, že impregnace a schnutí chvilku trvá). Fleesáčky jsou citlivé na tlak, takže pokud třeba nosíš, mohly by v šátku nebo nosítku provlhávat. PULky jsou nejuniverzálnější...

Jaký střih bude miminku sedět je třeba vyzkoušet, ale Haipa-daipa a Imse budou dobré na sklady. Pokud budeš používat plenky na rovno, jsou Sweet Monkey dobré, ale na sklady moc nebudou.
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Matap » sobota 28. leden 2012, 11:21
Ahoj Zuzu,

jestli chceš co nejlevněji doporučuju alespon 40 ks čč. VV od kikka vem klidně vel M (poskládej místo na čtvrtiny na pětiny, kdyby byly moc široké mezi nožkama).

Svrchní kalhotky vem rostoucí. Nebudeš muset kupovat od každé velikosti, ptřebuješ 3-4 ks. Klidně vem různé značky, ať zjistíš, co vám padne nejlíp.

Já osobně bych si vzala něco bambusového na noc, delší vycházky, nebo na učůranější dítě. Vhodné se mi jeví Pop-in, mají bambusové jádro, které lze odepnout a rostoucí kalhotky použít jako svrchní s VV nebo čč na rovno.

Separačky bych koupila flísové (jestli proti nim nic nemáš), pratelné.

Mata
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Zuzu0263 » sobota 28. leden 2012, 13:08
Holky díky,

už si to ujsaňuju a dost jste mi taky pomohly.

Já se asi rozhodla takto - čč (kikka lux se mi zdají docela vhodné) +vv - na začátek asi oboje kikka, i když kouknu ještě na ty bambusové, vím, že lépe sají, že?

A kalhotky - no vlňáčky zatím nechci, ´četla jsem různé zkušenosti látkařek a všechny si je pochvalovaly, ale na začátek jsem si zvolila PULky a líbí se mi haipd daipa a Imse vimse. Money bych si vzala si dvě jako vše v jednom, na cesty či k dr, navíc se dají taky použít jako svrchňáky.

A díky za tip na separačky, já původně chtěla celulózu, ta se taky vyprat dá, možná zkusím koupit i flisové a uvidíem.

Ale jsem finančně teď trochu omezená, tak to musím povyzkoušet, no.

Fleesový svrchňáky nechci, moc mu nevěřím.

A co se týče počtu tak jsem si to počítala podle jednorázovek a chci prát tak 1x za dva dny. Takže jsem si říkala - 30čč 30vv, asi 5 svrchňáků a dvoje vše v jednom, separačky.
Když bych šla do levnějších plín (kikko), tak se vlezu do 5000Kč, což je teď hranice, časem bych mohla přikoupit něco lepšího.

A perete ve slizu? Já bych chtěla - hlavně je to levné a nebo pak něco eko, ale nevím co.
Zuzu0263
Klábosilka
Klábosilka

391 příspěvků
24. červenec 2011
Brána Jeseníků
Příspěvekod Zuzu0263 » sobota 28. leden 2012, 13:29
Ještě bych se chtěla zpetat. Mám doma nevyužitý flanel, tak mě napadlo si ušít přebalovací podložky, protože ty jednorázový jsou blbý a ne podle mého gusta. Ale nevím jako látku k tomu, aby to neprotékalo. Nevíte o něčem?

Napadlo mě do ní všít gumovou podložku, co se používá třeba do postele, ale nejsem si jistá, jestli se to neptrhá.
Zuzu0263
Klábosilka
Klábosilka

391 příspěvků
24. červenec 2011
Brána Jeseníků
Příspěvekod Matap » sobota 28. leden 2012, 20:47
Zuzu, jestli máš limit 5000,- tak to je dost luxus, to se vejdeš v těžké pohodě :-) Mně by 30 VV přišlo skoro zbytečně moc. Koupila bych si maximálně polovinu. Počítej, že potřebuješ cca 20 přebalovacích jednotek jako základní výbavu (přebaluješ cca 6x denně á 3 hod., v noci vynecháš.. jeden den pereš, jeden na schnutí a jeden používáš. ) Přebalovací jednotku počítám jednu VV nebo 2čč.

