ADV TOP
ADV LEFT

Jak na tvrdnutí plen??

diskuse starší 5ti let včetně přehledových

Moderátoři: Trixl, Sykorka, Zuzajda, Klaris

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Crazymary » pondělí 28. leden 2008, 02:07
Ahoj všem,
omlouvám se, zda již něco podobného existuje, ale nenašla jsem, tak když tak mě prosím nasměrujte a smažte ;)

Máte tipy a triky jak vyzrát nad tvrdnutím plen po několikerém vyprání?

Díky za odpovědi!

*zařazeno
Crazymary
Kecka
Kecka

1776 příspěvků
25. březen 2007
Praha 9
Příspěvekod Jitu » pondělí 28. leden 2008, 04:07
Ahoj,
na čtvercové pleny prý platí namočit je na noc do vody s kys.citronovou, ale na barevné kalhotovky nevim - nezkoušela jsem
Obrázek
Jitu
Klábosilka
Klábosilka

391 příspěvků
08. květen 2007
Zlín
Příspěvekod Ivca79 » pondělí 28. leden 2008, 08:05
Na kalhotkové pleny taky ;) Ale je potřeba počítat s tím, že je efekt krátkodobější ;)

Froté pleny, čtvercovky a vícevrstvé je možné při sundavání ze šňůry (nebo před přebalením) "prodrbat" mezi rukama. Krásně změknou. Ozkoušeno na těchto třech, toreticky by to mohlo fungovat i na flanelu ;)

Sušička. Zatím všechny plenky sučené v sušičce mi přišli krádně mechové.... i když byly předtím sušené normálně ;)
Ivča + D 09/09 + F 11/11 - H 08/13
Obchůdek na Fléru - Při objednávce mimo Flér -11% sleva :)
Ivca79
Kavárenská povalečka :-)

21487 příspěvků
05. prosinec 2006
Příspěvekod Janah » pondělí 28. leden 2008, 08:28
Co to je?? Peru pleny už 4 roky a nic takového se mi nestalo. Peru normálně na 60, pravda, pak suším. Ale vždy je žehlím a to po obou stranách. (nemáme zase takovou spotřebu a tak se to dá) :?

Doufám, že jsem to pochopila dobře... ;)
Janah
Klábosilka
Klábosilka

304 příspěvků
21. listopad 2007
Praha 8
Příspěvekod Ivca79 » pondělí 28. leden 2008, 08:33
Janah - sušíš znamená v sušičce nebo klasika sušák?
Ivca79
Kavárenská povalečka :-)

21487 příspěvků
05. prosinec 2006
Příspěvekod -eva- » pondělí 28. leden 2008, 08:34
Janah píše:Co to je?? Peru pleny už 4 roky a nic takového se mi nestalo. Peru normálně na 60, pravda, pak suším. Ale vždy je žehlím a to po obou stranách. (nemáme zase takovou spotřebu a tak se to dá) :?

Doufám, že jsem to pochopila dobře... ;)

Jani, pochopila jsi to. Tobě asi plenky změknou tím želhením, tehle problém se týká nás línějších, které plenky vůbec nežehlíme :) . Já taky moc nevím, co s tím. Když je nedám do sučičky, tak jsou tvrdé, ale nezdá se, že by to miminku jakkoli vadilo, tak to neřeším.
Eva
-eva-
Krafařka
Krafařka

947 příspěvků
02. říjen 2006
Praha Modřany
Příspěvekod Littlemouse » pondělí 28. leden 2008, 09:06
Pokud máte tvrdou vodu (jako my :grr: ) tak ti nepomůže vůbec nic. U čč žehlení pomáhá a nebo když se suší venku za mírných teplot a silnějšího větříku, tak jsou taky krásně vyfoukané :) , ale u kalhotovek nepomáhá ani to žehlení :grr: ....nejhůř jsou na tom asi IV flanelky, ty mám jak prkno, ale :mimiholka: to nevadí ;)
Littlemouse
Howgh
Howgh

7878 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Crazymary » pondělí 28. leden 2008, 10:53
Já právě používám pouze kalhotovky :( (a teda nežehlím je) U některých trochu pomůže to promnutí v ruce, ale třeba Tots Organic je tvrdá i po tom a malé to vadí, asi jí to dře.. Sušičku nemáme.
Crazymary
Kecka
Kecka

1776 příspěvků
25. březen 2007
Praha 9
Příspěvekod Ame » pondělí 28. leden 2008, 12:01
:erik: :erik: :erik: sušička :erik: :erik: :erik:
taky jsme neměli, tak jsme ji pořídili :) Máme popo flanel a froté a hoooodně tvrdou vodu...
ame.
Ame
Howgh
Howgh

6229 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod Janah » pondělí 28. leden 2008, 13:47
Já musím sušit v sušičce, nemáme jinak kde. Mě teda tak úžasná nepřijde, žere to šíleně elektřiny. Ale jak jsem psala, žehlím. Na to jsem ujetá... :D
Janah
Klábosilka
Klábosilka

