ADV TOP
ADV LEFT

Nepřechýlené příjmení - fígle???

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Petulka82 » čtvrtek 20. květen 2010, 16:06
Ahoj holky,
vím, že tu podobná diskuze byla, ale už je to nějaký pátek a snad by mohly být novinky.
Dneska jsem se byla mrknout na matrice a poptat se, jestli bych mohla mít příjmení bez -ová. Mladej má anglický příjmení končící na -y, tak mi to přijde vhodnější. Paní matrikářka mi řekla, že nelze. Zákonné podmínky, pravda, nespňuji - (a) Je-li žadatelka o příjmení v nepřechýlené (mužské podobě) cizinka, b) Je-li její manžel cizincem, c) Má-li žadatelka (nebo bude mít) trvalý pobyt v cizině. Jediné, co mě napadlo, bylo zeptat se, jak mám dokázat, že do budoucna plánuji mít trvalý pobyt v cizině. Paní matrikářka na mě jen koukala a pak řekla, že bych asi musela mít k tomuto nějaké dokumenty...
Jakou máte vy zkušenost? Povedlo se vám, některé, navzdory nesplnění oněch zákonných podmínek dosáhnout svého?
Za jakoukoliv radu předem děkuji :-*
Petulka82
Diskutérka
Diskutérka

2607 příspěvků
27. červen 2008
Karlovarsko
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 20. květen 2010, 16:18
no blbost si myslim.

Známí se brali. On je čech žijící v čr, ona češka žijící v čr. Jménu končí -n a ona má příjmení bez toho -ová

je otázka, zda teda neni rozdíl, pokud to chceš pak změnit, oni to tak udělali rovnou na svatbě - že se tam dohodli, že se budou jmenovat takhle
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16433 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ishanek » čtvrtek 20. květen 2010, 16:20
Hmm, uvažuju, jestli tam náhodou není ještě pravidlo, že se nemusí přechylovat příjmení končící samohláskou - což je váš případ. Chce to dohledat přímo ten zákon/vyhlášku či co to je.
Ishanek
Drbna
Drbna

4570 příspěvků
02. červenec 2008
Prágl
Příspěvekod Hanele » čtvrtek 20. květen 2010, 16:30
já mám tedy manžela cizince a právě nám paní matrikářka říkala, že máme ulehčeno právě proto, že končí na samohlásku.... takže žádný zvláštní papír potřeba nebyl....
po y si tedy ová představit neumím....
Hanele
Drbna
Drbna

4409 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Buggyna » čtvrtek 20. květen 2010, 16:31
Máme známé, a všichni končí na -y...on, ona i jejich dvě holčičky ;) Jsou Češi jak polena, jen on má prapra předky Maďary, odtud to nezvyklé příjmení.
Buggyna
Krafařka
Krafařka

632 příspěvků
15. červen 2008
Příspěvekod Hanele » čtvrtek 20. květen 2010, 16:32
http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp ... d=76&typ=r
nemám čas to hledat, ale tady by to mohlo být, ne?
Hanele
Drbna
Drbna

4409 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Terik » čtvrtek 20. květen 2010, 16:38
Ahoj,

doporucuji obehnout si vice matrik. My jsme se kvuli tomu brali na jinem miste nez jsme puvodne zamysleli, protoze po me chteli prechylene prevzeti manzelova jmena. Manzel je Cech, jen ma po predcich cizi jmeno. Me i dceram povolili neprechylenou verzi a nikdo nebadal jestli splnuji podminky. Stacilo, ze jmeno bylo puvode nemecke. A taky mi konci prijmeni na -y.

Terik
Terik
Klábosilka
Klábosilka

386 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Hanele » čtvrtek 20. květen 2010, 16:42
ještě mě napadlo - jak se jmenuje mladého maminka???? jeslti taky nemá -ová, tak možná by to šlo, ne,??
zkusila bych zkoumat v pravidlech českého pravopisu....
Hanele
Drbna
Drbna

4409 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Petulka82 » čtvrtek 20. květen 2010, 16:42
No, je to par. 69, ale jsou tam vyjmenované jen již uvedené případy :( Ten můj je Holly, no...
Tak to vypadá, že mi nezbyde, než oběhnout těch matrik více, jak radí Terik :grr:
Každopádně, zatím, děkuju vám všem...
Edit: Tchyně je Hollyová. Ono to za totáče nikdo asi moc neřešil...
Petulka82
Diskutérka
Diskutérka

2607 příspěvků
27. červen 2008
Karlovarsko
Příspěvekod Chnapik » čtvrtek 20. květen 2010, 16:44
Ahoj,
kámoška, která se loni vdávala - oba dva Češi, má příjmení Rabner ;)
Chnapik
Howgh
Howgh

6159 příspěvků
24. únor 2007
Břeclav
Příspěvekod Hanele » čtvrtek 20. květen 2010, 16:44
Peti, právě, ale před těmi důvody - ty asi neobejdeš, je právě, že se to řídí pravidly č. gramatiky - tak bych to zkusila přes to ;)
Hanele
Drbna
Drbna

4409 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Jitulle » čtvrtek 20. květen 2010, 16:46
Petulko my se brali 15 let zpatky a to jeste moznost bez ova nebyla,ted si muzu zazadat o zmenu prijmeni pres ambasadu (ziju v zahranici) a no problem.Pravda,sice to trochu potrva,ale co :D Tak kdyz ti budou delat trable,kaslala bych na ne a zazadala si i pak.
Mimochodem ono jim dela problem i vyslovit jen moje jmeno,natoz prijmeni :D ,takze na to kadim uz uplne,pokud se predstavuju tak bez toho ova na konci,jen nekde na formularich a pod. uvadim cely jmeno ;)
Jitulle
Diskutérka
Diskutérka

2181 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Gedžitka » čtvrtek 20. květen 2010, 16:54
Kamarádka se vdávala vloni v létě, příjmení manžela končí na -y, má to bez -ová. A oba jsou Češi.
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4529 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Mamamila » čtvrtek 20. květen 2010, 16:54
Znam lidi s prijmenim Manny, ona se taky nechtela jmenovat Mannyova, tkaze obešli nekolik matrik co jim kde reknou.
Podle toho se brali. Opravdu to je jak kde.

P.S. pokud budeš delat zmenu prijmení nikoliv z důvodu snatku, tak ti zmení i RČ
Mamamila
ZLATÁ MAMAMILA

61248 příspěvků
23. září 2006
Modžany
Příspěvekod Sally » čtvrtek 20. květen 2010, 16:54
kámoška uhájila příjmení bez ová právěproto, že končilio na -i - a vdávala se někdy v roce 95... tkže určitě to jde.... právě aby to jméno nevypadalo divně - ono mít jméno na -iová je fakt nářez...
Sally
Howgh
Howgh

7453 příspěvků
22. září 2006