ADV TOP
ADV LEFT

SOS zničené bambusky

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Kacous » pondělí 14. listopad 2011, 11:40
Ahoj, chtěla bych vědět, jestli někdo nemáte zkušenost...

Cca před dvěma měsíci jsem si všimla prvních zničených plen - byly to bamb. čtverce Kikko, po uschnutí na nich byly po okrajích hnědé fleky (nic zvláštního) ale na těch místech byly úplně tvrdé, jako kdyby se na ně třeba vylilo lepidlo a zaschlo. Žádné normální tvrdnutí z praní, které lze rozemnout. Po dalších praních to bylo akorát horší, když jsem se to snažila rozemnout, tak se plína roztrhla...

Za pár dní se to začalo dít i na bamb. prefoldech, hnědé fleky, tvrdé, na některých plínách jen flek, na některých zasaženo půl plíny. Pak se z těch míst úplně odstranily chloupky, zůstala jen osnova. Pak se plína úplně roztrhala. Při věšení jsem si všimla, že na těch místech je zamokra takový jakoby slizík, nejde moc vyprat (v ruce), seškrábnu to nehtem a slézají i ty chloupky.

Děje se mi to jen u bambusových, jen u některých, některé jsou pořád úplně bez zásahu. Za dva měsíce je výsledkem asi 5 úplně zničených prefoldů, dvě zničené vložky z Bamboo Extra od Babyidea, tři zničenné Kikko čtverce. Bohužel i jedna zřejmě už zničená BE. Další bambusové vkládačky (froté) jsou napadené, někde vypelichané, ale ne tvrdé.

Plíny mám rok, každá je v pračce tak 1x za 4 dny, peru v mýdlovém slizu celou dobu. Nepoužívám na ně ocet, občas dám perkarbonát, ale co to začalo, tak jsem přestala. Teď jsem je zkusila prát v něčem jiném, z některých málo zasažených se to možná vypralo a zůstaly jen olysalé, ale ty hodně zasažené už to nezachránilo a jsou úplně zničené. Navíc mi připadá, že začaly pelichat, protože z plín vyklepávám strašně moc chuchvalců.

Absolutně nechápu, z čeho to může být, proč tak najednou. Bambusové plíny jsou většina mé výbavy, nerada bych, aby se doničily všechny :(
Pokud někdo víte, prosím poraďte...

*zařazeno
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Tlapka » pondělí 14. listopad 2011, 12:09
V čem pereš? Ecover třeba obsahuje derivát kyseliny citrónové, která bambus ničí, stejně tak ocet (pokud třeba pereš ve slizu). Prostě kyseliny bambusu vadí.
Tlapka
Žvatlalka
Žvatlalka

175 příspěvků
03. září 2007
Pyšely
Příspěvekod Kacous » pondělí 14. listopad 2011, 12:19
Právě že peru ve slizu, tam ocet není, v Ecoveru ne, o té kyselině vím. Peru je stejně už rok, ničit se začaly až teď...
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Tlapka » pondělí 14. listopad 2011, 12:19
Pardon, dočítám na etapy ..... ale to pelichání atd. by opravdu ukazovalo na styk s kyselinou, nebo nečím podobně agresivním, může to mít na svědomí i ten perkarbonát .... někde bych typla že se něco změnilo v procesu, jinak bych si to vysvětlit neuměla. Nezačali vám třeba nějak agresivněji chlorovat vodu? (Mám teď čerstvou zkušenost, starosta se obtěžoval s informací až ex post, celá ulice se drbala a nikdo nevěděl proč .... :grr:
Tlapka
Žvatlalka
Žvatlalka

175 příspěvků
03. září 2007
Pyšely
Příspěvekod Llevelyn » pondělí 14. listopad 2011, 12:24
Perkabonát se rozloží na teplo, sodu a kyslík. Podle mého za to může soda, nedokonale rozpuštěná ( je to silná žíravina) Nepatláš ty plíny tím nezředěným slizem? Jestli se vám změnila voda mohlo se něco změnit v chemii a té sody už je třeba " moc"... jinak mě nic nenapadá. Za 3 roky používání se mi nic podobnýho nestalo , frote bambusky opelichaly, ale flauš a plátno ne, což je logický, bambus je krátkovlákenný a musí se natkat do osnovy nebo zafilcovat aby utvořil látku.
Naposledy upravil Llevelyn dne 14. listopad 2011, 12:24, celkově upraveno 1
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Le_chat_noir » pondělí 14. listopad 2011, 12:24
netusim :? jeste se mi to nestalo s zadnou a to jedou nektere druhe kolo. uprimne jsem zvedava na co se prijde ...

tez peru ve slizu ...
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Gedžitka » pondělí 14. listopad 2011, 12:30
Jak skladuješ? Jestli na mokro, nepřidáváš k tomu něco?
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Kacous » pondělí 14. listopad 2011, 12:53
Nepatlám, jen výjimečně žlučovým mýdlem. Skladuju "nasucho", leží prostě počůrané dva dny v kýblu, peru obden. Dřív jsem je patlala žlučákem neustále, asi tak dva měsíce, když byl syn miminko. Teď už ne. Sliz byl konec jedné várky, takže taky žádná jiná receptura... Voda nevím, ale žádnou změnu nepozoruju.

