ADV TOP
ADV LEFT

Ocet místo aviváže?*

Péče o šatník, domácnost i rodinu, vše co nám přijde pod ruku a nepatří to dětem :)

Moderátoři: Trixl, Mirabilis

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Gandelion » sobota 24. březen 2007, 20:10
Ahoj,
minulý týden mi došla aviváž a já se "pod vlivem" různých ekologických článků rozhodla použít ocet (dala jsem vinný ocet, lihový prý časem barví prádlo do žluta :?: )
Prádlo je super, krásně voní, asi budu ocet používat i dál... ale napadlo mě pro změnu pod vlivem reklam na Calgonit a podobné nesmysly, jestli by se do tý pračky nemělo ještě něco přidat? Nevím přesně z čeho je aviváž, ale ocet je prostě jen ... OCET :D
Jak to děláte vy?
Předem díky!!

(P.S. kdysi tady (nebo možná na emimi) byla nějaká "ekologická" diskuze, ale nemůžu jí najít :( Nemohl by mě kdyžtak někdo nasměrovat?
Díky ;)
Gandelion
Howgh
Howgh

5231 příspěvků
31. říjen 2006
Švábovice :-D
Příspěvekod Gandelion » sobota 24. březen 2007, 20:13
A ještě mě napadlo - jak ten ocet dávkujete? Musí se to ještě nějak ředit?
Nechci si zničit pračku nebo prádlo, ale musím říct, že ocet místo aviváže mě fakt nadchnul!!! ;)
Gandelion
Howgh
Howgh

5231 příspěvků
31. říjen 2006
Příspěvekod Gabka » sobota 24. březen 2007, 20:26
Já jen vím, že Calgon se nahrazuje normální kyselinou citrónovou a funguje to i na varné konvice.
Gabka
Howgh
Howgh

7576 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jahudka84 » sobota 24. březen 2007, 20:27
To slyším poprvé, ale zní to zajímavě ;)
Rozhodně v aviváži není nic navíc, co není v octu... je to jen vůně a změkčovadlo na prádlo.... ale co se týče calgonitu, tak ten používej tak jako tak, jestli si myslíš, že je potřeba.
Můj manžel dělal v bílé technice a tvrdí, že ty prachy, co se vrazí do calgonitu zaplatí tu pračku, i kdyby se za 3 roky měla koupit nová... a mě to přijde docela rozumný... je fakt, že je to děsně předražený, narozdíl od praček...
Natali 11.2.2007
Samuel 20.5.2009
Annie 14.11.2011
Svatba 4.10.2003
Jsme spolu od 4.3.2000
Jahudka84
Howgh
Howgh

16423 příspěvků
21. září 2006
Praha - Újezd nad Lesy
Příspěvekod Jahudka84 » sobota 24. březen 2007, 20:30
GABKA: no jo vlastně... na varné konvice se používá i ten ocet... tak asi nebude tak marnej ;)
Natali 11.2.2007
Samuel 20.5.2009
Annie 14.11.2011
Svatba 4.10.2003
Jsme spolu od 4.3.2000
Jahudka84
Howgh
Howgh

16423 příspěvků
21. září 2006
Praha - Újezd nad Lesy
Příspěvekod Linka » sobota 24. březen 2007, 20:30
Zkus přidat k octu pár kapek aromatického oleje 100% esence. Uvidíš, že prádlo ti pak bude i hezky vonět. Ekodiskuze je na emimi.
ObrázekObrázekObrázek
Linka
Howgh
Howgh

7072 příspěvků
21. září 2006
MB
Příspěvekod Labouche » sobota 24. březen 2007, 20:49
AHOJ,
já používám ocet místo Calgonu, jednou za týden nechám na prázdno projet pračku na 90st. s dávkou octa. Ale o octě jako o aviváži jsem taky slyšela. Takže určitě dobrej nápad :holka:
Lucka.
Labouche
Krafařka
Krafařka

852 příspěvků
22. září 2006
somewhere over the rainbow
Příspěvekod Gandelion » sobota 24. březen 2007, 20:59
Holky díky moc za reakce!

Mě nejde o vůni, to prádlo vypraný v octě mi fakt voní :D Jen zrovna v televizi byla reklama na Calgonit a obrázek takový tý stráááášně zanesený pračky, tak jsem pochybnosti... Teď už nemám ;) :D
Jinak Calgonit nepoužívám, jen mě to tak napadlo... Chápu, že to asi budou vyhozený peníze, ale že až takhle? To je teda nářez! :?

A díky za tip, zkusím se mrknou ještě na emimi.

