ADV TOP
ADV LEFT

Látkovky - Šiju, šiješ, šijeme

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Kvika » neděle 15. listopad 2009, 14:59
janinka, ja pouzivam namiesto overlocku iba siroky a husty cikcak a absolutne to nevadi, plienky nemusim vyvracat a ziadne nitky nepustaju. obsijem to vzdy radsej 2x a husto, a potom to drzi.
bambusovy "fleece" ma nazov len kvoli (podla mna dost nepresnemu) anglickemu nazvu. po cesky sa tento druh tkaniny vola teplakovina :D tento material urcite staci obsit zvonku akymkolvek sirsim stehom, lebo sa nepara, velmi lahko sa s nim pracuje. aksamit je podla mna na plienky nie prilis vhodny - na svoj objem malo saje, zle sa s nim pracuje a aj zle drzi tvar. je krasne hebky, takze je urcite prijemne ho nasit na vnutornu vrstvu plienky, ale inac budes asi spokojnejsia s vlastnostami toho fleecu.

kattka, dakujem za strih ;)
Kvika
Pískle

74 příspěvků
04. červen 2008
Bratislava
Příspěvekod Irenaf » pondělí 16. listopad 2009, 11:40
Kvika píše:janinka, ja pouzivam namiesto overlocku iba siroky a husty cikcak a absolutne to nevadi, plienky nemusim vyvracat a ziadne nitky nepustaju. obsijem to vzdy radsej 2x a husto, a potom to drzi.

Janinko, já používám několik stehů určených na šití elastických látek, kterými je vybavený můj domácí šicí stroj (za pět tisíc). Nic se nepáře a šev je pružný akorát. Overlock taky nepotřebuju.
Irenaf
Pískle

49 příspěvků
04. březen 2009
Příspěvekod Ivuska.h » pondělí 16. listopad 2009, 11:47
Kvika píše:jaksamit je podla mna na plienky nie prilis vhodny - na svoj objem malo saje, zle sa s nim pracuje a aj zle drzi tvar. je krasne hebky, takze je urcite prijemne ho nasit na vnutornu vrstvu plienky, ale inac budes asi spokojnejsia s vlastnostami toho fleecu.

No ono fakticky vzato má ten aksamit ze sijemdetem vyšší gramáž, než ten tenký fleece, co tam teď je (260 g/m vs. 200 g/m), navíc v aksamitu je vyšší podíl bambusu, než v tom tenkém fleecu. Jinak aksamit se taky nepáře, v tom smyslu, jak se pářou třeba tkané látky, jen se kraj zakroutí, protože je to tenší látka. Práce s ním vyžaduje trochu cviku, to je pravda, ale na vnitřek i vnějšek plínky je to prostě to nejpříjemnější na dotek, co může být :)
Klára, nar. 9. 7. 2008
Ondřej, nar. 8. 2. 2010
Julie, nar. 29.12. 2011
Ivuska.h
Kecka
Kecka

1809 příspěvků
27. červenec 2008
Příspěvekod Xxxjaninkaxxx » úterý 17. listopad 2009, 20:48
Ahoj holky, děkuju moc za rady.
No mě odradila od obšívání zkušenost s vkládačkama, které jsem si našila z ručníku a ono to pak hrozně pouštělo chlupy a nitky. A když jsem to šila dál od okraje, aby se mi to po pár praních nepáralo, tak to pak byla hrůza jak to pelichalo. Ale když píšete, že se ten fleece nepáře a ten aksamit také ne, tak bych to asi našila z toho. Jen mě mrzí, že ten tlustý fleec zrovna není :(

Jednou jsem si šila sukni ze saténu, dá se to s těžkostí šití srovnat s tím aksamitem? No, kdyby mi z toho nešly plínky, tak bych ušila třeba pyžamka pro děti.

A to bambusové froté se bude párat asi stejně jak ty ručníky, že jo? Takže by bylo asi nejlepší na to vnitřní jádro?

