ADV TOP
ADV LEFT

Jak skladujete a perete látkovky aneb co nemusí smrdět ...

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Mafra82 » středa 08. srpen 2007, 20:24
Holky chtěla bych vás poprosit o tipy jak skladovat látkovky. V zavřeném kybli to je jasné, ale jak je skladujete doma právě vy? Na mokro? Nasucho? Namydlené? V pračce? Díky předem za tipy ;) já to totiž ještě nemám ujasněno ;)
A jak je perete? V čem, dáváte předepírat? Na kolik stupňů? Dáváte extra máchání? A na kolik otáček ždímáte? ;)

Opět děkuji ;)

*zařazeno
Mafra82
Diskutérka
Diskutérka

2551 příspěvků
21. září 2006
Praha 9
Příspěvekod Klaris » středa 08. srpen 2007, 20:29
v uzavřeném kýbli

každou před vhozením properu v umyvadle (i počůrané - po brokolicových příkrmech smrdí fajně :-) ) , pokakané namydlím Omino mýdlem (někdy, když spěchám tak ne)

do kýble nakapu tři kapky tea-tree oleje

peru jednou za tři dny, na 60, v tekutém Ulrich gelu + Ulrich sůl na skvrny (jedna odměrka), + do půl nádobky na aviváž ocet

případné skvrny vybělí sluníčko :-) (ale moc jich nemáme..)
ObrázekObrázek
Obrázek
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8365 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Zdenicek » středa 08. srpen 2007, 20:31
ahoj, mam klasicky ctvercovky, skladuju je "nasucho" /zajimavej pojem u procurany pliny ;) / v umelohmotny bedne s vikem od ikey
peru na 60 , bez predpirky, zatim v Lovele, ale ted jsem si zvykla na prani v orechach a i ta lovela mi zacina smrdet..., odstreduju na 700 nekdy 750
extra machani nedavam, protoze mivam jen tak 3/4 pracky
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Tines » středa 08. srpen 2007, 20:31
Ahoj,

v kyblu nasucho, jen pokaděné ospruchuju a potřu žlučovým mýdlem.
Perem na 40-50°C, s octem, lovelou a jednou lžící BM desinfekčního prostředku.
Obrázek
Tines
Klábosilka
Klábosilka

447 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Mafra82 » středa 08. srpen 2007, 20:33
Klaris díky ;) jednou by to stačilo :D
Hm já právě stále hledám nejlepší způsob jak to dělat. Zatím dávám všechny do zavřeného kýble, před vhozením propírám a potírám IV mýdlem na skvrny jen ty pokakané, nebo ty na které nedejbože ze separačky něco ujelo. Počůrané házím tak jak jsou, peru jednou za dva dny, světlé a barevné plenky zvlášť, napůl v Ulrichovi a napůl v Lovele, ale ta už mi dochází, tak asi přejdu jen na Ulricha, a dávám půl nádobky octa s pár kapkama tea tree oleje. Peru na 60°C, fleky nikdy nebyly, a kdyby náhodou tak se vyběli na slunku. Jen s emi podaří semtam nějakou plenku barevně zaprat, jako nové TB bambusky :roll: :oops: holt jsem dala světle žlutou a oranžovou dokupy e zelenou modrou a filajovou :oops: .
Ale nebarvených nebo světlých máme více, musím to nějak vybalancovat a nakoupit i další barvené plenky...
Mafra82
Diskutérka
Diskutérka

2551 příspěvků
21. září 2006
Praha 9
Příspěvekod Luccie » středa 08. srpen 2007, 20:40
Ahoj!

Skladuju na sucho v popelnici :) Každou pokakanou plínku ale vyperu v něčem, co mám po ruce (lovela, obyč. mýdlo apod.) a hodim ji k ostatním.

Peru na 60 - 70°C (víc, když jsou nějaké skrvrny) v mýdlových ořeších.

Nepředepírám a žádné extra máchání.
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Obrázek
Luccie
Drbna
Drbna

4451 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Mafra82 » středa 08. srpen 2007, 20:46
Luccie píše:Ahoj!

Skladuju na sucho v popelnici :) Každou pokakanou plínku ale vyperu v něčem, co mám po ruce (lovela, obyč. mýdlo apod.) a hodim ji k ostatním.

Peru na 60 - 70°C (víc, když jsou nějaké skrvrny) v mýdlových ořeších.

Nepředepírám a žádné extra máchání.