Hezký večer!
Gandelion
Howgh
Howgh

5231 příspěvků
31. říjen 2006
Příspěvekod Anastazie » sobota 24. březen 2007, 21:27
Gandelion nechci nějak agitovat, ale ocet je ekologičtější než aviváž, sice teda neovoní, ale aviváž ti snižuje savost u ručníků a zůstává v prádle, a potom dráždí. Ocet ti i pročistí pračku (pokud nemáš nějakou hodně starou), stejně a levněji jako Calgonit. A taky ti postupně vyčistí prádlo od usazenin z prášku. Dávkování je asi stejné jako u aviváže, možná trochu míň.
Ekologická diskuze je na Emiminu v rubrice Stejné názory a tady taky v té podobné rubrice. Ale na Emimi víc jede.
Anastazie
Krafařka
Krafařka

752 příspěvků
05. říjen 2006
Praha
Příspěvekod Zizalka » sobota 24. březen 2007, 21:29
Soda na praní se používá na změkčení vody. Jestli ale opravdu funguje, to nevím.
Zizalka
Klábosilka
Klábosilka

507 příspěvků
10. říjen 2006
Příspěvekod Anka » sobota 24. březen 2007, 21:57
Gandelion, vyhozený peníze to fakt jsou, stejně jako WC kachny, protože jsem nenašla prostředek, který by WC vyšistil lépe než - tramtadadáááá :hura: - opět OCET. Taky s ním čistím varnou desku.
Anka + J. 2004 + J. 2006 + E. 2007
Obrázek obchody v Praze a Ostravě- látkovky, šátky, nosítka, ekodrogerie, přírodní kosmetika
Anka
Krafařka
Krafařka

944 příspěvků
30. listopad 2006
Příspěvekod Gandelion » sobota 24. březen 2007, 22:00
Anastazie píše:Gandelion nechci nějak agitovat, ale ocet je ekologičtější než aviváž, sice teda neovoní, ale aviváž ti snižuje savost u ručníků a zůstává v prádle, a potom dráždí. Ocet ti i pročistí pračku (pokud nemáš nějakou hodně starou), stejně a levněji jako Calgonit. A taky ti postupně vyčistí prádlo od usazenin z prášku. Dávkování je asi stejné jako u aviváže, možná trochu míň.
Ekologická diskuze je na Emiminu v rubrice Stejné názory a tady taky v té podobné rubrice. Ale na Emimi víc jede.

Anastazie, tys mě nepochopila! :D :D :D
Já CHCI používat ocet i nadále!!! Fakt mě to nadchlo! ;) Prádlo mi vonělo tak... čistě ;) Jasně, nebyly to "rozkvetlý alpský stráně" nebo tak něco, prostě to vonělo čistotou :D
Ale zeptám se - je potřeba ten ocet ještě nějak ředit? Mám 5%ní, tak to by mělo být v pohodě, ne?
Jinak díky, tu diskuzi na emimi jsem našla a už to pročítám... ale bude to chtít víc času :-?

Měj se a díky!
Gandelion
Howgh
Howgh

5231 příspěvků
31. říjen 2006
Příspěvekod Anastazie » sobota 24. březen 2007, 23:11
Jo, já jsem to pochopila. Ředit se nemusí, stačí tak jak ho koupíš. A zkus taky udělat, jak tady někdo radil, nalít tam třeba půl litru octa a pustit naprázdno na 90°C. A pokud můžeš, tak se podívej, jestli z tý pračky něco jde. Jinak ale u normálního praní stačí dávkovat od oka (tzv. glo-glo-glo :D ).
Anastazie
Krafařka
Krafařka

752 příspěvků
05. říjen 2006
Praha
Příspěvekod Kavi » neděle 25. březen 2007, 09:54
Já ocet dávám,protože má syn ekzémy a ono to má fakt neutralizovat zbytky prášku.A to,že rizpoští kámen je známý,čistím jím taky konvici.
Ten olejíček může být jakýkoliv? Mám doma ten 10ml koncentrát Meduňku a strašně mně voní ;) Tak to asi zkusím taky...
Kavi
Howgh
Howgh

7957 příspěvků
22. září 2006
Brno
Příspěvekod Brona » neděle 25. březen 2007, 12:50
Taky vyvařuju pračku jednou za čas s octem,jako aviváž jsem nezkoušela ale slyšela tak taky zkusím a ten olejíček asi kolik? 8-)
BRONA z PŘEDSNAŽILEKObrázek
Brona
Diskutérka
Diskutérka

2593 příspěvků
20. listopad 2006
Krupka