ADV TOP
ADV LEFT

Mýdlový sliz

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod El3 » neděle 20. prosinec 2009, 14:57
Ahoj holky,
já používám mýdlový sliz už asi půl roku, jak na plínky, tak na normální prádlo....chystám se ještě dokoupit "PERKARBONÁT"...mělo by to při přidání k praní docíli lepší kvalitu "ČISTOTA PRÁDLA"..zatím to řeším, tak že prádlo roztřídím podle špinavost a něco vyperu v "mýdlovém slizu"..a špinavější v "normálním prášku"..jinak "sliz mám udělaný v kyblíku 12l"..ale poměr dávám 1 MARSEISKÉ OLIVOVÉ MÝDLO(prádlo je po něm neuvěřitelně heboučké) 300G + 250G SODY+10 VODY...ALE PŘEMÝŠLÍM, že té sody ted dám 300g máme hodně tvrdou vodu, je to vidět i na myčce, když dochází "sůl"..joo a ten sliz jsem si ještě oddělala bokem do kanystříku po gelovém prášku a tam jsem nakapala 4-5 kapek "eterického oleje"...pěkně se to v tom rozvonělo..a není to tak příliš načichlé tím "eterákem"..jak když ho kápnete do pračky k máchání, to se pak šíleně linulo po celém baráku, a můj to moc nemusí "ale i mě to bylo někdy protivné".

..jinak na opruzeniny používám "SUDOKRÉM"..ten jde vyprat v pohodě, ale uplná senzace jsou separační plénky...to se hned vyhodí s tím "bobikem"...a plínku přemáchnu "tím spešn mýdlem"..ted mě vypadl název.
TAK TO MOJE ZKUŠENOST. 8-)
El3
Pískle

5 příspěvků
10. květen 2009
Příspěvekod Mysikozisek » sobota 09. leden 2010, 01:09
Ahoj, chystam se zkusit prat v mydle, a chtela jsem se zeptat, jestli nekdo nedavate misto sody rovnou perkarbonat? Asi to neudela ten sliz, ale to by v praci ucinnosti nemelo moc vadit, ne? Jde mi o to, ze se ten perkarbos stejne rozlozi na kyslik a sodu, takze o tu neprijdu :-) a rovnou by to pekne belilo a desinfikovalo.... Diky za pripadne tipy :-)
Mysikozisek
Žvatlalka
Žvatlalka

158 příspěvků
03. listopad 2009
od Vltavy napravo ;-)
Příspěvekod Mysikozisek » pátek 15. leden 2010, 21:40
Dobra, odpovim si sama :-) Jsem to vyzkousela - mydlo + sodu a mydlo + perkarbonat. Pradlo bylo vyprane asi stejne, po tech par pranich se to neda moc porovnat (prala jsem plinky, lozni a rucniky). Po tom perkarbonatu mi to vic vonelo nez po obyc sode (krystalicke) - to je takovy trochu prumyslovy smrad. Kdyz jsem pridala perkarbonat do jeste tepleho rozpusteneho mydla, mela jsem hned Hrnecku var! :-) - hoooodne peny. Asi se to neda delat do zasoby, vzhledem k tomu, ze kyslik se uvolnoval uz pri te priprave, ale jinak se mi to zalibilo, takze to asi budu praktikovat :-)
Mysikozisek
Žvatlalka
Žvatlalka

158 příspěvků
03. listopad 2009
od Vltavy napravo ;-)
Příspěvekod Magdaxxx » pátek 15. leden 2010, 22:16
Myslim ,ze soda tam ma sve misto, zmekci ti vodu a nejake mastne skvrny ti taky pustii, soda je v podstate neco jako zabka. Nebude se ti usazovat vodni kamen v pracce.

Perkarbonat muzes prisypat do pracky, pokud mas cisty ma se davkovat mene, nez kdyz koupis sul na skvrny tam je treba jen 40% perkarbonátu sodného a zbytek jsou enzymy, ktere se aktivuji pri 40C.

Tim ze ty pouzijes perkarbonat uz do slizu, nebude ten efekt tak velky jako kdyz to prisypes do bubnu. Doporucuji ho pouzivat hlavne na bile a stalobarevne prádlo, tím že ve slizu peru veskere pradlo, radeji si Perkarbonát přisypu dle potreby primo do bubnu.

Sůl na skvrny davam 50gramu mam z DM, a ted mi prisel cisty budu davat 25gramu, ale vyzkouseno zatim mam jen jednou ten cisty.
Magdaxxx
Pískle

20 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Mysikozisek » neděle 17. leden 2010, 01:06
Ahoj Magdaxxx, prosim te, jak peres veskere pradlo ve slizu, nemas to moc seprane? Myslim hlavne barevne, ja porad nevim, v cem to prat :-( mame dost oblekovych kosil a takovych "slusnejsich" tricek polo, ktere bych nerada milackovi znicila :-) Jednou jsem barevne vyprala tusim v oresich a bylo to seprane, tak se ted bojim, bojim....