A ještě k tomu barvení. Když peru plínky na 60, tak mi to bude pouštět a obarví mi to další plínky. Vím, že když jsem si barvila třička, tak pouštěly vlastně při každém praní, i když jsem je po obarvení máčela v octě.....
Jestli s tím máte některá zkušenosti, poradtě prosím.....

Děkuju moc
Xxxjaninkaxxx
Žvatlalka
Žvatlalka

169 příspěvků
13. listopad 2009
...tepláků ráj.....
Příspěvekod Ivuska.h » úterý 17. listopad 2009, 20:54
Kupované froté ručníky jsou dělané jinak, úplety se obecně moc nepářou, jen jednolíc, tam ti uteče oko jako na svetru, ale na oboulícu a dalších složitějších typech ne. Chlupy ti z toho ustřiženého kraje ale lézt můžou a bude se to rolovat.

Tlustý fleece v pohodě nahradíš dvěma vrstvami tenkého, cenově tě to vyjde nastejno a bude to rychleji schnout.

Aksamit je blbý na šití v tom, že celkem klouže, ale myslím, že zdaleka ne jako satén, prostě jen člověk musí být opatrný. Mě se s ním šije dobře, zvykla jsem si :)

Barvení -- tos měla určitě nějak technologicky špatně provedené, když zkusíš reaktivní barvy za studena (viz google a heslo batika za studena), kde se používá jao fixativ soda, nemělo by to pak pouštět vůbec. Ocet pokud vím jako fixativ na rostlinná vlákna nefunguje, používá se soda nebo sůl.
Klára, nar. 9. 7. 2008
Ondřej, nar. 8. 2. 2010
Julie, nar. 29.12. 2011
Ivuska.h
Kecka
Kecka

1809 příspěvků
27. červenec 2008
Příspěvekod Cicinka » čtvrtek 19. listopad 2009, 19:02
Ahoj, potrebovala bych radu.
Chtela bych zkusit usit plenku jako je itti bitti snap in one, ale svrchni cast by nebyla pul ale vlna. Sila bych ji asi z te merino vlny na sijemdetem.cz, z te tenke, ve dvou vrstvach. Jedine, ceho se bojim, jsou ty patentky, budou v tom drzet? Zrovna ted jsem rozepinala vlnaky na patenty od Baby Idea a u jednoho se mi trochu ta tkanina povytahla :-? Tak si rikam, ze by na te moji bylo patentu jak naseto a dostavali by dost zabrat...

Napadlo me tam neco dat, kdyz to bude dvouvrstve, necim to vypodlozit, co bude k jedne z tech vrstvev dobre prisite. Ale nevim cim to vypodlozit, asi by to melo byt neco pevneho nepruzneho, protoze ta vlna by se asi vytahovala kvuli sve pruznosti. V pruznosti latek se moc nevyznam... Nejake platno, filc?

Poradte prosim.
Cicinka
Klábosilka
Klábosilka

506 příspěvků
05. červen 2008
Příspěvekod Marcelkad » čtvrtek 19. listopad 2009, 19:27
O několik stran nazpět to řešila Ivuš u svých vlňáčků, tk se koukni. Jen nechápu, jakou ta plenka by měla funkci. Jako Vlňáčky s odepánacími vnitřky???
Marcelkad
Žvatlalka
Žvatlalka

137 příspěvků
13. únor 2009
Klatovy
Příspěvekod Cicinka » čtvrtek 19. listopad 2009, 19:56
Jo přesně tak, chtěla bych něco hodně štíhlého a zároveň se nechci vzdát vlňáků.
Díky, já jsem párkrát nahlížela, že to Ivushka řešila, ale pak jsem už nekoukala, zda to dořešila :oops:
Cicinka
Klábosilka
Klábosilka

506 příspěvků
05. červen 2008
Příspěvekod Medvidka » úterý 24. listopad 2009, 21:41
Používám Itti bitti SIO denně, ale tak 1*za tři použití musí jít do pračky i obal, ne jen ty vepínací vložky, protože se malá pokadí a rozhodně to neskončí jen na těch vepínačkách, takže představa praní vlněných "obalů" na SIO vpodstatě každý den, impregnace...to by mě teda nelákalo. Možná už je Vaše dítko větší a kaká "bobky", které se dají vysypat a vršek nezašpiní, ale na těch vkládačkách to fakt nevydrží.
Medvidka
Pískle

