ADV TOP
ADV LEFT

látkování - mám čtvercovky, co dál?

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Vendulak » sobota 17. září 2011, 11:14
Dobrý den,
mám skoro 3 měsíční holčičku a sešlo se mi doma dost klasických látkovek a začala jsem uvažovat o látkování. Už při tehotenství se mi to několikrát mihlo hlavou, ale zavrhla jsem to z toho důvodu že nemáme kde sušit. Nyní vím, že látkovky-čtverce schnou docela rychle a uvažujeme že by jsme pořídili klasický rozkládací sušák a dali ho do sušárny (kde jsou normálně všechny šňůry plné). A tedy uvažuji co pořídit dál? Vůbec se v látkování nevyznám. Čtverce mám většinou tyhle http://www.stastnemiminko.cz/libstatske ... s/d-70300/
Co dál? Svrchňáčky? Jaké? Zatím jsem zahlédla jen nějaké Bambino mio, Blueberry, Imse Vimse, Thirsties, Thirsties Duowrap...? Je to jedno? Podle čeho vybírat?
Co ještě potřebuji? Separačky? Jaké? Opravdu se v tom zatím nevyznám vůbec :(.
Zatím do toho nechci investovat moc a zkoušet látkovat jen přes den a postupně podle toho jak nám to půjde a bude vyhovovat tak třeba víc...
A ještě, maminky které látkujete asi nepoužíváte klasické jednorázové vlhčené ubrousky, tak co tedy na otírání zadečku?
Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď , pomoc či radu ;).
Vendulak
Pískle

27 příspěvků
06. prosinec 2009
Plzeňsko
Příspěvekod Gedžitka » sobota 17. září 2011, 11:22
Vendulo,

podobná diskuse už tady je http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... ic&t=35752

Zkus se prokousat, není zase tak dlouhá a je tam spousta rad a tipů, třeba ti to pomůže ;) Pokud máš dost čtverců, stačí ti troje nebo čtvery svrchňáčky, separačky nejsou podmínkou, ale jinak jsou hodně chválené od Popolini.

Gedžitka
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Maggiemae » sobota 17. září 2011, 11:24
Vendulo, zadeček myju pod vodou nebo namočenou rozstříhanou plenkou (z jedné pleny asi 9 ks), kterou pak jen přibalím k plence na praní.
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Gedžitka » sobota 17. září 2011, 11:27
Maggiemae píše:Vendulo, zadeček myju pod vodou nebo namočenou rozstříhanou plenkou (z jedné pleny asi 9 ks), kterou pak jen přibalím k plence na praní.

Dají se koupit už rovnou hotové, bambusové od Kikka. Dělají i nebělené.
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Sylvah » sobota 17. září 2011, 11:29
Ahoj,
zadeček myju pod tekoucí vodou rukou....žádné ubrousky nejsou potřeba a umyto je to nejlíp.
Čtverce skládám na NS (najdeš v diskuzi) a dávám do nich vkládačku a fleecovou separačku. Nahoru vlňáky....takhle jsme vydrželi do patnácti měsíců, teď začínám přecházet na AIO, pže mrňous je neposeda a potřebuju ho přebalovat rychle a ve stoje.
Tu diskuzi pročti, ujasní ti to....
Sylvah
Drbna
Drbna

4009 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod E-liska » sobota 17. září 2011, 11:30
Jaké vybreš svrchňáčky, to je na tobě.
existují PUL, vlněné a flísové. Pro začátečníka mi nejsnazší přijde pořídit PUL. Asi tak dvoje až troje od jedné velikosti.
Mně osobně vyhovovaly Haipa Daipa kalhotky. Dají se hodně vycpat, vejde se tam jakýkoliv tvar plínky, nikdy mi neprotekly a lemy mají z měkkého flísu, takže ani neotlačily či neodřely nožičky/bříško.
Ale chválí si hodně i Imse Vimse nebo Thirsties... i další...
Separačky potřeba nutně nejsou. Teda podle mě. Více se ocení, až začnou příkrmový hovínka :D
Záleží, jestli budeš dávat plíny narovno, nebo skládat do novorozeneckého skladu či na draka. Jestli skládat, hodí se pro uchycení snappi sponka.
Proč bys nemohla utírat zadeček jednorázovejma ubrouskama? ;-) To používání plen nijak neovlivní. Nicméně dají se pořídit i látkový ubrousky - mně se osvědčily Kikko. Jsou to v podstatě menší čtverečky ze stejné látky jako čtvercové pleny - dá se určitě vyrobit i podomácku. A na ty se pak udělá nálev. Já dělala slabší černej čaj a do toho olivovej olej, kapku tea tree či levandule a panthenol (ty éterický olejíčky a panthenol tam ale vůbec nemusí být ;-) ) Vždy jsem měla přichystané v plastové krabičce 4-5 navlhčených ubrousků a zbytek směsi v ledničce.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Hataika » sobota 17. září 2011, 11:58
Látkovala jsem a po mých zkušenostech jsem byla spokojená se svrchňákama Pul HaipaDaipa.Pak jsem si taky pletla vlňáčky,bavilo mně to a vyřádila jsem se na nich. :D
Hataika
Krafařka
Krafařka

824 příspěvků
10. říjen 2007
Příspěvekod Gehenna » sobota 17. září 2011, 13:13
Kebusa píše:Celkem chápu, že se ti nechce pročítat diskuze, ono je toho dost.