Na přebalování bych koupila podložku Pišišvor má froté s PUL zátěrem, stojí cca 130,-.

Mata
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Zuzu0263 » sobota 28. leden 2012, 21:10
Matap no já koukala na latkovepleny.cz a tam mají vv kikko v balení po 6ks, tak jsem si říkala dvě balení stačí plus nějakou bambusovou na noc a právě i podložku tam mají celkem levně.

Jsem si tam vybírala a dávala do košíku a v pohodě jsem se vešla, ještě si můžu dovolit nějaké dražší třeba vše v jednom. :)

Jsem ráda. už to mám fakt pormyšlený, jen to nakoupit.

A díky za rady.
Zuzu0263
Klábosilka
Klábosilka

391 příspěvků
24. červenec 2011
Brána Jeseníků
Příspěvekod Kdoule » čtvrtek 16. únor 2012, 17:58
Swetlex píše:Eda byl jako mimino opruzenej úplně děsivě, ze začátku ok, pak se to rozjelo a vlastně celé prázdniny byl jak rudá záře nad kladnem. Zkoušela jsem i hnusky, nepomohl (a já byla tááák ráda, představa jak mi kamarádky co nesnáší látkovky budou předhazovat, že hnusky jsou přece nejlepší, to by mě mrsklo). Pomohlo větrat, větrat a větrat. Navíc praktikovat BKM a nejvíc pomohlo že neměl na kůži bobek, to stačila půl minuta a bylo červeno.
Navrch nepoužívat ubrousky, mýt pod vodou a pořádně usušit.
Celé to trvalo do cca 3-4 měsíců, kdy se to rádo vracelo, ale jak pak byla plína bez bobků a byl často větranej, byl klid.

Swetlex, já jsem ta, která zažila, že hnusky pomohly dokonale a všechno vyřešily... :? Bylo mi fuk, co jaký kamarádky, ale cítila jsem se pěkně blbě, když moje přesvědčení o dobrým, co pro dítě dělám látkou, šlo totálně do kytiček. Je to ale už skoro 11 let, tenkrát byly jen čtverce a kalhotky z PVC, tak si dělám naději, že můj třetí a poslední pokus o látkování startující letos má šanci na úspěch. Trochu mi bereš vítr z plachet, když píšeš, že i s lepší současnou výbavou jste problém měli taky :( Jestli to ještě budeš číst, prosím tě, snášela kůže tvého synka bambus? Někdo tu v diskuzi psal, že bambus suší tak dobře, že až moc vysouší, já počítám s učůránkem, tak sháním info.
Kdoule
Pískle

25 příspěvků
12. únor 2012
Příspěvekod Malva » pondělí 20. únor 2012, 13:33
Ahoj holky.

Jak jste, prosím, přesně dělaly deinkrustaci plenek, když Vám ztvrdly?
Tj.kolik octa a jak dlouho to v něj máchat? Nebo to udělat jinak? :kafe:

Mám bavlněné čtverce Kiko lux a doma šité bambusky. Peru v Lovele a octě, tady máme měkkou vodu (fleky se vyperou dobře).
Malý má docela červená stehýnka na vnitřní straně od plenky, používám novosklad.

Jinak má už 70 cm, je dost velký na 3 měsíce. Oblečení nosí na 6-9 měsíců = č. 74.
Moc se mi osvědčily pratelné separačky Imse Vimse. Ale v podlední době se nám docela daří odchytnout čůrání na kuchyňské utěrky a někd yi kakání-např. včera mega 2 dávky po týdnu nekakání. :) :hura:

A ještě jeden dotaz:
Používám novosklad a plenka mi často kouká z kalhotek, obvykle jsou to Grovia. Jak to děláte, aby plenka nekoukala (a nedřela mimi)?
Protože někdy, když se mimi pokaká, tak hovínko teče tudy ven a zamaže nejen kalhotky, ale i dupačky :roll: :grr:
Těšíme se na naše tygříčata :-) :holka: :kluk:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Porod Daníčka
Malva
Klevetnice
Klevetnice