Hm ořechy mám doma také, ale zdá se mi že trochu barví světlé prádlo.. nebo ne?
Mafra82
Diskutérka
Diskutérka

2551 příspěvků
21. září 2006
Praha 9
Příspěvekod Bianka » středa 08. srpen 2007, 21:13
Tak já donedávna skladovala s vodou a octem a teď zas skladuju na sucho.... taky v popelnici. Pokakané přeperu jakýmkoliv mýdlem a hodim k ostatním. Peru ve slizu, budu přecházet na Ulricha. Přidávám k praní 3 odměrky od Hamilonu soli na skvrny Ulrich a nádržku na aviváž plnim celou octem. Jo a před praním dávam máchání s pár lžícema krystalický sody.
Bianka
Diskutérka
Diskutérka

2288 příspěvků
03. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Zurecek » středa 08. srpen 2007, 21:29
ahojky,
skladuju na sucho, mám velmi teplý byt(i v zimě se zavřeným topením máme 21st.) a balkonem na který svítí od východu až po 14hod sluníčko.

Počůrané usuším(nepřepírám), pokaděné přeperu ručně(potřu Omio Biancem a nechám hoďku působit, pak spláchnu) a taky usuším.

Peru jednou za 4-6dnů, tak, že snapustím čtvrt vany, tak, abych pohodlně všechny plíny ručně přemáchla, vykroutím, šoupnu do pračky s Lovelou nebo Mio Care od Bambino mio... takhle nechám působit přes noc a hned ráno zapnu pračku, kde už mám od večera nastavený program, takže ten už jede dál.
Peru vždy na 60st, do máchání vždy dávám ocet.

Skladovat na mokro prostě neumím a víc mi to vyhovuje takhle.
Zurecek
Treperenda
Treperenda

1498 příspěvků
21. září 2006
v mojí milované Ostravě
Příspěvekod Rudi007 » středa 08. srpen 2007, 22:00
skladuji
- počůrané na sucho v kýbli s víkem a 1-2 kapky teetree nebo levandule nebo nic
- pokakané na WC v kýbli s vodou. Skvrny nepřepírám, neřeším.
Pak vše za 2-3 dny hodím do pračky, vymáchám, pak peru na 60 ve slizu a máchání v octu (trochu chrstnu do aviváž.přihrádky), pak ještě máchání (jak kdy, dle nálady). Ždímu na 800-1000 ot.
Nebo teď nově: když se mi zdá, že máme použ. plínek málo a bylo by neekonomické zapínat pračku (mám dostatečnou zásobu plen - cca pro 2čata :oops: ) tak po 2 dnech vymáchám, usuším venku a pak vyperu s další 2 denní várkou plen. :?
Rudi007
Howgh
Howgh

5271 příspěvků
02. červenec 2007
Příspěvekod Tamik » středa 08. srpen 2007, 23:02
Ahojky, tak já mám jeden kýbl u přebalováku (od primalexu), do toho to hážu přes den a nic s tím nedělám, až večer vše vysypu do vany po Nikýskovi, vymáchám a nahážu do druhého kýble. Peru ob den, anóbrž ta zásoba zase tak velká není, tak abych nemusela Nikolase dávat do hnusek.
Ale počůrané usušit mě vůbec nenapadlo! Možná to zkusím, až bude větší zásoba ;)
Tamik
Diskutérka
Diskutérka

2600 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Mafra82 » středa 08. srpen 2007, 23:13
K čemu je odbré sušení počůraných plínek?
Mafra82
Diskutérka
Diskutérka

2551 příspěvků
21. září 2006
Praha 9
Příspěvekod Sizonka » čtvrtek 09. srpen 2007, 06:21
Velchi, a ktore plienky ti to pustili farbu? Ja som sa bala dat bordové HHS dokopy s bielym pradlom, tolko som vahala, ze som ich nakoniec ani nepouzila, kedze uz neplienkujeme... odlozene pre dalsie
Slavko 10.2.2004 Ivko 23.5.2008 Borisko 14.4.2010
Sizonka
Klábosilka
Klábosilka

493 příspěvků
14. prosinec 2006
Martin
Příspěvekod Luccie » čtvrtek 09. srpen 2007, 06:26
Velchi - mně nebarví. Peru v nich všechno a i bílé plínky jsou krásně bílé. Určitě k tomu ale přispívá letošní sluníčko ;)
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Obrázek
Luccie
Drbna
Drbna

4451 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Zurecek » čtvrtek 09. srpen 2007, 07:22
Velchi píše:K čemu je odbré sušení počůraných plínek?

no, pro mě v tom, že si ušetřím čas i vodu, protože je stejně před tím než je dám vyprat pořádně vyčvachám ve vaně ;) zatím tolik nečůrá a moč nezapáchá, jakmile budou příkrmy, tak se to asi změní a sušit budu již přemáchlé plíny ;) uvidíme ;)
Zurecek
Treperenda
Treperenda

1498 příspěvků
21. září 2006
v mojí milované Ostravě