Jinak si porad myslim, ze soda mi prave tim "odkyslicenim" perkarbonatu vznikne, ale muze ji byt malo, takze by se to dalo treba michat :-) ...jsem to ale alchymista ;-)
Mysikozisek
Žvatlalka
Žvatlalka

158 příspěvků
03. listopad 2009
od Vltavy napravo ;-)
Příspěvekod Magdaxxx » neděle 17. leden 2010, 21:07
Do barevneho pradla jestli ma nejake superiozni kosile, bych prave ten perkarbonat vynechala, a prala normalne ve slizu(soda +mydlo),avivaz -ocet. Nepoznam rozdil mezi pradlem vypranym v persilu a v mydlovem slizu, je fakt ze ocet jinak voni, ale neresim. Pokud ma rad vonave veci tak pekne voni avivaz od missivy.

Ted mi mamka dokonce dala na vyprani barevne ubrusy, ze ma na nich mastne fleky a nemuze se toho zbavit (pere v Arielu), Tak jsem to potrela žlučovým mýdlem, a pak vyprala i s perkarbonatem a v pohode, barvy slusne, fleky pustily.

Ja si myslim, ze ta soda na prani dela sve(pouzivam krystalickou sodu 250g na prani a mydlo uplne obycejne z Hrusky za 11kc-jadrove/175g). V hrnci ohreju vodu asi 2litry do ni dam rozpustit nastrouhane mydlo, az se rozpusti, dam mydlovy vyvar do kybliku a dopustim do 12l priblizne teple vody, dosypu sodu na prani a chodime a s malou michame, nez se to
rozpusti, ztuhne dodruheho dne, nekdy do vecera.

Zalezi na tvrdosti vody nevim jakou vodu mame, ale extra tvrdou ne.
Kamaradka treba pere v Ulrichovi vsechno pradlo, svoje i manzela a dvou deti a plenky a je taky max. spokojena. Musis zkusit co ti bude vyhovovat nejlépe.
Nekdo zase pro sebe pere v Qualtu Excelu a taky jsou spokojeni, ale pro deti a plinky nedoporucuju, je tam kyselina citronova co rozežira bambus, ale je to ekologicky setrny vyrobek.
Magdaxxx
Pískle

20 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Ivuska.h » neděle 17. leden 2010, 21:29
Mysikozisek píše:Ahoj Magdaxxx, prosim te, jak peres veskere pradlo ve slizu, nemas to moc seprane? Myslim hlavne barevne, ja porad nevim, v cem to prat :-( mame dost oblekovych kosil a takovych "slusnejsich" tricek polo, ktere bych nerada milackovi znicila :-) Jednou jsem barevne vyprala tusim v oresich a bylo to seprane, tak se ted bojim, bojim....

Jinak si porad myslim, ze soda mi prave tim "odkyslicenim" perkarbonatu vznikne, ale muze ji byt malo, takze by se to dalo treba michat :-) ...jsem to ale alchymista ;-)

Já jsem ve slizu či ořechách prala i manželovu košili od Hugo Boss, takže toho bych se nebála :D Jinak trička máme všechny značkové, aby to něco vydrželo a drželo tvar a nikdy jsem nic nezničila.

Co přesně myslíš tím "seprané"? Jestli myslíš takový ten bílý/šedý povlak na tmavém prádle, tak to je usazenina z vody, když je moc tvrdá, na to prostě někdy ořechy nestačí, je potřeba přidat sodu, ale zas ne moc. Než jsem u mýdlového slizu vyladila správný poměr mýdla a sody, chvíli to trvalo, to se právě dělaly ty šedé mapy, manžel nosí hlavně tmavá trička, takže tam to bylo dost vidět a párkrát jsem je po uschnutí musela dát prát znova. To ale není nějaká neodstranitelná vada, je to prostě jen věc vyladění procesu praní.

A jo, soda ti z perkarbonátu po reakci vznikne, ale asi dost málo, když si vezmeš, jak se dávkuje perkarbonát a jak soda...
Klára, nar. 9. 7. 2008
Ondřej, nar. 8. 2. 2010
Julie, nar. 29.12. 2011
Ivuska.h
Kecka
Kecka

1809 příspěvků
27. červenec 2008
Příspěvekod Mysikozisek » středa 20. leden 2010, 17:06
Ahoj holky, opozdene, ale prece :-) dekuju moc za odpovedi.