Tak za mne:
Dokup svrchní kalhotky Bummis, aspoň tři kousky a uvidíš - na čtvercovky jsou bezva (treba z www.latkovky.cz).
Zadeček doporučuju omývat nastříhaným Perlanem (pokakaný vyhodíš, čistý vypereš) - prodává se v lékárně.
Mezi látkovou plenku a zadeček může ještě přijít separační plenka (pokakaný vyhodíš, čistý vypereš) - pak máš míň práce s čištěním plenky (opet web).
Do koupelny užiješ malý kartáček na první hrubé spláchnutí stolice z plenky - není to ale nutné (drogerie).
No a použité plenky je praktické skladovat v otevřené plastové krabici, nebo kyblíku (drogerie, Ikea).

My na skladování (jakože vím minimálně o jednom dalším člověku:D) používáme kýble od barev, třeba, s víkem a držadlem, ono to má objem akorát na jednu pračku...
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod E-liska » sobota 17. září 2011, 13:20
Kebusa píše:No a použité plenky je praktické skladovat v otevřené plastové krabici, nebo kyblíku (drogerie, Ikea).

:?
Otevřené???
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Amazonka01 » sobota 17. září 2011, 13:27
Já taky pleny skladuju v díratém (takový ten odpadkový na papír ;)) koši. I v otevřeném kyblíku to pak trochu čpělo, takhle není cítit vůbec nic ;)
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Sylvah » sobota 17. září 2011, 13:28
Gehenna píše:
Kebusa píše:Celkem chápu, že se ti nechce pročítat diskuze, ono je toho dost.

Tak za mne:
Dokup svrchní kalhotky Bummis, aspoň tři kousky a uvidíš - na čtvercovky jsou bezva (treba z www.latkovky.cz).
Zadeček doporučuju omývat nastříhaným Perlanem (pokakaný vyhodíš, čistý vypereš) - prodává se v lékárně.
Mezi látkovou plenku a zadeček může ještě přijít separační plenka (pokakaný vyhodíš, čistý vypereš) - pak máš míň práce s čištěním plenky (opet web).
Do koupelny užiješ malý kartáček na první hrubé spláchnutí stolice z plenky - není to ale nutné (drogerie).
No a použité plenky je praktické skladovat v otevřené plastové krabici, nebo kyblíku (drogerie, Ikea).

My na skladování (jakože vím minimálně o jednom dalším člověku:D) používáme kýble od barev, třeba, s víkem a držadlem, ono to má objem akorát na jednu pračku...

Já mám takovou "popelnici" z OBI...
Obrázek
Plínky z toho nejsou cítit, vleze mi tam pračka bez problémů. Bez víka (a dobře uzavíratelného) si to fakt neumím představit...resp. umím dobře, pže mi chvilku trvalo, než jsem ten náš koš sehnala.....
Sylvah
Drbna
Drbna

4009 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Sylvah » sobota 17. září 2011, 13:30
Amazonka01 píše:Já taky pleny skladuju v díratém (takový ten odpadkový na papír ;)) koši. I v otevřeném kyblíku to pak trochu čpělo, takhle není cítit vůbec nic ;)

Tak to mi vysvětlete, kde jsem dělala chybu? Protože peru cca jednou za dva dny a i tak to stihlo smrdět....no dost. Jinak teda plenku prostě sundám a hodím do koše, nic nepředepírám....hovínka shodím do záchodu samozřejmě ;)
Sylvah
Drbna
Drbna

4009 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Dib » sobota 17. září 2011, 13:34
jak může použitá plena nesmrdět? buď je počuraná nebo dokonce pokakaná, prostě smrdí odpodstaty. nechápu..
:kluk:
Dib
Drbna
Drbna

4459 příspěvků
15. listopad 2006
tělem dobříš, srdcem valašsko
Příspěvekod Amazonka01 » sobota 17. září 2011, 13:43
Kebusa píše:

Přijde mi, že čím víc vzduchu a sucha, tím líp.

V malé vlhké koupelně pleny nacpané v kyblíku smrdí dost, ve velkém suchém obýváku rozházené v široké krabici vůbec ne.

Taky jsem k tomu dospěla :), máme suchou - větranou koupelnu, v otevřeném koši je to OK. Teda ono je to OK i v zavřeném, ale ty momenty od otevření než to nacpu do pračky :xx:
Amazonka01

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Elda » sobota 17. září 2011, 13:43
K látkování mi zatím stačí jen dvouje pul kalhotky, cca 40 ctverců a 6 ks plínek 2v1, různých značek. AIO mám jen jednu, ke slovu přijde jen občas.Je teda fakt, že papírovka mi žíly netrhá a když se stane že děvče zaneřádí oboje pulky, dám papírovku, než gatě uschnou...

zadek myju taktéž vodou a to většinou tak, že namočím cíp plenky která je složená na novorozenecký sklad

skladuju v kýblu s víkem a taky se mi zdá, že když ho nezakryju, tak nesmrdí, aspon zatím. Mládě je plně kojeno.
Elda
Kecka
Kecka

1954 příspěvků
21. září 2006