304 příspěvků
21. listopad 2007
Praha 8
Příspěvekod Romcaa » úterý 29. leden 2008, 13:34
My máme taky strašně tvrdou vodu, takže všechno musím prodrbat v ruce a stejně to není ono :( ani žehlením to moc nezměkne a to nepoužívám froté pleny, ty jsou i po promnutí v ruce pořád jak prkno :( Takže na druhé mimi plánujeme koupit sušičku ;)
Obrázek Obrázek
Romcaa
Kecka
Kecka

1660 příspěvků
30. říjen 2006
Příspěvekod Romka » úterý 29. leden 2008, 13:56
Návod na to, jak "změkčit" plínky je např. na mamaje.
Já bych to jen trochu doplnila. Kromě uváděné kyseliny citronové se může použít i ocet. Ten dokonce rozpouští vodní usazeniny o něco lépe, ale obtěžuje zápachem. Rozpouštění solí je rychlejší a účinější při vyšší teplotě a při míchání. Takže nestačí plíny jen tak namočit do vody s kyselinou nebo octem, o hodně účinější je máchání, tak se k plínám stále dostává čistý roztok a rozpouštění usazenin pokračuje.
My máme extrémně tvrdou vodu (na čaj a kávu fitrujeme vodu přes Britu, jinak by byla varná konvice do půl roku na odpis), plíny jsem zatím jen "mnula" v ruce po uschnutí, ale už volají po pořádné dekalcinaci.
Ale na ruční máchání jsem líná. Asi plíny vyperu, následně znovu nastavím prací program na 60, ale místo prášku tam naleju litr octa a dám máchání navíc. Hlavně se nesmí dát ocet nebo kyselina zároveň s práškem na praní, ten by se zneutralizoval a prádlo by se ani nevypralo, ani nezměkčilo.
Prát budu pozítří, tak dám vědět, jak jsem uspěla.
Jinak samozřejmě ne v každé studni musí být extrémně tvrdá voda, záleží na horninovém podloží, ze kterého se do vody minerály dostávají. A těch, co mají pitnou vodu z povrchových vodních nádrží, se tvrdnutí prádla netýká vůbec. Povrchová voda je měkká. Rodiče a brácha s rodinou mají městskou vodu z Vranovské přehrady a já když vidím konopky a bambusku mé švagrové (tedy synovce :D ), tak jen pláču závistí. Takhle měkké jsem je měla tak první měsíc. :(
Omlouvám se, nějak jsem se rozepsala. :oops:
Romana + Kryštof 12/02 a Šimon 4/07
Romka
Klábosilka
Klábosilka

365 příspěvků
14. listopad 2007
stř. Čechy
Příspěvekod Romka » pondělí 04. únor 2008, 21:15
Tak můžu poreferovat, jak dopadl můj boj s tvrdými plenami.
Pojala jsem to i jako změkčovací kúru pro pračku, takže jsem po vyprání plen dala do pračky cca 1,5 l octa (víc doma nebylo :) ) a znova zapnula program na 60. Místo octa by se daly použít i dva sáčky kyseliny citronové.
Plínky vypadají skvěle. Normálně byly po uschnutí jako prkno, všechny jsem musela pořádně prodrbat v rukách, aby se daly použít. To už není potřeba. Největší efekt je u flanelek (Popo), u bambusky BambooExtra a vkládaček Bamboo Hour od BI. Froté plíny Popo a BI taky dobrý - no, jako nový froté ručník nejsou, jsou na omak pořád trochu hrubé, ale měkkoučké. Bambusky TB také trochu lepší, ale ty by se bez té kúry zatím ještě obešly.
Nejvíc unešená jsem z flanelek, ty jsou tak úúúžasně jemné. :hura:
Samozřejmě je to znát i u čč. Zmizela taková ta povrchová hrubost, kterou by asi odstranila žehlička, jenže moje čč nevědí, co to žehlička je. ;)
Romana + Kryštof 12/02 a Šimon 4/07
Romka
Klábosilka
Klábosilka

365 příspěvků
14. listopad 2007
stř. Čechy
Příspěvekod Miquel » čtvrtek 07. únor 2008, 14:08
Romko, to je dobrý nápad, deinkrustovat plíny na 60ku v pračce :D , příště to taky zkusím

já jsem to zatím dělala tak že jsem vypraný plínky namočila přes noc do kyseliny citronové a ráno vymáchala, funguje to taky dobře , jen je to otrava přendávat plínky z pračky do kýblu a zase zpátky :roll:
Miquel
Pískle

17 příspěvků
25. červenec 2007
Česká Třebová
Příspěvekod Petraprzy » neděle 10. únor 2008, 00:05
Mně se o něco změkčily, když jsem začala prát v mýdlovém slizu s přídavkem prací sody. Ocet do máchání. Sice nejsou jako nové, ale změkly o dost. Samozřejmě je taky po uschnutí promnu v rukou. Mám bambusky, konopky, froté a flanelky.
Petraprzy
Klábosilka
Klábosilka

401 příspěvků
07. prosinec 2007
Ústí nad Orlicí