6 příspěvků
30. říjen 2007
Brno
Příspěvekod Cicinka » čtvrtek 26. listopad 2009, 12:15
Hmm, já jsem už trochu hledala info, tak jsem se dočetla to samé. No Matesovi je 7,5m, někdy jsou bobky, které jen sklepnu, ale občas je kakoš mazlavý, zmaže i svrchňáky, teda pul do kterých dávám vv. Ale zase kadí jen 1x denně, většinou dopolko, tak by se to dalo nějak prokládat pulkama.

Každopádně díky za info. :)
Cicinka
Klábosilka
Klábosilka

506 příspěvků
05. červen 2008
Příspěvekod Lo » středa 02. prosinec 2009, 17:26
Hola Holky,
mam VELKOU kabelu zbytku latky bavlny /jsou to velke kusy/, nechcete to nektera? Mela jsem to pro kamaradku, ktera se odstehovala.

Daruju, nejlepe Brno, Prostejov, Olomouc a cesty kolem..
Lo
Kecka
Kecka

1628 příspěvků
06. prosinec 2007
Příspěvekod Kattka » čtvrtek 03. prosinec 2009, 13:33
Poradite, kto mate skusenosti - pri vrchnych nohavkach je lepsie vsivat gumicku do tunela, alebo ju prisivat cik-cakom, alebo ju prisit cik-cakom a potom este usit i tunel ? Na fleese som skusala len tunelik, pri vlnenom uplete som to neskusala vobec.
Vdaka
Kattka
Pískle

29 příspěvků
11. červenec 2007
Příspěvekod Marcelkad » sobota 05. prosinec 2009, 01:10
Po dlouhé době jsem měla čas něco ušít. Konečně jsem dodělala pyžamko, chyběly mi úplety na rukávy a nohavice. A zjistila jsem, že pro mě jako ne moc vzručnou švadlenku je nejlepší nejdřív to ušít na normál stroji a pak, když to sedí, to vezmu overlockem a paráda.

Dělala jsem dneska tepláčky z barevného bambusového aksamitu. Je to hodně pružné, ale velice příjemný materiál. Jen nevím, jestli na ukončení nohavic mám našít zase ten aksamit a napružit ho nebo tam dát ten úplet. A taky mi vadí, že střihy, co mám z burdy na tepláčky mají docela nízká pas. Takže asi do pasu budu muset našít ještě další pruh látky nebo také ten úplet.
Marcelkad
Žvatlalka
Žvatlalka

137 příspěvků
13. únor 2009
Klatovy
Příspěvekod Rennik » neděle 06. prosinec 2009, 18:09
Jojo, mě taky vadí nízký pas u tepláčků. Já jsem si teda dělala střih sama podle tepláčků z Tesca (kupodivu se mi pak nijak nezkroutily) a u oteplováků a pyžamka jsem musela došívat ještě pruh látky, aby byl pas vyšší.

Marcelkad jaký máš overlock??? To je můj sen, možná mi ho letos ježíšek splní... ;)
Rennik
Pískle

81 příspěvků
11. květen 2009
Příspěvekod Marcelkad » neděle 06. prosinec 2009, 18:46
Rennik píše:Jojo, mě taky vadí nízký pas u tepláčků. Já jsem si teda dělala střih sama podle tepláčků z Tesca (kupodivu se mi pak nijak nezkroutily) a u oteplováků a pyžamka jsem musela došívat ještě pruh látky, aby byl pas vyšší.

Marcelkad jaký máš overlock??? To je můj sen, možná mi ho letos ježíšek splní... ;)

Já taky budu muset ten pruh přišít.
Overlock mám půjčený od mámy. Má ho min. 10let, je to ZETINA. Celkem spolehlivý stroj.
Marcelkad
Žvatlalka
Žvatlalka

137 příspěvků
13. únor 2009
Klatovy