ADV TOP
ADV LEFT

Bez plenek aneb novorozenec na nočník?

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Medulka » čtvrtek 08. listopad 2007, 22:41
Ahojky, začala jsem se zajímat o bezplínkovu komunikační metodu a tak jsem se chtěl zeptat, jestli to někdo praktikuje a jaké má zkušenost. U prvního dítka jsem posazovala na nočník po jídle a po vyspání až kolem 1 roku... A měla radost z úspěchů. Ale netušila jsem, že by člověk mohl chytat i miminko, ale čím víc o tom čtu, tak mi to přijde logičtější. V Africe asi plínky moc neperou...

*zařazeno
ObrázekObrázekObrázek
Medulka
Treperenda
Treperenda

1043 příspěvků
03. listopad 2007
Šternbersko
Příspěvekod Holly » čtvrtek 08. listopad 2007, 23:02
Ahoj. Nevim presne jak funguje tato metoda protoze jsem se o to nikdy nezajimala ale kamaradka to praktikuje a co jsem pochytila z jejiho vypraveni (bohuzel o nicem jinem momentalne nemluvi) tak jsem z toho pochopila ze nejvetsich uspechu dosahnes kdyz zacnes co nejdrive snad uplne uz od porodnice. :?: :?: :?: Nepodivala jsem se jak je tve dite stare.
Obecne predpokladam ze si prozijes spoustu krasnych chvil s miminkem i kdyz se vam to nepovede. Hodne stesti. :sunny:
Holly
Diskutérka
Diskutérka

2899 příspěvků
26. září 2007
Příspěvekod Martinak » čtvrtek 08. listopad 2007, 23:06
Tak o ničem takovém jsem zatím neslyšela.To se už malé novorozeně dává pravidelně na nočník, nebo co to je?

M
Martinak
Drbna
Drbna

4001 příspěvků
21. září 2006
Olomoucko
Příspěvekod Zuzajda » čtvrtek 08. listopad 2007, 23:14
BKM není o tom učit miminko na nočník, ale rodič se učí, kdy miminko potřebuje ;)

chvilku jsem o tom uvažovala, ale nejsem schopná to odhadnout :-?
on snad při čůrání ani nehne brvou :roll:
Obrázek Obrázek Obrázek
Zuzajda
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

5954 příspěvků
21. září 2006
kralupy
Příspěvekod Mafra82 » čtvrtek 08. listopad 2007, 23:15
Jmenuje se to bezplenková komunikační metoda a jedná se o to že v nejužším kontaktu s miminkem maminka pozná kdy má dítko potřebu se vyčůrat a nebo kakat, a tka existují čínské nočníčky, nebose děti dávají nad umývadlo nebo nad toaletu aby tu potřebu vykonaly do nich, a nešpinily se plenky... je to jistá metoda kterou lidé praktikují. No hodně si o tom můžete přečíst třeba tu na http://www.mokosha.info nebo se to dá najít na US webech.
Je to bezva ale já bych na to neměla nerva ;)
Jsem spokojená s látkováním, otevírá mi to jiné a další obzory.
Nicméně držím palečky aby se to vedlo ;)
Mafra82
Diskutérka
Diskutérka

2551 příspěvků
21. září 2006
Praha 9
Příspěvekod Ania » čtvrtek 08. listopad 2007, 23:17
Info o bezplenkové metodě zde: http://www.mokosha
Ania
Žvatlalka
Žvatlalka

220 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Cifka » čtvrtek 08. listopad 2007, 23:19
Ahoj Medulko,

bezplenkovou jsme "odhalili" u prvního sami, ale vydrželo nám to asi týden. Jelikož jsme částečně látkující, poznali jsme, že Amálka blble, když se jí chce, takže jsme po několika pokusech chycených na naše trička drželi dvouměsíční mimino nad nočníkem.

U Boříka jsme už měli nastudováno u Bory (www.mokosha.info) a začali až ve dvou měsících, myslím, docela nám to šlo, už se zapojovala i širší rodina a tehdy skoro dvouletá Amálka. Když se začal víc pohybovat, bylo to marné, takže jsme toho v 10m nechali a vysazovali tak jednou denně. Podotýkám, že Bořivoj kadil 15m 5-7x denně, takže šlo zejména o ušetření práce a peněz. Kolem roku nechtěl (klasicky) nočník ani vidět. Naopak u Amálky vysledoval a v těch 15m si začal říkat sám. Netuším, jestli víc kvůli vzoru nebo jako bezplenkáč, ale je to fuk. Teď je "spíš" bez plen.