Magdaxxx - recept zkusim, ale v primerene mensim nozstvi, nemam uz v koupelne misto :-( jsem rada, kdyz si stoupnu pred umyvadlo.... Jinak perkarbonat jsem do toho barevneho tehda nedala, to je jasny. Ale podezrivam svou starou pracku, jestli mi tam nenadelila neco ze stareho prani.... vubec, ted co peru v oresich, mydle, apod. a jen vyjimecne v "komerci", tak mam tu prihradku na prasek nejakou cistsi :-))

Ivusko, tak ja to teda taky risknu :-) Tim sepranym jsem myslela fakt, ze odesly barvy :-( takze bohuzel ne jen ten povlak. Jinak jasne, experimentuju, to je moje ;-)

Jo, jeste me zajima, i kdyz to neni k tomu slizu: proc se vlastne na bambus nesmi pouzivat kyselina citronova, ale ocet nevadi? Jsem trochu zmatena, protoze pri porovnani tech dvou kyselin, je octova urcite silnejsi. Vim, ze kdysi kdosi kdesi :-) mel konverzaci s vyrobcem bambusovych plinek, a ten nedoporucil tu citronovku, ale porad mi hloda ten ocet, tak jestli by to nekdo vedel... :-)
Mysikozisek
Žvatlalka
Žvatlalka

158 příspěvků
03. listopad 2009
od Vltavy napravo ;-)
Příspěvekod Lo » středa 20. leden 2010, 17:11
tak ja ocet a bambus taky resila, odpoved jsem nenasla. Presto ocet pridavam, beru to jako "desinfekci" plinek
Lo
Kecka
Kecka

1628 příspěvků
06. prosinec 2007
Příspěvekod Magdaxxx » středa 20. leden 2010, 22:31
Jo jinak bych ten sliz rozhodne davala primo do bubnu, nikoliv do prihradky, at uz pracka s bocnim plnenim nebo hornim.
Magdaxxx
Pískle

20 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Mysikozisek » středa 20. leden 2010, 22:43
Magdaxxx píše:Jo jinak bych ten sliz rozhodne davala primo do bubnu, nikoliv do prihradky, at uz pracka s bocnim plnenim nebo hornim.

Urcite, prave proto je ta prihradka tak cista, kdyz do ni nic nedavam :-))
Mysikozisek
Žvatlalka
Žvatlalka

158 příspěvků
03. listopad 2009
od Vltavy napravo ;-)
Příspěvekod Mysikozisek » středa 20. leden 2010, 22:45
Lucka zvedava píše:tak ja ocet a bambus taky resila, odpoved jsem nenasla. Presto ocet pridavam, beru to jako "desinfekci" plinek

Ja ho taky nekdy davam - jako "avivaz", a taky na bambusky...akorat nevim, jestli si je nenicim :-(
Mysikozisek
Žvatlalka
Žvatlalka

158 příspěvků
03. listopad 2009
od Vltavy napravo ;-)
Příspěvekod Magdaxxx » čtvrtek 21. leden 2010, 14:29
Myslim, ze nenicis. Ocet a Citronova kyselina bude na jinem zakladu. Kdyby to skodilo Ivuska by urcite u svych bambusovych plinek napsala, ze nejenom skodi citronova kyselina ,ale i ocet.
Taky Octuju i kdyz avivaz od missivy je urcite zajimava, nekde jsem cetla, ze je vhodna i na plenky.
Magdaxxx
Pískle

20 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Mysikozisek » čtvrtek 21. leden 2010, 18:08
Magdaxxx, zatim vypadaji v pohode :-) Ale ja jsem proste takovej stoura, nejradsi bych byla, kdyby mi nejaky "kolega" chemik napsal chemickou reakci, co ze se to vlastne s tim bambusem deje, ze to tou citronovou kyselinou ridne, protoze takhle naslepo to pro me neni ono ;-))
Mysikozisek
Žvatlalka
Žvatlalka

158 příspěvků
03. listopad 2009
od Vltavy napravo ;-)
Příspěvekod Barci » neděle 31. leden 2010, 22:00
tak se taky trochu pridam do diskuze,
prijde vam nekomu, ze ruzne znacky sody ruzne perou? nebo jsem jen obcas vsimavejsi? protoze logicky soda je soda a je jedno kdo ji zrovna prodava.
a jeste dotaz, i kdyz uz zcasti zodpovezeny, casto delam, ze si pripravim pradlo do pracky, dam tam i sliz, do prihradky jeste sodu a zapnout do dojdu az za x hodin co jede nocni proud. na nejakem obleceni se mi objevili fleky, kde ta barva jakoby mizne, tak nevim jestli je to fakt takovy sunt, nebo jestli to ma nejakou spojitost, ze ta soda ze slizu (ktere davam fakt malicko do slizu ) mi to tak dukladne vycistila.
a dalsi dotaz na bile pradlo, jsou kousky ktere jsem nikdy v prasku neprala a stejne se mi hrozne zapraly/zesedly, pry se to stava po reakci s praskem a ze to po par vypranich zmizi, ale moje nova pracka prasek jeste nepoznala a je to fakt des, u nektereho bileho se to nedeje, spis mi prijde, ze je belejsi, ale kvuli jedne oblibene halence se mi neche kupovat prasek, kdyz uz tak nejaky eko, mam zkusennost s jednim (ted nevim nazev, ale poznala bych ho ) a to byl des na bile pradlo....
diky a opozdene dekuji Ivusce za typ na kys. citronovou na zachod, je to otovy zazrak, ani tchne ho nema tak cisty :-*
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3677 příspěvků
19. listopad 2008