3718 příspěvků
17. prosinec 2007
Dálný sever :-)
Příspěvekod Le_chat_noir » pondělí 20. únor 2012, 15:02
ahoj,

tak to je tedy opravdu obr, to ma nas v soucasne dobe ...

ja nijak nezmekcuji. do prani nepridavam ani ocet a zatim problem nebyl, takze asi neporadim. jen holky rikaly, ze ze susicky jsou pleny krasne mekke.

ja pouzivam doma pletene vlnaky s nohavickama a pak nic nekouka ;-) druhak je dobre plinku trochu zalozit na okrajich jak jsou stehynka a hned to lepe tesni. hledam obrazek, ale nemohu najit. v nejhorsim nafotim ;-)

jinak nedam dopustit na zavazovacky. u druheho pouzivam nejvic. na to tekute kakani je to nejlepsi. to uz musi byt aby to slo ven ...
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Bintijua » pondělí 07. květen 2012, 23:32
Ahoj holky,

chystám se látkovat s prvním dítkem (od narození) a vůbec si nevím rady s počtem plen, snad se tu najde někdo, kdo mi poradí. :)

Plánuju prát ob den a ve výbavě mám zatím 20 kalhotkových plen+svrchňáky a 4 AIO. A nevím, kolik ještě koupit čtverců (jaké typy a rozměry?), vícevrstvých plen a vkládaček, abych to mohla střídat a kombinovat podle potřeby?
Bintijua
Žvatlalka
Žvatlalka

222 příspěvků
29. květen 2010
Příspěvekod Modrasek » úterý 15. květen 2012, 18:40
Ahoj maminky,
já mám teda dítě už odplenkováno a další mimčo plánuju až za pár let, ale říkala jsem si, že se trošku informuju o látkovkách a pokud mě něco neodradí, zkusila bych při druhém mimču látkovat. Jsem ale extrémně líná maminka a ještě k tomu trochu čunče a starat se o plenky tak, že bych namáčela, vyvářela, žehlila, vyráběla si vlastní prací prostředek, skladovala namokro, skládala čtvercovky na 20 různých způsobů a jánevímcoještě, to by mě od látkování stopro odradilo.
Tak se ptám, existuje nějaký jednoduchý způsob látkování? Kvůli mojí lenosti se mi na první pohled velice zamlouvají AIO plenky, kde se nic neskládá, jen se vloží vkládací plenka, jestli jsem dobře pochopila. Jenže dá se látkovat pouze s AIO plenkami?
Nestačilo by prostě koupit 20 AIO plenek, do toho vkládačky (nevím, jestli se to neprodává zároveň s plenkou), vložit vkládačku a po použití vytáhnout, počurané hodit rovnou do koše, pokakané přečváchnout v ruce nějakým mýdlem (jakým?) + hodit do koše, po 2-3 dnech hodit do pračky a vyprat plenky zvlášť a vkládačky zvlášť a vše je znovu připraveno k použití.... mohlo by to fungovat takhle jednoduše?
Obávám se, že kdybych nesehnala jednoduché kalhotkové plíny, nad kterýma nebudu muset moc přemýšlet, tak to látkování rovnou vzdám... :-/
A co se vlastně všechno musí koupit k AIO plenkám? A co se musí koupit ke kalhotkovým neaio plenkám?Je to tak, že na dítě se dá plenka + dovnitř vkládačka + nahoru svrchní kalhotky (+ případně na zadeček ještě separační plenka)? A na kolik taková sranda přijde? Já jsem počítala, že nová plenka stojí od 200 Kč, vkládací plenka cca 100 Kč a kalhotky 160 Kč, to máme celkem 460 Kč za tuhle sadu na dítě a když uvážíme, že jich musíme koupit 20 (nebo kalhotek stačí mít méně?), tak to vychází na 9200 Kč... :?
A co říkáte na tyhle AIO plenky? http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=55735778&tab=0
Na pohled krásné, ale já bych chtěla vědět, jestli jsou praktickéna den, na ven i na noc.
Díky moc za rady