Rozárku jsme zkoušeli coby mimino vysazovat, ale poloha jí vyloženě nevyhovovala a ani později se nejala pochopit, co po ní chci, když ji zmuchluju do klubíčka kadící nad umyvadlo, aby pokračovala. Asi počkáme až bude sedět a spíš symbolicky jí občas ukážeme, že se taky dá dělat jinam než pod sebe.

Měli jsme výhodu, že všechny naše děti vyloženě nesnáší být v mokru.
http://pilatus.coolnet.cz

A 07/2004, B 12/2005, R 04/2007, J 07/2009
Cifka
Howgh
Howgh

6225 příspěvků
21. září 2006
New Bubu
Příspěvekod Veera » čtvrtek 08. listopad 2007, 23:27
Já o tom vím od své tety, poposovala mi nějakou známou, která tak odchovala dcery a ty teď své děti, všichni bez plen. Abych pravdu řekla, já s tím holátkem miminkem měla tolik problémů s prdíkama, spaním a hlavně kojením, že jsem byla ráda, že čůrání je jediné co jde tak nějak samo a nemusím se o to starat.
Ty už máš třetího mimisa, tak jestli se do toho pustíš, tak tvé postupy budu sledovat.
Já močník nechávala doteď stranou (to máme 23m) a dnes jsem zaznamenala první úspěch, malý si ho začal nosit, že chce kakat (říká tak i čůrání) a jednou fakt udělal i bobek.
Veera
Diskutérka
Diskutérka

2831 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jankap » pátek 09. listopad 2007, 00:50
Zuzajda píše:BKM není o tom učit miminko na nočník, ale rodič se učí, kdy miminko potřebuje ;)
chvilku jsem o tom uvažovala, ale nejsem schopná to odhadnout :-?
on snad při čůrání ani nehne brvou :roll:

Já to sice odhadla, ale on Ondra čural třeba 4x během 15 minut, vždycky trošíčku. To nevím, jak bych to stíhala :roll: . Magda to dělá taky.

Kromě toho, jak už tady někdo psal, byly a jsou naléhavější věci: prdíky, usínání, kojení...

Ovšem jsou maminy, co to zvládnou, to jo.
Jankap
Howgh
Howgh

6050 příspěvků
01. listopad 2006
Příspěvekod Saraai » pátek 09. listopad 2007, 03:25
Odchovat miminko bez plenek? A co noci? Taky vysazuji na nocnik?
No nezatracuji zadnou metodu, myslim, kazda ma neco do sebe, ale sledovat novorozene, jestli se tvari ze jako chce curat nebo kakat kazdych 20 minut treba - to potes. Verim, ze kdyz se ditko vysadi, neco se v nocniku objevi, pravdepodobnost je velika, kdyz curaji tak casto. Moje sestra, aniz by tuto metodu studovala - v te dobe jeste nebyl internet - obe svoje holky vysazovala od miminka - teda ne novorozence, mela takovy malicky nocnik, ale uplne bez plin teda nebyly, starsi do roka a pul, kdy mohla behat po zahrade nahata a mladsi mnohem dele - ta nocnik proste pozdeji bojkotovala.
Ja tedy rozhodne poznam, kdy mala kaka, ale kdy cura, to ani nahodou, tedy rozhodne ne ve fazi kdy se teprve chysta vykonat potrebu.
Ad Afrika - bez plenek asi jsou a myslim, ze vetsinou i bez nocniku ;)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Saraai
Diskutérka
Diskutérka

2904 příspěvků
23. září 2006
USA, Florida
Příspěvekod Petulda » pátek 09. listopad 2007, 07:42
Tak o týhle metodě teda taky slyším poprvé a popravdě si to moc nedovedu představit. Hlavně když Mišák fakt čůral po troškách každou chvíli. To bych asi nedělala nic jinýho než ho držela nad nočníkem :? .
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Obrázek
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Cokoladka » pátek 09. listopad 2007, 08:46
Hele vy tu řešíte čůrání, ale co páteř dítěte- víte jak často byste museli novorozence vysazovat, vůbec se nemaj dávat sedět dokud to nedokážou bezpomoci!
a co se afriky týče, tak je dobré si přečíst Matějovského, děti do 2-3 let vykonávají potřebu kdykoliv a rodiče po nich uklízí, pak se to zlomí a dítko začíná být trestáno, když si neřekne(to je zkrácená verze popisu z té knížky).
Jinak dítko chápe nejdříve až kolem 15 měs. spíš až 2 let co se po něm přesně chce, ale to tu neřešíte, píšete o tom jak se to naučí vnímat rodič.

Já osobně bych tedy nic takového nezkoušela, snad mě proto neukamenujete.