Probírala jsem si to všechno, od čeho by to mohlo být, nic mě nenapadá :( Jedině fakt nějak z toho slizu, tak jsem ho přestala používat, vyřadila jsem ty zničené plíny a zkusím, jestli se to nezastaví. Mám ale hrůzu z každýho praní.

Taky jsem nenapsala, že když je to mokré, taky ty zasažený místa jsou tak křehký, že to jde cupovat rukou, odtrhávám kousky látky jako by to byla vata....
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Dacanka » pondělí 14. listopad 2011, 12:58
Llevelyn píše: ale flauš a plátno ne, což je logický, bambus je krátkovlákenný a musí se natkat do osnovy nebo zafilcovat aby utvořil látku.

blbost bambus se používá i na výrobu lan, dělají se z něj hladké úplety, ano vlákno je sice ktatší, ale spřádá se klasicky. Osnova (základ) může být bambusový a látka bude i tak poměrně pevná. Směsovky se z bambusu dělají hlavně kvůli vlastnostem a také ceně.
Dacanka
Moderátor kočárkárny
Moderátor kočárkárny

14374 příspěvků
21. září 2006
všude dobře na Moravě nejlíp
Příspěvekod Gedžitka » pondělí 14. listopad 2011, 13:00
Já bych řekla, že to máš vyžraný od perkabonátu :-?

Zkus prát v něčem jiném, podle mě to přestane.
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Kacous » pondělí 14. listopad 2011, 13:01
Perkarbonát nepoužívám... pochybuju, že jedna lžička do praní 1x za týden tohle může způsobit... Navíc od tý doby, co se to děje tak ho nepoužívám...
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Kacous » pondělí 14. listopad 2011, 13:05
Vkládám ještě fotku, jsou tam vidět ty žluté fleky, opelichané chloupky, roztržené, i "zdravá" látka.... Po dalším praní se ta látka úplně roztrhla (tohle je vkládačka), u prefoldu se ta plenka prostě celá rozedrala.

Přemýšlím, že bych některou zkusila poslat na reklamaci, jestli by třeba nevěděli co s tím...
Obrázek
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Gedžitka » pondělí 14. listopad 2011, 13:07
Kacous píše:Perkarbonát nepoužívám... pochybuju, že jedna lžička do praní 1x za týden tohle může způsobit... Navíc od tý doby, co se to děje tak ho nepoužívám...

Blbě jsem to napsala, myslela jsem sodu. Když se pak ještě přidá perkarbonát, dávka se znásobí. A ty plínky už můžeš mít načatý, pokud mají "vyžranou" osnovu, může stačit běžné praní, nevadí, že teď tam nic nepřidáváš. Teď už se ti to podle mě bude sypat i když budeš prát jenom ve vodě...
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Káča » pondělí 14. listopad 2011, 13:09
Je divný, že je to najednou během dvou měsíců a ještě jen u některých :? Neodpovídá to době, kdy máš třeba novou dávku slizu?
Já tedy přesně nevím, jen napíšu, že peru něco přes rok v Ulrich gelu (ted občas už i v komerci), používám žlučák a bambus vkládačky BI i prefoldy BI jsou jako nový (krom toho, že se krapet srazily).
Takže bych zkusela vynechat ten sliz a perkarbonát. Každopádně lituju, to by mě asi švihlo :grr:
Káča
Treperenda
Treperenda

1011 příspěvků
15. červenec 2007
Mělník
Příspěvekod Kacous » pondělí 14. listopad 2011, 13:18
Gedži taky jsem ho používat přestala, ale řekni mi, jak je to možné, když v něm peru rok a začalo to až teď... Navíc ty žlutý fleky a ten slizík na nich, a některé jsou fakt úplně OK...

Nová várka slizu to nebyla, byl to konec staré.

Navíc teď z asi posledních dvou praní (už ne ve slizu) vytřepávám ty chuchvalce... možná to je tím, že jsem ty zasažený plíny pořád prala dál, jestli se to z nich nevypere, tak třeba jsou ty chloupky z nich. Teď jsem je vyřadila, ty úplně zničený, tak uvidím....

Ale taky jsem právě zoufalá, prefoldy jsou základ, používám na noc a půlka je v háji... Teď jsem si našila z bamb. flísu dlouhé vkládačky, tak jen z hrůzou sleduju, jestli se to nestane i jim.
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009