zatím nelátkující maminka modrásek
Modrasek
Žvatlalka
Žvatlalka

157 příspěvků
02. říjen 2007
Praha
Příspěvekod Modrasek » středa 16. květen 2012, 07:10
Ještě jsem se chtěla zeptat, látkoval tady někdo s dítětem na UM? Zajímalo by mě, jestli látkovky vydrží stolici z UM. A já vlastně nevím pořádně, jak vypadá stolice z UM a druhé mimi bych měla na UM od začátku.
Můj syn byl na UM krátce v 6. měsíci (já byla v léčebně) a manžel mi ukazoval fotky, jak najednou malej začal dělat pořádně slušnou nadílku (oproti tomu, co nadělal z MM). No, fotky k pomilování :xx: ... každopádně jestli se z UM nadělá víc než z MM, tak by mě zajímalo, jestli to látkovky udrží.
Modrasek
Žvatlalka
Žvatlalka

157 příspěvků
02. říjen 2007
Praha
Příspěvekod Lachtanicka » středa 16. květen 2012, 07:42
Ahoj, jsem velmi, velmi líná, domácí práce mě neberou a dítě mám od příchodu z porodnice v látce. Takže to jde. :) Nepoužívám tedy AiO, ale obyčejné čtverce a asi patnáct kalhotkových plenek, tak se vyjádřím jen k běžnému provozu.
Přebaluju v ložnici, počůrané plenky házím na zem (na takovou tu plastovou podložku z Ikey, aby podlaha netrpěla), aniž bych je nějak rozebírala (takže plenka, vkládačka, separačka), dvakrát za den je popadnu a odnesu do kýble do koupelny. U pokakaných vyhodím separačku a vkládačku, případně plenku, ihned přeperu žlučovým mýdlem (z DM), pak hodím taky do kýble. Zpočátku jsem prala jednou za dva dny, teď se interval trochu prodloužil (dítěti je 7 měsíců). Peru v Lovele na 60, suším na balkóně nebo uvnitř. Žehlila jsem první tři měsíce jen ty čtverce, teď je jen poskládám. Zabere to pár minut a je to pro mě taková relaxační činnost (něco jako buddhista uhrabující pěšinku :) ). Nelámu nic přes koleno, pokud vyrážíme mimo domov, klidně vezmu papírové pleny - hlavně tedy, když jdem třeba na celý den nebo víkend někam bez auta a měla bych plný bágl látkovek. Na odpolední procházku, nebo pokud se jede autem, je v pohodě beru a nijak mě to neobtěžuje.
Dcera byla dva měsíce dokrmovaná UM, na kakání se to nijak výrazně neprojevilo. Každopádně mi několikrát protekla papírová plena, látkovka nikdy...
Lachtanicka
Treperenda
Treperenda

1445 příspěvků
29. červen 2011
Příspěvekod Malva » středa 16. květen 2012, 20:51
Modrásku,

pořídila jsem si bavlněné (Kikko Lux) čtvercovky, koupila na Aukru bambusovou látku (259,- Kč šíře 2 metry, cena z aběžný metr) a ušily jsme doma 4vrstvé (víc nepobral domácí šicí stroj) bambusové pleny - a la veliké "vložky", resp. řekněme vkládačky (cca 33 x 12,5 cm).

Pořídila jsem papírové separační pleny (vhodné, když mimi na počátku často kaká) a prací separační pleny (Imse Vimse), jež se hodí, když mimi kaká jednou za X dní nebo 1x denně.

V poslední době jsem ještě pořídila vkládající jádra do Grovií kalhotek, jsou super, hodně nasákavé a nejsou tak honem mokré jako bambusky.

Na radu Gedžitky jsem před narozením malého koupila několikery různé kalhotky: Ecobu (používány dost po narození, nyní mu moc nesedí), Sweet Monkey (byly hned mokré), jedny italské patentkové a Grovia.
Grovia seděly nejlépe a dosud sedí, tak jsem před vánoci koupila další 4 kalhotky.

Zkus se zeptat Gedžitky na plenky obecně, poradí Ti lépe než já. :)
Těšíme se na naše tygříčata :-) :holka: :kluk:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Porod Daníčka
Malva
Klevetnice
Klevetnice

3718 příspěvků
17. prosinec 2007
Dálný sever :-)