Papa HL
ObrázekObrázek
Cokoladka
Klábosilka
Klábosilka

368 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Cifka » pátek 09. listopad 2007, 09:07
Čokoládko, neukamenuju Tě, já to vnímala taky tak. Dokud jsem to na nich prostě sama nepoznala, nešlo o to, že bych chtěla za každou cenu být alternativní či přírodní, ale on prostě nadával a přitom byl najezený, prdy už nevedl, tak jsme ho v kolíbce podrželi nad nočníkem, dokud si nesedl, tak neseděl.

Mimino si sice neumí říct, přesto to na něm poznáš, já to už později nepoznám. Miminototiž neumí zadržet, ale umí uvonit, takže to prostě nad ten nočník vyčůrá nebo vykaká.

Jak Veera psala o té tetě, tak jsme pak zjistili, že my používáme prudce moderní BKM a M. babička běžně vysazovala děti od 3m, přepodkládám, že ty signály uměla taky rozlišit akorát, jak sama pronesla, "nefilozofovala u toho" :-)

Matějíčkův postoj je mi znám, děti jsem sice vysazovala brzo, ale netrestám je, když se nepodaří.

Takhle jsem se pokoušela pomoci Rozárce, když měla prdíky ve dvou měsících na procházce. Když by kadila do nočníku nebo umyvadla doma, tak stojím nebo sedím a byla by víc naležato.

Jinak s tou nocí, my jsme to fakt nehrotili a v noci přebalovali, výše zmiňovaná Bora funguje s lavorem vedle postele a přebalovací podložkou pod sebou, takže když se mimino rozebere a kroutí, že chce, tak se i v polospánku vypotřebí, přisaje a spí dál.

Obrázek
http://pilatus.coolnet.cz

A 07/2004, B 12/2005, R 04/2007, J 07/2009
Cifka
Howgh
Howgh

6225 příspěvků
21. září 2006
New Bubu
Příspěvekod Lidundju » pátek 09. listopad 2007, 09:27
no to mě dost pobavilo, já někdy ani nestíhám přebalovat a ještě každou chvíli pozorovat mimčo, jestli nechce na záchod... no to může být zábavné s jedním dítětem, ale se třemi? no to už bychom tady asi bordelem shnili... :D
já to samožřejmě nezatracuji, ale asi je nutné být s dítětem pořád v přímém kontaktu(šátek) a pak to snad jde.
ale nedělám si o Africe iluze, četla jsem článek od očité svědkyně, která tam pracovala jako zdravotnice a psala, že ty mámy s těmi dětmi skoro vůbec nemluví, nekomunikují... jsou sice celé dny s nimi, ale ty vztahy asi nebudou bůhví jaké...no takže sice poznají, kdy potřebují na záchod, ale asi na ty děti pak nemají moc času, když začnou chodit... pak se asi vychovávají samy a navzájem se sourozenci...

no a nočník jsem začala řešit až po roce, teď zkoušíme občas, ale nechci nutit a Maruška zatím tu souvislost nepochopila, takže je to veliká náhoda, když se podaří(zatím jen jednou :oops: , ale je pravda, že moc svědomitá nejsem...)
Lidundju
Kecka
Kecka

1762 příspěvků
05. červenec 2007
Českolipsko
Příspěvekod Trixl » pátek 09. listopad 2007, 09:34
U prvního jsem to dělala jak se doporučovalo dříve - když dítě bezpečně sedí psadit na nočník po jídle na maximálně 10 minut, většinou mi holčička něco udělala a bez plínek na den byla určitě v roce a půl to si už dávno i sama říkala.
U druhého jsem to nestíhala, byly dvě děcka za sebou tak jsem byla šťastná za to, že starší už to umí sama. Druhé bylo bez plínek až po 2hém roce a to jen díky jeslím, kde všichni chodili pravidelně na nočníček.
U třetího to zprvu vypadalo jako u prvního, ale po roce a půl zapomněl všechno včetně hygieny a mluvení (ukázalo se později, že je autista), přes den plínky odložil před 3tím rokem.
U čtrvetého jsem byla už pilný sledovač netu a nechala jsem se zblbnout názorem, že do roka a půl děcko stejně neví, tak se teprve až pak vytahuje nočník. Podle mě to vymysleli a podporují prodejci plínek. Naučit tohle děcko na nočník byl očistec.
U pátého jsem plánovala BKM, ale řeším natolik intenzivně kojení, že ještě plínky už nemám sílu. Takže až bude bezpečně sedět, opět vytáhnu nočník a bude to tedy, jak to někdo nazývá, částečná BKM.

Kdybych nezažila teď zatracované vysazování, tak bych si při čtení BKM ťukala na čelo.
ObrázekObrázek
Trixl
Howgh
Howgh

15770 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina